powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 42-1993, 15 listopada 1993
42-1993 Computerworld nr 42-1993
biznes, rynek, gospodarka

Sieciowe hity 1993 roku

Czytelnicy tygodnika Network World wybierali już po raz drugi zwycięzców corocznych nagród Enterprise Technology Awards. Nagrody te przyznawane są producentom najlepszych produktów sieciowych. W tym roku napłynęło do redakcji ponad 150 tys. ankiet, w których użytkownicy typowali najlepsze ich zdaniem produkty w różnych kategoriach. Ceremonia wręczania nagród odbyła się w San... Czytaj więcej »

Komputery w Bieszczadach

Największym krokiem w kierunku cywilizacji Bieszczad w ostatnim półwieczu było zbudowanie w latch 50. obwodnicy bieszczadzkiej, czyli asfaltowych dróg prowadzących do miejsc, gdzie wcześniej można było z trudem dotrzeć tylko pieszo. Czytaj więcej »

Japońska strategia rynkowa

Ostatnie dwa lata pokazały nam wyraźnie, jak ważne jest rozpoznanie przyszłych trendów na rynku komputerów. Jeżeli jakimś firmom nie udało się trafić w jego potrzeby, musiały zamykać fabryki i bankrutować. W wypadku takich potentatów jak IBM, następowały masowe redukcje personelu i drastyczne ograniczanie produkcji. Motywowano to recesją w całym przemyśle komputerowym. W... Czytaj więcej »

Ciekłokrystaliczna ofensywa NECa

NEC Corp. z Japonii planuje poważne zwiększenie produkcji kolorowych wyświetlaczy LCD, które obecnie stają się standardowym wyposażeniem komputerów typu notebook. Czytaj więcej »

Karty PCMCIA z wymiennymi żetonami

Firma Computerized Data Systems For Manufacturing Inc. opracowała kartę PCMCIA, pozwalającą na łatwą wymianę mieszczących się na niej aplikacji, które zapisano w pamięciach ROM zwanych żetonami (tokens). Czytaj więcej »

Procesory 486 TI

Texas Instruments Inc. wprowadziła na rynek 8 modeli procesorów zgodnych z i486. Układy są oparte na projektach opracowanych przez Cyrix Inc. Czytaj więcej »

Samochodowy CD-ROM

Zespół specjalistów z firm Fujitsu, Fujitsu Ten, Toyota i NipponDenso zaprojektował zestaw multimedialny do samochodu. Car Marty jest wersją FM Towns Marty - zestawu multimedialnego do użytku domowego, który pojawił się na rynku na wiosnę br. Czytaj więcej »

Szeroki atrament

Jak poinformowała firma IMC od listopada w polskiej sieci dystrybucyjnej Epsona dostępna będzie nowa, 48-dyszowa drukarka atramentowa formatu A3-Stylus 1000. Czytaj więcej »

Konkurencja Windows NT wspomaga sprzedaż OS/2?

Ostatnio IBM zawarła umowy przewidujące sprzedaż ok. 100 tys. kopii systemu operacyjnego OS/2. Na przykład Allstate Insurance Co. zamierza nabyć 60 tys., Westinghouse Corp. - 10 tys., a State Farm Insurance Co. - 5 tys. kopii. Czytaj więcej »

Informacja to "żyła złota"

Materia, energia i informacja - to trzy niezbędne czynniki rozwoju społecznego. Ten ostatni nabiera obecnie coraz większego znaczenia, zwłaszcza w rozwoju jednostkowym każdego człowieka, a w rozwoju zawodowym szczególnie. Warto się nim zająć dokładniej. Czytaj więcej »

Nagrody SCO Forum '93

Podczas SCO Forum '93 przyznano nagrody dla oprogramowania przeznaczonego do pracy w systemach operacyjnych SCO (Santa Cruz Operation). Czytaj więcej »

Na gorącym uczynku

W Redwood Shores (USA, California), w siedzibie firmy Oracle złapano na gorącym uczynku złodzieja, który okazał się pracownikiem firmy Gain Technology Inc., będącej własnością Sybase Inc. Wilson Brumiller został przyłapany na próbie kradzieży hard-dysku zawierającego pełną wersję instalacyjną danych Oracle, przeznaczoną na platformę Sun SPARCstation. Czytaj więcej »

