powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 36-1993, 4 października 1993
36-1993 Computerworld nr 36-1993
biznes, rynek, gospodarka

Centrale Handlu Zagranicznego

Komputeryzację central handlu zagranicznego rozpoczęto w połowie lat 70. Pierwsze decyzje były sterowane przez Centrum Informatyki HZ. Z czasem każda z central poszła własną drogą. Z początkiem lat 90., wraz z nastaniem zmian gospodarczych, centrale zaczęły przeżywać poważny kryzys. Część z nich szukała szans na przetrwanie w prywatyzacji. Jaką rolę odgrywa w nich... Czytaj więcej »

Zamówienia IDIQ

Compaq szuka zamówień rządowych. Eckhardt Pfeiffer, prezes firmy od 1991 r. oświadczył, że głównie interesują go zamówienia IDIQ (indefinite-delivery, indefinite-quantity), czyli przetargi na nieokreśloną ilość sprzętu przy niesprecyzowanych warunkach dostawy, o ile tylko jest to duże zamówienie. Czytaj więcej »

3Com z Fore

3Com Corp. i Fore Systems zawarły wieloletnie porozumienie o współpracy dot. marketingu, rozwoju technologii i dostaw produktów dla sieci ATM, z wykorzystaniem architektury HPSN (High Performance Scalable Networking) opracowanej przez 3Com. Czytaj więcej »

Digital i Microsoft

Digital Equipment Corp. i Microsoft Corp. zawarły porozumienie, na mocy którego Digital został resellerem oprogramowania MS i serwisu jego produktów. Czytaj więcej »

Mniej pieniędzy dla Lotusa

Specjaliści przewidują, że Lotus nie będzie w stanie uzyskać od Borlanda odszkodowania w wys. 100 mln USD, którego zażądał w procesie o złamanie praw autorskich poprzez zastosowanie opatentowanych funkcji w arkuszu kalkulacyjnym Borland Quattro Pro. Czytaj więcej »

Lukratywny kontrakt

Producenci stacji roboczych w USA ubiegają się o pięcioletni kontrakt na dostawy High-Performance Workstation dla NSA (National Security Agency) - Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA. Czytaj więcej »

Wystąpienie KIGE do URM

W sprawie kontyngentów Czytaj więcej »

Wyprzedaż u Compaqa

Compaq potwierdził jeszcze raz opinię, że jest firmą nieustannie zbijającą ceny w dół. Czytaj więcej »

Polska wersja systemu OV/400

Firma IBM ogłosiła, że jej przedstawicielstwa w odpowiednich krajach przyjmują już zamówienia na polską, czeską i węgierską wersję systemu SAA OfficeVision/400 Version 2 Release 2. Czytaj więcej »

Rok z zyskiem

Ponad rok temu CDC (Control Data Corp.) rozpadła się na dwie firmy, Ceridian i CDS (Control Data Systems). Czytaj więcej »

Unix Int. traci poparcie

Potężna niegdyś instytucja standaryzująca Unix International (UI) najwidoczniej chyli się ku upadkowi. Sponsorzy dali jej jedynie czasowe wsparcie finansowe. Do końca września zamknięte zostaną przedstawicielstwa UI poza USA. