powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 39-1993, 25 października 1993
39-1993 Computerworld nr 39-1993
biznes, rynek, gospodarka

Otwartość ostatnim kryterium?

Uniwersytet Passau przeprowadził w Niemczech na zamówienie IBM, ankietę dotyczącą cech systemów komputerowych średniej mocy, jakie preferują potencjalni klienci. Czytaj więcej »

Sparc/Solaris liderem Unix RBD

Według IDC, komputery Sparc/Solaris są przodującą na rynku platformą dla relacyjnych baz danych, pracujących pod systemem operacyjnym Unix. Czytaj więcej »

Motorola w Austrii

Dyrekcja poczty austriackiej zdecydowała o ostatecznym wyborze firmy mającej rozbudować sieć stacji nadawczych cyfrowej telefonii komórkowej systemu GSM. Czytaj więcej »

IBM made in Russia

W Zelenogradzie k/ Moskwy ruszyła produkcja komputerów IBM PC. Komputery wytwarzane są w zakładach Kwant należących do Centrum Naukowego i będą rozprowadzane w Rosji przez sieć 260 lokalnych dealerów firmy IBM in Russia. Czytaj więcej »

Digital kupuje antywirusy Sophos

Digital Equipment Corp. podpisała z brytyjską firmą Sophos Ltd. kontrakt o wartości 250 tys. USD, dotyczący oprogramowania antywirusowego. Czytaj więcej »

IBM i Philips CD

IBM i Philips podpisały porozumienie o współpracy w opracowywaniu nowego systemu do przechowywania danych na dyskach CD o małych rozmiarach. Czytaj więcej »

DDD z Microsoftu

Firma Microsoft Corp. ogłosiła, że oferuje zestaw sterowników Desktop DataBase Drivers 1.0, które umożliwiają dostęp za pośrednictwem interfejsu ODBC (Open DataBase Connectivity) do danych zgromadzonych w popularnych bazach na komputerach osobistych. Czytaj więcej »

Routery dla sieci NetWare

Firma Livingstone Enterprise Inc. zamierza poszerzyć ofertę swoich routerów z serii PortMaster o nową pozycję. Czytaj więcej »

Novell łata dziury w NetWare

Novell Inc. proponuje klientom nieodpłatnie poprawioną wersję programu LOGIN, która zapobiega włamaniu się do sieci osób nieuprawnionych, zwiększając bezpieczeństwo pracy w sieciach systemu NetWare 4.x. Pakiet przeznaczony jest do instalacji w stacjach roboczych pracujących pod systemem DOS, które wyposażone są w małą pamięć RAM. Czytaj więcej »

Automatyczna dystrybucja

Firma Telepartner International opracowała program narzędziowy Synchrony MVS służący do dystrybucji i instalacji oprogramowania w środowisku sieci LAN. Oprogramowanie to pracując niezależnie od sieciowego systemu operacyjnego, pozwala na automatyczną elektroniczną dystrybucję, instalację i modyfikację dowolnych aplikacji w sieciach LAN. Operacje te można przeprowadzać na stacjach... Czytaj więcej »

Język gestów

W trakcie szczególnej negocjacji, jaką jest ubieganie się o atrakcyjne miejsce pracy, bardzo ważnym elementem jest panowanie nad własną gestykulacją i umiejętne odczytywanie języka gestów swego interlokutora. Nie wystarczy sama znajomość problematyki zawodowej i doskonałe referencje, gdy zachowaniem, mimiką czy gestem wykażemy słabość charakteru, niepewność własnej wartości,... Czytaj więcej »

Nowy serwer AST Pentium

AST Research wprowadziła na rynek serwer wyposażony w procesor Pentium taktowany zegarem 60 MHz. Czytaj więcej »

Kurs - Windows NT

Intergraph Corp. jest, wg dwutygodnika "Fortune", największą na rynku amerykańskim firmą oferującą systemy CAD/CAM/CAE. Czytaj więcej »

