powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 43-1993, 22 listopada 1993
43-1993 Computerworld nr 43-1993
Administracja

Wyposażenie gmin na przykładzie katowickiego

Katowickie - to obecnie 6650 km powierzchni i ponad 4 mln osób zamieszkujących w 91 gminach. Jest to województwo dość nietypowe, ponieważ aż 3,5 mln jego mieszkańców żyje w silnie uprzemysłowionych miastach, a aż 12 gmin to miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Sejmik Samorządowy woj. katowickiego na początku 1993 r. przeprowadził ankietę inwentaryzacyjną stanu komputeryzacji... Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Przyspieszenie generacji

Języki czwartej generacji (4GL) nie są narzędziami eleganckimi ani efektownymi. Czytaj więcej »

Przemysł informacyjny w polsce - EuroInfo '93 Poland

Koniec czerwca, tradycyjnie już, był okresem spotkania ze światową informacją profesjonalną - EuroInfo '93 Poland. Tę coroczną imprezę organizowaną przez Business Foundation w tym roku wspomogła Krajowa Izba Gospodarcza. Czytaj więcej »

Emerson obniża ceny

Firma Emerson Computer Power powróciła od 1 listopada do cen wyrażonych w funtach brytyjskich, od których odeszła po wypadnięciu funta z koszyka walut europejskich. Czytaj więcej »

Przetworniki Motoroli

Firma Motorola oferuje 4 nowe, wyposażone w rejestry, 6- bitowe przetworniki z rodziny MECL-10H. Mają one różnicowe wejścia i wyjścia oraz nadają się do funkcji nadawczych i odbiorczych między różnymi płytami z szyną HPPI lub innymi szybkimi łączami. Wbudowane rejestry upraszczają synchronizację danych. Czytaj więcej »

Liczą się słowa

WordPerfect Corp. wytoczył ostatnio proces firmie Microsoft, zarzucając jej fałszywy marketing pakietu Microsoft Word. Tydzień później zarzuty zostały odwołane, podobno ze względu na dojście do porozumienia obu firm. Czytaj więcej »

Kosztowne restrykcje

Dane statystyczne mówią, że ograniczenia rządu USA, zabraniające sprzedaży za granicą oprogramowania stosującego najnowsze technologie, rujnują amerykański rynek tego typu aplikacji. Według raportu sporządzonego przez BSA (Business Software Alliance) jedna trzecia z 200 dużych firm zastanawia się nad zakupem produktów spoza USA, aby obejść restrykcje rządu amerykańskiego. Czytaj więcej »

Więcej Gupty w CASE

Firmy specjalizujące się w wytwarzaniu oprogramowania CASE (Computer Aided Software Engineering): Bachman Information Systems, Intersolv, LBMS, Logic Works, Popkin Software i Visible postanowiły, że ich produkty będą wspierać narzędzia SQL-Windows firmy Gupta. Czytaj więcej »

Gupta dla AS/400

IBM będzie sprzedawać SQL-Windows firmy Gupta Technologies. Czytaj więcej »

Dobry kwartał Unisys Corp.

Unisys Corp. poinformował ostatnio oficjalnie, że w ostatnim kw. osiągnął zysk netto w wys. 84,1 mln USD oraz stopę zysku 11,4% w porównaniu do 68,3 mln USD zysku w analogicznym okresie ub. r. Czytaj więcej »

Minimalizacja kosztów w Microsoft

Problem ścisłej kontroli kosztów działalności ma decydujące znaczenie dla przeżycia lub upadku wielu firm, zarówno w przemyśle informatycznym, jak w każdej innej dziedzinie działalności. Czytaj więcej »

15" monitor Optiquest

Optiquest Inc. z Tajwanu oferuje nowy model 15'' kolorowego monitora Optiquest 2000DC, o niskim zużyciu energii zgodnym z wymaganiami programu Energy Star. Czytaj więcej »

