powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 45-1993, 6 grudnia 1993
45-1993 Computerworld nr 45-1993
Administracja

Umowy generalne URM - na straży publicznych pieniędzy

Komputeryzacja życia codziennego staje się faktem. Coraz mniej zdziwienia budzi urzędnik posługujący się w swej pracy komputerem, na czym przede wszystkim powinna zyskać jakość obsługi klientów. Nie wszędzie jednak jest tak ładnie. Czytaj więcej »

Czy informatyka w gminie może być bardziej efektywna?

Informatyka w administracji samorządowej stoi przed koniecznością zasadniczych przeobrażeń. Kończy się bowiem etap eksploatacji pojedynczych programów i systemów oraz baz danych tworzonych w sposób żywiołowy, chaotyczny, uniemożliwiający szerszą współpracę między nimi. Nadchodzi era zintegrowanych, spójnych i profesjonalnych rozwiązań, opartych na standardach tzw. systemów... Czytaj więcej »

Próby poczty pilotażowej

Wyobraźmy sobie, że cały kraj zostaje opleciony rozległą siecią połączeń poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Koreański tygrys w Pruszkowie

Korea Południowa zaliczana jest do piątki tzw. tygrysów Dalekiego Wschodu, bowiem przebojem weszła do elity najbardziej uprzemysłowionych krajów świata. Ich ekspansja ekonomiczna powoli dociera i do naszego kraju. Dotychczas rynek polski pełen był produktów koreańskiego przemysłu elektronicznego, wytwarzanych na południe od 38 równoleżnika. Teraz Koreańczycy mają zamiar zasypać... Czytaj więcej »

UNIX do wzięcia

Zarejestrowany w ponad 60 krajach świata znak handlowy UNIX będący jednocześnie nazwą popularnego systemu operacyjnego już wkrótce zostanie udostępniony wszystkim dostawcom produktów bazujących na tym systemie. Będzie to kolejny krok na drodze do standaryzacji systemów komputerowych po niedawnym podpisaniu przez 75 firm umowy dotyczącej stosowania interfejsu programowania aplikacji... Czytaj więcej »

Bull i NEC

Po poprawie - na przełomie 1992/93 - wyników finansowych Grupy Bull SA, przyszło rozczarowanie. W I kw. br. firma uzyskała obroty 12,5 mld FF, czyli o 1,3 mld mniej niż w IV kw. 1992 r., a strata netto zwiększyła się do ok. 1,2 mld FF. Czytaj więcej »

Wieloprocesorowe serwery SCO

Podczas forum SCO (Santa Cruz Operation) firma ta oznajmiła o zakończeniu przygotowań do seryjnej produkcji wieloprocesorowych superserwerów sieciowych. Czytaj więcej »

IBM i HP

Firmy IBM i HP zawarły porozumienie dotyczące możliwości uruchamiania systemu obsługi relacyjnych baz danych DB2, produktu IBM, na platformie HP9000. Czytaj więcej »

Szlakiem multimediów

IBM i Sybase Corp. zawarły porozumienie dotyczące oferowania multimediów na stacjach roboczych RS/6000. Czytaj więcej »

Schizofrenia

Firma Digital Equipment Corp. rozpoczęła we wrześniu br. sprzedaż alfanumerycznego terminala Dorio, który może emulować 16 różnych tego typu urządzeń. Czytaj więcej »

EVA i OpenMapper

Firma Unisys zapowiedziała, że w IV kw. br. wprowadzi na rynek środowisko Mapper (służące do opracowywania aplikacji na mainframe serii V) w wersji dla Windows, natomiast na początku 1994 r. udostępni pakiet EVA (Evolution V to A) służący dla migracji aplikacji z mainframe serii V do serii A. Czytaj więcej »

Informatyka w Europie i USA

Firma IDC z Kronbergu dokonała porównania rynku informatycznego i zachowań użytkowników EDP (Electronic Data Processing) w Europie i USA. Na pierwszy rzut oka rynek amerykański i europejski wykazują wiele podobieństw. Podobny jest udział w światowej produkcji i usługach informatycznych (35%), podobne tempo wzrostu oraz struktura - na oprogramowanie i serwis przypada ponad 50% rynku, a... Czytaj więcej »

