powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 44-1993, 29 listopada 1993
44-1993 Computerworld nr 44-1993
Administracja

Notatka do Raportu o Stanie Państwa

I. Przegląd przedsięwzięć informatycznych administracji publicznej w 1993 r. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

A biednemu wiatr w oczy...

W minionym tygodniu, o zgrozo, dolar znów poszedł w górę, lecz, o dziwo, nie odbiło się to zbytnio na cenach PC. Cóż - zbliża się koniec roku, a wraz z nim kolejny, gorący okres dla dostawców i nabywców sprzętu. Czytaj więcej »

"Zielone" drukarki najtańsze

International Research Bureau z Sydney przetestowało pod względem ekonomicznym ponad 300 drukarek laserowych. Najtańsze w eksploatacji okazały się drukarki Ecosys, produkowane przez Kyocera Electronics Australasia, w których zamiast jednorazowych pojemników z tonerem stosuje się pojemniki do wielokrotnego napełniania. Czytaj więcej »

Middleware Digitala

Digital Equipment Corp. zamierza zrezygnować z wytwarzania własnych aplikacji i skupić się na włączaniu produktów innych firm do środowisk DEC. Do realizacji tej strategii przewidziano użycie technik tzw. middleware. Czytaj więcej »

32 mln pecetów w 1992 r.

Spadek cen wywołał wzrost liczby sprzedawanych mikrokomputerów PC, w 1992 r. sprzedano ich na całym świecie 32 406 876 sztuk. Pozostaje pytanie: jak długo producenci będą w stanie wytrzymać obniżony do granic opłacalności poziom zysku? Czytaj więcej »

Współpraca Sybase z LBMS

LBMS podpisał z Sybase strategiczne porozumienie o współpracy pomiędzy pakietem CASE Systems Engineer 5.0 firmy LBMS a Sybase Enterprise Momentum. Jak wynika z treści porozumienia, pakiet Systems Engineer ma być przystosowany do współpracy z zaawansowanymi narzędziami Sybase przeznaczonymi dla twórców wielkoskalowych systemów informatycznych typu klient/serwer. Czytaj więcej »

ARCIS i ORCIS na HP 9000

Hewlett Packard i Siemens-Nixdorf podpisały ostatnio dwie umowy dotyczące przeniesienia pakietów zintegrowanych ARCIS SNI i ORCIS SNI na rodzinę unixowych serwerów i stacji roboczych HP 9000. Oba pakiety będą dostępne na HP 9000 Series 8000 i HP Apollo 9000 Series 700 pod koniec br. W znacznym stopniu rozszerzą one ofertę oprogramowania dostępną pod HP-UX (wersja Unixa opracowana przez... Czytaj więcej »

Migracja z OS/2 do Windows NT

Firma NCR oznajmiła o opracowaniu zestawu programów wspomagających przenoszenie aplikacji ze środowiska IBM OS/2 do Windows NT firmy Microsoft. Czytaj więcej »

CAD "na próbę"

Aby trafić do możliwie najszerszego grona użytkowników, firmy produkujące oprogramowanie komputerowe starają się nadać mu cechy szeroko pojętej uniwersalności. Jesteśmy więc narażeni zwykle na pewne ryzyko - nie wiemy mianowicie, na ile okaże się on przydatny dla naszych konkretnych warunków. Czytaj więcej »

Bill Gates i strategia Microsoft na najbliższe lata

Obecne dochody Microsoft są wynikiem strategicznego ryzyka, podjętego przez Billa Gatesa prawie dziesięć lat temu (oczywiście jeśli nie liczyć pewnej dozy szczęścia). Można się więc spodziewać, że przyszłe zarobki firmy będą zdeterminowane decyzjami podejmowanymi dzisiaj. Bill Gates nie zmienił swych zwyczajów w zgadywaniu przyszłości, tak więc ruletka przemysłowa kręci... Czytaj więcej »

Targi Pracy AIESEC

AIESEC (Association Internationale des Etudiants en Sciences Economiques et Commerciales) to Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych - organizacja reklamująca się jako niezależna i apolityczna, działająca nie dla zysku, której członkowie łączą swój profesjonalizm z dynamizmem młodych ludzi. Czytaj więcej »

Wyniki promocji Verbatim

Ogólnoeuropejska letnia akcja (15 czerwiec-30 wrzesień) promocji dyskietek Verbatim Datalife i DatalifePlus zakończyła się rozlosowaniem nagród. Jak informują polscy organizatorzy promocji: Verbatim GmbH oraz jej autoryzowani dystrybutorzy, P.H. Tornado i P.P.H.U. Cezar, z Polski nadesłano ponad 7 tys. kuponów, z których każdy oznaczał zakup 30 sztuk dyskietek Verbatim. Czytaj więcej »

