powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 47-1993, 20 grudnia 1993
47-1993 Computerworld nr 47-1993
Administracja

Brytyjski przeszczep

Mówi David Ball, dyrektor Departamentu Administracji Państwowej ICL Poland. Czytaj więcej »

Komputerowy plan Warszawy

Liczył się pomysł i możliwości. Dwaj pracownicy Politechniki Warszawskiej Krzysztof Buczkowski i Andrzej Garstka, zajmujący się na co dzień kartografią i informatyką podjęli wyzwanie i doprowadzili swoje przedsięwzięcie do prezentacji produktu. Tym przedsięwzięciem jest Komputerowy Plan Warszawy. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Techniki reklamy

Niedoścignionym światowym wzorcem w dziedzinie reklamy produktów komputerowych jest oczywiście William (Bill) H. Gates III. Przez 2 ostatnie lata udawało mu się sprzedawać z niezłym powodzeniem projekt produktu, który się dopiero tworzył. Chodzi oczywiście o Windows NT. Jak by nie narzekać na ten sposób wprowadzania produktów, trzeba przyznać, że jest on bardzo skuteczny. Pod... Czytaj więcej »

IBM - Kurs akcji stabilizuje się

Kurs akcji IBM waha się wokół wartości 50 USD. Mimo wielokrotnych prób akcjom Big Blue nadal nie udaje się zdecydowanie odbić od dna. Czytaj więcej »

Nowe IBM PS/1

Na rynku ukazała się nowa seria komputerów osobistych klasy IBM PS/1. Maszyny te, od momentu wprowadzenia na rynek w 1990 r. wielokrotnie ulepszano. Czytaj więcej »

Windows 4.0 i NT dla PowerPC

Microsoft zaprezentował na targach Comdex wersję alfa Windows 4.0 podkreślając cechy automatycznego rozpoznawania sprzętu i ustawiania parametrów pracy przez system (plug- and-play). Podczas demonstracji laptop z zainstalowanym systemem Windows 4.0 automatycznie rozpoznał nową mysz, klawiaturę, monitor oraz stację PCMCIA SCSI CD-ROM i rozpoczął pracę bez konieczności ponownego... Czytaj więcej »

Układy do obsługi grafiki

Na rynku pojawią się wkrótce nowe układy scalone dla szybkich kart obsługi grafiki. Czytaj więcej »

P4P czyli Panel Czterech Prezesów

Polityka rządu RP w zakresie informatyki. Zagadnienia prawne związane z ochroną oprogramowania. Stopnie specjalizacji zawodowej informatyków. Współpraca między stowarzyszeniami. Kształcenie i szkolenie kadr. Oto główne tematy dyskusji panelowej, którą inaugurowało czterech prezesów polskich stowarzyszeń: Andrzej Florczyk (SRSO), Wacław Iszkowski (PIIiT), Roman Dolczewski (SPRO)... Czytaj więcej »

To był ich dzień

Długa kolejka przed wejściem do Auli Spadochronowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przypominała okres towarowych niedoborów lat 80. Tym razem (17 listopada br.) poszukiwanym towarem przez studentów IV i V roku oraz absolwentów wydziałów ekonomicznych i informatycznych była praca. Pod patronatem Rektora SGH, prof. Janiny Jóźwiak odbywały się w Warszawie TARGI PRACY,... Czytaj więcej »

Reklama pocztowa

Niemal wszyscy reklamujący swoje towary czy usługi chcą, aby ich reklama skierowana była do określonej grupy odbiorców. Chęć ta jest jedną z głównych przyczyn tworzenia katalogów lub baz danych grupujących osoby fizyczne i firmy wg z góry określonych kryteriów. Katalogi takie są tym cennniejsze, im więcej firm obejmują i najbardziej pożądane stają się informacje, kto działa... Czytaj więcej »

