powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 46-1993, 13 grudnia 1993
46-1993 Computerworld nr 46-1993
Administracja

Ewidencje Ludności w spisach PESEL

Zdaniem wielu ekspertów (patrz opinie informatyków wojewódzkich w CW PL 34 str. 4) informatyzacja administracji znajduje się w fazie żywiołowego rozwoju. Szacuje się, że każda z małych i średnich gmin wydaje na wdrażanie lokalnych systemów informatycznych ponad miliard zł rocznie. Jak Polska długa i szeroka powstają mniej lub bardziej udane systemy informatyczne, których twórcy... Czytaj więcej »

X-terminale

Rynkowym przebojem z roku na rok stały się w administracji amerykańskiej X-terminale. Ich sprzedaż w porównaniu z 1992 r. uległa w roku obrachunkowym 1993 podwojeniu. I podobno wcale się nie zanosi na zmniejszenie tempa wzrostu. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Pokora czy zazdrość?

Z punktu widzenia Warszawy poziom rozwoju naszego przemysłu informacyjnego wydaje się całkiem niezły. Coraz więcej katalogów, baz na dyskietkach, obserwujemy nawet próby udostępniania informacji online - tzn. za pośrednictwem linii telefonicznych bezpośrednio do komputera użytkownika w biurze, a także w domu. Nie wypadamy jednak zbyt dobrze na tle niektórych krajów ościennych. Czytaj więcej »

Ile wydajemy na marketing?

Tytułowe pytanie, jak się okazało w trakcie przygotowywania odpowiedzi na nie, ma dodatkowy sens. Czytaj więcej »

Conner na COMDEXie

Podczas tegorocznych targów COMDEX Conner Peripherals Inc. zademonstrowała wiele nowych produktów: Czytaj więcej »

Zanim znajdziesz się w Sądzie Pracy

Sądy Pracy skarżą się na nadmiar napływających do nich pozwów. Fala skarg zaczęła się przed kilku laty, wraz z masowymi zwolnieniami pracowników z sektora państwowego. Później dołączyły inne działy gospodarki narodowej i znaczna część pracującej populacji Polaków (wg przybliżonych szacunków jej wielkość wynosi ok. 30%) miała okazję zasiąść w ławach sądowych,... Czytaj więcej »

Data General eksperymentuje

W obliczu niepewnej przyszłości mikroprocesora 88000 RISC Data General rozpoczęła przymiarki systemu DG/UX System V Release do innych mikroprocesorów. W ten sposób firma przygotowuje się do ewentualności zrezygnowania z RISC-owego procesora 88000 w swoich serwerach Aviion. Czytaj więcej »

Rozmiary tygrysa.

Komputerowi liderzy Tajwanu, 1992 r. Czytaj więcej »

Siemens-Nixdorf i Windows NT

Czy Windows NT stanowi zagrożenie dla Unixa? Pytanie to powinno dręczyć Klausa Gewalda, szefa ds. Unixa w firmie Siemens-Nixdorf. Jednak według jego opinii, nic nie jest już w stanie zahamować ekspansji Unixa. Dlatego, zdaniem Gewalda, rynek dla Windows NT jest dosyć ograniczony. Czytaj więcej »

Serwery relacyjnych DBMS

Sercem wielu instalacji o architekturze klient/serwer jest oprogramowanie, obsługujące relacyjne bazy danych. W architekturze tej proces klienta (reprezentowany przez aplikację czołową typu front-end, dostarczającą interfejs z użytkownikiem), wysyła zlecenie usługi do procesu serwera (realizowane przez oprogramowanie zaplecza, tzw. back-end aplikacji lub DataBase engine). Oprogramowanie... Czytaj więcej »

Komputery w bibliotekach wojewódzkich

Automatyzacja bibliotek publicznych to temat II Ogólnopolskiej Konferencji w Białymstoku. Czytaj więcej »

Historia kołem się toczy

Koniec roku jest tradycyjnie już, czasem podsumowań, prognoz i refleksji. Zobaczmy zatem, jakie wnioski płyną dla nas z całego 1993 r., jeśli chodzi o ceny PC. Czytaj więcej »