Rynek komputerowy - ranking wydajności

Analiza i porównanie wartości sprzedaży przypadającej na jednego zatrudnionego w poszczególnych grupach firm komputerowych. Porównanie wyników z roku 1992 i pierwszego półrocza roku 1993. Czytaj więcej »

Programy graficzne, DTP

Oprogramowanie graficzne coraz trudniej poszufladkować i sklasyfikować. Na przykład ogólnie dostępne edytory czy procesory tekstu, dzięki środowisku Windows, nabrały również cech oprogramowania DTP. O ile trzy najpopularniejsze pakiety DTP - Aldus PageMaker, QuarkXPress i Ventura Publisher są bez wątpienia czołówką w swojej klasie to w przypadku np. programu firmy Microsoft... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Software z NBP

Ośrodek obliczeniowy NBP w Zielonej Górze oferuje bankom następujące programy na PC dla systemu operacyjnego MS-DOC (w wersji 3.30 i następnych): Czytaj więcej »

Zintegrowany system obsługi kart bankowych w Polsce

II Walne Zgromadzenie Związku Banków Polskich zobowiązało Zarząd Związku do podjęcia prac nad budową międzybankowego zintegrowanego systemu obsługi kart bankowych. Znalazło to swój wyraz również w uchwale ostatniego Walnego Zgromadzenia. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

2 GB - dyski Hitachi

Firma Hitachi oznajmiła w połowie października br., że wprowadza na rynki Japonii, USA i Europy rodzinę stacji zapisywalnych dysków optycznych - OD152. Stacje mają pojemność 2 GB i pracują z dyskami o średnicy 5,25". Czytaj więcej »

QMS 860 Print System

Firma QMS Inc. oferuje laserową drukarkę QMS 860 Print System o dużej rozdzielczości, przeznaczoną do drukowania profesjonalnej grafiki oraz dokumentów. Czytaj więcej »

Multimedialne komputery NEC

NEC Technologies Inc. wprowadził na rynek komputer przeznaczony do zadań multimedialnych Ready 433CD3. Firma szczególnie reklamuje zamontowany w komputerze napęd CD-ROM o możliwych trzech prędkościach transmisji oraz dodawane do zestawu oprogramowanie. Czytaj więcej »

Karty graficzne STB

Firma STB Systems Europe zaprezentowała kilka modeli kart akceleratorów graficznych dla mniej popularnych architektur systemowych. Czytaj więcej »

PageMaker 5.0 w szczegółach (cz. 2)

W poprzednim odcinku przedstawiliśmy garść szczegółów dotyczących programu PageMaker 5.0. Dzisiaj dalsza część opisu cech, wyróżniających w jakiś sposób ten program spośród innych. Przedstawione uwagi dotyczą zarówno wersji dla Windows jak i Macintosha. Czytaj więcej »

Robot Epsona lutuje

Robot firmy Epson oznaczony symbolem H554AN potrafi wykonywać złącza lutowane. Robot jest osadzony na stole montażowym a jego kontroler mieści się pod stołem. Moduł robota uzupełniany jest przez system dostawczy części do lutowania WTS firmy Stein Automation z Vilingen oraz zestaw lutujący MtIM 90 firmy Hess & Tischler z Tettnag. Całość, dzięki modularnej strukturze, jest... Czytaj więcej »

Nowy QuarkXpress

Na targach Seybold w San Francisco firma Quark Inc. zaprezentowała najnowszy pakiet DTP QuarkXPress 3.3 w wersjach dla Windows i Macintosha. Po raz pierwszy premiera obu wersji nastąpiła równocześnie. Programy są funkcjonalnie identyczne. Czytaj więcej »

Aldus InfoPublisher 2.0

Aldus wprowadza na rynek nowy pakiet InfoPublisher Database Addition 2.0. Jest to zestaw zawierający rozszerzone opcje PageMaker 4.0 Database Addition, przeznaczony do pracy z PageMaker 5.0. Pozwala na import i przetworzenie danych z systemów: Borland Paradox 3.5, Microsoft Access, Microsoft FoxPro, Microsoft Excel a także na komunikację poprzez protokół Open Data Base Connectivity. Czytaj więcej »

Transmisja spakowanych plików

Czyż nie jest stratą czasu i energii przesyłanie danych między systemami operacyjnymi po uprzednim ich rozpakowaniu? Aby temu zaradzić, Stac Electronics planuje wprowadzić na rynek aplikację pozwalającą na transfer danych między DOS i OS/2 bez konieczności ich rozpakowywania. Czytaj więcej »

Tam i z powrotem

Frisbee firmy Polyhedron Software to system ułatwiający użytkownikowi pracę na kilku komputerach klasy PC, nie wymagający połączenia maszyn w sieć. Czytaj więcej »