RISC-owy wyścig trwa

Pod koniec października br. zaprezentowano w USA nowy, 64- bitowy procesor typu RISC, który dorównuje pod względem właściwości użytkowych procesorowi Pentium zaś kosztuje połowę tego, co obecnie trzeba zapłacić za 486DX2. Czytaj więcej »

HP VidJet - druk obrazów wideo

Hewlett-Packard Co. pod koniec roku ma rozpocząć sprzedaż VidJet Pro, urządzenia pozwalającego na druk obrazów pochodzących z ekranu monitora lub z komputera wyposażonego w gniazdo wyjścia wideo. Czytaj więcej »

Analiza sygnałów dla LabView

Firma National Instruments wprowadziła do sprzedaży program JTFA (Joint Time-Frequency Analysis) przeznaczony do analizy sygnałów niestacjonarnych. Czytaj więcej »

Partnerzy w wyborze kariery zawodowej

''Jesteś młodym informatykiem. Otwierają się przed Tobą szerokie możliwości zawodowe. Stoisz przed wyborem przyszłej kariery. Potrzeba Ci jak najwięcej informacji, by zdecydować co dalej?'' Czytaj więcej »

Karty sieciowe Ethernet

Karty Ethernet są obecnie - obok adapterów Token Ring - najpopularniejszymi kartami sieciowymi na całym świecie. Można wręcz powiedzieć, że sieci lokalne LAN wykorzystują prawie wyłącznie te dwa standardy, przy czym połowa zastosowań to Ethernet, a druga część to Token Ring. Czytaj więcej »

ISA komputeryzuje Gilardini

Gilardini Poland podpisała ostatnio z firmą ISA sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej kontrakt na kompleksową komputeryzację firmy Gilardini. Czytaj więcej »

Cennik

Znów pod górkę?

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim nadchodzi kolejny, gorący okres dla dostawców i nabywców komputerów. Niestety, jak na złość dolar znów nieco ruszył w górę, więc obie strony zaczynają wykonywać dosyć nerwowe ruchy. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Z obydwu stron lady

Zbigniew Dziarnowski omawia tendencje zmian w oprogramowaniu dla bankowości polskiej Czytaj więcej »

MiniSob 9.0

Pakiet MiniSob jest znany bankowcom od 1987 r. Obecnie używa go 600 oddziałów banków w całym kraju. Aktualnie ośrodek Obliczeniowy NBP, który jest właścicielem praw autorskich MiniSobu, wdraża wersję 9.0 tego systemu. Prace nad oprogramowaniem systemu w wersji 9.0 zakończono w maju br. Testowanie wykonał Bank Zachodni we Wrocławiu oddział w Bystrzycy Kłodzkiej, eksploatujący... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Konkursowe trzeźwienie zająca (czyli Business Letters v. 3.00)

Prowadzenie korespondencji handlowej nie jest sprawą prostą, szczególnie, gdy zamierzamy to robić w języku nieznanym nam zupełnie lub prawie wcale. Niezależnie od trudności lingwistycznych, czyha tu na nas bowiem pełno kruczków: dziwnych określeń oraz form, które narzuca nam inna od krajowej biurokracja. Wiele też zależy np. od stylu listu i przestrzegania tradycyjnych formuł.... Czytaj więcej »

Drukarki laserowe Samsung

Samsung Electronics America Inc. poszerza swoją ofertę drukarek laserowych o cztery nowe modele, przeznaczone do pracy w środowiskach komputerów PC i Macintosh. Czytaj więcej »

Drukarki firmy Canon

Canon Computer Systems Inc. wprowadza na rynek nowe tanie modele drukarki laserowej LBP-430 i kolorowej drukarki atramentowej BJC-600. Do niedawna Canon był związany umową z Hewlett-Packardem (produkował mechanizmy drukarek HP) i nie oferował sprzętu konkurencyjnego dla produktów HP. Teraz nastąpił otwarty atak na pozycję zajmowane do tej pory przez LaserJet 4L i DeskJet 1200C. Czytaj więcej »

