powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 41-1993, 8 listopada 1993
41-1993 Computerworld nr 41-1993
biznes, rynek, gospodarka

Emulatory Pericom

Firma Pericom Software PLC oferuje pakiety teemtalk-320W i teemtalk-340W, które zapewniają emulację na PC wielu typów terminali dla różnych platform sprzętowych (DEC, Hewlett-Packard, Data-General, Prime, Tandem). Nowe wersje tych pakietów uzupełniono programem teemtalk-3270W emulującym alfanumeryczne terminale IBM serii 327x. Czytaj więcej »

Terminal Wyse

Wyse Technology Inc. oferuje nowy model terminala WY-55 przeznaczonego do pracy z komputerami mini, mainframe lub w środowiskach PC z wieloma użytkownikami. Czytaj więcej »

CD-ROM dla 6 dysków

Pioneer Electronics Corp. zapowiedział wprowadzenie na rynek DRM-602X - napędu CD-ROM wyposażonego w pojemnik na dyski i umożliwiającego swobodny dostęp do maksymalnie 6 dysków CD. Czytaj więcej »

Wierne kolory

Firma Canon Inc. opracowała Canon Color Management System, którego zadaniem jest utrzymanie wierności kolorów we wszystkich stadiach obróbki obrazów od skanera, przez wyświetlanie na kolorowym monitorze do wydruku na kolorowej drukarce lub kopiarce. Czytaj więcej »

Microsoft ignoruje DCE

W dziedzinie sieci rozproszonych firma Microsft idzie ze swoim Windows NT nieco pod prąd ogólnych tendencji. Czytaj więcej »

Soft-tronik a sprzedaż bezpośrednia

Wiesław Osowiecki, szef firmy Soft-tronik, największego dystrybutora w Europie Wschodniej, obronił swoje stanowisko dotyczące bezpośredniej sprzedaży i związków finansowych z dealerami Pecetów. Czytaj więcej »

Szary import

Nazwą szary import określamy import legalny w świetle polskich przepisów celnych i podatkowych, lecz odbywający się poza strukturami dystrybucyjnymi. Czytaj więcej »

Nowe produkty Digitala dla środowiska klient/serwer

Digital Equipment Corporation przedstawił nową strategię firmy na lata 90. oraz obszerną gamę ponad 150 nowych produktów sprzętowych, softwarowych i usług na ogólnoeuropejskiej konferencji prasowej w dniu 12.10.1993. Prawie jednocześnie (różnica czasu) w siedzibie firmy w Maynard (Massachusetts, USA) odbywał się pokaz dla amerykańskich klientów firmy. Czytaj więcej »

Informator o rynku wschodnioeuropejskim

Na niemieckim rynku wydawniczym pojawił się 2-tomowy informator ''Der elektronische Fachinformationsmarket in Osteuropa'' wydawnictwa Hoppensted Verlag z Darmstadtu. Czytaj więcej »

Sukces Newtona i Apple

Jak oznajmił szef Apple Computer Inc. John Sculley, w czasie pierwszego miesiąca po wejściu na rynek komputerów Newton MessagePad sprzedano ich ponad 10 tys., mimo wielu uwag krytycznych na temat nowego komputeru. Czytaj więcej »

GroupWare Bulla i Lotusa

Firmy Bull i Lotus zadecydowały o podjęciu współpracy w połączeniu oprogramowania typu GroupWare (Notes Lotusa) z produktami informatyki biurowej i przetwarzania obrazów firmy Bull. Czytaj więcej »

Alians HP z Control Data

Control Data podpisał umowę z HP, mocy której CD będzie sprzedawać kompletne systemy stacji roboczych HP Apollo 9000 7000 i serwerów biznesowych HP Apollo 9000 800. Czytaj więcej »

Eurorynek urządzeń sieciowych

Europejski rynek urządzeń służących do łączenia sieci (internetworking equipment) przeżywa boom. Wzrost o 47,5% w 1992 r. przekroczył nawet to, co osiągnięto w USA i basenie Pacyfiku. Na zakupy router'ów i mostków (bridge) w 1992 r. wydano w Zachodniej Europie 495 mln USD. Według European Network Expertise Center (IDG) z Amsterdamu, ten segment rynku będzie rósł w dalszym ciągu... Czytaj więcej »