Dyski CD-ROM własnej produkcji

Dzięki firmie Pinnacle Micro Inc. można już obecnie produkować swoje własne dyski CD-ROM. Czytaj więcej »

Oprogramowanie z Softargu

W zeszłym tygodniu przedstawiliśmy w rubryce cennik krajowe programy biurowe i edukacyjne. Bieżące zestawienie zaczynamy od rodzimych pakietów graficznych i DTP, aby następnie przejść do części bardziej wyspecjalizowanej. Czytaj więcej »

PowerPC Mac w styczniu

Apple Computer Inc. zapowiedziała prezentację pierwszych Macintoshy opartych na procesorze PowerPC na styczeń przyszłego roku. Na możliwość zakupu prezentowanego sprzętu trzeba będzie jednak zaczekać do końca marca. Czytaj więcej »

Nowości IBM

IBM poszerza swoją bazową serię RS/6000 o model 34H - czyli kosztujący 13 tys. USD serwer z procesorem Power. Według firmy, jest to komputer o ok. 40% bardziej wydajny od modelu 34O. Czytaj więcej »

Wiedzieć czego się chce

Polski rynek komputerowy ukształtowało szeroko pojęte pośrednictwo. Długotrwały brak zaplecza produkcyjnego dla sprzętu, chybione decyzje polityczne co do wyboru standardu, ograniczenia COCOM, wszystko to sprawiło, że już w latach 80. skazani zostaliśmy na import. Nic nie wskazuje nadal na to, aby poza montażem w kraju można było racjonalnie dziś myśleć o uruchomieniu ciągu... Czytaj więcej »

Internet stale rośnie

Ta popularna akademicka sieć komputerowa łączy ludzi w 137 krajach i stale się rozwija. Liczba uźytkowników rośnie co miesiąc o 7,5%, a poza Stanami Zjednoczonymi o ponad 9%. Także liczby opisujące stan obecny sieci są imponujące.: Internet łączy dzisiaj ponad 1,8 mln komputerów pracujących w 16 tys. sieci. Pozostałe 34 tys. sieci może porozumiewać się poprzez Internet na... Czytaj więcej »

Cennik

A może jednak?

Ceny PC są w dalszym ciągu ustabilizowane i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miały znacząco wzrosnąć. Trudno jednak nie zauważyć, że wciąż zwiększa się na naszym rynku liczba ofert 486 z zegarem 50/66 MHz i szyną Local- Bus, a to z kolei zapowiada zbliżające się kłopoty z nowoczesnym oprogramowaniem. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Garść danych o bankach regionalnych KZBS

Gospodarczy Bank Wielkopolski SA w Poznaniu utworzony został przez banki spółdzielcze z 11 województw północno-zachodniej Polski. Czytaj więcej »

Projekt systemu dla grupy banków spółdzielczych

Anonsowane ostatnio w prasie (m. in. w CW) otwarte zaproszenie do współpracy nad jednolitym systemem informacji dla banków spółdzielczych, zrzeszonych w Krajowym Związku Banków Spółdzielczych, jest rezultatem wielomiesięcznych starań i wysiłków nad unormowaniem kwestii wyposażenia ich członków w nowoczesne oraz sprawne narzędzie informatyczne. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Czwórka na piątkę z minusem

"Człowiek jest istotą z natury leniwą, więc do rzeczy wygodnych przyzwyczaja się łatwo". Zapewne nie inaczej myśli o swoim sztandarowym programie Corel Corporation, skoro już dziś zdecydowała się przystąpić do sprzedaży kolejnej jego edycji na naszym rynku. Zachodzi jednak pytanie, czy nie jest to aby decyzja przedwczesna. Pamiętamy bowiem, że niecałe pięć miesięcy temu... Czytaj więcej »