Drukarki laserowe QMS

QMS Inc. oferuje dwie nowe najwyższej klasy drukarki laserowe - QMS 2025 i QMS 3225 Turbo Imaging Systems, które są przeznaczone do współpracy z aplikacjami graficznymi i mogą drukować skompresowane dane w formacie CCITT/4. Czytaj więcej »

Sterownik RAID 5 dla dysków SCSI

Storage Dimensions Inc. wprowadzi w najbliższym czasie do sprzedaży kartę LANStor RAIDCard pozwalającą na zmianę zainstalowanych w serwerze dysków SCSI, zapewniającą odporność na awarię macierz dyskową zgodną ze specyfikacją RAID 5. Czytaj więcej »

Grafika komputerowa

Firma MathWorks Inc. proponuje klientom program do obróbki grafiki komputerowej - Mathlab Image Processing Toolbox. Czytaj więcej »

Pakiet obróbki danych w PC

Derlina Comp. oferuje program do obróbki danych Derlina FormFlow, przeznaczony do obsługi procesu manipulacji na danych i plikach w komputerach PC. Pakiet łączy funkcje poczty elektronicznej E-Mail z obsługą popularnych baz danych dla PC, w tym bazy danych SQL. Czytaj więcej »

Głos z Francji

Francuski Telecom Centre National d'Etudes des Telecommunications (CNET) opracował technologię rozpoznawania mowy i przekładania tekstu na mowę, która zapewnia wydajność ponad 80%. Czytaj więcej »

IBM ThinkPad 700C PS/2 - idealny notebook dla Windows

Przez wiele instytucji opiniotwórczych IBM został uznany za "Produkt roku 1992". Tylko w pierwszym miesiącu od wejścia na rynek zamówiono ponad 100 tys. egzemplarzy. Oczekiwane obroty ze sprzedaży wszystkich modeli tej linii mają w br. przekroczyć 1 mld USD, czyniąc go w tym sektorze rynku coraz bardziej konkurencyjnym dla potentatów: Toshiby, Apple'a i Compaqa. Sukces ThinkPada, bo o... Czytaj więcej »

PageMaker 5.0 w szczegółach (cz. 1)

Na początku b.r. ukazała się w sprzedaży nowa wersja programu PageMaker 5.0. W chwili obecnej na rynku funkcjonuje, poza wspomnianym programem, Ventura 4.0, QuarkXPress 3.11 (wkrótce wersja 3.2), a na jesieni pojawić ma się (niestety tylko dla posiadaczy Windows NT) Calamus SL, który - choć nowy na rynku PC (doskonale znany użytkownikom Atari ST i TT) - może okazać się ''czarnym... Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

Obiektowe aplikacje i HP

HP zaprezentował nowe narzędzie, HP ORB Plus, do tworzenia skalowalnych, obiektowych aplikacji w środowisku rozproszonym. Jednocześnie pojawiła się nowa wersja HP Distributed Smalltalk. Oba narzędzia stanowią ważny element w ogólnej strategii HP związanej z programowaniem rozproszonym, której celem jest zapewnienie klientowi swobodnego dostępu do informacji i zasobów w środowisku... Czytaj więcej »

MEMS - Systemy mikro-elektro-mechaniczne

''Inteligentne stworzonka'', mniejsze od główki od szpilki poprzez system żył docierają do serca i badają jego chore zastawki. Mogą nawet wykonywać precyzyjne zabiegi chirurgiczne. Czytaj więcej »

IBM 390 łączy się z LAN

IBM oferuje atrakcyjny cenowo pakiet do obsługi szybkich kanałów łączacych sieci LAN z systemem mainframe System/390 - S/390 LAN Serwer Promotion. Czytaj więcej »

RAID 5 dla NetWare

Firma Storage Dimensions Inc., opracowała tanią wersję oprogramowania do obsługi macierzy dyskowej dla systemu NetWare - LANStar RAIDMaster. Czytaj więcej »

