powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 16-2004, 19 kwietnia 2004
16-2004 Computerworld nr 16-2004
Wiadomości

Postscriptum kongresu

Uczestnicy 3. KIP zebrali się ponownie, aby skonfrontować wnioski z jego obrad i przedyskutować aktualność zaleceń. Czytaj więcej »

System RUM zostanie oparty na kartach

Potwierdziły się nasze wcześniejsze doniesienia na temat projektu Rejestru Usług Medycznych, który na przełomie marca i kwietnia br. został zaaprobowany przez ministra zdrowia Leszka Sikorskiego. Projekt zakładał oparcie mechanizmów autoryzacji usługi medycznych i sprawozdawczości na trzech rodzajach kart: pacjenta, pracownika medycznego i usługodawcy. Czytaj więcej »

Poznańscy studenci w konkursie Imagine Cup

Sao Paulo, słońce, futbol, samba i piękne kobiety - to główny temat żartów wśród finalistów wschodnioeuropejskiego finału konkursu Microsoft Imagine Cup dla młodych twórców aplikacji mobilnych odbywającego się w murach XVI w. St. John's College w Cambridge. Konkursu, w którym główną nagrodą - oprócz atrakcyjnych upominków, konsoli Xbox i pakietów Microsoftu - był właśnie... Czytaj więcej »

WP.pl ogłasza upadłość

Sąd w Gdańsku wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości jednego z najstarszych polskich portali - Wirtualna Polska. Czytaj więcej »

Drugi etap Wrót Małopolski

Urząd Marszałkowski w Krakowie zakończył drugi etap budowy jednego z pierwszych w Polsce systemów e-government - Wrota Małopolski. Projekt rozpoczął się w 2002 r. w ramach umowy, którą ComArch podpisał z Ministerstwem Nauki i Informatyzacji. Wrota Małopolski stanowią część regionalną - realizowanego przez MNiI - projektu Wrota Polski. Za pośrednictwem Wrót Małopolski... Czytaj więcej »

International Defence Forum w Warszawie

Polski oddział organizacji AFCEA (Armed Forces Communications & Electronics Association) zorganizuje International Defence Forum. Odbędzie się ono w Warszawie w dniach 26-27 kwietnia br. Czytaj więcej »

Kolejna ugoda Microsoftu

Microsoft wziął się do porządkowania kwestii związanych z własnością intelektualną. Dwa tygodnie po zawarciu - szacowanego na ok. 2 mld USD - porozumienia z Sun Microsystems, koncern z Redmond podpisał kolejną ugodę. Tym razem chodzi o InterTrust Technologies, która oskarżyła Microsoft o nielegalne wykorzystywanie jej rozwiązań DRM (Digital Rights Management). Czytaj więcej »

Technologie

Poszukiwacze przyszłości

Wyszukiwarka internetowa to narzędzie codziennej pracy milionów ludzi. Pomimo ogromnych możliwości, jest ona jednak daleka od ''rozumienia intencji'' jej użytkownika. Czytaj więcej »

Skazani na archiwum

Od archiwizacji na masową skalę nie ma już ucieczki. Firmy będą przechowywać coraz więcej coraz bardziej różnorodnych danych przez coraz dłuższy czas. Nowe technologie pomogą złagodzić tę boleść, ale tylko nieznacznie. Kluczowe koncepcje trzeba będzie wypracować samodzielnie. Czytaj więcej »

Szybko i nieczytelnie

Nowe procesory AMD, Intela i VIA zawierają funkcje kryptograficzne pozwalające na wydajne szyfrowanie danych przesyłanych w sieci lub zawartości dysków twardych. Czytaj więcej »

Zdrowie, woda i 64 bity

Nowe technologie mają ułatwić zmniejszanie mikroprocesorów oraz uczynić ich produkcję mniej szkodliwą dla środowiska. Czytaj więcej »