Nowa gwiazda STARa

STAR Micronics, japoński producent drukarek komputerowych, wprowadza na polski rynek swój najnowszy produkt - kolorową drukarkę SJ-144. SJ-144 wykorzystuje termotransferową technologię druku. Technologia ta znana jest od 10 lat i daje wyższą jakość kolorowych wydruków, ale wysokie ceny sprawiły, że nie była powszechnie dostępna. Ceny drukarek termotransferowych kształtowały się w... Czytaj więcej »

CD-ROM Toshiby

Firma Toshiba twierdzi, że wytwarzany przez nią nowy napęd CD-ROM - XM-3401B jest najszybszym spośród dostępnych na rynku. Czytaj więcej »

OL400e Okidata

Firma Okidata wprowadziła na rynek nowy model drukarki laserowej OL400e w cenie 650 USD. Analitycy rynkowi spodziewają się, że jej cena detaliczna spadnie wkrótce poniżej 500 USD. W ten sposób model "e" przełamałby kolejną barierę cen idąc w ślady OL400, która w 1989 r. była pierwszą drukarką laserową w cenie poniżej 1 tys. USD. Czytaj więcej »

Komputery Nomad Gateway

Firma Gateway 2000 Inc. zaczyna wyposażać komputery notebook z serii Nomad w kolorowe wyświetlacze z aktywną matrycą. Czytaj więcej »

Drukarka termiczna za 995 USD

Kolorowa drukarka termiczna Model 7025 firmy Genicom Corp. może zainteresować każdego, kto potrzebuje wielu dokumentów w kolorze. Czytaj więcej »

Akcelelator grafiki + dźwięk

Genoa Systems Corp. proponuje akcelerator grafiki i system obsługi dźwięku, umieszczone na jednej karcie AudioGraphix. Czytaj więcej »

W zastępstwie File Managera

Firma World Software Corp. oferuje użytkownikom Windows nowy system organizacji plików - Worldox 1.0. Zastępuje on File Managera i oferuje zestaw całkiem nowych opcji. Czytaj więcej »

Amputowany DOS

Wraz z Windows 4.0 ("Chicago"), Microsoft planuje wprowadzić na rynek wersję siódmą systemu operacyjnego MS-DOS. Czytaj więcej »

Okienka z BIOS-em

Na podstawie umowy między Microsoft Corp. a SystemSoft Corp. możemy spodziewać się szybkiej standaryzacji interfejsu urządzeń peryferyjnych dla komputerów pracujących pod systemem Windows 4.0. Czytaj więcej »

Norton Commander dla OS/2

Firma Symantec przystosowała program Norton Commander do pracy pod systemem OS/2. Czytaj więcej »

Najnowsza wersja Solarisa

Sunsoft zaprezentował 21 września br. najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego - Solaris 2.3. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

SPARCcluster 1 - sieciowy serwer plików

Sun Microsystems przedstawił 21 września br. sieciowy serwer plików o nazwie SPARCcluster 1, będący pierwszym przemysłowym klastrem sieciowym dedykowanym Network File System, standardowi opracowanemu przez Suna. Za pomocą klastrów można połączyć wiele systemów sieciowych w jeden, w którym wszystkie aplikacje dostępne są z jednego źródła. Czytaj więcej »

Pakiet antywirusowy Net-Prot

Command Software Systems Inc. proponuje użytkownikom sieci NetWare program Net-Prot - moduł NLM (ładowalny moduł systemu NetWare), który wykrywa wirusy w sieciach NetWare 3.11. Moduł zajmuje 60 kB pamięci RAM i używa trzech wątków (prosesów podrzędnych) do przeglądania plików. Firma zapowiada, że pod koniec tego roku pojawi się na rynku wersja dla NetWare 4.0. Czytaj więcej »

Backup Exec for Windows

Conner Software Products Group, oddział firmy Conner Peripherals Inc., wprowadził na rynek oprogramowanie do wykonywania backupu danych - Backup Exec for Windows. Oprogramowanie to było dotychczas dostępne jedynie dla firm działających na rynku OEM. Czytaj więcej »