Komputery w legnickich gminach

Sejmik Samorządowy woj. legnickiego przeprowadził komputeryzację wszystkich gmin województwa. Ministerstwo Finansów przyznało na ten cel 6,271 mld zł. Komputeryzowano głównie wydziały urzędów gminnych zajmujące się rejestracją pojazdów, gruntów i ewidencją ludności. Czytaj więcej »

Sieć LAN na zamówienie

Wkrótce użytkownicy będą mogli zamawiać dokładnie przetestowaną, objętą gwarancją i dostosowaną do swoich potrzeb sieć LAN, składając telefoniczne zamówiemie w firmie IBM. Czytaj więcej »

Worldwide Publishing Consortium

Firma Apple Computer Inc. na konferencji w San Francisco w końcu października, poinformowała o utworzeniu ogólnoświatowego forum wymiany informacji na temat najnowszych technologii Worldwide Publishing Consortium. Czytaj więcej »

Cennik

I co dalej Panie Dzieju?

Ceny komputerów PC na krajowym rynku nadal stoją w miejscu, choć dolar dawno już zdołał przekroczyć magiczną granicę 21 tys. zł za sztukę. Jeśli tak dalej pójdzie być może będzie się opłacało wywozić z Polski komputery na Zachód, albo też jak w starym kawale, wiercić dziurki w naszych monetach i sprzedawać je np.po 5 zł jako guziki. Czytaj więcej »

Superserwery

Mianem superserwerów określa się serwery, które wyrosły ze "świata PC", zbudowane wokół procesorów firmy Intel. Można je sklasyfikować w trzech kolejnych grupach. Pierwsza to "przerośnięte" serwery PC, druga to urządzenia wyposażone w procesory Intel (386, 486 lub Pentium) i uzupełnione architekturą, która organizuje ich pracę odpowiednio do zadań (duża ilość pamięci RAM i... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Mariage z Novellem

Sukces wielu firm uzależniony jest od szybkiego i sprawnego przetwarzania danych. Specyficzną ofertę, dobrze ocenianą zarówno w rankingach firm konsultingowych, ubezpieczeniowych i banków prezentuje Novell. NetWare - sieciowy system operacyjny tej firmy dopuszcza do pracy od 2 do 100 użytkowników jednocześnie, którzy mogą działać pod kontrolą kilkunastu systemów operacyjnych. Czytaj więcej »

Mariage z Novellem (część2)

System a fiskus Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Szpilka w kałamarzu

(problemy z wyborem taniej drukarki) Czytaj więcej »

Wieloprocesorowe maszyny na twoim biurku

Tatung Science & Technology oferuje maszyny wieloprocesorowe klasy desktop wyposażone w procesory RISC. Nowy produkt - Super COMPstation 10/51-2 - to jeden z pierwszych komputerów wyposażonych w dwa równolegle połączone procesory 50 MHz. Czytaj więcej »

RISC w miniaturze

Producenci sprzętu komputerowego zaprezentowali na targach Comdex '93 jedne z pierwszych maszyn klasy notebook wyposażone w procesory RISC i działające pod systemami Windows 3.1 i Windows NT. Jest to bardzo nęcąca opcja dla użytkowników zainteresowanych małymi maszynami o dużych możliwościach, a jednocześnie nie będących zwolennikami architektury Intela. Czytaj więcej »

Notebooki Toshiba

Toshiba Europa GmbH oferuje nową serię T3400 komputerów subnotebook oraz nowy model notebooka T4700CT. Czytaj więcej »

Igłowe drukarki Lexmarka

Lexmark International Inc. wprowadził na rynek nową serię drukarek igłowych IBM 2300 Plus przeznaczonych do drukowania na dokumentach wielowarstwowych i nalepkach. Czytaj więcej »

Stacja kasetowej pamięci magnetycznej

Perhiperal Land Inc. proponuje użytkownikom sieci komputerowych PLI DAT10GB - stację pamięci magnetycznej DAT (Digital Audio Tape). Nośnikiem danych jest zamknięta w kasecie taśma magnetyczna o szerokości 4 mm. Czytaj więcej »