Borland - spadek obrotów

Obniżki cen oraz niekorzystne dla firmy Borland International Inc. rozstrzygnięcie sądu w konflikcie z Lotusem o Quatro Pro są przyczyną spadku obrotów (ze 127,8 do 107,4 mln USD) i dochodów (z 4,5 do 2,8 mln USD) tej firmy w kończącym się 30.IX. kwartale (w porównaniu z analogicznym okresem ub.r.). Czytaj więcej »

Systemy pod lupą

Intel Corp. otworzył specjalne laboratorium, w którym testowane będą możliwości upgrade'u do Pentium aktualnie produkowanych systemów klasy PC. Laboratorium znajduje się w Folsom, w Kalifornii. Firma planuje w najbliższym czasie otworzyć podobne placówki w Europie i Japonii. Czytaj więcej »

Jabłko bez Sculleya

Po 10 latach wizjonierskiego kierowania korporacją Apple Computer Inc., John Sculley ostatecznie rozstał się z firmą, której obroty za jego kadencji zwiększyły się z 600 mln do 8 mld USD.W tym czasie firma stała się największym w świecie producentem komputerów osobistych,wyprodukowała o 10% więcej pecetów niż IBM (nr 2 na światowej liście) i 125% więcej niż Compaq (nr 3). Jego... Czytaj więcej »

Conner na COMDEXie

Podczas tegorocznych targów COMDEX Conner Peripherals Inc. zademonstrowała wiele nowych produktów: Czytaj więcej »

Nowa wersja PC/TCP

FTP Software Inc. zapowiedziała wprowadzenie na rynek PC/TCP 2.3 -nowej wersji oprogramowania sieciowego dla komputerów PC pracujących pod systemami DOS/MS Windows. Wersja ta ma być dostępna w Europie na początku przyszłego roku. Czytaj więcej »

Nowy interfejs wideo

Intel Corp. i Microsoft Corp. przedstawiły zgromadzonej na targach Comdex publczności nową specyfikację interfejsu wideo - Display Control Interface (DCI), służącą do przyspieszenia procesu odtwarzania animacji pod systemem Windows. Czytaj więcej »

Eksperymentalny notebook Alpha

Digital Equipment Corp. stworzyło prototyp komputera klasy notebook z zainstalowanym nowym procesorem DECchip 21066 Alpha. System LEAN (Low End AXP Notebook) został przedstawiony na stoisku firmy na targach Comdex. Czytaj więcej »

Oracle i Sybase wobec multimediów

Firmy Oracle Corp. i Sybase Inc. rozpoczęły wstępne prace nad stworzeniem prawie różnych strategii opracowywania narzędzi dla aplikacji multimedialnych. Podczas, gdy Sybase przymierza się do konkurencyjnego rynku stacji roboczych dla środowiska Windows, to Oracle planuje budowę cyfrowej autostrady danych, dzięki której firmy z branży TV kablowej mogłyby - posługując się jej... Czytaj więcej »

BEST - znaczy najlepszy

O przyszłości kraju decydować będą najlepsi fachowcy w każdej dziedzinie. Czytaj więcej »

Więcej VAX-ów niż Alpha w ofercie DEC

Firma Digital mimo wielkiego nacisku na wyposażanie komputerów w procesory Alpha AXP wcale nie zaniedbuje linii komputerów VAX. Według danych kierownictwa tej firmy, maszyny VAX ciągle jeszcze sprzedawane są w liczbie większej niż produkowane coraz liczniej maszyny z procesorami Alpha. Czytaj więcej »

Firma jednego produktu? Firma jednego kościoła

Kilka kilometrów na południe od Salt Lake City, głównego amerykańskiego centrum wyznawców i kontynuatorów myśli Josepha Smitha od 14 lat ma swoją siedzibę prywatną firma o światowej sławie: WordPerfect. Czytaj więcej »

Rynek komputerowy - Ranking wydajności (cz. 2)

Analiza i porównanie wartości sprzedaży przypadającej na jednego zatrudnionego w poszczególnych grupach firm komputerowych. Porównanie wyników z 1992 r. i I półr. 1993 r. Czytaj więcej »

Cennik

Komputer od Mikołaja?

