powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 15-2004, 12 kwietnia 2004
15-2004 Computerworld nr 15-2004
Wiadomości

Termin ważności odtwarzania

Microsoft pracuje nad nową technologią, która umożliwi internetowym sklepom muzycznym wypożyczanie plików audio - informuje serwis TheInquirer.net. Czytaj więcej »

Przyjaciół poznaje się w biedzie

Okoliczności paktu zawartego przez Sun Microsystems i Microsoft pozwalają przypuszczać, że za porozumieniem odwiecznych rywali stoją inne przesłanki niż tylko chęć współpracy technologicznej. Czytaj więcej »

Transakcje bliżej Unii

Dobiegają końca przygotowania sektora bankowego związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Na prezydencki podpis czeka jeszcze Prawo bankowe, po raz pierwszy określające zasady oferowania usług outsourcingowych. Czytaj więcej »

Optimus chce inwestować na Ukrainie

Optimus planuje przejęcie jednego z ukraińskich producentów komputerów. W marcu br. odbyły się rozmowy w tej sprawie z przedstawicielami czternastu firm, w które nowosądecka spółka mogłaby potencjalnie zainwestować. Jak twierdzą przedstawiciele Optimusa, w Polsce ''zrobiło się już za ciasno''. Czytaj więcej »

Scala szuka nowych partnerów

Od kwietnia br. polskim oddziałem Scala Business Solutions kieruje Piotr Żeromski. Jednym z głównych zadań, które obecnie przed nim stoją, jest rozbudowa - tworzonego od dwóch lat - kanału partnerskiego. Ze Scalą współpracuje w Polsce już siedem firm: AbiSoft, Adso, AT Consulting, Entity, MSG, River i Sigma. Czytaj więcej »

Restrukturyzacja JTT Computer

Zarząd JTT Computer przyjął plan restrukturyzacji wrocławskiej spółki opracowany przez MCI Management, większościowego jej akcjonariusza. Nowy model działania firmy zakłada przede wszystkim minimalizację kosztów. JTT planuje wydzielenie ze swojej struktury trzech nowych spółek i skupienie się na bezpośredniej sprzedaży sprzętu komputerowego. Pozostaje pytanie, czy program naprawy... Czytaj więcej »

Użytkownicy bankowości online w Polsce

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, w lutym 2004 r. 14% internautów korzystało z usług bankowych za pośrednictwem Internetu. Czytaj więcej »

Unia przesłuchuje Oracle

Podczas zamkniętego przesłuchania przed Komisją Europejską przedstawiciele Oracle starają się wykazać, że planowane przejęcie PeopleSoft nie stanowi zagrożenia dla równowagi europejskiego rynku oprogramowania ERP. Czytaj więcej »

Prokom partnerem SAP NetWeaver

Prokom Software, jako pierwsza firma w Polsce, otrzymał tytuł Partnera Eksperta SAP NetWeaver. Spółka uzyskała dzięki temu prawo do sprzedaży i wdrażania tej platformy. SAP włączy również Prokom do regionalnego programu EMEA NetWeaver Special Expertise Program. Czytaj więcej »

Terminy w przetargach publicznych

Wśród wielu zmian związanych z wprowadzeniem nowej ustawy Prawo Zamówień Publicznych istotnym modyfikacjom uległy również terminy dokonywania różnego rodzaju czynności w toku postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Czytaj więcej »

Technologie

Szybciej niż standard

Nowe pomysły na przyspieszenie transmisji w sieciach WLAN wyprzedzają standardy opracowywane przez IEEE. Czytaj więcej »

Wisząc na długim sznurku

Potrzeba zdalnego korzystania z zasobów sieci LAN bez narażania ich na niebezpieczeństwo to obecnie priorytet wielu działów IT. Paleta dostępnych architektur i rozwiązań jest całkiem spora. Czytaj więcej »

Czerwona rewolucja

Linux tchnął w Novella nowe życie. Tematy przewodnie Brainshare 2004 to projekt Mono, Novell Open Enterprise Server, środowisko exteNd oraz oczywiście Linux desktop. Czytaj więcej »

Komputer jak router

Koncepcja rozproszonych sieci bezprzewodowych na wzór Internetu (mesh) nabiera realnych kształtów, a być może już wkrótce doczeka się standaryzacji. Czytaj więcej »

W grupie bezpieczniej

3Com i Alcatel wprowadzają do oferty nowe modele przełączników dla grup roboczych z listami dostępowymi na portach. Czytaj więcej »

Eclipse przyćmi wszystko

Eclipse stanie się podstawową platformą rozwoju narzędzi programistycznych IBM i zostanie ściśle zintegrowana z WebSphere. Czytaj więcej »

Automatyczny napastnik

W Internecie opublikowano narzędzie do atakowania produktów Cisco Systems. Czytaj więcej »

Skrzat z miłą aparycją

W GNOME 2.6 odnajdujemy wiele funkcji znanych użytkownikom systemu Mac OS X. Czytaj więcej »

Konteksty

Krzepki czterdziestolatek

7 kwietnia 1964 r. został wprowadzony na rynek pierwszy komputer mainframe. Czytaj więcej »

Wypowiedź w kodzie

Wciąż nie poradzono sobie z pytaniem, czy swoboda publikowania kodu źródłowego powinna wynikać z prawa do wolności wypowiedzi? Czytaj więcej »

Nauka i biznes, czyli o sztuce synergii

Z profesorem Markiem Niezgódką, dyrektorem Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM), rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Podchody na przecięcia

Już sądziłem, że komputery i telewizory nawet najmłodszych z nas odciągają od gier i zabaw na świeżym powietrzu. Ale tak to już jest, jak ktoś nie widzi dalej końca swego nosa, gdyż powyższą opinię formułowałem - jakże niesłusznie - tylko na podstawie tego, co obserwuję na swoim osiedlu. Okazało się jednak, że to, co widziałem, a właściwie to, czego właśnie przez czas... Czytaj więcej »

Uzdalniacze

Od dawna fascynuje mnie grupa ludzi, którzy bardzo przykładają się do sukcesów przedsięwzięć informatycznych, najczęściej nie będąc w nie bezpośrednio zaangażowanymi. Czytaj więcej »

Przystępność zorganizowana

Jestem osobą staroświecką i przyzwyczajoną do tradycji. Zegarek mam mechaniczny i ustawiam go tak, aby się śpieszył pięć minut, zaś adresy, kontakty i telefony trzymam w papierowym notatniku za kilka złotych. Zegarek ma tę wyższość nad elektronicznymi cudami pokazującymi czas z dokładnością do pół sekundy niczym hejnał mariacki w radiu, że nie wymaga żadnych bateryjek.... Czytaj więcej »

Ostatnie wyspy wolności

Gdy niedawno czytałem na tychże łamach artykuł poświęcony identyfikacji radiowej (RFID - Radio Frequency Identification), który dostępny jest także online pod adresem http://www.computerworld.pl/artykuly/38665.html , zainteresowałem się bardzo stroną techniczną rozwiązania i paletą możliwych... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Fabryka puchnących portfeli

Brak porozumienia między instytucjami rządowymi w Polsce grozi zalewem kolejnych typów dokumentów tożsamości. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...