Comparex - więcej mainframe'ów

Obroty BASF-Comparex Informationssysteme, dostawcy komputerów mainframe i urządzeń peryferyjnych, wyniosły w I pół. br. 574 mln DM i wzrosły o 7% w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku. Czytaj więcej »

Wzrastają zyski APC

American Power Conversion Corp. ogłosiła rekordowe wyniki obrotów i zysku w III kw. roku finansowego zakończonym 30 września br. Czytaj więcej »

Pierwszy miliard Silicon Graphics

Jeden z pierwszych na świecie producentów graficznych systemów komputerowych, firma Silicon Graphics Inc. z Mountain View w Kalifornii osiągnęła w zakończonym 30 czerca roku finansowym obrót 1,1 mld USA, o 26% więcej niż w ub.r. Dochód netto wyniósł 95 mln USD. W poprzednim roku, w wyniku przejęcia przez Silicon Graphics firmy MIPS Computer Systems, odnotowano stratę w wys. 118 mln... Czytaj więcej »

Spadek obrotów Cap Gemini

Firma Cap Gemini Sogeti SA wykazała w pierwszych 6 mies. bieżącego roku gospodarczego spadek obrotów do sumy 5,58 mld FF, podczas gdy w analogiczym okresie roku ub. osiągnęła obrót 5,89 mld FF. Czytaj więcej »

Budujemy autostradę danych

Rozmowa ComputerWorld PL z szefem Microsoftu Billem Gatesem Czytaj więcej »

Cennik

Oprogramowanie dla firmy, urzędu (cz. 2.)

Przedstawiona w bieżącym cenniku oferta oprogramowania dla firmy i urzędu jest kontynuacją zestawienia z poprzedniego numeru CW. Ogromną większość zaprezentowanych pakietów wpisano do cennika na podstawie materiałów z tegorocznych targów oprogramowania Softarg w Katowicach. Sam fakt, że jest to kolejny czwarty numer cennika, poświęcony oprogramowaniu po polsku , świadczy o... Czytaj więcej »

Za górami, za lasami

Od pewnego już czasu na naszym rynku komputerów osobistych nie dzieje się w zasadzie nic nowego. Po wakacyjnym skoku, który przypomnijmy, został spowodowany wprowadzeniem VAT, ceny są raczej ustabilizowane i wykazują nieznaczną tylko tendencję rosnącą, a nowych i tanich modeli nie widać. My natomiast (klienci) wspominamy jedynie "dawne, dobre czasy" i wertując zachodnie (najczęściej... Czytaj więcej »

giełda pracy

Nie jestem wyjątkiem

Porady dla poszukujących pracy zamieszczają również zachodnie pisma komputerowe, chociaż tam - podobnie jak w Polsce - nie ma strukturalnego bezrobocia w branży informatyczno-komputerowej. Tym niemniej problemy naszego środowiska są podobne. Warto więc poczytać co doradzają dziennikarze z tygodnika "Computerwoche" swoim czytelnikom, gdzie od kilku tygodni prowadzona jest rubryka pt.... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Lot SAS-em

Rosnąca konkurencja na rynku usług finansowych oraz ogromna masa informacji konieczna do kierowania biznesem sprawiają, że od oprogramowania wymaga się nie tylko szybkiego i szerokiego dostępu do danych, ale również szybkich oraz nowoczesnych narzędzi do ich interpretacji, wspomagających podejmowanie decyzji. Takie wymagania spełnia z pewnością System SAS, zintegrowany system... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Podwójny plus

Firma Symantec oferuje środowisko programowe języka C++, które umożliwia opracowywanie aplikacji pracujących pod 16- lub 32-bitowym DOS albo Windows. Jądrem wersji 6.0 tego środowiska jest jednoprzebiegowy kompilator optymalizujący. Wytwarza on kod wynikowy w sposób uwzględniający specyfikę procesorów Pentium Intela. Zintegrowany DOS-Extender może być używany bez dodatkowych opłat... Czytaj więcej »