Na szczęście wbrew naszym poprzednim obawom ceny PC ostatnio tylko leciutko zwyżkowały. Mamy zatem ostatni, jak się wydaje, dobry okres na dokonywanie zakupów przez indywidualnych nabywców. Nie chodzi bynajmniej o to, że kończy się właśnie kolejny rok kalendarzowy, lecz o czekające nas po pierwszym stycznia nowe zasady płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Dzięki nim... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

O bezpieczeństwie systemów bankowych

Od czasu do czasu pojawiają się informacje w mediach o sytuacjach, w których "komputer się pomylił". Samą informację można potraktować z przymrużeniem oka, ale skłania ona do postawienia pytania: czy stosowanie komputera jest bezpieczne? Czytaj więcej »

Klient/serwer w niemieckich bankach

Pojawienie się konfiguracji typu klient/serwer i instalowanie pecetów jest uważane w niemieckich bankach za zwiastuna downsizing'u, jednak wśród tutejszych instytucji finansowo-kredytowych sprawa konkretnych działań do tego prowadzących wygląda raczej mizernie. Taki wniosek można wysnuć na podstawie analizy wyników ankiety przeprowadzonej przez frankfurcką firmę Control Data GmbH. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Popularny smaczek odcieni szarości

W czasach, gdy PC pracowały głównie w trybie znakowym, mało kto z nas myślał o ciekawym i eleganckim wyglądzie swoich dokumentów. Czytaj więcej »

Dyski dla multimediów

Micropolis Corp. oferuje nową rodzinę 2200AV dysków 3,5'' projektowanych specjalnie z myślą o aplikacjach multimedialnych Audio/Video (AV). Czytaj więcej »

Stacja do zapisu CD

Firma Plasmon Data Systems Inc. rozpoczęła produkcję stacji RF-4000 do zapisu informacji na dyskach CD. Czytaj więcej »

Vobis Alpha i Pentium

Firma Vobis wprowadza do oferty (razem z firmą Digital Equipment Corp.) stacje robocze wyposażone w procesor Alpha. Czytaj więcej »

Sprzęt Pentium-system Alpha-AXP

CPU Pentium 66 MHz Alpha AXP 150 MHz FPU zintegrowana zintegrowana Liczba CPU 1 1 Cache I 8 kB (kod+dane) 16 kB Cache II 256 kB (write back) 512 kB Pamięć operacyjna 64 MB 32 MB Pamięć masowa 1,2 GB 1,0 GB Inny Cache dyskowy - 9,5 MB na kontr. HD Czytaj więcej »

PAC-586 - laptop firmy Dolch

Firma Dolch Computer Systems Inc. wyprodukowała przenośny komputer PAC-586 z procesorem Pentium. Pierwsze egzemplarze pokazano na targach w Monachium. Komputery PAC-586 mają pojawić się na rynku amerykańskim pod koniec listopada br. Czytaj więcej »

Dyski Seagate

Seagate Technology Inc. oferuje 13 nowych napędów pamięci dyskowych. Napędy te można podzielić na sześć kategorii. Czytaj więcej »

Przenośna plujka HP

Hewlett Packard Co. oferuje użytkownikom przenośnych komputerów PC i Macintosh DeskJet 310 nowy model ulepszony w stosunku do DeskJet Portable. Czytaj więcej »

Precz z kartkami?

Idea stworzenia "biura bez papierów" jest niemal tak stara jak cała informatyka. Gdy na rynek wkraczały pierwsze maszyny liczące "o ludzkim obliczu", ich sprzedawcy dowodzili, że dzień w którym formularze, zaświadczenia i inne podobne dokumenty staną się zbędne, jest bliższy niż kiedykolwiek dotąd. Niestety, nie docenili wówczas talentu urzędników. Chociaż bowiem z biegiem lat,... Czytaj więcej »

Baza adresowa WinAV

Firma Pro-Holding GmbH wprowadza na polski rynek WinAV dla Windows 3.1, program do obsługi baz adresowych. Czytaj więcej »