IBM stawia na ABC

ABC Data, znany w Polsce od lat dystrybutor, w którego ofercie handlowej znajduje się sprzęt komputerowy uznanych światowych producentów, podpisał ostatnio umowę z amerykańskim koncernem IBM. Czytaj więcej »

Zintegrowana sieć Anixter

Firma Anixter Inernational zaprezentowała na targach Interop '93 w Paryżu (27-29 października br.) sieć lokalną zbudowaną zgodnie ze standardem OSI, integrującą sprzęt wielu dostawców. Czytaj więcej »

Leasing raz jeszcze

Ceny PC od dłuższego już czasu utrzymują się na podobnym, dość wysokim poziomie i nie ma nadziei, by spadły w najbliższym czasie. Warto więc może zastanowić się nad innymi niż kupno metodami sprowadzania komputerów do firmy. Czytaj więcej »

Koszty downsizingu

Jeśli ktoś sądzi, że przechodząc od przetwarzania z użyciem komputera mainframe do serwerów LAN pracujących w architekturze klient/serwer zmniejszy koszty, to myli się. W momencie zakończenia takiej operacji koszty wzrosną o ok. 50%. Czytaj więcej »

Comparex Software & Service GmbH

Firma BASF-Comparex Informationssysteme oznajmiła ostatnio o utworzeniu nowej jednostki gospodarczej o nazwie Comparex Software & Service GmbH. Głównym zadaniem nowej firmy jest dostarczanie złożonych usług doradczych w dziedzinie technologii informatycznej, a także wspomaganie użytkowników i rozszerzanie zakresu oferowanych usług. Czytaj więcej »

Zmartwychwstanie Wanga

Gdy w sierpniu ub.r. długi firmy Wang Laboratories osiągnęły wartość ok. pół mld USD, mało kto spodziewał się przywrócenia jej do życia. Czytaj więcej »

Internetu etap dojrzały

Internet, czyli intersieć komputerowa poziomu ''meta'', łączy obecnie ludzi w 137 krajach i powiększa się miesięcznie średnio o 7,5%, a poza USA nawet o 9%. Według przewidywań Internautów (użytkowników Internetu skupionych głównie w Internet Society) sieć ta wchodzi obecnie w etap dorosłości. Czytaj więcej »

Wymiana Netport II na NetportExpress

Intel wprowadził na rynek nową stację drukowania dla sieci LAN - NetportExpress XL Print Serwer oferując jednocześnie możliwość upgrade'u starszych modeli Netport I i Netport II przez ich wymianę na nowy produkt za połowę ceny katalogowej. Czytaj więcej »

Polski Koliber

Firma Eurostart z Poznania oferuje dostęp do Komputerowego Serwisu Informacyjnego Online KOLIBER, który obecnie zawiera bazy danych: KOMPASS Poland (dane o największych polskich firmach), MTP (dane adresowe oraz oferty wystawców z imprez Międzynarodowych Targów Poznańskich), KOOPERACJA (oferty współpracy z brukselskiego systemu BRE), OFERTY GOSPODARCZE (ogłoszenia reklamowe firm... Czytaj więcej »

Microsoft kontra Novell

Microsoft Corp. znowu podstawił nogę firmie Novell, zapowiadając wprowadzenie na rynek pakietu NetWare Requester for Windows NT. Jest to pakiet ładowany na stacje robocze systemu NT, który pozwala użytkownikom tych stacji korzystać z usług sieci NetWare. Czytaj więcej »

Współpraca Compaq - Novell

Compaq Computer Corp. i Novell Inc., postanowiły podjąć wspólne prace nad opracowaniem nowych produktów sieciowych. Plan o nazwie Enterprise Computing Partnership przewiduje, że w 1994 r. pojawi się na rynku serwer firmy Compaq pracujący pod systemem UnixWare. System UnixWare będzie miał wbudowany program zarządzania siecią Compaq Insight Manager. Czytaj więcej »