Antywirusowy NLM Symantec

Symantec Corp. przedstawia swój pierwszy moduł NLM dla sieci NetWare. Jest to antywirusowy moduł o nazwie Norton AntiVirus for NetWare, który przeszukuje wszystkie pliki na serwerach systemów DOS, Macintosh i Windows oraz sprawdza pliki wysyłane lub odbierane przez serwer. Program wykrywa ponad 2 tys. wirusów. Pakiet kosztuje 995 USD i może być instalowany na serwerach systemów Netware... Czytaj więcej »

PC Galaxy

Firma Apsylog Inc. zaprezentowała na ostatnich targach NetWorld w Dallas nową wersję swojego programu moniturującego zasoby sieci. Pakiet o nazwie PC Galaxy zawiera moduł, który przegląda sieć i automatycznie aktualizuje bazę danych zawierającą informacje o jej konfiguracji. Program zbiera dane o sprzęcie zainstalowanym w komputerach podłączonych do sieci: klawiaturach, pamięci RAM,... Czytaj więcej »

OLE 2.0 - brak narzędzi dla serwera

Niezbyt zadowoleni okazują się amerykańscy projektanci po swoich pierwszych doświadczeniach z pakietem OLE 2.0 firmy Microsoft. Czytaj więcej »

OS/2 2.1 z Latin 2

IBM Eastern Europe oferuje najnowszą wersję 32-bitowego systemu operacyjnego OS/2 2.1. Czytaj więcej »

Hermes rządzi tylko Microsoftem

W październiku br. Microsoft przyznał, że zapowiadany od dłuższego czasu pakiet Hermes, który ma służyć do zarządzania systemami sieciowymi, będzie początkowo kierował pracą tylko systemów wyprodukowanych w Microsoft. Inne systemy łączące klientów i serwery w sieci czy intersieci pozostawiono na lodzie. Czytaj więcej »

Przemysłowe komputery PC

Firma AXIOM oferuje kartę AX8035H, która jest pełnym komputerem AT 486 o wysokiej wydajności i małych rozmiarach, specjalnie zaprojektowanym dla zastosowań przemysłowych. Czytaj więcej »

Serwery z Acer ChipUp MP

Acer America Corp. wprowadza nową rodzinę serwerów sieciowych i systemów przeznaczonych do zastosowań CAD - Acer Altos 7000. Zawierają one Acer ChipUp MP - ulepszoną wersję opatentowanej technologii Acer ChipUp. Czytaj więcej »

Terminale osobiste

Firma SunRiver Inc. oferuje specjalne rozwiązania sprzętowe dla systemów SCO Unix, a zwłaszcza SCO Open Desktop - terminale osobiste. Czytaj więcej »

CAD dla ASIC

Motorola we współpracy z firmą Mentor Graphics opracowała system CAD dużej mocy do projektowania układów ASIC (Aplications Specific Integrated Circuits) - OACS 3.05 M (Open Architecture CAD System). Czytaj więcej »

Szybciej niż CASE

Wkrótce poszerzona zostanie rodzina produktów Ask Group z serii RAD (Rapid Application Development), tym razem aplikacje będą przeznaczone dla architektury klient/serwer. Czytaj więcej »

AntiVirus 1.03 IBM

IBM oferuje ulepszoną wersję pakietu AntiVirus 1.03, która chroni przed wirusami w środowiskach DOS, OS/2 i Windows. Program potrafi wyszukać, rozpoznać i obezwładnić ponad 2 tys. znanych wirusów. Czytaj więcej »

IBM na rynku narzędzi k/s

Firma IBM ma nadzieję obniżyć koszt dostarczania systemów multimedialnych z początkiem przyszłego roku, kiedy wprowadzi pakiet Ultimedia Server udostępniający przez sieć klient/serwer przetwarzanie wideo, audio i animacji na komputerze biurowym. Czytaj więcej »