Microsoft Word 6.0

Wersją 6.0 procesora tekstu Word firma Microsoft inauguruje swoją kolejną generację aplikacji dla pracy biurowej. Czytaj więcej »

Po polsku pod Unixem

Krakowska firma ClicO Centrum Oprogramowania oferuje Pl-Char pakiet wspierający posługiwanie się językiem polskim w środowisku SunSoft INTERACTIVE Unix. Czytaj więcej »

Wizualizacja danych

Amtec Engineering Inc. oferuje Tecplot 6.0 nową wersję pakietu do wizualizacji danych i tworzenia wykresów. Program przeznaczony dla naukowców oraz inżynierów umożliwia uzyskanie wykresów gotowych do publikacji i działa w sposób interakcyjny nie wymagając programowania. Czytaj więcej »

książki

Główne problemy prawa komputerowego

Liczba komputerów w Polsce stale rośnie, a jeszcze szybciej zwiększa się liczba ich użytkowników. Natomiast z prawem komputerowym mamy nadal problemy. Najważniejszym jest brak jakichkolwiek bezpośrednich odniesień w naszym ustawodawstwie do komputerów i ich oprogramowania. Na łamach naszego tygodnika kilkakrotnie relacjonowaliśmy kolejne etapy prac nad projektem nowego prawa... Czytaj więcej »

Włączenie programów do dzieł uznanych za przedmiot prawa autorskiego

W systemie prawnym każdego kraju można wyróżnić dwa główne, a zarazem odrębne działy, które mają za zadanie chronić rezultaty twórczej pracy intelektualnej: prawo patentowe - nastawione na rozwiązania o charakterze technicznym oraz prawo autorskie statuowane z myślą o twórczości artystycznej i naukowej. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

Rozszerzone właściwości MS-DOS 6.2

Firma Microsoft zaczęła od 1 listopada 1993 r. dostarczać nową wersję systemu operacyjnego MS-DOS 6.2. Zawiera ona ulepszenia technologii kompresji DoubleSpace, nowe techniki ochrony danych i szybszy dostęp do CD-ROM. Aktualni użytkownicy MS-DOS 6 będą mogli otrzymać rozszerzenie Step-Up za minimalną cenę. Czytaj więcej »

FourGen CASE Tools - komu to służy

System operacyjny Unix oraz język baz danych Informix- 4GL zdobywają coraz większe uznanie w Polsce. Szybkie, tanie i efektywne projektowanie aplikacji wymaga stosowania nowoczesnych narzędzi. W środowisku Informix, najpopularniejszym ''generatorem aplikacji'' jest pakiet FourGen CASE Tools. Czytaj więcej »

Producenci oprogramowania dla klient/serwer wobec problemów zarządzania w środowisku wielu platform

Jednym z najpoważnieszych problemów, z jakim mają do czynienia wytwórcy oprogramowania, które ma pracować w technice klient/serwer jest zarządzanie różnymi wersjami oprogramowania. Czytaj więcej »

Notebookowy podglądacz sieci

Firma Network General oferuje nową rozbudowaną wersję systemu analizy sieci - Sniffer. Do pakietu dołączono system ekspercki, który po odnotowaniu błędu w pracy sieci automatycznie generuje alarm i wyświetla różne scenariusze możliwych przyczyn tej sytuacji. Pakiet dysponuje funkcjami filtracji informacji oraz umożliwia sporządzanie raportów w sposób selektywny. Czytaj więcej »

Karty Ethernet

Eagle Technology Inc. proponuje nowe tanie wersje kart sieciowych systemu Ethernet pracujące w 16-bitowym standardzie ISA lub w 32-bitowym EISA. Czytaj więcej »

OpenView do obsługi sieci NetWare

Firma Hewlett-Packard Co. zamierza zaprezentować pod koniec br. nową wersję pakietu zarządzania siecią OpenView Unix, który umożliwi obsługę stacji roboczych i serwerów sieci NetWare. Czytaj więcej »

Pomoc dla użytkowników OS/2

Firma IBM oferuje Developper Connection for OS/2 - zestaw narzędzi programistyczno-projektowych z przykładami i dokumentacją, ułatwiający opracowywanie aplikacji pod OS/2. Czytaj więcej »

