powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 13-2004, 29 marca 2004
13-2004 Computerworld nr 13-2004
Wiadomości

Oznaki optymizmu

W 2003 r. wartość rynku ITC w UE wzrosła do 592 mld euro, reprezentując 3,1% jej PKB. Z dziesięcioma nowymi członkami UE kwota ta wzrosłaby do 631 mld euro. Czytaj więcej »

Z gwarancją czy bez...

W wyniku ciągłego wydłużania okresu, w czasie którego koszt naprawy pokrywa producent, w usługach serwisowych szybko rośnie udział napraw gwarancyjnych. To zaś doprowadza do coraz większej konkurencji. Czytaj więcej »

Nie tylko serwis

Z Andrzejem Woźniakowskim, prezesem zarządu Computer Service Support, rozmawia Rafał Jakubowski. Czytaj więcej »

Bank Pocztowy w nowym systemie

Po trzynastu miesiącach w Banku Pocztowym zakończono wdrożenie nowego systemu transakcyjnego - def-Bank 2000 firmy Comp Rzeszów. Faza uzgodnień, dostosowanie aplikacji do wymagań użytkownika oraz testy akceptacyjne trwały dziewięć miesięcy. Czytaj więcej »

Konferencja, nie wystawa

Prelekcje, prezentacje gotowych rozwiązań i zastosowań IT mają być w tym roku najważniejszym elementem targów Infosystem. Czytaj więcej »

Plus uruchamia punkty WLAN

Po sześciu miesiącach testów Polkomtel uruchomił komercyjnie usługi szerokopasmowego, bezprzewodowego dostępu do Internetu w technologii WLAN - WLAN Internet Plus GSM. Czytaj więcej »

Szansa dla Wirtualnej Polski?

TP Internet (TPI) poinformowała o tym, że zgodzi się na przejęcie przez mniejszościowych akcjonariuszy odpowiedzialności za Wirtualną Polskę. Czytaj więcej »

Komisja Europejska chce ukarać Microsoft

Mario Monti, europejski komisarz ds. konkurencji, poinformował o załamaniu negocjacji, jakie Microsoft prowadził z Komisją Europejską. Nie będzie więc polubownego zakończenia postępowania antymonopolowego przeciwko koncernowi z Redmond. Czytaj więcej »

Uruchomiono system NCTS

W ramach przygotowań do wejścia Polski do Unii Europejskiej uruchomiono Nowy Skomputeryzowany System Tranzytowy (NCTS - <i>New Computerised Transit System</i>). Jest on wykorzystywany do obsługi wspólnej procedury tranzytowej w Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Celnej (World Customs Organization). Czytaj więcej »

Przetarg na budowę sieci

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpisało przetarg na budowę sieci na potrzeby Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Czytaj więcej »

Tryby udzielania zamówień

Z 1 marca br. zniknęły przetargi dwustopniowe i negocjacje z zachowaniem konkurencji, pojawiła się za to aukcja elektroniczna. Czytaj więcej »

Technologie

Przybornik coraz większy

Narzędzia do zarządzania infrastrukturą IT Microsoftu stają się coraz bardziej zintegrowane. Nowe wersje zawierają rozszerzoną funkcjonalność i nowe nazwy. Czytaj więcej »

Nowe oblicze Javy

Pakiet IBM WebSphere Studio 5.5.1 obsługuje dwie nowe technologie: Java Server Faces oraz Service Data Object. Czytaj więcej »

Oddziały bliżej centrali

Ceną wygody w dostępie do danych jest zwykle ich bezpieczeństwo, i odwrotnie - zabezpieczenie danych utrudnia użytkownikom życie. Dzięki nowym rozwiązaniom ten trudny dylemat można wreszcie skutecznie rozwiązać. Czytaj więcej »

Stare dziury, nowe problemy

Pojawienie się kolejnych wersji robaka internetowego Bagle dowodzi, że twórcy wirusów chętnie eksplorują stare luki w systemach. Czytaj więcej »

Mocni w kartach SIM

Aplikacja krakowskiej firmy Mobiltek zajęła drugie miejsce w konkursie SIMagine. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Kultura pracy i komunikacji

Jednym z często używanych haseł w firmach informatycznych jest: ''Spraw, by twój własny produkt stał się przestarzały''. Czytaj więcej »

Konteksty

Jak obudzić uśpiony kapitał

Polski Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach (ZSIN) skupi wszystkie informacje i reguły, rządzące nagromadzonym bogactwem należącym do obywateli. Z tego powodu kapitalizm triumfuje na Zachodzie, zaś w innych krajach nie spełnia pokładanych w nim nadziei: zasoby informacyjne zostały zintegrowane w jeden formalny system reprezentacji - odpowiednik naszego ZSIN. Czytaj więcej »

Internet bez podatku

By na stałe zwolnić usługi dostępu do Internetu z podatku VAT, można spróbować zaklasyfikować je jako usługi edukacyjne lub bezpośrednio z nimi związane. Czytaj więcej »

Klawiatura bez klawiszy

Typowa klawiatura stała się już hamulcem blokującym rozwój przenośnych urządzeń cyfrowych. Czy w bliskiej przyszłości możemy liczyć na praktyczne rozwiązania alternatywne? Czytaj więcej »