Karta sieciowa 100VG-AnyLAN

Dwie firmy, IBM i Hewlett-Packard Co., podjęły pod koniec września decyzję o wspólnym opracowaniu standardu 100VG- AnyLAN do przesyłania danych z szybkością 100 Mb/s w sieciach Ethernet i TokenRing. Czytaj więcej »

Narzędzia Motoroli

Firma Motorola Cedex z Darmstadt oferuje 9000-UX OMS (Open Management System), bedący platformą zarządzania dla środowisk unixowych. Produkt ten bazuje na systemie OpenView firmy HP. Umożliwia on także zarządzanie sprzętem obsługującym protokół SNMP. Czytaj więcej »

VINES 5.53 firmy Banyan

Firma Banyan Systems Inc. oferuje VINES 5.53 - nową wersję systemu sieciowego, która pozwala na korzystanie z macierzy dyskowej RAID, stacji pamięci taśmowych i napędów dyskowych standardu SCSI-2. Czytaj więcej »

Superkompresja w routerach

Firma CrossCom Corp. zapowiada zastosowanie nowej techniki superkompresji w routerach ILAN. Jest to ASH - metoda kompresji trzeciej generacji opracowana wspólnie z firmą Transcend Technologies Corp. Czytaj więcej »

Indios po polsku

Firma "polintegral" (Zielona Góra, tel. 48 31 w. 490) podjęła się, począwszy od 1992 r., ogromnej pracy przyswojenia na polski rynek komputerowy, zintegrowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem Indios. System ten, zbudowany został przez niemiecką firmę Integral Datentechnik A.G. przy użyciu języka czwartej generacji (4GL) i korzysta z relacyjnej bazy danych Progress. Przeznaczony... Czytaj więcej »

Okno na Świat - sieci X.25

Sieci z przełączaniem (komutacją) pakietów służą do komunikowania się terminali użytkowników ze sprzętem innych użytkowników, zwykle rozproszonych (oddalonych) geograficznie. Czytaj więcej »

Standard dla drukarek sieciowych

Już niedługo drukowanie plików na drukarkach sieciowych stanie się dużo łatwiejsze, a to za sprawą organizacji producentów sprzętu komputerowego DMTF (Desktop Management Task Force), która postanowiła opracować nowy standard MIF (Management Information File), który definiuje, jakie parametry powinna mieć standardowa drukarka sieciowa. MIF pozwoli użytkownikom i administratorom sieci... Czytaj więcej »

Sieciowe właściwości Windows NT (c.d.)

W poprzednim odcinku omawiałem podstawowe właściwości sieciowe Windows NT i pokazałem jak są one usytuowane w stosunku do powszechnie akceptowanego modelu odniesienia OSI oraz do modelu IEEE 802. Teraz podaję bardziej szczegółowy opis elementów składowych sieciowego systemu Windows NT. Czytaj więcej »

Okolice

Superkomputer IBM do efektów specjalnych

W scenie początkowej filmu grozy CLIFFHANGER (na ekranach), ratownik górski (grany przez Sylvestra Stallone) usiłuje uratować niedoświadczoną alpinistkę, uwieszoną na skale w Górach Skalistych. Akcja się nie udała, skała wymyka się jej z rąk i młoda kobieta leci w kilkusetmetrową przepaść. Scena jest tak realistyczna, że widzowie wydają okrzyki grozy. Realizm tej i innych scen... Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Terminator na pececie

W filmie Terminator II do stworzenia postaci "rtęciowego" człowieka zastosowano technikę animacji zwaną morfingiem (morphing). Aby zrealizować tak precyzyjnie sekwencje filmowe potrzeba maszyn o wielkiej mocy, ale mimo swoich ograniczeń komputer klasy PC może okazać się równie wdzięcznym narzędziem, choć obrazy są znacznie niższej jakości. Czytaj więcej »