Nowości na targach UnixExpo

Na targach UnixExpo, które odbyły się pod koniec września br., zaprezentowano kilka godnych odnotowania nowych produktów. Czytaj więcej »

PostScript dla drukarek kolorowych

Firma Pacific Rim Data Sciences wprowadziła do sprzedaży zintegrowane urządzenie oferujące m.in. możliwość przekształcenia tanich drukarek kolorowych (takich jak HP DeskJet) w kolorowe drukarki PostScript. Czytaj więcej »

PCMCIA dla stacjonarnych PC

Wielu producentów komputerów osobistych wyraża zainteresowanie instalowaniem w swoim sprzęcie gniazd rozszerzeń PCMCIA. Czytaj więcej »

Stacje robocze NCR

NCR Corp. wprowadziła do sprzedaży NCR 3227, nową serię tanich stacji roboczych wyposażonych w procesor i486. Czytaj więcej »

Roboty ADIC

Advanced Digital Information Corp. (ADIC) wprowadziła na rynek nową serię wysokowydajnych robotów do obsługi sieciowych baz danych wykorzystujących pamięci taśmowe lub dyski optyczne z wymiennymi nośnikami informacji. Czytaj więcej »

Elektroniczna suwmiarka

VIS Tools-Service sp. z o.o. oferuje nowy zestaw pomiarowy VIS-SPC-100 w skład którego wchodzą: suwmiarka elektroniczna z odczytem cyfrowym MAUa-E/150 oraz drukarka VISOPRINT 200. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Karty bankowe pod mikroskopem elektronowym

Podręczne nośniki informacji (w postaci kart z naklejonym na powierzchni paskiem ferromagnetyka) znalazły początkowo zastosowanie jako nowoczesne klucze, umożliwiające dostęp do różnorodnych skarbców. Szybko jednak także w innych dziedzinach dostrzeżono ogromne korzyści płynące ze stosowania kart. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

LaserJet 4P

Hewlett-Packard systematycznie uzupełnia rodzinę drukarek HP LaserJet 4 o nowe produkty: mniejsze, tańsze i lepsze. Czytaj więcej »

Coś dla ciała... czyli "Poradnik dyrektora i księgowego szkoły"

Rynek programów przeznaczonych dla administracji szkolnej jest w naszym kraju jeszcze bardzo skromny. Wiadomo - notoryczne kłopoty finansowe budżetówki nie sprzyjają na razie robieniu dobrych interesów, co sprawia, że na palcach jednej ręki można wyliczyć wszystkie nazwy aktywnych na tym polu firm. Z drugiej jednak strony trudno nie zauważyć, iż to właśnie placówki oświatowe, gdy... Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla firmy, urzędu (cz. 3)

Naturalny porządek alfabetyczny, z jakim od dwóch tygodni drukujemy cennik krajowego business software'u zebrany na katowickim Softargu '93, został tym razem zakłócony ze względu na napływ nowych, nie tylko softargowych materiałów. Czytaj więcej »

Systemy projektowania obwodów drukowanych

Protel Technology wprowadza na rynek nowe produkty: Advanced Schematic 2.0, Advanced PCB 2.0 i Advanced SB Route. Są to programy przeznaczone do projektowania obwodów drukowanych, pracujące pod systemem Windows. Są one pierwszymi elementami systemu EDA (Electronic Design Automation) zapowiadanego przez firmę. W skład pełnego pakietu mają jeszcze wchodzić: programator układów PLD oraz... Czytaj więcej »

16 MB RAM dla CA-Clippera

Firma Computer Associates wprowadza na rynek pakiet CA- Clipper/ExoSpace. Czytaj więcej »

Archiwizacja dla Windows

Amerykańska firma Mountain oferuje dla swych streamerów SCSI oprogramowanie File Safe plus Librarian for Windows, które pozwala na pełną kontrolę procesu archiwizacji i zarządzania danymi, oraz automatyczne wykonywanie archiwizacji. Wbudowany zarządca plików umożliwia dowolną selekcję zbiorów przeznaczonych do archiwizacji (włączanie i wyłączanie plików wg nazwy, rozszerzenia,... Czytaj więcej »