Cztery Asy Della

"Cztery Asy" to cztery zestawy komputerowe po specjalnych cenach, za pomocą których Dell Computer Poland rozpoczął wielką akcję promocyjną 15 listopada br. Identyczna akcja przeprowadzona rok temu przyniosła znaczny sukces, mimo że firma nie była jeszcze znana na polskim rynku. Tegoroczna oferta jest atrakcyjna zarówno dla indywidualnych użytkowników jak i dużych firm. Czytaj więcej »

Ostatnia dotacja dla Bulla

Rząd francuski zapowiedział udzielenie dotacji firmie Bull na kwotę 7 mld FR (ok. 1,2 mld USD!). Czytaj więcej »

Szlakiem multimediów

IBM i Sybase Corp. zawarły porozumienie dotyczące oferowania multimediów na stacjach roboczych RS/6000. Czytaj więcej »

Wiele emulacji

Firma Digital Equipment Corp. rozpoczęła we wrześniu br. sprzedaż alfanumerycznego terminala Dorio, który może emulować 16 różnych tego typu urządzeń. Czytaj więcej »

Informatyka w Europie i USA

Firma IDC z Kronbergu dokonała porównania rynku informatycznego i zachowań użytkowników EDP (Electronic Data Processing) w Europie i USA. Czytaj więcej »

Tańsze terminale NCD

Firma Network Computing Devices Inc. ogłosiła w listopadzie obniżkę cen na terminale X Windows o wysokiej rozdzielczości. Czytaj więcej »

Rosyjski OCR

Rosyjskie firmy komputerowe Cognitive Technologies i OCR Trade razem z niemiecką firmą Computer Gesellshaft Konstanz (CGK) zaprezentowały w Moskwie swe najnowsze opracowania w dziedzinie automatyzacji wprowadzania dokumentów. Czytaj więcej »

Niezależny France Telecom

Firma France Telecom nie zostanie włączona do realizowanego obecnie szerokiego programu prywatyzacji - oznajmił francuski minister przemysłu Gerard Longuet - będzie jednak instytucją niezależną. Czytaj więcej »

Wideokonferencje Intela

W przyszłym roku powinny ukazać się na rynku nowe produkty wideokonferencyjne firmy Intel oparte na technologii Intel Indeo. Na targach Comdex producent zaprezentował prototypowy system wideokonferencyjny, pozwalający użytkownikom na prowadzenie rozmowy wideotelefonicznej podczas pracy np. z edytorem tekstu (obie aplikacje korzystają z tego samego ekranu). Czytaj więcej »

Rosyjska wersja Ami Pro

Na rosyjskim rynku oprogramowania pojawiło się wreszcie zapowiadane od dawna zrusyfikowane Ami Pro 3.0. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

"Mercedes" na biurku

Brzmi to prawie jak herezja, ale na świecie istnieją nie tylko komputery pecetopodobne. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Wspólna sieć MasterCard i Europay

MasterCard i Europay połączyły swe siły i wprowadzają unixową globalną sieć przetwarzania transakcji do swoich 24 tys. instytucji finansowych. Szacowany na 90 mln USD projekt ma być całkowicie zrealizowany do końca 1995 r. Oczekuje się, że sieć będzie pracować ponad 10 razy szybciej i bardziej niezawodnie, niż używana obecnie do obsługi płatności sieć bazująca na... Czytaj więcej »

Express

W prowadzeniu interesów ogromną, choć czasem jeszcze nie docenianą rolę odgrywa informacja. Znajomość klienteli, jej oczekiwań i potrzeb, niezależnie od tego czy oferuje się warzywa, ubezpieczenia czy też fundusze kapitałowe, może w znaczący sposób wpłynąć na pozycję firmy na rynku. Wynika stąd potrzeba posiadania, oprócz systemów obsługi transakcji, także narzędzi do... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Commodore Amiga CD32

Na wystawie "Computer '93" firma Commodore zaprezentowała konsolę Amiga CD32. Może ona być używana nie tylko jako konsola do gier i odtwarzacz muzycznych płyt kompaktowych, ale także jako odtwarzacz wideo-CD. Czytaj więcej »

Okiem praktyka - co nowego

Niedawno firma Quark z Denver wprowadziła nową wersję programu QuarkXPress 3.2 dla komputerów Macintosh. Ostatnia wersja dla Windows nosi numer 3.12. W nowym programie poprawiono obróbkę kolorów, usprawniono backup oraz wprowadzono kilka innych nowości. Wpłyną one na zwiększenie wydajności i poprawią komfort pracy. Największe znaczenie dla profesjonalistów ma jednak niewątpliwie... Czytaj więcej »