Middleware z DCA

Digital Communications Associations, Inc. opracowała nową wersję pakietu QuickApp for Windows 1.1. Czytaj więcej »

Jamnik

(drukarka EPSON Stylus 1000) Czytaj więcej »

książki

Obiektowo Orientowane Projektowanie (cz. 3)

Dziś trzecia, ostatnia już część fragmentu książki Jerzego Grębosza ''Symfonia C++. Programowanie w języku C++ orientowane obiektowo' 'wydanej przez Oficynę Kallimach. Czytelników zachęcamy do przeczytania książki w całości. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

UnixWare w ofensywie

Novell Inc. zamierza podjąć intensywne prace nad dostosowaniem systemu UnixWare do środowiska klient/serwer, przez zintegrowanie tego systemu z obiektową bazą danych sieciowego systemu operacyjnego NetWare. Firma obiecuje też, że będzie w przyszłości dostarczać producentom sprzętu komputerowego zarówno binarny, jak i źródłowy kod systemu UnixWare. Czytaj więcej »

Delta Microsoft

Pakiet o nazwie Delta firmy Microsoft pozwala zespołom programistów, opracowującym oprogramowanie pod Windows lepiej kontrolować postęp swoich prac. Czytaj więcej »

Systems Engineer 5.0

Firma LBMS (Learmonth & Burchett Management System Plc) ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży nowej wersji pakietu Systems Engineer 5.0. Jest to zbiór narzędzi CASE przeznaczony dla profesjonalnych twórców oprogramowania, pozwalający na tworzenie zintegrowanych systemów informatycznych dla średnich i dużych organizacji. Czytaj więcej »

Localtalk w szybkich sieciach

Firma Sonic Systems specjalizująca się w sieciach komputerów Macintosh oferuje 5 rodzajów mostków (bridge) software'owych, których zadaniem jest ułatwienie migracji od Localtalk do szybkich LAN bez konieczności zakupu dodatkowego sprzętu. Czytaj więcej »

Uproszczony dostęp do RDB

Relacyjny system zapytań Business Objects dla baz danych Oracle umożliwia w swej najnowszej wersji, bezpośredni dostęp do danych znajdujących się w bazach DB2 IBM, relacyjnych bazach firmy DEC oraz bazach firm Sybase i Informix. Czytaj więcej »

Masowo równoległy komputer pod Unixem

Firmy Unisys i Intel planują opracowanie opartego na procesorze Pentium komputera MPP (Massively Parallel Processor) prezeznaczonego do zastosowań komercyjnych, przede wszystkim obsługi baz danych i przetwarzania transakcyjnego pod Unixem. Czytaj więcej »

PowerPC - pretendent do tronu

Zasadniczy problem, który w niedalekiej przyszłości będą musieli rozstrzygnąć nabywcy nowych komputerów polega na podjęciu decyzji, po której ustawić się stronie: tradycyjnego komputera z procesorem Intela, czy szybkiego komputera z procesorem PowerPC. Zbliżamy się bowiem do stanu ostrej konfrontacji między tymi produktami. Czytaj więcej »

Komputerowe sieci lokalne LAN (cz. 8)

Jak zasilać sieci LAN? - 10 podstawowych rad Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Imaging czyli kompleksowe przetwarzanie dokumentów

"Postęp nie jest możliwy bez zmian a ci, którzy nie mogą zmienić własnego umysłu, nie zmienią niczego" - George Bernad Shaw. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Komórkowe zasięgi i anteny

Coraz szybszy rozwój sieci telefonii komórkowej (liczba abonentow przekroczyła już 13 tys.) nieuchronnie pociąga za sobą rosnącą liczbę pytań do serwisu i porad udzielonych przez serwis posiadaczom i potencjalnym, przyszłym użytkownikom telefonów komórkowych. Często się zdarza, że narzekania na jakość usług świadczonych przez Centertel spowodowane są nieznajomością zasad... Czytaj więcej »

Stacjonarna łączność satelitarna Inmarsat-A

Technika kosmiczna wkracza coraz częściej do powszechnie używanych systemów łączności. Pozwala na uzyskanie komunikacji wolnej od zakłóceń, szybszej i na dowolną odległość. Poza najnowszymi systemami satelitarnej łączności ruchomej (przenośnej), doskonalone są systemy stacjonarne, zapewniające wszechstronną łączność w każdych warunkach. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Glossarium (85) - Windows NT

Przedstawiamy budowę nowego systemu operacyjnego firmy Microsoft - Windows NT (New Technology). Czytaj więcej »

Poradnik kasiarza

Wkraczanie informatyki do naszego handlu postępuje drogą tyleż szeroką co wyboistą. Czytaj więcej »