SnapGrafx - grafika dla biznesmena

Firma Micrografx Inc. proponuje nowy pakiet do obsługi grafiki prezentacyjnej - SnapGrafx. Czytaj więcej »

książki

Obiektowo Orientowane: Projektowanie

Najprzyjemniejszym etapem programowania obiektowo orientowanego jest samo projektowanie programu. Czytaj więcej »

Projektowanie programów obiektowo orientowanych

Od tego numeru rozpoczynamy publikacje fragmentów książek godnych, naszym zdaniem polecenia, które właśnie ukazały się na rynku lub ukażą się na nim w najbliższym czasie. W związku z tym zapraszamy wydawnictwa do współpracy, oczekując zapowiedzi wydawniczych i egzemplarzy sygnalnych. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

IBM i Shiva piszą wspólnie oprogramowanie

Dwie firmy, Shiva Corp. i IBM zdecydowały się wspólnie podjąć pracę nad oprogramowaniem sieciowym pracującym w środowisku komputerów IBM. Czytaj więcej »

Router dla NetWare

Firma Rockwell International Corp., znana bardziej jako producent części do samolotów, oferuje również sprzęt elektroniczny - jej nowym produktem jest router NetHopper przeznaczony do pracy w sieciach LAN, używających protokółu komunikacyjnego IPX (Novell NetWare). Czytaj więcej »

Połączenie Ethernet z FDDI

Firma Penril Datacomm Network rozpoczyna produkcję mostków (bridge) BRX 5810, które umożliwiają połączenie sieci Ethernet z siecią FDDI w niedostrzegalny dla użytkownika, przezroczysty sposób bez potrzeby instalowania adaptera FDDI. Czytaj więcej »

Katalogi programów na CD-ROM

Aktualne banki danych o oprogramowaniu dla PC, Unixa, minikomputerów wzgl. mainframe stają się dostępne w wersji na CD-ROM. Czytaj więcej »

Frontowe metody działania SQL

Na początku lat 80. moc przetwarzania komputerów osobistych wzrosła na tyle, że zaczęto ich używać do obsługi niewielkich baz danych. Aby dane takie mogły być dostępne dla wielu użytkowników trzeba było poczekać na rozwój instalacji sieciowych. W takiej sieciowej konfiguracji bazy danych zostały zapisane na twardym dysku wyróżnionego komputera zwanego file-serwerem, czy... Czytaj więcej »

Sieci LAN w technologii ATM

Najpopularniejsze obecnie technologie Ethernet i TokenRing, a także wkraczająca na arenę technologia FDDI, nie spełniają niektórych wymagań takich zastosowań jak: wideokonferencje, przetwarzanie obrazów oraz komunikacja sieciowa z wykorzystaniem multimediów, a przede wszystkim, nie zapewniają odpowiedniej informacji. Czytaj więcej »

Sieciowe właściwości Windows NT

Windows NT to system operacyjny ze zintegrowanymi możliwościami sieciowymi. Ta cecha odróżnia Windows NT od innych systemów operacyjnych: DOS, OS/2 czy Unix, w których właściwości sieciowe kupuje się, instaluje i zarządza nimi niezależnie od systemu. Czytaj więcej »

Dlaczego przetwarzanie równoległe

W artykule (CW nr 30/93 r., str. 20.) omawiającym nową technologię MPP, pozwalającą osiągać zawrotne szybkości rzędu TFPS (tera instrukcji zmiennoprzecinkowych na sekundę) pojawiły się pewne nieścisłości: Czytaj więcej »

Gorączka złota

ICL GOLDRUSH MegaSERVER - pierwszy serwer przeznaczony wyłącznie do obsługi równoległych relacyjnych baz danych ukazał się oczom zgromadzonej publiczności w londyńskim Queen Elizabeth II Conference Centre 20 października 1993 r. Jest to wynik czteroletniej pracy w ramach programu ESPRIT, częściowo wspieranego finansowo przez European Council. Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Przewietrzyć polską informatykę?