Ami Pro na Unixie

Lotus Development Corp. wprowadził na rynek edytor tekstu Ami Pro w wersji dla HP/UX (Hewlett-Packard Unix). Implementacje dla Unixów firm IBM oraz Sun Microsystems mają być dostępne na początku 1994 r. Czytaj więcej »

Windows for Workgroups 3.11

Microsoft Corp. od początku października rozpoczął promocję Windows for Workgroups, Version 3.11, produktu mającego zastąpić bestsellerowe Windows 3.1. Czytaj więcej »

Gaz do dechy! (czyli Toshiba XM-3401B)

Rywalizacja trwa. Widać to szczególnie wśród urządzeń pamięci masowej. Ilość informacji, przetwarzanych przez nasze komputery rośnie bowiem w tak zastraszającym tempie, że dane i programy, ze względu na ich monstrualną objętość, muszą być rozprowadzane na innych niż dyskietki nośnikach, zaś urządzenia stanowiące do niedawna szczyt techniki nadają się obecnie wyłącznie... Czytaj więcej »

"- UPSik!" (czyli SELECT 600 firmy ECP)

Na różnego rodzaju sympozjach, wystawach, a nawet w rozmowach między użytkownikami coraz częściej pada magiczne hasło - bezpieczeństwo danych. Jest to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące zabezpieczenie antywirusowe, jakość nośników, specjalne rozwiązania sprzętowe (np. RAID), itp. Czytaj więcej »

Notebooki Zenith

Firma Zenith Data Systems Corp. wprowadziła na rynek nowe modele komputerów notebook. Czytaj więcej »

Notebook z piórkiem

Compaq Computer Corp. oferuje przenośny komputer PC Concerto, wyposażony w piórko i klawiaturę. Jest to pierwszy komputer tej firmy, który obsługuje karty PCMCIA i dysponuje własnym oprogramowaniem systemu. Czytaj więcej »

Stacja CD-ROM IDE

Procom Technologies Corp. oferuje kilka modeli stacji dyskowych CD-ROM w standardzie IDE, który zaczyna skutecznie rywalizować ze standardem SCSI. Czytaj więcej »

książki

Od Herculesa do SVGA

Programiści chcąc w pełni wykorzystać możliwości kart EGA i VGA od początku natrafiali na problemy wynikające z braku dokumentacji. Obecnie dostępna jest już literatura szczegółowo opisująca budowę i programowanie kart EGA i VGA. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

HP Apollo 9000 Series 700

HP Apollo 9000 Seria 700 to rodzina popularnych unixowych stacji roboczych Hewlett-Packarda. Oferowane modele nie znajdują sobie równych w klasie stacji roboczych na biurko, a główne ich przeznaczenie to zastosowania naukowe, inżynierskie, przemysłowe i komercyjno-biznesowe. Pojawienie się nowych modeli wyposażonych w RISCowy procesor PA 7100 przyczyniło się do umocnienia przodującej... Czytaj więcej »

IBM 486SLC2

IBMowski 486SLC2 jest kolejnym procesorem z serii SLC. Jest on dostępny jako standardowy procesor do montażu na płycie głównej (komputery PS/2 Model 56 i 57) oraz jako mała karta służąca do rozbudowy komputerów wyposażonych w procesory SX lub SLC. Po zainstalowaniu 486SLC2 do systemu taktowanego z częstotliwością 20 MHz otrzymuje się komputer o szybkości większej niż gdyby był... Czytaj więcej »

Intersieci

Minęło nie więcej niż 15 lat od momentu kiedy pojawiły się pierwsze komputery personalne, a już narzeka się, że ich stosowanie jako narzędzi indywidualnych, zaczyna być anachronizmem. Czytaj więcej »

Ścisnąć tyle, ile się tylko da

Komputery coraz bardziej integrują się z obrazem. Aplikacje multimedialne, przesyłanie obrazów, wideokonferencje, cyfrowe wideo definitywnie przestają być domeną futurologów. Coraz bardziej stajemy się cywilizacją obrazu. Obraz, zwłaszcza kolorowy, zajmuje całkiem sporo miejsca. Coraz powszechniejsze staje się wołanie o jego kompresję - dobrą i szybką. Czytaj więcej »