Programy dla firmy

SoftPoint oferuje oprogramowanie kanadyjskiej firmy Delrina Corp. WinFax Pro 3.0, PerForm Pro Plus i FormFlow. Czytaj więcej »

Adobe Acrobat i Software Dispatch

Firma Adobe Systems udostępniła w październiku br. firmie Apple licencję na Adobe Acrobat Reader for Windows, w celu włączenia go do Software Dispatch - nowego produktu dla CD- ROM firmy Apple. Czytaj więcej »

Adobe Streamline 3.0

Firma Adobe Systems oferuje pakiet Streamline 3.0 dla komputerów Macintosh. Jest to narzędzie studia graficznego, pozwalające przekształcać barwne i czarno-białe obrazy rastrowe w format Adobe PostScript. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

i386 dla sterowania

Przejście w większości nowych konstrukcji komputerów PC na procesory i486 spowodowało znaczne zmniejszenie popytu na procesory i386. Czytaj więcej »

Era budynków inteligentnych nadchodzi

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną firmę, działającą w dowolnej dziedzinie, która nie stosowałaby najnowszych środków informatyki i telekomunikacji. Środki te, w połączeniu z automatyką elektroniczną, zrewolucjonizowały nie tylko pojedyncze biura, ale całe firmy wraz z budynkami. Czytaj więcej »

Amerykańska autostrada danych

Idea utworzenia ogólnoamerykańskiej sieci do przesyłania danych, zapewniającej wysoką przepustowość (1 Gb/s), należała do przedwyborczych obietnic prezydenta Clintona i nie została zapomniana po wyborach. Wiadomo już, że administracja zamierza wydać na ten cel ok. 30 mld USD do roku 2000. Większą część tej sumy pochłoną koszty budowy sieci światłowodowej oraz podłączeń do... Czytaj więcej »

Co w LAN-ie piszczy?

Problemy związane ze sprawnością sieci lokalnych są znane z pewnością niejednemu administratorowi systemu. Czytaj więcej »

Notebookowy podglądacz sieci

Firma Network General oferuje nową rozbudowaną wersję systemu analizy sieci - Sniffer. Do pakietu dołączono system ekspercki, który po odnotowaniu błędu w pracy sieci automatycznie generuje alarm i wyświetla różne scenariusze możliwych przyczyn tej sytuacji. Pakiet dysponuje funkcjami filtracji informacji oraz umożliwia sporządzanie raportów w sposób selektywny. Czytaj więcej »

Program szyfrowania danych

Firma ViaCrypt oferuje program szyfrowania danych ViaCrypt PGP, który koduje przesyłaną sieciami komputerowymi pocztę E-Mail i pakiety danych chroniąc je przed odczytaniem przez osoby nie upoważnione. Czytaj więcej »

Terminal serwer NetTRAX

Firma Arnet Corp. zapowiedziała rozpoczęcie w grudniu br. dystrybucji w Europie swego nowego produktu - terminal serwera NetTRAX. Czytaj więcej »

Nowy Serwer Aviion

Data General Corp. wprowadziła na rynek nowy serwer klasy low-end z rodziny Aviion - AV 5500, przeznaczony do pracy w małych firmach. Czytaj więcej »

Archiwizacja systemu NetWare 4.x

Użytkownicy, którzy zamierzają w najbliższej przyszłości zainstalować u siebie nową wersję systemu sieciowego NetWare 4.x stoją przed poważnym problemem. Mianowicie, istniejące obecnie programy do wykonywania zrzutów archiwalnych systemu NetWare nie obsługują w pełni sieci systemu 4.x. Fakt ten może znacznie opóźnić przechodzenie użytkowników na nową wersję systemu. Czytaj więcej »

OSI a aplikacje dla przemysłu

W 1977 r. ISO (International Organization for Standardization) zgodziła się koordynować prace normalizacyjne, mające na celu ujednolicenie zasad przesyłania danych w sieciach komputerowych. Czytaj więcej »