Nie jesteśmy może aż tak przewrotni, jak pan Marian Łakomy, ale zgadzamy się z przesłaniem Jego felietonu: lepiej być pięknym, młodym i bogatym, niż starym, biednym i chorym ("Przewietrzyć polską informatykę!", CW 38/115). Tu zbieżność naszych poglądów się kończy. Czytaj więcej »

MEN, szkoły i piraci

Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło na początku roku 90 mld zł na komputeryzację szkół. Z czasem kwotę tę, w ramach oszczędności, zmniejszono o 30 mld zł. Jak rozsądnie wydać te pieniądze, które są kroplą w morzu potrzeb? - zastanawiał się mgr Jerzy Dałek, dyrektor Wydziału Informatyzacji MEN i, aby ukrócić piractwo komputerowe, postawił na... oprogramowanie. Czytaj więcej »

Moje prywatne Oskary

Człowiek spędzający większą część dnia pracy przy komputerze dość szybko przekonuje się, które elementy sprzętowe i programy przydają mu się naprawdę, które tylko od "wielkiego dzwonu", a jakie są całkowicie niepotrzebne, zajmując tylko miejsce na półce i dysku. Oczywiście ocena przydatności jest całkowicie subiektywna i zależy od wielu czynników. Czytaj więcej »

Rozmowa CW

PESEL na rozstajnych drogach

Z zastępcą dyrektora Rządowego Centrum Informatyki Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, Januszem Lucowem, rozmawia Wojciech Gryciuk. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Modem z adapterem Ethernet do laptopa

Firma Xircom Inc. wprowadziła na rynek Pocket Ethernet Modem, dołączany do laptopa moduł typu fax/modem, pozwalający jednocześnie na realizację lokalnych i odległych połączeń z sieciami LAN. Czytaj więcej »

E-Mail bez serwera

Firma American Inc. oferuje pakiet do obsługi poczty elektronicznej Personal E-Mailbox, który pozwala przesyłać informacje i pliki za pośrednictwem zwykłej linii telefonicznej bez wykorzystania serwerów, czy sieci lokalnych. Komputer wysyłający informację inicjuje połączenie komutowane point-to-point z komputerem docelowym. Czytaj więcej »

Dziś i jutro Polskiej Telefonii Komórkowej

Z Dyrektorem Generalnym spółki "Centertel" - Polska Telefonia Komórkowa, Edwardem Mier-Jędrzejowiczem rozmawia Marek Młynarski. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Oprogramowanie statystyczne, inżynierskie i naukowe

Niejednego inżyniera czy naukowca na tegorocznych targach oprogramowania Softarg w Katowicach mogła zachwycić bogata oferta dwu krakowskich firm - Gambit (tel. 21 59 11) i Companion (tel. 36 96 80). Firmy te prezentowały narzędzia niezbędne do statystycznej obróbki danych pochodzących z przeprowadzanych eksperymentów czy pomiarów inżynierskich oraz do przeprowadzenia i prezentacji... Czytaj więcej »

W przedsiębiorstwach

Dlaczego nie powiodła się komputeryzacja Pewexu?

Czasem pouczającą rzeczą jest prześledzenie przyczyn niepowodzeń pewnych przedsięwzięć. Na podstawie wniosków wyciągniętych z tej analizy można próbować uniknąć popełnienia podobnych błędów, czyli uczyć się na cudzych błędach. Chcielibyśmy w tym artykule wrócić do kontraktu podpisanego między firmą Karen International a Pewexem. Jednym z głównych punktów kontraktu... Czytaj więcej »

Komputeryzacja w przemyśle - CIM

Artykułem tym redakcja zamierza otworzyć cykl publikacji poświęconych zastosowaniu komputerów w przemyśle. Zamiarem naszym jest przybliżenie czytelnikom problematyki złożonych technik komputerowych oraz możliwości ich rozwoju w tej branży, efektów i kłopotów związanych z ich wprowadzaniem oraz dotychczasowych osiągnięć. Naszym zamysłem jest także przedstawienie konkretnych... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Giełda europejskiego software'u