"Nie kablować"

Na wystawie Interop Europe grupa Olivetti zaprezentowała pierwszą w Europie bezprzewodową sieć lokalną NET3, zgodną ze standardem DECT. Jest ona oparta na technologii będącej rezultatem ponad czteroletniej pracy grupy Olivetti. Czytaj więcej »

Dystrybucja oprogramowania w sieciach

Firma Banyan Systems Inc. zapowiada opracowanie nowej strategii EDD (Enterprise Data Distribution). EDD umożliwi użytkownikom dystrybucję oprogramowania i zbieranie danych w heterogenicznych sieciach komputerowych również w środowiskach typu klient/serwer. Czytaj więcej »

Seria 2000 Sequenta z Pentium

Firma Sequent Computer Systems poszerzyła swoją gamę unixowych minikomputerów o nowe wieloprocesorowe modele Serii 2000, Symmetry 2000/790, 2000/490 i 2000/290, które wykorzystują procesor Pentium zamiast używanego dotąd procesora i486. Czytaj więcej »

EcoChargeback

Firma Compuware Corp. oferuje program EcoChargeback, który pozwala administratorom sieci kontrolować wykorzystywanie baz danych w systemie i śledzić pracę poszczególnych użytkowników. Czytaj więcej »

Biblioteka klas Microsoft dla OLE 2.0

Przed końcem br. firma Microsoft zamierza wprowadzić na rynek bibliotekę klas MFC (Microsoft Foundation Classes) dla środowiska OLE 2.0 (Object Linking and Embedding). Biblioteka taka ułatwi projektantom i programistom wytwarzanie aplikacji używających OLE 2.0 pod Windows. Czytaj więcej »

Wideo - wirusy

Dzięki uprzejmości firmy SOFT, Warszawa, tel. 10 00 81 w. 306, 326, 321 trafiła do naszych rąk kaseta wideo traktująca o wirusach komputerowych. Nakręciła ją brytyjska firma Sophos, zaś dla widzów w Polsce dograno komentarz w języku ojczystym. Czytaj więcej »

R/3 dla środowiska klient/serwer na sprzęcie HP

R/3, jeden z popularniejszych w Europie systemów zarządzania biznesem dla środowiska klient/serwer niemieckiej firmy SAP AG, nie cieszył się zbyt dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych do czasu, gdy zaczął być oferowany na sprzęcie Hewlett-Packarda. Czytaj więcej »

"Unerwić" kompuret personalny

Przypomnijmy, że dla zarządzania zasobami sieci komputerowej wprowadzono mechanizmy zwane protokołami zarządzania. Powszechnie znany jest protokół SNMP (Simple Network Management Protocol) oraz CMIP (Common Management Information Protokol) opracowany przez ISO. Czytaj więcej »

Okolice

Odciski linii papilarnych w FBI

Odciski palców to jedyny w swoim rodzaju wzór na skórze, dzięki któremu można zidentyfikować każdego z nas. Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Zagrożenie czy remedium

Amerykańscy informatycy w obliczu konkurencji obcokrajowców Czytaj więcej »

Kaseta wideo Word dla Windows 2.0

Na oryginalną ideę promocji produktów firmy Microsoft wpadł jeden z jego dystrybutorów, Mikrokom-Soft. Do każdego pakietu Microsoft Word dla Windows 2.0 firma dodaje bezpłatnie wyprodukowaną przez siebie kasetę wideo pod tym samym tytułem przeznaczoną dla początkujących użytkowników. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Telekomunikacja w roku 2010 (1)

Telekomunikacja wkracza już dziś we wszystkie dziedziny naszego życia - do domu, do biura, korzystamy z niej w czasie podróży. Pojawia się coraz częściej i to w coraz innych postaciach - takich jak telefony (normalne, bezprzewodowe i komórkowe), komputery z modemami, poczta elektroniczna (zwykła i głosowa), telefaksy, wideokonferencje i wiele innych. Czytaj więcej »

Centrale dla gmin z "Merasteru"