Drukarki sieciowe Apple

Apple Computer Inc. poszerza swoją ofertę drukarek laserowych o dwa nowe modele LaserWriter Pro 810 i LaserWriter Select 360, przeznaczone do pracy w sieciach. Oba modele zostały opracowane we współpracy z firmą Dataproducts Corp. Czytaj więcej »

Komputery Tulip ds 486

Tulip Computers oferuje nową rodzinę komputerów Tulip ds 486, której modele mogą pracować jako średni serwer lub host oraz silna stacja obliczeniowa lub graficzna. Czytaj więcej »

Łącze IPDS dla drukarek Epson

Firma Epson proponuje posiadaczom systemów średniej mocy, takich jak IBM AS/400, IBM S/3x oraz IBM 5280 interfejs łącza IPDS (Intelligent Printer Data Stream Architecture), który umożliwia zastosowanie drukarek Epson w roli drukarek systemowych. Czytaj więcej »

Hop do kupki

Paradox 4.5 for Windows Workgroup Edition Czytaj więcej »

Nieodzowne narzędzia

Za cenę 99 USD użytkownicy MS-DOS 6.0 DoubleSpace lub IBM PC-DOS 6.1 SuperStor/DS mogą zakupić AddStor DoubleTools - zestaw narzędzi współpracujących z systemami kompresji dysku. Niestety, większość użytecznych opcji tego programu jest dostępna jedynie w wersji dla Windows, użytkownicy DOS mogą więc czuć się pokrzywdzeni. Czytaj więcej »

Nowe programy Central Point

Firma Central Point Software wprowadza na rynek nową wersję programu Central Point Antivirus. CPAV 2.0 przeznaczony jest do wyszukiwania wirusów w sieciach systemu NetWare 3.x i 4.x. Czytaj więcej »

Adobe Premiere 1.0 dla Windows

Firma Adobe Systems sprzedaje cyfrowy edytor wideo Adobe Premiere 1.0, który pracując pod Windows MS potrafi wytwarzać filmy cyfrowe w formacie QuickTime Apple'a i MS- Video for Windows AVI (Audio Visual Interleaved). Czytaj więcej »

książki

Skąd się bierze adres pocztowy

Większość użytkowników styka się z sieciami rozległymi przy okazji wysłania bądź otrzymania listu pocztą elektroniczną. Przed laty z sieci rozległych korzystali przede wszysktim użytkownicy zaawansowani, mający potrzebę pracy na dużych komputerach. Z tego względu podstawową usługą była możliwość łączenia się do odległych komputerów (zdalna sesja), np. w celu... Czytaj więcej »

Sieci rozległe i sieci lokalne

Temat Sieci komputerowe nie są tematem łatwym do popularyzacji i dlatego do tej pory niewielu polskich autorów próbowało swoich sił w tej dziedzinie. Dobrze się stało, że w ostatnim czasie ukazały się na rynku dwie uzupełniające się książki poświęcone tej tematyce. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

Superserwery Tricorda

Migracja w stronę rozwiązań klient/serwer zrodziła zapotrzebowanie na nową klasę sprzętu - komputerów pełniących funkcję bardzo wydajnych serwerów. Ich znanym na świecie dostawcą jest młoda amerykańska korporacja Tricord Systems Inc. Jej wiceprezes, Richard Friedman, po raz trzeci przebywał w Polsce. Czytaj więcej »

Graficzny warsztat naukowca

Na rynku krajowym, w ofercie np. SoftPoint-u (W-wa, tel. 635 98 19) i TTS (W-wa, tel. 21 12 33) pojawiło się oprogramowanie amerykańskiej firmy Media Cybernetics. Firma ta od 1981 r. specjalizuje się w dostarczaniu na rynek graficznego oprogramowania dwojakiego rodzaju - zestawów narzędzi dla programistów i aplikacji dla użytkowników końcowych. Te ostatnie współpracują z wieloma... Czytaj więcej »

Wideokonferencja w sieci

Na targach Comdex firma Twincom zaprezentowała swój nowy produkt - system wideokonferencyjny o wysokiej jakości obrazu, działający w sieci. Czytaj więcej »