Toshiba Satellite 1900C - notebook dla wymagających

Stosowanie procesora 386, niezależnie od jego szybkości powoli zanika, zaś standardem w komputerach staje się 486SX. To samo dotyczy notebooków, w których na dodatek coraz częściej widzi się ekran kolorowy. Podobnie rzecz się ma z bohaterem dzisiejszego testu. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Białoruś wprowadza karty płatnicze

Wydarzeniem konferencji prasowej na Trzecich Międzynarodowych Targach Telekomunikacji, Wyposażenia Biur i Banków była informacja o wielkim kontrakcie polsko- brytyjskiej firmy Softbank na wprowadzenie na Białorusi (obecna oficjalna nazwa - Biełaruś) kart płatniczych. Chodzi o działania podjęte na szeroką skalę, które umożliwią niemal powszechny bezgotówkowy obrót towarowy. Czytaj więcej »

Tourn‚e Hewlett-Packarda

W ramach Hewlett-Packard University Tour, w dniach 16-18 listopada br. odbyły się w Politechnice Łódzkiej, Politechnice Wrocławskiej oraz Francusko-Polskiej Wyższej Szkole Nowych Technik Informatyczno-Komunikacyjnych seminaria, poświęcone najnowszym rozwiązaniom technologicznym stosowanym w stacjach roboczych HP Apollo. Czytaj więcej »

ISO 9000 w Polsce

Od 1 października br. europejskie normy ISO 9000 zostały włączone do polskich norm jakości. Czytaj więcej »

Premier ery komputerowej

Waldemar Pawlak (34 l.) jest od czasów studenckich entuzjastą informatyki i używa komputerów zarówno jako narzędzie wspomagania w gospodarstwie rolnym jak i w karierze politycznej. Czytaj więcej »

Prężna działalność Microsoft w Polsce

Na konferencji prasowej w dn. 18 listopada (patrz str. 1) firma oznajmiła, że wzorem innych krajów, otworzyła w Warszawie we współpracy z firmą Delta Software, Biuro Pomocy Technicznej. Czytaj więcej »

MSP Road Show III

Prezentacją najnowszych produktów Borland International i WordPerfect Corporation na najnowszych komputerach Compaqa (Presario, Concerto) w warszawskim hotelu Marriott, firma MSP zainaugurowała swój Road Show III. Czytaj więcej »

Wyposażenie banków amerykańskich w komputery

W dorocznym przeglądzie 100 najlepiej skomputeryzowanych instytucji amerykańskich "The Premier 100 1993", Computerworld-USA podaje informacje dotyczące zarówno stanu komputeryzacji badanych instytucji, jak i ich budżetu: z podziałem na zatrudnienie i szkolenia. Czytaj więcej »

Smutek pustych sejfów

III Międzynarodowe Targi Telekomunikacji, Wyposażenia biur i banków odbyły się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki w dniach 16-19 listopada 1993 r. Czytaj więcej »

Tarel '93

Odbywające się w dn. 10-13 listopada we Wrocławiu IV Międzynarodowe Targi Elektroniki i Elektrotechniki Tarel '93 skupiły w br. 158 wystawców na pow. 1917 m . Wśród obecnych tam firm komputerowych szczególnie wyróżniały się ekspozycje: Apeximu, Comptrade, JTT, Optimusa i Unoxa - dystrybutorów, którzy zaprezentowali bogatą ofertę sprzętu, oprogramowania, materiałów... Czytaj więcej »

Cocom do likwidacji?

Cocom (Coordinating Committee for Multirateral Export Control) - organizacja zajmująca się przez ponad 30 lat kontrolą handlu produktami ''high technology'' m.in. z krajami Europy Wschodniej i ZSRR - prawdopodobnie przestanie istnieć w dotychczasowej formie. Czytaj więcej »

Compaq w Polsce

Compaq wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku tworząc nową firmę Compaq Computer sp. z o.o. Oficjalne rozpoczęcie działalności nowej firmy w Polsce miało nastąpić 29 listopada br. Czytaj więcej »

FoxPro 2.5 dla Windows po polsku

Firma Microsoft na konferencji prasowej w dniu 18.11.1993 zaprezentowała system zarządzania bazami danych FoxPro 2.5 dla Windows po polsku. Czytaj więcej »

DHI dystrybutorem IBM

Czy różowa pantera trafi pod strzechy? Czytaj więcej »

Sterowniki programowalne i regulatory procesów przemysłowych

Przedstawicielstwo japońskiej firmy OMRON zorganizowało sympozjum "Najnowsze rozwiązania w zakresie systemów automatyki przemysłowej". Odbyło się ono w hotelu ''Orle Gniazdo'' w Szczyrku, w dniach 3-5 listopada, z udziałem kilkudziesięciu inżynierów automatyków wielu zakładów przemysłowych, wdrażających systemy sterowania procesami technologicznymi. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...