Kilkudziesięciu twórców programów komputerowych, marketingowców i szefów firm software'owych z całej Polski uczestniczyło w konsultacjach pod hasłem Successfully selling software abroad, które 3 listopada odbyły się w hotelu Bristol w Warszawie. Organizotorem spotkania z przedstawicielami niemieckiej firmy 1&1 EDV Marketing GmbH i Deutsche Messe AG (Hannover) była IDG Poland. Czytaj więcej »

Informix dla Windows NT

Informix, jeden z największych producentów systemów zarządzania bazami danych ogłosił w dniu 2 listopada 1993 r. w Cannes, że zaczyna dostarczać nową wersję swego systemu INFORMIX SE dla Windows NT. Jednocześnie firmy Microsoft i Informix poinformowały o współpracy w dziedzinie opracowania narzędzi klient/serwer i promocyjnej sprzedaży pakietu programowego, złożonego z systemu... Czytaj więcej »

KIG zaprasza na CeBIT

Podobnie jak w r.ub., Krajowa Izba Gospodarcza organizuje podczas hanowerskich targów CeBIT '94 (od 16 do 23 marca) zbiorową ekspozycję polskich wystawców. W tegorocznym CeBI- cie na powierzchni ok. 300 tys. m kw. wystawiło swe produkty ponad 5 tys. firm z 50 krajów. Targi odwiedziło 600 tys. gości, z których blisko połowa należała do grupy osób decydujących o zakupach i... Czytaj więcej »

Szef Olivetti aresztowany

Znany przemysłowiec włoski Carlo de Benedetti, prezes i właściciel kontrolnego pakietu akcji koncernu Olivetti został aresztowany we wtorek 2 listopada. W wystawionym w sobotę akcie oskarżenia zarzucono mu dawanie łapówek urzędnikom państwowym w zamian za korzystne kontrakty. Czytaj więcej »

Konwersja systemowa NBP na PBI

2 listopada br. rozpoczął pracę Polski Bank Inwestycyjny SA, nowy duży bank komercyjny wydzielony z Narodowego Banku Polskiego w ramach kilkuletniego już procesu oddzielania funkcji komercyjnych NBP od funkcji banku centralnego. Czytaj więcej »

PowerPC a Windows NT

Na ironię losu zakrawa fakt uzależnienia dalszej kariery i szerokiego rozpowszechnienia procesora PowerPC od tego, jak sprawnie będzie działał system Windows NT uruchamiany na urządzeniach wyposażonych w ten procesor. Układ PowerPC został opracowany przez IBM, Apple Computer Inc. i Motorola Inc. Czytaj więcej »

III Międzynarodowe Targi: INTER BANK, OFFICETEC, KOMTEL

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie będzie znów miejscem komputerowej imprezy targowej. W dn. 16-19 listopada 1993 r. odbędą się tam III Międzynarodowe Targi aż w trzech dziedzinach, pod następującymi nazwami: Czytaj więcej »

Windows for Workgroups działa na odległość

System Windows for Workgroups 3.11 przekroczył granicę sieci lokalnych i pozwala na wymianę i wspólne korzystanie z plików, dokumentów i urządzeń peryferyjnych przez użytkowników z odległych miejscowości. Czytaj więcej »

64-Mbit DRAM IBM i Siemensa

Firmy IBM i Siemens AG dostarczyły ostatnio wybranym klientom pierwsze prototypy opracowanego wspólnie układu pamięci 64 MB. Są to pierwsze układy DRAM (Dynamic Random Access Memory) o tak dużej pojemności. Czytaj więcej »

Listy

Przewietrzyć Redakcję CW (*)

Artykuł Mariana Łakomego pt. "Przewietrzyć polską informatykę", który pojawił się w nr. 38 ComputerWorld jest bez wątpienia prowokacją. Istnieją jednak granice przyzwoitości i dobrego smaku. Tekst, w którym autor chwali się swoją niewiedzą i z pozycji ignoranta doradza użytkownikom i profesjonalnym programistom, jest po prostu szkodliwy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...