powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2004

Wydanie 4/2004, 1 kwietnia 2004
4/2004
10 lat NetWorld

10 lat NetWorld i... sieci komputerowe

W 100 kolejnych numerach NetWorlda staraliśmy się przybliżyć Państwu najnowsze technologie sieciowe. Które z nich przez te dziesięć lat okazały się zwycięzcami, a które przegrały, i są już tylko wspomnieniem? Czytaj więcej »

10 lat NetWorld i... Telekomunikacja

Tego, co w ostatnich 10 latach dokonało się w telekomunikacji (nie tylko w Polsce), nie można określić inaczej jak rewolucją. Objawiła się ona radykalnymi zmianami w sprzęcie, sieciach, okablowaniu, oprogramowaniu i usługach teleinformatycznych. Także w sposobach testowania i diagnozowania infrastruktury komunikacyjnej. W telekomunikacji zmieniło się po prostu wszystko i my byliśmy... Czytaj więcej »

10 lat NetWorld i... polski internet

Internet w Polsce istnieje od 13 lat, na świecie użytkownicy korzystają z niego od bagatela 31 lat. Mimo sporego opóźnienia w dostępie do Internetu, zdążyliśmy wiele nadrobić. Czytaj więcej »

10 lat NetWorld i... przyszłość sieci

Specjalnie dla NetWorlda prognozują wybitni naukowcy i eksperci. Czytaj więcej »

Infrastruktura

Utility Computing, czyli przetwarzanie na żądanie

Na rynek IT z dużym rozmachem wkracza kolejna idea dotycząca sposobu organizacji procesu przetwarzania danych. Utility computing (zwane także computing on-demand, managing computing, a po polsku infrastrukturą dostępową na żądanie) pozwala na bardzo dokładne rozliczenie ilości przetworzonych danych. Umożliwia także wprowadzenie zmian w architekturze sieci poprzez kolejną formę... Czytaj więcej »

Serwery kasetowe

Od lat projektanci systemów obliczeniowych zastanawiali się, co zrobić, by serwery zajmowały jak najmniej miejsca, tak aby w określonej przestrzeni (np. standardowej szafie) można było umieścić ich jak najwięcej. Jakiś czas temu pojawiła się myśl: a może by tak zredukować serwer do pojedynczej płyty, podobnej do płyty głównej instalowanej w pecetach, którą można by szybko... Czytaj więcej »

Testy i porównania

Test bram SSL VPN

Idea SSL VPN opiera się na prostej zasadzie: wykorzystaniu mechanizmów szyfrowania i uwierzytelniania, wbudowanych w przeglądarkę internetową. W odróżnieniu od IPSec VPN użytkownik otrzymuje dostęp nie do całej sieci, lecz tylko do wybranych jej zasobów. Czytaj więcej »

Przegląd narzędzi do zarządzania siecią

Doglądanie sieci wymaga stosowania różnego rodzaju narzędzi. Repertuar narzędzi i wyposażenia testującego, używany w sieciach przedsiębiorstw, może się znacznie różnić, nawet jeżeli sieci są bardzo podobne. Dobór właściwych narzędzi powinien uwzględniać specyficzne potrzeby przedsiębiorstwa, a także możliwości budżetu IT. Czytaj więcej »

Cisco Catalyst 6500: 10GE w akcji

Cisco pojawiło się na rynku przełączników 10 Gigabit Ethernet stosunkowo późno, ale od razu miało mocne wejście. Testy w laboratorium dowiodły, że nowa linia kart i modułów zarządzających dla przełączników Cisco Catalyst 6500 wyznacza bardzo wysokie standardy wydajności. Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Zapory do aplikacji

Według różnych statystyk ok. 80% ataków hakerskich dotyczy portu 80, przez który przechodzi ruch webowy. Często ciężar ochrony aplikacji webowych spada na urządzenia warstwy sieciowej. Aplikacje webowe potrzebują jednak specjalnej ochrony. Czytaj więcej »

Nowe technologie

Architektura RAIN

W większości systemów informatycznych dane są najczęściej przechowywane w odizolowanych od siebie i drogich podsystemach dyskowych. Chcąc chronić dane, administratorzy zapisują je na taśmy magnetyczne, skąd mogą je odzyskiwać w razie awarii podstawowego systemu pamięci masowej. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Technologia EDGE przed 3G?