Centrum Naukowo-Produkcyjne ''Meraster'' w Katowicach w połowie lat 80. było jednym z wielkich producentów sprzętu komputerowego w ramach RWPG. W centralnych planach zakładano, że będzie to również główny dostawca ploterów dla całego bloku, produkujący 10 tys. sztuk rocznie. Gdyby nie odpowiednio wczesne przeprofilowanie produkcji, zakład prawdopodobnie już by nie istniał. Czytaj więcej »

Toruńskie liceum w Internecie

Ogólnouczelniany Ośrodek Obliczeniowy w Toruniu umożliwił przyłączenie IV Toruńskiego Liceum Ogólnokształcącego do sieci Internet, z której korzystają już filie UMK i inne wyższe uczelnie toruńskie. Czytaj więcej »

Modem standardu V.fast

Firma Microcom Inc. oferuje modem standardu V.Fast - DeskPorte Fast o szybkości transmisji 28.8 kb/s, po atrakcyjnej cenie 499 USD. Jest to niemal o połowę mniej, niż obecne ceny innych urządzeń tej klasy. Czytaj więcej »

Full-Duplex Switch Ethernet

Firma Cabletron Systems Inc. opracowuje nową technologię Full-Duplex Switch Ethernet, która ma umożliwić przesyłanie danych w sieci z szybkością 20 Mb/s. Cabletron uzgodnił już z Compaq Computer Corp., 3 Com Corp., IBM, National Semiconductor Corp., NCR Corp., Kalpana, SEEQ i Texas Instrument, że system ten stanie się de facto nowym standardem, który będzie obowiązywał przy... Czytaj więcej »

Komunikacja bezprzewodowa ma przed sobą przyszłość

Łączność bezprzewodowa zaczyna odgrywać coraz poważniejszą rolę. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Co nowego u Różowej Pantery

Każdemu z nas, marka IBM kojarzy się z wysoką jakością i, nie ma co tego ukrywać, dużymi cenami na swoje wyroby. Pełny profesjonalizm komputerów IBM nie oznacza jednak, że każdy komputer nadaje się do, w pełni profesjonalnych zastosowań. Wśród produkowanych przez IBM komputerów możemy znaleźć bowiem zarówno duże serwery, jak i małe (również gabarytowo) komputerki do... Czytaj więcej »

Metodyka strukturalna dla każdego (cz. 5)

Graficzne systemy interakcyjne - za i przeciw Czytaj więcej »

Modułowa architektura systemu Windows NT

Hardware Abstraction Layer (HAL) - abstrakcyjna warstwa sprzętowa; warstwa systemu operacyjnego Windows NT znajdująca się między warstwą NT Executive a rzeczywistym sprzętem. Warstwa ta zawiera w sobie programowe odzwierciedlenie wszystkich zależności systemu operacyjnego od sprzętu (interfejs I/O, kontroler przerwań, komunikacja między procesorami). Warstwa wykonawcza (executive)... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Coraz mniej dla wojska

W rosyjskim przemysle elektronicznym zmalał udział wyrobów przeznaczonych dla wojska w stosunku do ogólnego poziomu produkcji z 46% w 1989 r. do 12% w roku 1993. Czytaj więcej »

Verbatim w Rosji

Po sukcesach w Polsce VERBATIM ruszył na podbój Wschodu. Czytaj więcej »

W Hanowerze bez recesji

Jedna z ponad 50 konferencji prasowych, jakie Zarząd Światowego Centrum Technik Biurowych, Informatyki i Telekomunikacji czyli CeBIT zorganizował tej jesieni w głównych miastach krajów o znaczącym rynku komputerowym, odbyła się 22 listopada w Warszawie. Przygotowania do największego jarmarku informatycznego świata, który tym razem odbędzie się w dniach 16-23 marca, weszły już w... Czytaj więcej »

Patron Komputer EXPO '94

W Warszawie 25-28 stycznia odbędą się IX Międzynarodowe Targi KOMPUTEROWE EXPO'94. Czytaj więcej »

Zgoda IBM na mariaż Windows NT i PowerPC

IBM zamierza współpracować z firmą Microsoft w celu opracowania systemu operacyjnego Windows NT dla komputerów wyposażonych w procesor PowerPC. Czytaj więcej »

Egzamin

Krakowskie przedsiębiorstwo informatyczne IGE we współpracy z Wojewódzkim Biurem Projektów w Zabrzu zorganizowało pod koniec pierwszej dekady listopada br. sympozjum nt. zastosowań komputerowego wspomagania prac projektowych w branży energetycznej. W tej ciekawej i dobrze zorganizowanej imprezie, prócz organizatorów wzięli także udział członkowie zabrzańskiego koła SEP. Czytaj więcej »

Import sprzętu w 1994 r.