Windows i DOS pod Unixem

Firma Insignia Solutions Inc. podpisała ostatnio z Microsoft Corp. porozumienie o korzystaniu z kodu źródłowego systemu operacyjnego Windows. Umożliwi to użytkownikom nowego pakietu Insignia SoftWindows uruchamianie aplikacji napisanych dla Windows 3.1 i MS-DOS pod Unixem. Czytaj więcej »

EtherWave łączy komputery

Farallon Computing Inc. rozpoczął produkcję szeregowych łączników sieci Ethernet, dających użytkownikowi możliwość podłączenia do głównej sieci Ethernet ośmiu różnych urządzeń, używając do tego celu pojedynczego portu. Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Włamanie na żądanie

Najlepszą metodą na testowanie efektywności wszelkiego rodzaju zabezpieczeń jest z pewnością próba ich forsowania. Tę strategię ochrony stosuje już wiele firm, zatrudniając specjalne grupy zajmujące się testowaniem bezpieczeństwa systemów komputerowych poprzez próbę włamania się do nich. Czytaj więcej »

Cubase - muzykalna rodzina

Już chyba tylko nieliczni postrzegają komputery osobiste jako maszynki do liczenia i pisania. A to że potrafią one również ''grać'' - skutecznie przekonuje nas firma Steinberg. Czytaj więcej »

Rozmowa CW

SUN w świecie i w Polsce

- Gdy około 10 lat temu SUN rozpoczął działalność, zajmował się głównie działalnością na szeroko pojmowanym rynku technicznym i edukacyjnym. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

ISDN atrakcyjna droga przesyłania danych

Coraz powszechniejsze na Zachodzie cyfrowe sieci telekomunikacyjne z integracją usług stają się atrakcyjną alternatywą dla klasycznych zastosowań telekomunikacyjnych w przetwarzaniu danych. Zwłaszcza duże koncerny odkrywają zalety ISDN jako medium, na bazie którego można realizować sieci rozległe, a także sieci lokalne. Czytaj więcej »

Saga o pagerach (3)

Przez dwa tygodnie testowałem działanie czterech istniejących obecnie systemów przywoławczych, dla których lepszym określeniem jest nazwa systemy informujące. Były to (w kolejności alfabetycznej), Bel Pagette, Metro-Bip, Polpager i Telepage. Polpager wysyła wiadomości za pośrednictwem nadajników stacji radiowych UKF, pozostałe systemy mają nadajniki własne. Wszystkie systemy... Czytaj więcej »

Komercyjny Internet w Warszawie

Porozumienie zawarte przez warszawską firmę ATM z Telekomunikacją Polską SA oraz nawiązanie współpracy z NASK umożliwiło wszystkim zainteresowanym dostęp do sieci Internet. Do połączenia komputera z serwerem IKP (Internet Komercyjny w Polsce) odbiorca powinien mieć modem. Serwerem jest komputer IRIS Indigo Silicon Graphics. Usługę oferuje i administruje warszawska ATM, która... Czytaj więcej »

Vademecum CW

Projektowanie interakcji (systemy OLTP)

W ramach naszego cyklu mówiliśmy o technikach za pomocą których analitycy i projektanci podają specyfikacje, dane systemu i określają funkcje operujące na tych danych. Wspomnieliśmy o technikach których zadaniem jest przetworzenie informacji, uzyskiwanej od użytkowników, na w miarę formalną specyfikację modułów powstającego systemu. Dziś powiemy o trzecim istotnym składniku... Czytaj więcej »

Energooszczędny PowerPC

Firmy Motorola i IBM zaprezentowały w październiku br. nowy model procesora PowerPC. Czytaj więcej »

Wydarzenia

PIERWSZA ROSYJSKA MONTOWNIA IMB

4 października 1993 r. w dniu pogrzebu radzieckiego systemu parlamentarnego, w odległym od Moskwy o 20 km Zielenogradzie ruszyła pierwsza montownia komputerów IMB PS/1. W opłaconych przez "Wielkiego Błękitka" pomieszczeniach tamtejszej fabryki "Kwant", z dostarczonych z całego świata oryginalnych części może być rocznie montowanych do 120 tys. komputerów. Oczywiście pod warunkiem,... Czytaj więcej »