Lekarstwo na duszności

Komunikacja między wydajnymi serwerami a resztą infrastruktury to największe wąskie gardło infrastruktury informatycznej. Czytaj więcej »

Otwarta baza z dziurami

Open Source Vulnerability Database (OSVDB) to nowa, otwarta, internetowa baza danych o błędach w oprogramowaniu. Czytaj więcej »

Pakiety na fali

Technologia VoIP jest coraz chętniej wykorzystywana przez zachodnich operatorów telekomunikacyjnych do świadczenia nowych usług. W Polsce boomu na razie nie widać. Czytaj więcej »

Konteksty

Grunt przez filozofów przygotowany

Społeczeństwo informacyjne bazuje na tych samych, utrwalonych w kulturze zachodnioeuropejskiej schematach myślowych, które leżały u podstaw tworzenia się społeczeństwa przemysłowego, zwłaszcza gdy chodzi o stosunek do świata i innych ludzi. Czytaj więcej »

Tożsamość Europejczyka

Z profesorem Krzysztofem Pomianem (Krajowy Ośrodek Badań Naukowych CNRS w Paryżu, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu), dyrektorem naukowym Muzeum Europy w Brukseli, rozmawiają Andrzej Gontarz i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Kraj umiarkowanego postępu

Jeździliśmy do tej Pragi złotej każdego roku, gdzieś od połowy lat siedemdziesiątych. I tak samo oni bywali u nas. Powodem była czasem oficjalna konferencja albo jakieś seminarium, innym razem po prostu zwykłe spotkanie ludzi, których coś łączyło. Czytaj więcej »

Książki, których nie przeczytałem

Niewiele jest pewnych przewidywań na temat najbliższych lat, ale w jedno przewidywanie można wierzyć bez ryzyka błędu: zwiększy się mobilność ludzi. Już dzisiaj przemieszczamy się za lepszymi warunkami życia - młodzi migrują z małych miast do wielkich, a klasa średnia z wielkich miast na przedmieścia i na wieś Czytaj więcej »

Aktywni inaczej

Jestem ostatnio częstym gościem na różnego rodzaju listach dyskusyjnych. Czytając rozmaite ''posty'', napotykam wśród nich takie, które są naszpikowane błędami ortograficznymi. Zdarza się wówczas, że kogoś z czytających ponoszą nerwy na niesfornych uczestników tej publicznej dyskusji, co znajduje oddźwięk w udzielanych w tym samym miejscu reprymendach. Czytaj więcej »

Rozbój usankcjonowany

Kiedy kilka miesięcy temu napisałem tekst o perypetiach z nazwą domeny wykorzystującej moje nazwisko ( ''tatarkiewicz.com , czyli byznes'' http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/404.html ), to jedyny odzew dotyczył pewnego słówka, które nie spodobało się tajemniczemu czytelnikowi... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

A lot is still to be done

The Polish IT market includes almost 5,000 companies that sold (on their own or in a symbiosis with foreign IT tycoons) goods and services worth approx. EUR 4 billion in 2003. Czytaj więcej »

Please hold to be connected

As late as in mid 90s many people in Poland had been waiting for a phone line for over 20 years. Today, they give up on fixed phone services and buy mobile phones. Czytaj więcej »

We are not coming with empty hands

Wacław Iszkowski, Ph.D., President of the Polish Chamber of Information Technology and Telecommunications interviewed by Przemysław Gamdzyk Czytaj więcej »

The land of knowledge

''The land of cheap engineers'' - it could be a slogan to promote Poland in foreign industry press. One should add that these engineers are well educated as well. Czytaj więcej »

A recipe for exports

Although information technologies are not immediately associated with the phrase ''made in Poland'', Polish IT companies effectively operate on many foreign markets. Czytaj więcej »

The state in the Web

Polish government is increasingly using IT-based solutions. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Narzędzie modernizacji

Integracja europejska to konieczność realizacji niektórych projektów informatycznych, bez których sprawne funkcjonowanie w strukturach unijnych jest niemożliwe. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...