Kompresja danych w NetWare

Novell Inc. ujawnił plany wzbogacenia NetWare o technologię kompresji danych, licencję na którą uzyskał od firmy Stac Electronics. Czytaj więcej »

Da Vinci eMail 2.5

Da Vinci Systems Corp., dostawca systemów poczty elektronicznej opartych na MHS (Message Handling Service) firmy Novell Inc., wprowadził nową wersję eMail 2.5 - zintegrowanego z sieciami novellowskimi oprogramowania, umożliwiającego administrowanie przy wykorzystaniu graficznego interfejsu użytkownika GUI. Czytaj więcej »

Łącze NT do SNA

Microsoft ogłosił, że SNA Server for Windows NT poddany będzie ostatnim już beta testom i w listopadzie br. ma pojawić się w sprzedaży. Czytaj więcej »

UniCenter dla Windows NT

Dwaj najwięksi na świecie twórcy oprogramowania - Microsoft Corp. i Computer Associates International Inc. (CA) zamierzają wkrótce wprowadzić na rynek pakiet do zarządzania systemami sieciowymi UniCenter dla Windows NT. Czytaj więcej »

System plików NTFS

Nowy system operacyjny Windows NT ma wiele wspólnych elementów z poprzednimi wersjami. Czytaj więcej »

Netware 4.1 niezgodna z 4.0

Trzy miesiące po rozpoczęciu sprzedaży Novell Netware 4.0 w Niemczech, na rynku pojawiła się kolejna wersja 4.1 tego pakietu. Czytaj więcej »

Fabryka Systemów Informatycznych

Senne marzenie Czytaj więcej »

Nowe serwery IBM

Pod koniec września br. IBM zaprezentował serię siedmiu nowych serwerów. Są one wyposażone w procesor Pentium (lub możliwość upgrade'u do Pentium), stosują w swej pracy techniki typu "fault-tolerant" dla przechowywania danych a ich konstrukcja zawiera elementy, które pozwalają na łatwe zarządzanie pracą tych urządzeń przez administratora sieci. Czytaj więcej »

Sieć LAN w technologii FDDI

Ethernet i Token Ring to obecnie najbardziej rozpowszechnione technologie sieci LAN (Local Area Network). Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Wyższe studia informatyczne w Polsce

Banalne stało się stwierdzenie, że informatyka jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin. Trzeba stale poświęcać dużo czasu, by móc za tym postępem nadążyć. Kształcenie informatyków jest m.in. dlatego tak trudne, że wciąż trzeba aktualizować program nauczania i uzupełniać wykładane treści. Tak naprawdę powinna trwać permanentna reforma programu... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Precz z kablami!

AT&T wykupiło McCaw Cellular Communications - potentata w dziedzinie komputerowej komunikacji bezprzewodowej. Czytaj więcej »

Programowalny fax/modem

Programowalny szybki fax/modem "Argus" firmy The Compatibility Box GmbH (TCB) to niezależne od typu komputera urządzenie do przekazywania danych i sterowania działaniem faxu. Czytaj więcej »

Superserwer do faksów

Nie przypadkowo na miejsce prezentacji Fax-Serwera TOPCALL firma Softex wybrała 7 października br. warszawski hotel "Sobieski". Czytaj więcej »

Saga o pagerach (1)

Potrzeba przekazywania informacji jest jedną z najważniejszych potrzeb ludzkiej cywilizacji. Dużych nakładów finansowych i inwestycyjnych wymaga przekazywanie i odbieranie informacji z dowolnego miejsca, bez dostępu do tradycyjnej, przewodowej telefonii publicznej. Dzisiaj wymaganiom tym mogą sprostać jedynie telefony komórkowe i łączność radiowa. Niestety, systemy te są stosunkowo... Czytaj więcej »

Vademecum CW

Komputerowe nauczanie... Informatyki

Polskie firmy software'owe nie są zbytnio zainteresowane tworzeniem oprogramowania edukacyjnego i dlatego rodzime programy edukacyjne należą do rzadkości. Toteż nasza redakcja z zaciekawieniem podjęła się oceny pakietu wspomagającego naukę przedmiotów ścisłych o nieco mylącej nazwie "Elementy informatyki". Czytaj więcej »