Multimedia '93

Kolejne Targi Wydawnictw Multimedia '93 odbyły się w dniach 21-24 października 1993 r. w Poznaniu na terenie MTP . Była to dopiero druga tego typu impreza, której przebieg potwierdzał, że organizatorzy i wystawcy nadal szukają odpowiedniej formuły dla targów. Wbrew nazwie medium na targach było tylko jedno: słowo drukowane. W tej sytuacji rozsądna wydaje się albo zmiana nazwy... Czytaj więcej »

Wspólne działania VLSI, Intel, Microsoft i Compaq w celu dostarczania podręcznego asystenta

Firmy VLSI, Intel, Microsoft i Compaq poinformowały w dn. 14.09.1993 r., że podejmą wspólne działania w celu zajęcia dobrej pozycji rynkowej w najbardziej obiecującej dziedzinie sprzętu przenośnego do zastosowań w biznesie - ''podręcznych asystentów''. Czytaj więcej »

Digital informatyzuje Polskie Radio

Przed laty, gdy technika radiowa była jeszcze w powijakach, wszystko w radiu działo się spontanicznie i na żywo. Czytaj więcej »

Ranking 160 tuż, tuż, tuż, tuż !

Oczekiwany przez wiele osób ranking 150 firm komputerowych ukaże się wraz z 42 nr ComputerWorld datowanym 15 listopada. Czytaj więcej »

Superserwery dla instytutów

Trzy polskie instytuty naukowe nabyły, jako pierwsze w Europie Wschodniej, superserwery Challenge L amerykańskiej firmy Silicon Graphics. Zainstalowano je w Instytucie Fizyki i Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN oraz w Państwowym Instytucie Geologicznym, a więc wszystkie zlokalizowano w Warszawie. Czytaj więcej »

IBM W KASACH AEROFŁOTU

Amerykanie sfinansują nowy komputerowy system rezerwacji miejsc w ''Aerofłocie'' i towarzystwach lotniczych innych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, określanych powszechnie w Rosji mianem ''bliskiej zagranicy''. Czytaj więcej »

ROSYJSKA "GŁUBINKA" WYMIENIA DOŚWIADCZENIA

W dn. 25-29 października 1993 r. Moskwa gościła międzynarodową wystawę ''Informatyka '93''. Podstawowym zadaniem imprezy była prezentacja osiągnięć regionalnej informatyzacji, typowych projektów komputeryzacji lokalnej infrastruktury, współdziałania federalnych i terytorialnych systemów informatycznych. Jej organizatorami były główne rosyjska firma wystawiennicza ''Ekspocentr''... Czytaj więcej »

Zestawy do upgrade'u Cx486DRx2 już w Polsce

Firma Cyrix wprowadziła ostatnio na rynek zestawy do upgrade'u komputerów z procesorem i386DX na Cx486DRx2 bez konieczności wymiany płyty głównej (CW nr 37/114, 11.10.93). Obecnie są one dostępne w Polsce u dystrybutora produktów Cyrixa - firmy System 3000. Czytaj więcej »

Odwołana sesja Warszawskiej Giełdy

"Komputery wysiadły", "awaria systemu komputerowego" - to sensacyjne tytuły, które pojawiły się w prasie, w związku z odwołaniem sesji Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, w poniedziałek 25 października br. Czytaj więcej »

Konferencja w Gliwicach

Sesja specjalna nt. "Europejska współpraca w nauce, technice i edukacji" konferencji roboczej "Metodologie Projektowania w Mikroelektronice i Przetwarzaniu Sygnałów" odbyła się w Politechnice Śląskiej w Gliwicach w dn. 20-23 października br. Czytaj więcej »

Listy

Fabryka dokumentów

Po opublikowaniu (w nr. 35/112 CW pt. "Fabryka dokumentów") wywiadu z prezesem firmy EuroCIM p. Olgierdem Skałowskim, otrzymaliśmy list z Fundacji Polsko-Niemieckie pojednanie, w którym zarzuca nam się nierzetelność. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...