Programy zarządzania siecią 3Com

3Com Corp. przedstawiła plany wprowadzenia na rynek pakietu Transcend - zestawu aplikacji do zarządzania sieciami komputerowymi, które pozwolą administratorom sieci kontrolować pracę poszczególnych jej części i korzystających z niej użytkowników. Aplikacje te mają sprawować nadzór nad pracą określonych grup użytkowników, odległych biur, sieci LAN i sieci rozległych. Czytaj więcej »

Co nowego w sieciach peer-to-peer

Dwie firmy, Artisoft Inc. i Performance Technology Inc. wprowadzają na rynek nowe sieciowe systemy operacyjne peer- to-peer (sieć stacji równorzędnych), przeznaczone do pracy w prostych systemach sieciowych i dla użytkowników, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie. Czytaj więcej »

Windows for Workgroups 3.11

Windows w sieci Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Mapy z komputera

Ortofotografia jest znaną techniką pozwalającą na tworzenie dokumentów kartograficznych, na których w każdym punkcie ekspozycji poprawiane są błędy wynikające z nachylenia kamery i deniwelacji terenu, a więc w taki sposób, jakby zdjęcia wykonywane były z nieskończonej odległości obiektywem o osi prostopadłej do każdego punktu fotografowanego obszaru. Czytaj więcej »

Bogata przeszłość

Prezes Softbanku, Aleksander Lesz wspomina... Czytaj więcej »

Liczą się pieniądze

Wobec dość częstych ostatnio klęsk żywiołowych w Stanach Zjednoczonych, firmy ubezpieczeniowe zmuszone są bronić się przed koniecznością wypłacania z tego tytułu bajońskich sum pieniężnych, nieproporcjonalnych do gromadzonych składek. Dlatego też Continental Insurance z Nowego Jorku przygotowało system pozwalający na przewidywanie klęsk żywiołowych i przystosowanie składek... Czytaj więcej »

Rękopisy Puszkina w komputerze

Rękopisy największego rosyjskiego poety - Aleksandra Puszkina - uchodzą w Rosji za narodową świętość. Fundacja, której członkami jest ok. 300 dużych firm brytyjskich, postanowiła sfinansować wspólny projekt zachowania ich dla potomności w postaci cyfrowej. Czytaj więcej »

Chronić przed nudą

Wymyślono juź wiele aplikacji komputerowych, które mimo że na pierwszy rzut oka wydają się całkowicie nieprzydatne, w przyszłości okazują się dość pomocne. Miejmy nadzieję, źe tak właśnie będzie w przypadku kontrowersyjnego programu Opus 'n Bill Screen Saver firmy Delrina Corp. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Telekomunikacja w roku 2010 (cz. 2)

Współpraca komputerów z urządzeniami telekomunikacyjnymi do tej pory nie układała się najlepiej, przez co cierpiał przeciętny użytkownik. Ostatnio jednak współpraca ta staje się coraz lepsza, dzięki postępom w przetwarzaniu mowy i dźwięku. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Mądrzy ludzie żyją w brudzie?

Dziwnym trafem nasze dbanie o porządek i czystość w biurze czy w domu często nie dotyczy wszelakich urządzeń elektronicznych, a komputerów w szczególności. Sprawia to na ogół jak najgorsze wrażenie. Wyobraźmy sobie bowiem: ekskluzywne biuro, palmy i mahonie, sekretarki jak z żurnala, a stojący komputer czy faks po prostu się lepi. Z daleka widać, że jest brudny. A fe! Czytaj więcej »

W przedsiębiorstwach

Inwar SAD

Firma Inwar wprowadziła na rynek program dla obsługi celnej i opracowywania formularzy SAD, SAD BIS i SAD Specyfikacja. Czytaj więcej »

Prawo Przedsiębiorcy w komputerze

Firma Buchalteria sp. z o.o. oferuje poradnik prawny Prawo Przedsiębiorcy w Komputerze. Program został opracowany we współpracy z Biurem Informacji Organizacyjno-Prawnej INFOR. Jest on bazą danych zawierającą teksty aktów prawnych, których znajomość jest niezbędna dla prowadzących działalność gospodarczą. Czytaj więcej »

CAD - co to takiego?