Na spotkaniu przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, które odbyło się w końcu października br., postanowiono opracowywać wspólne stanowisko dla administracji państwowej w sprawach dotyczących problematyki rynku teleinformatycznego w Polsce. Czytaj więcej »

Kształcenie kadr administracji w porozumieniu z URM

W październiku br. przedstawiciele Biura ds. Informatyki przy Urzędzie Rady Ministrów oraz Instytutu Kształcenia Informatycznego Kadr (IKIK) podpisali wzajemnie opracowany list intencyjny. Czytaj więcej »

III Forum Technologii Informatycznych

ATM, Comparex, Computer Associates, CSBI, Hewlett-Packard, ICL, Microsoft, Novell, Siemens-Nixdorf, Tradex, WordPerfect to najważniejsze firmy, które prezentowały swoje produkty i dorobek na III Forum Technologii Informatycznych w Mrągowie, zorganizowanym przez Górnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Informatycznego między 21 a 25 listopada. Czytaj więcej »

Warszawskie nagrody targowe

Na zakończonych III Międzynarodowych Targach Telekomunikacji, Wyposażenia Biur i Banków przyznano 6 nagród i wyróżnień. Rada Programowa Targów, w skład której wchodzili przedstawiciele URM, ministerstw łączności, przemysłu i handlu, spraw wewnętrznych, Komitetu Badań Naukowych, Krajowej Izby Rozliczeniowej i Polskiego Towarzystwa Informatycznego przyznała dwa Grand Prix III... Czytaj więcej »

Digital i Oracle komputeryzują PKP

W trakcie uroczystości - podpisania Umowy Generalnej Biura ds. Informatyki URM z firmą Digital Equipment Polska Dyrektor COIK (Centralnego Ośrodka Informatyki Komunikacji) Aleksander Słupczyński, przekazał informacje o strategii działania COIK w dziedzinie komputeryzacji PKP. Czytaj więcej »

Kontrakt Digitala z PKP

Firma Digital Equipment Polska zawarła 12.XI. br. z Polskimi Kolejami Państwowymi kontrakt na dostawę sprzętu komputerowego za 20 mln USD. Czytaj więcej »

Rolf Schlichting o perspektywach rynku komputerowego

Korzystając z wizyty w Warszawie członka Zarządu CeBIT-u, pana Rolfa Schlichtinga, CW zadał mu pytanie - jak z perspektywy tej największej imprezy informatycznej świata postrzegana jest sytuacja na międzynarodowym rynku komputerowym. Czytaj więcej »

SHOP EXPO '93

Równolegle z odbywającymi się targami OFFITEC-INTERBANK- KOMTEL '93 odbyły się w dniach 16-19 listopada br. targi SHOP EXPO '93, czyli II Międzynarodowe Targi Wyposażenia Sklepów, Gastronomii i Techniki Opakowań. Czytaj więcej »

Umowa generalna Biura ds. Informatyki URM z Digital Equipment Polska

Urząd Rady Ministrów działając poprzez Biuro ds. Informatyki zawarł w dniu 22 listopada 1993 r. Umowę Generalną z Digital Equipment Polska. Umowę podpisali Andrzej Florczyk, Dyrektora Biura ds. Informatyki URM oraz Andrzej Sikorski, Dyrektor Generalny firmy Digital. Czytaj więcej »

Nowy standard VESA?

Na jesiennych targach Comdex w Las Vegas podjęto próbę lansowania standardu interfejsu do obsługi trójwymiarowej grafiki w środowisku Windows. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...