Informatyka z ludzką twarzą

W zamyśle autora miała to być książka i dla informatycznych profesjonalistów, i dla komputerowych dyletantów. I rzeczywiście, z równym zainteresowaniem mogą ją przeczytać i komputerowy guru, i informatyczny ignorant. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Poziomka z rozkroczką

Od felietonu, który ukazuje się tuż przed dorocznym dniem blagi, można oczekiwać, że nie będzie w pełni poważny. Pozostaje tylko kwestia, czy wynikła z tego wesołość będzie przaśna i dosadna, w stylu Dyla Sowizdrzała, czy też skieruje się w stronę form nieco bardziej wysmakowanych. Czytaj więcej »

Gehenna mobilnych

Niewiele jest pewnych przewidywań na temat najbliższych lat, ale w jedno przewidywanie można wierzyć bez ryzyka błędu: zwiększy się mobilność ludzi. Już dzisiaj przemieszczamy się za lepszymi warunkami życia - młodzi migrują z małych miast do wielkich, a klasa średnia z wielkich miast na przedmieścia i na wieś. Czytaj więcej »

Biznes byznesu

Po latach publikowania w CW przyzwyczaiłem się, że Czytelnicy piszą listy do mnie raczej rzadko, głównie wtedy, kiedy poczują się czymś w felietonach dotknięci do żywego. Wtedy nie przebierają w słowach i walą prosto z mostu, rzekłbym w krótkich, żołnierskich frazach. Czytaj więcej »

Projekty projektami, a rzeczywistość sobie

W ramach międzynarodowych programów wspierających rozwój nowych technologii toczą się projekty z grupy ABI (<i>Adaptive Brain Interfaces</i>), zwane też BCI (<i>Brain Computer Interfaces</i>), których naczelnym zadaniem jest wykorzystanie sygnałów aktywności elektrycznej mózgu (EEG) do sterowania komputerami przy pomocy myśli. Jeśli tylko zostanie osiągnięty... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Szóstka na rozbiegu

Rezultaty testów prowadzonych w ramach europejskiej sieci powstałej w projekcie 6NET pokazują, że IPv6 można już wykorzystać do świadczenia usług komercyjnych. Do rozwiązania wciąż jest jednak sporo większych i mniejszych problemów - nie tylko na poziomie implementacji, ale także w sferze standardów szczegółowych. Czytaj więcej »

Na oko bezpiecznie

Niegdysiejszy zachwyt technologiami biometrycznymi jakoś ucichł. Nie widać, by systemy okrzyknięte superbezpiecznymi strzegły dostępu do... czegokolwiek, a już na pewno nie do krytycznych systemów informatycznych. Niewypał technologiczny, zbyt droga zabawka czy brak zrozumienia? Czytaj więcej »

Zapora z wyższych sfer

Zapory aplikacyjne - systemy dedykowane do analizy protokołów warstw wyższych - urastają do jednej z najskuteczniejszych metod ochrony strategicznych zasobów informatycznych przed atakami Czytaj więcej »

Wybrakowane metki

Rozwiązania oparte na elektronicznych metkach RFID czeka jeszcze długa droga, zanim staną się użytecznym narzędziem biznesowym. Do rozwiązania pozostało jeszcze sporo problemów technicznych i standaryzacyjnych, o bezpieczeństwie nie wspominając. Czytaj więcej »

XML na zwrotnicy

Routery XML to nowa klasa rozwiązań, których zadaniem jest sterowanie ruchem komunikatów XML zgodnie z logiką aplikacji opartych na usługach. Czytaj więcej »

System w kamizelce

Systemy operacyjne określane mianem trusted różnią się od zwykłych systemów m.in. podejściem do kwestii przydzielania i realizacji przywilejów oraz klasyfikacją zasobów. Czytaj więcej »

Na rozterki certyfikat

Rosnące zagrożenia ze strony coraz lepiej wyposażonych sieciowych włamywaczy, a z drugiej strony bogactwo oferty rozwiązań do zabezpieczania informacji sprawiają, że certyfikacja zabezpieczeń w ABW czy WSI staje się atrakcyjną formą wstępnej selekcji ofert. Certyfikat, choć użyteczny, nie jest jednak gwarancją bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Światełko w studzience

Nowe technologie światłowodowe: Coarse Wavelength Division Multiplexing (CWDM) oraz pasywne sieci optyczne (PON) stwarzają szanse na budowę wydajnych, a przy tym tanich sieci metropolitarnych i dostępowych. Czytaj więcej »

Drogi administratorze, szanowny decydencie

Jeśli w sieci Waszej firmy wciąż są używane systemy Windows inne niż te z linii NT, męczcie się dalej. Ślęczcie po nocach i wydawajcie krocie na zabezpieczenia. Albo pójdźcie po rozum do głowy i pozbądźcie się ich raz na zawsze - co do jednego! Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Totalna mobilizacja

''Jutro będziemy inaczej kupować, sprzedawać, żyć i pracować'' - pod takim hasłem odbywały się tegoroczne targi CeBIT. Wiąże się ono z przewidywaniami, że w niedalekiej przyszłości ''wszystko będzie przenośne i zminiaturyzowane''. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...