Nowa wersja NetShield

Firma McAfee Assosiates Inc. oferuje NetShield 1.5 - nową wersję pakietu do wykrywania i zwalczania wirusów w sieci NetWare. Czytaj więcej »

Serwer Texas Microsystems

Texas Microsystems wprowadza na rynek serwery FTSA (Fault Tolerance Server Architecture). Są to urządzenia dużej mocy o wysokiej odporności na błędy. Czytaj więcej »

Testowanie sieci LAN

Firma Dolphin Networks Inc. oferuje użytkownikom sieci LAN, ESP Sport - zestaw składający się z adaptera standardu PCMCIA wielkości karty kredytowej i oprogramowania testującego sieć LAN. Czytaj więcej »

Włącz i używaj (ale nie od zaraz)

O inicjatywie "Włącz i używaj" (Plug and Play, w skrócie PNP) pisaliśmy już wielokrotnie (ostatnio w CW nr 37 z dnia 11.10.1993). Rozwiązanie PNP polega na wykorzystaniu inteligentnego oprogramowania do automatycznego rozpoznania konfiguracji komputera w momencie startu systemu, rozstrzygnięcia ewentualnych konfliktów adresowych, w numerach IRQ czy używanych kanałach DMA. Firmy... Czytaj więcej »

SQL Server dla Windows NT

Firma Microsoft poinformowała, że dostępny jest już system zarządzania relacyjnymi bazami danych SQL Server dla Windows NT, narzędzia wspomagające, interfejs i elementy łączeniowe, tworzące kompletną rodzinę produktów dla przetwarzania klient/serwer. Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Sieć neuronowa analizuje zachowania klientów

Na targach Softa '93, które odbyły się w zeszłym miesiącu w Helsinkach, fińska firma Informarket Oy zaprezentowała A- Pro, system oparty na sieci neuronowej, analizujący zachowanie klienta. Oprogramowanie to będzie bardzo przydatne właścicielom sklepów; przede wszystkim przeznaczone jest ono dla wielkich sieci supermarketów, bowiem pozwala ona na analizę preferencji przeciętnego... Czytaj więcej »

Jak zrobić pieniądze na komputerach

Biznesmen Kali Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Tranking w eterze

Coraz ciaśniej robi się w powietrzu. Nadajniki radiowe sieci łączności komercyjnej, specjalnej, amatorskiej szczelnie wypełniają przydzielone częstotliwości, a bardzo często po przeróbkach sprzętu metodą "złotej rączki", piratują na innych, zastrzeżonych pasmach. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Współczesne atrybuty władzy

Chcemy kupić komputer. Decydujemy się na zakup przenośnego notebooka. Jest to wydatek trochę większy, niż cena, jaką płacilibyśmy za komputer "biurkowy", ale.... Zafascynowani pięknymi kolorami na ekranie wyświetlacza LCD (oczywiście z aktywną matrycą, z trackballem, z zainstalowanym systemem Windows) tłumaczymy sobie konieczność większego wydatku tym, że nasz wymarzony notebook... Czytaj więcej »

Jak z myszy zrobić kota?

Odpowiedź jest banalnie prosta - odwrócić do góry nogami, czyli kulką i ewentualnie przełożyć na wierzch klawisze. Ale jak doszło do powstania tego sympatycznego stworzenia? Czytaj więcej »

W przedsiębiorstwach

Kiedy nadejdzie przełom?

Większą wydajnośc przetwarzania można osiągnąć jedynie poprzez zastosowanie wielu, równolegle pracujących procesorów - co do tego specjaliści zgodni są nie od dzisiaj. Jakkolwiek dla potrzeb nauki i techniki komputery o architekturze równoległej wykorzystywane są od dawna, jako stosunkowo skromne można określić sukcesy, które tego typu maszyny osiągnęły w dziedzinie... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Nowe Ambry

23-24 listopada br. w siedzibie American Computers & Games w Warszawie, odbyła się europejska premiera nowych modeli komputerów Ambra. Ich producentem jest firma Individual Computer Products International (ICPI), której większość oddziałów znajduje się w W. Brytanii, należąca do korporacji IBM. Głównymi zaletami tych komputerów jest znacznie wyższa jakość od popularnych na... Czytaj więcej »

Nowy Cocom?

