powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 14-2004, 5 kwietnia 2004
14-2004 Computerworld nr 14-2004
Wiadomości

Jak dzwonić taniej

Należy: liczyć koszty połączeń, twardo negocjować stawki, na wskroś wykorzystywać możliwości central, bramek GSM i nowych usług. To wnioski z naszej konferencji pt. ''Optymalizacja kosztów telekomunikacyjnych''. Czytaj więcej »

Polska grupa robocza IPv6

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) proponuje powołanie otwartego forum Polskiej Grupy Roboczej IPv6, które będzie skupiać ośrodki naukowe, rządowe, przemysłowe, edukacyjne, operatorów telekomunikacyjnych, dostawców usług i użytkowników końcowych. Czytaj więcej »

MBS: nowe wersje pakietów

Podczas konferencji Convergence 2004 Microsoft przedstawił listę aktualizacji rozwiązań dla małych i średnich przedsiębiorstw: Microsoft CRM, Great Plains, Solomon, Business Portal i Navision. Czytaj więcej »

Ster-Projekt już w Telmax

Bydgoski sąd zarejestrował podwyższenie kapitału spółki Telmax o 2,94 mln zł w wyniku emisji akcji serii F. Ster-Projekt objął nowy pakiet akcji - stanowiący 21,9% kapitału zakładowego spółki. Transakcja jest wynikiem porozumienia w sprawie połączenia, jakie w marcu br. zawarły Ster-Projekt, Telmax i Spin. Czytaj więcej »

Popularność urządzeń typu handheld

Według badań IDC w pierwszej połowie 2003 r. sprzedaż urządzeń typu SHD (Smart Handheld Devices) w Europie Środkowo-Wschodniej (Chorwacja, Czechy, Węgry, Polska, Słowenia i Słowacja) podwoiła się. W całym 2002 r. wzrost ten wyniósł ok. 50%. Czytaj więcej »

E-learning dla systemu IACS

ComArch dostarczy na potrzeby Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oprogramowanie Microsoftu. Ponadto w ramach współpracy z Instytutem Edukacji Interaktywnej krakowska spółka zaprojektuje i wdroży aplikację do nauczania obsługi systemu IACS. Czytaj więcej »

DGT nie pojedzie do Iraku

W ramach Programu Odbudowy Iraku na początku br. ogłoszono przetarg o wartości 75 mln USD na budowę infrastruktury teleinformatycznej. Startowała w nim m.in. gdańska firma DGT. Jej partnerami były Raytheon i Cisco Systems oferujące rozwiązania IP, co - zdaniem przedstawicieli DGT - mogło doprowadzić do zbudowania w Iraku jednej z nowocześniejszych sieci dostępowych. Niestety dla... Czytaj więcej »

Cisco Systems ostrzega

Przedstawiciele Cisco poinformowali, że na kilku serwisach internetowych umieszczono kod, który pozwala włamywać się do niektórych systemów sieciowych opartych na produktach tej firmy. Dzięki jednemu z błędów w oprogramowaniu Cisco włamywacz może uzyskać dostęp do części przełączników linii Catalyst i innych urządzeń pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Cisco IOS. Czytaj więcej »

Program Microsoft TAP w Polsce

Warszawskie Biuro Finansowo-Księgowe Liczyk podpisało z firmą Fild.NET umowę na wdrożenie systemu Microsoft SharePoint Portal Server (SPPS). Czytaj więcej »

Internet zwolniony z podatku

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał - przegłosowaną przez Sejm - Ustawę o podatku od towarów i usług, w myśl której usługi internetowe dla użytkowników indywidualnych i instytucji kulturalnych zostały zwolnione z VAT. Informację taką podał PAP. Czytaj więcej »

DGA na giełdzie w Warszawie

Firma Doradztwo Gospodarcze DGA będzie pierwszą firmą konsultingową notowaną na warszawskim parkiecie. Emisja 560 tys. akcji serii F i G firmy DGA odbyła się w połowie marca br. Czytaj więcej »

Stanowczo protestuję!