Telefonia komórkowa trzeciej generacji wciąż nie jest powszechnie dostępna, chociaż wzrasta na rynku liczba aparatów technologii 3G. Po upływie trzech lat od zakupu licencji operatorzy rozwijają tańsze we wdrażaniu rozwiązania multimedialne generacji 2,5G, reprezentowane przez technologie GPRS i EDGE. Czytaj więcej »

IMS - platforma do transmisji pakietowej w sieciach komórkowych

Pełne uruchomienie sieci UMTS okazało się trudniejsze (i droższe), niż początkowo przypuszczano. Konsekwencją są spore opóźnienia komercyjnych wdrożeń. W związku z tym system IMS wyprzedził implementację części radiowej tych sieci (segment dostępowy RAN) i obecnie wielu operatorów planuje jego wykorzystanie przez sieci dostępowe GPRS i EDGE. Czytaj więcej »

Świat w sieci

Glonojady ekranu

Media wyrabiają w nas różne nawyki. Jeżeli sięgnąć kilkadziesiąt lat wstecz, można by się doszukać tego momentu, gdy telewizja rozkochała nas w elektronicznych panelach z obrazem. To właśnie wtedy oczy przyzwyczaiły się do śledzenia zmian na ekranie i nieodzownej dawki promieniowania. Z czasem wyrobiła również nerwowy rytuał przełączania kanałów - tzw. zipping - bez... Czytaj więcej »

Odra na Tysiąclecie

Symbol Odra 1001 nie był, oczywiście, wybrany przypadkowo. Nietrudno się domyślić, że nazwa wrocławskiego komputera wywodziła się od rzeki, nad którą leży Wrocław, a liczba 1000 nawiązywała do bliskiej daty tysiąclecia państwa polskiego. Kolejnym modelem z tej serii była Odra 1002. Poprzeczkę ustawiono tu jednak wyżej: obok lamp elektronowych, jak w Odrze 1001, wprowadzono już... Czytaj więcej »

Oplątany świat

<i>W każdym wielkim mieście, do którego przypadek kieruje moje kroki, podziwem napełnia mnie to, że nie wybuchają w nim co dnia powstania, nie dokonują masakry, anonimowe rzezie, chaos końca świata. Jak tylu ludzi może współistnieć na tak niewielkiej przestrzeni?</i> - zastanawiał się Emil Cioran, francuski filozof pochodzący z Rumunii. Bo czy nie budzi zadumy, że... Czytaj więcej »

Zastosowania

Internet po podlasku

Niemal każdy mieszkaniec powiatu sokołowskiego ma możliwość nie tylko zainstalowania telefonu, ale i uzyskania szerokopasmowego dostępu do Internetu. Infrastrukturę techniczną tego rozwiązania dostarczył Siemens. Czytaj więcej »

Kanał optyczny 10 Gb/s dla Dante

Pierwszy w polskich sieciach szkieletowych optyczny kanał transportowy o takiej przepływności został zainstalowany przez Alcatela w sieci Telekomunikacji Kolejowej na trasie Poznań - Berlin. Czytaj więcej »

MAN nad Włocławkiem

We Włocławku uruchomiono szerokopasmową, miejską sieć informacyjną (MAN). Kujawska inicjatywa to pierwszy w Polsce projekt budowy regionalnej sieci szkieletowej przeznaczonej dla administracji i innych podmiotów publicznych (szkoły, urzędy, biblioteki, służba zdrowia). Co w polskich warunkach niespotykane - od powstania pomysłu do uruchomienia sieci pilotażowej upłynął niespełna... Czytaj więcej »

Porady

Z poradnika administratora

Tym razem trzy pytania dotyczące protokołu IP. Dwa odnoszą się do powszechnie używanego protokołu IPv4, a w jednym dotykamy już IPv6, który wchodzi dopiero do użytku. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...