Komputer a kryminalistyka

Problem coraz głębszego przenikania różnych technik komputerowych do prawie każdej dziedziny życia jest dziś faktem oczywistym. Również i w nowoczesnej kryminalistyce komputer nie jest zjawiskiem ani nowym, ani obcym. Kryminalistyka jako nauka o taktyce i technice zwalczania oraz zapobiegania przestępczości i zjawisk ze sfery patologii społecznej ma szereg dziedzin, w których jej... Czytaj więcej »

Gry to nie tylko zabawa

Gry komputerowe wielu kojarzyć się mogą z widokiem dzieciaka, który szklanym wzrokim wpatrzony w ekran, na poły nieprzytomny z zacisniętą szczęką i ręką drgającą nerwowo na dżojstiku zabija kolejne fruwające potworki, przechodzi do następnego etapu lub mruczy brzydkie słowa po stracie kolejnego "ludzika". Takich dzieciaków są miliony, jak świat szeroki. A to oznacza masowy... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Wiadomości EDI

Według danych zamieszczonych we wrześniowym "ComputerWorld USA" wydatki użytkowników na oprogramowanie i obsługę techniki EDI wyniosły 620 mln USD (w 1992 r.) i rosną corocznie o 33%, tak więc w 1997 r. przekroczą 2,5 mld USD. Czytaj więcej »

OCEAN z EDI

Siedem dużych kompanii morskich (American President Lines, Crowley Maritime Corp., Hapag-Lloyd America, Maersk, Inc., Orient Overseas Container Line, P&O Containers Ltd oraz Sea- Land Service, Inc.) oznajmiło, że w połowie 1994 r. mają zamiar oferować swoim klientom system EDI do rezerwacji i przewozu swoich towarów. Wymienione firmy przewozowe założyły począwszy od 1991 r.... Czytaj więcej »

EDI w Londynie

Angielski rynek ubezpieczeń funkcjonuje już 300 lat. Któż nie zna instytucji Lloyda - a jest to zaledwie jedna z 800 firm ubezpieczeniowych jakie mają swoją siedzibę w Londynie. W chwili obecnej firmy te razem wzięte generują blisko 25 mln formularzy rocznie. Od niedawna korzystają one z dobrodziejstw szybszej komunikacji, bardziej dokładnej informacji i lepszej obsługi - a wszystko... Czytaj więcej »

cc:Mail i Microsoft Mail

Liderzy na rynku poczty elektronicznej Czytaj więcej »

Nie uciekniemy od EDI

O Elektronicznej Wymianie Danych (Electronic Data Interchange) pisaliśmy już w CW, ostatnio (CW 31/93) opublikowaliśmy wnioski I Krajowej Konferencji EDI. O historii rozwoju EDI w Polsce i stwarzanych przez nią perspektywach z prof. dr. hab. Marianem Niedźwiedzińskim - organizatorem konferencji i jednym z animatorów rozwoju EDI w naszym kraju rozmawia Marek Młynarski. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Głośno o tym, co poufne w sieciach LAN

Uti-maco jest niemiecką firmą zajmującą się zagadnieniem zabezpieczania danych przed niepowołanym dostępem. Produkty uti-maco zainstalowane są w tak newralgicznych instytucjach europejskich jak dowództwo NATO w Brukseli, ministerstwa w rządach RFN, Belgii, Holandii, Austrii, Szwecji, w wielu bankach na całym świecie (Deutsche Bank, Bank of Tokyo, American Express) oraz w takich firmach... Czytaj więcej »

Wiosna radosna - oprogramowanie Primavery

Firma Dagma, Katowice, tel. 52 37 89, oferuje całą gamę oprogramowania opracowanego przez firmę Primavera Systems Inc. Składa się na nią kilka pokaźnych pakietów przeznaczonych do planowania i kontroli przedsięwzięć, kalkulacji kosztów i kontroli procesu inwestycji, opracowanie harmonogramów, alokacji zasobów analizy ryzyka i symulacji przebiegu przedsięwzięć. Czytaj więcej »

Czy TPC-A się przeżył?