Wydarzenia

Rosyjski SoftWare w Europie i Izraelu

Moskiewska firma komputerowa "Nikita" pod koniec września podpisała kontrakt z izraelską firmą Olan Atos, na mocy którego na terenie Izraela rozpocznie się od nowego roku dystrybucję rosyjskiego pakietu programów edukacyjnych dla małych dzieci. Czytaj więcej »

Komputerowcom czołgi nie straszne

Mimo trwającego w Moskwie stanu wyjątkowego i obowiązującej godziny policyjnej w dn. 5-9 października w stolicy Rosji odbyły się po raz czwarty doroczne targi rodzimego oprogramowania "SoftTool-93". W imprezie wzięło udział ok. 160 firm. O tym, co przyciągnęło uwagę tysięcy moskwian tłumnie odwiedzających w tych dniach Wystawę Osiągnięć Gospodarki Narodowej (słynnej WDNCh)... Czytaj więcej »

Targi InterRES-MEDIA'93

Międzynarodowe Targi Informatyczne InterRES-MEDIA'93 odbędą się w Rzeszowie w dniach 26-29.10.93. Zakres branżowy imprezy obejmuje sprzęt komputerowy, peryferia oraz oprogramowanie ze szczególnym uwzględnieniem sieciowych systemów komputerowych dla przedsiębiorstw i jednostek administracji. Czytaj więcej »

DigiLab i ERA

DigiLab sp. z o.o. podpisała ostatnio z Fabryką Mierników i Komputerów ERA porozumienie o współpracy technicznej i produkcyjnej w dziedzinie terminali alfanumerycznych (CW nr 37/114, 11.10.93). Czytaj więcej »

"Jesienna kolekcja" kopiarek XEROXa

Biurowe kopiarki, które służą nie tylko do prostego powielania w technice czarno-białej czy wielokolorowej, ale również pozwalają na redagowanie i zmiany układu graficznego tekstu, dodawanie dodatkowych (w stosunku do tych, które zostały użyte w oryginale) kolorów oraz automatyczne zszywanie całych broszur, zaprezentowane zostały 5 października podczas demonstracji produktów... Czytaj więcej »

Różne platformy

Rosnąca konkurencja pomiędzy różnymi systemami operacyjnymi spowodowała pojawienie się takich narzędzi, które pozwalają uruchamiać aplikacje na różnych platformach systemowych. Wiele firm, w tym Apple Computer Inc., Symantec Corp., Microsoft Corp. i Borland International Inc. przedstawiły swoje plany dotyczące tworzenia tzw. "cross-platforms tools". Czytaj więcej »

Z dyskietką na pocztę

W Krakowie, w Zakładzie Telekomunikacji, uruchomiono stanowisko usług teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Optimus awansuje

11 października Urząd Rady Ministrów i firma Optimus z Nowego Sącza podpisali w Warszawie ramowe porozumienie generalne dotyczące dostaw sprzętu i oprogramowania. Dokument sygnował dyrektor Biura Informatyki URM Andrzej Florczyk, a ze strony Optimusa - jego prezes - Roman Kluska. Była to 14. tego typu umowa podpisana przez BI URM, a jednocześnie pierwsza wiążąca w ten sposób rząd z... Czytaj więcej »

Siedmiu wspaniałych

Siedem wielkich firm komputerowych: IBM, Novell Inc., Apple Computer Inc., Taligent, Oracle Corp., WordPerfect Corp. i Xerox Corp., zjednoczyło siły w celu opracowania nowego standardu systemów operacyjnych zorientowanych obiektowo. Ma to niewątpliwie prowadzić do stworzenia konkurencji dla dotychczas niezachwianej pozycji rynkowej interfejsu OLE produkcji Microsoft Corp. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...