Większości z nas komputer kojarzy się głównie z takimi aplikacjami jak edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, czy baza danych. Istnieją jednak jego znacznie bardziej specjalistyczne zastosowania, takie jak np. wspomaganie procesów tworzenia i opracowywania dokumentacji technicznej. Spróbujmy nieco przybliżyć ten właśnie problem. Czytaj więcej »

Genesis dla przemysłu

W połowie br. odbyło się w Warszawie seminarium, na którym firma TRANSTEK zaprezentowała oprogramowanie GENESIS CONTROL SERIES (przeznaczone do sterowania procesami produkcyjnymi) amerykańskiej firmy ICONICS. Pisaliśmy o tym w CW PL 31 z br. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Promocyjna, świąteczna sprzedaż czy cicha abolicja?

Microsoft, w celu rozpropagowania polskich wersji swych produktów, rozpoczął ich sprzedaż po cenie upgrade'u. Promocja trwać będzie do końca stycznia 1994 r. Celem akcji jest poważne zwiększenie liczby legalnych i zarejestrowanych użytkowników polskiego oprogramowania Microsoft. Akcja jest związana z przewidywanym uchwaleniem przez Sejm RP uchwały o ochronie praw autorskich, dającej... Czytaj więcej »

Kupujcie QR-Tekst

Ceny oprogramowania klasy QR-Tekst w Europie Zachodniej są relatywnie wysokie. Na ich płacenie może sobie pozwolić tylko rozwinięta gospodarka zachodnia. Czytaj więcej »

Możliwości i bariery polskich firm komputerowych

To, co już częściowo sygnalizowaliśmy w naszych wcześniejszych publikacjach (CW nr 45 z 1992 r. i nr 33 z 1993 r.) znalazło teraz pełne potwierdzenie w drugim Raporcie Specjalnym ComputerWorlda - Polski Rynek Komputerowy, I półrocze 1993 (dodatek do nr. 43/120). Czytaj więcej »

Kasy fiskalne na SHOP EXPO '93

Równolegle z targami OFFITEC-INTERBANK- KOMTEL '93 odbyły się w dniach 16-19 listopada br. targi SHOP EXPO '93, czyli II Międzynarodowe Targi Wyposażenia Sklepów, Gastronomii i Techniki Opakowań. Czytaj więcej »

Soft-tronik w poznańskiej Akademii Ekonomicznej

Po Wrocławiu, Sopocie i Warszawie właśnie w Poznaniu otworzony został najnowszy Soft-tronik Education Center. Kontrakt, podpisany między Akademią Ekonomiczną i Soft- tronikiem zyskał poparcie dr. Andrzeja Florczyka, dyrektora Departamentu Informatyki Rady Ministrów. Czytaj więcej »

Tajny przetarg w Krakowie - akt drugi

Pisaliśmy już o dziwnym przetargu na komputeryzację Urzędu Miasta w Krakowie (CW nr 26/93 r.), gdzie gra idzie ok. 20 mld zł. Obecnie radni z komisji rewizyjnej wystąpili o renegocjację w trybie pilnym podpisanej umowy. Czytaj więcej »

Oddział Compaqa otwarty

Compaq Computer utworzył 30 listopada w Warszawie Compaq Computer sp. z o.o. Tak powstała 29 filia marketingowa Compaqa na świecie. Zgodnie z nieoficjalnymi zapowiedziami dyrektorką polskiego oddziału została p. Ewa Gajewska- Blaisdell, która ma za sobą bogaty staż w branży komputerowej (m.in. Wyse Technology, Hewlett-Packard, Gateway). Na konferencji prasowej zorganizowanej z tej okazji... Czytaj więcej »

Komputer Expo '94 - już prawie komplet

Jak powiedziała p. Grażyna Karłowska z Biura Reklamy S.A., organizatora Międzynarodowych Targów Komputer Expo '94 (25- 28 stycznia 1994 r. w Warszawie), praktycznie cała powierzchnia wystawiennicza została już sprzedana. Czytaj więcej »

Komputerek ci ja?

Tego jeszcze w centrum Krakowa nie było! Wystawa połączona z zabawą, biznesem, seminariami naukowymi i strategicznymi konferencjami na tematy związane z komputeryzacją. Info- Festiwal zorganizowany przez Business Foundation, CPI i Lupusa we współpracy z polskimi stowarzyszeniami informatycznymi, był imprezą bardzo nierówną i nieco nie zorganizowaną. Tym niemniej, kilka wydarzeń... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...