Jeszcze do niedawna benchmark TPC-A (por. CW nr 41 z dnia 1.11.1993 r.) był uważany za dobrą miarę wydajności połączenia: sprzętu i systemu zarządzania bazami danych w środowisku przetwarzania transakcyjnego (On Line Transaction Processing - OLTP). Jednakże system Oracle 7 podważył to przekonanie. Czytaj więcej »

W przedsiębiorstwach

Zakłady Energetyczne - recepta na sukces

Wyłączność na dostarczanie energii elektrycznej do mieszkań i dla przemysłu mają w Polsce zakłady energetyczne. Są to samodzielne jednostki odsprzedające energię elektryczną nabywaną od Polskich Sieci Energetycznych S.A. Pojedynczy zakład obsługuje od dziesiątek tysięcy do blisko miliona (np. w Warszawie) odbiorców i dlatego nie sposób wyobrazić go sobie bez skomputeryzowanego... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Seminarium AT&T Bell Labs - twórcy Unixa

''Touching the Future - Spotkanie z przyszłością'' to nazwa całodniowego seminarium, jakie odbyło się 4 listopada br. w Warszawie w Hotelu Sobieskim. Pierwsze w historii w Polsce i Europie Wschodniej spotkanie tego rodzaju poprowadziła grupa naukowców z AT&T Bell Laboratories. Czytaj więcej »

Europejska jakość ICL

Wydział Produkcji i Dostaw ICL (ICL Manufacturing & Supply division) zdobył nagrodę za Europejską Jakość EQA (European Quality Award) przyznawaną przez fundację EFQM (European Foundation for Quality Management). Czytaj więcej »

II FORUM i INFO-Festiwal '93

W teatrze Słowackiego i Sukiennicach Czytaj więcej »

Dwadzieścia pięć lat Intela

Dwudziesta piąta rocznica działalności firmy Intel stała się okazją do zaprezentowania jej osiągnięć, omówienia planów na przyszłość i poinformowania o otwarciu polskiego oddziału firmy. Konferencja prasowa Intela pt. ''Technologia PC dziś i jutro'' odbyła się w dniu 9 listopada 1993 r. w hotelu Marriott. Czytaj więcej »

Intel ochładza swoje procesory

Jeszcze w biżącym miesiącu, Intel Corp. zaprezentuje najprawdopodobniej swoje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie konstrukcji procesorów. Będą nimi nowe typy Pentium, oraz tania wersja i750 do zastosowań wideo. Czytaj więcej »

Lotus w Bristolu

Lotus Development Corp. wraz ze swoimi dystrybutorami - firmą Unicorn Consultants Ltd. oraz DHI (Dom Handlowy Informatyki) zorganizowały w końcu października prezentację najnowszych produktów firmy Lotus, które są dostępne również w polskiej wersji językowej. Czytaj więcej »

Prezent od Micrografx

Firma Micrografx w dalszym ciągu prowadzi akcję promocyjną własnego oprogramowania. Dotychczas pakiety graficzne wraz z licencją otrzymały wyższe szkoły plastyczne w Łodzi i Wrocławiu (CW nr 40/93 r.). 27 października nastąpiło przekazanie programu Micrografx Designer 4.0 Wydziałowi Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, natomiast pakietów oprogramowania... Czytaj więcej »

II Forum Firm Komputerowych

II Forum Firm Komputerowych Europy Środkowowschodniej organizowane przez SRSO (Stowarzyszenie Rozwoju Systemów Otwartych) odbędzie się w Krakowie, 1-3 grudnia br.(szerzej o tej imprezie piszemy na str. 4). Czytaj więcej »

Wyniki dostawców austriackich

Dopiero pod koniec sierpnia austriacka filia IDG opublikowała w Computerwelt Osterreich wyniki 300 najważniejszych firm komputerowego rynku austriackiego. Czytaj więcej »

Listy

Szanowni Państwo

Zainteresowany jestem kontaktami poprzez pocztę elektroniczną z bibliotekami uniwersyteckimi (i innymi naukowymi) w kraju, w Europie i na świecie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...