Oferenci - i nie tylko oni - mogą obecnie wnieść protest w każdym postępowaniu, niezależnie od jego wartości, przy czym oprotestowany może zostać również wybór trybu postępowania. Czytaj więcej »

Technologie

Bayes wiecznie żywy

Dotychczasowe metody walki ze spamem okazały się z punktu widzenia użytkowników systemów pocztowych nieskuteczne. Wygląda jednak na to, że rozwiązaniem problemu są funkcje statystyczne odkryte przez Thomasa Bayesa jeszcze w XVIII wieku. Czytaj więcej »

Oracle Collaboration Suite

Według wstępnych zapowiedzi Collaboration Suite (CS) 3.0 zostanie rozszerzony o funkcje znane z komunikatorów internetowych oraz zintegrowany z aplikacjami biznesowymi Oracle. Koncern wierzy, że dzięki rozbudowanej funkcjonalności jego nowy produkt zagrozi na rynku serwerów pocztowych tak znanym markom, jak Exchange i Domino. Analitycy nie podzielają tego optymizmu, wskazując, że... Czytaj więcej »

Kieszonkowy kameleon

Producenci procesorów pracują nad układami adaptującymi się automatycznie do zmieniających się potrzeb aplikacji. Czytaj więcej »

Szkielet z czystej miedzi

Cisco odświeżyło przełączniki modularne z serii Catalyst 6500 i 4500 oraz wieżowe 3750. Czytaj więcej »

Sieć wspólnych zainteresowań

Cisco Forum 2004 było okazją do zapoznania się z nowościami Cisco oraz trendami w dziedzinie zarządzania i ochrony sieci. Czytaj więcej »

Serwer wszystko słyszy

Microsoft Speech Server 2004 może wywołać duże zamieszanie na niszowym rynku systemów rozpoznawania mowy. Czytaj więcej »

Dostęp zmobilizowany

Najnowsza wersja Citrix MetaFrame Secure Access Manager wykorzystuje SSL i umożliwia synchronizację z Microsoft Outlook. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Poszerzone wsparcie

Wdrożenie systemu wspomagającego świadczenie usług wsparcia dla użytkowników to typowy przykład projektów, które łatwo się zaczynają i nigdy się nie kończą. Prawdziwe korzyści płynące z wdrożenia systemu daleko wykraczają poza sferę związaną z rejestracją zdarzeń zachodzących w infrastrukturze. Czytaj więcej »

Konteksty

Informacja na zawołanie

Stworzenie efektywnych mechanizmów dzielenia się wiedzą w sieci jest celem europejskiego programu badawczego SWAP. Ma temu służyć połączenie możliwości technologii peer-to-peer i idei semantycznej sieci Web (Semantic Web). Czytaj więcej »

Wybór należy do ciebie

Z Markiem Nahotko, z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Cudzymi oczami

Współczesna technika oferuje już tak wiele rzeczy, o czym ludziom nawet nie śniło się dwieście lat temu. O niektórych sprawach nie mieliśmy nawet pojęcia nie dalej niż piętnaście lat temu, bo kto w roku 1989 przypuszczałby, że niebawem będzie można przez ekran komputera obserwować odległe zakątki świata, i to na żywo. Rozwój sieci oraz techniki przekazywania obrazu zrobiły... Czytaj więcej »

Świadectwo historii, czyli martwy ogonek

Dwudziestolecie powstania Macintosha przypomniało wielu osobom, że czas już zacząć pisać nowoczesną historię komputerów. Przede wszystkim dlatego że następuje szybka fabularyzacja zapamiętanych wydarzeń, a w wielu przypadkach wręcz konfabularyzacja. Właśnie Macintosh jest tu dobrym przykładem: podejrzewam, że wielu Czytelników sądzi, iż komputer ten zrobili Steve Wozniak ze... Czytaj więcej »

Wywoływacze i utrwalacze

O ile słowo ''wywoływacz'' jest w polskim dość jednoznaczne (gdy pominąć wywoływaczy duchów, bo tu wszystko jest możliwe), o tyle "utrwalacz" ma już kilka znaczeń. Czytaj więcej »

Zasada nieoznaczoności?

Często spotykam się z poglądem, który można by nazwać informatyczną zasadą nieoznaczoności. Otóż, moi rozmówcy twierdzą, że szef projektu informatycznego nie może kontrolować jednocześnie wszystkich jego kluczowych czynników, czyli harmonogramu, zasobów (budżetu i pracy) oraz jakości produktu finalnego. Jeżeli ściśle próbuje trzymać się harmonogramu i budżetu, ''siada''... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Dziesiątka z metryczką

Na tle innych krajów przystępujących w maju do Unii Europejskiej polski rynek ICT wyróżnia się, niestety, głównie wielkością. W przeddzień rozszerzenia Unii analitycy European Information Technology Observatory (EITO) podsumowują rynki teleinformatyczne poszczególnych krajów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...