17 członków Cocom (Coordinating Committee for Multilateral Export Controls) doszło do porozumienia w sprawie likwidacji tej ponad 40-letniej organizacji i zastąpienia jej nowym systemem kontroli eksportu produktów o znaczeniu strategicznym. Czytaj więcej »

Sukces japońskich naukowców

Miniaturyzacja nie zna granic Czytaj więcej »

Wkrótce Komputer Expo '94

Biuro Reklamy S.A., organizator corocznych targów Komputer Expo, podało kilka szczegółów dotyczących zbliżających się targów. Odbędą się one w dniach 25-28 stycznia 1994 r. Patronat nad targami sprawuje premier Waldemar Pawlak. Otworzy on uroczyście targi 25 stycznia na terenach mokotowskich. Czytaj więcej »

Unicorn Road Show IV

Efektowną prezentacją najnowszych programów Lotusa i Micrografxu na Zamku Królewskim w Warszawie zakończył się 29 listopada br. IV Unicorn Road Show. Czytaj więcej »

Prezentacja Micrografx

Pokaz oprogramowania firmy Micrografx zorganizowany przez Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu, firmę I-BIS oraz polskie przedstawicielstwo Micrografx odbył się 20 listopada we Wrocławiu. Czytaj więcej »

Estymator

Kilka firm bardzo zdecydowanie, żeby nie powiedzieć nerwowo, zareagowało na wyniki branżowego rankingu za pierwsze półrocze 1993 r., ogłoszone ostatecznie w ComputerWorld w trzeciej dekadzie listopada. I słusznie, bo rezultat finansowy jest jedną z ważniejszych wizytówek dla obecnych i przyszłych klientów firmy. Może tylko trochę żal, że tak żywo kontaktujemy się dopiero "po... Czytaj więcej »

Policyjne bazy danych

Nie wiadomo - cieszyć się, czy martwić. Dla szarego użytkownika dróg publicznych, lepiej nie znaleźć się w komputerowych rejestrach policyjnych. Z drugiej jednak strony - gdy szaremu użytkownikowi skradną samochód, to lepiej żeby policja miała jego numery w swoich rejestrach. Wówczas złodziej ma mniejsze szanse przemycić dorobek jego życia, np. za wschodnią granicę. Mimo tej... Czytaj więcej »

Audio-wideo-stereo kompaktowo i cyfrowo

1-4 grudnia 1993 r. w PKiN w Warszawie odbywała się międzynarodowa prezentacja profesjonalnego sprzętu filmowego, radiowego i telewizyjnego PRO-TV '93, zorganizowana przez International Fair Company. Czytaj więcej »

Seminarium o SCO

26 listopada br. w Politechnice Warszawskiej, Wimal zaprezentował firmę SCO (The Santa Cruz Operation), jako producenta i dystrybutora produktów sieciowych bazujących na SCO Unix oraz wybrane, najnowsze oprogramowanie dostarczane przez tę fimę (np. Locus PC Interface, Pathway Wollonga). Czytaj więcej »

Listy

Szanowna Redakcjo!

Przeglądając numery ComputerWorld z ostatnich kilku tygodni, natknąłem się na artykuł pana Bronisława Piwowara "Przegląd Technologii", rozpoczynający cykl "Komputerowe Sieci Lokalne LAN". Czytaj więcej »

Wspólne plany firm HP i Novell

Hewlett-Packard Co. i Novell Inc. podjęły wspólne prace nad stworzeniem oprogramowania, które zapewni użytkownikom komputerów PC pracujących w sieciach LAN większe bezpieczeństwo pracy i usprawni dystrybucję oprogramowania w sieci. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...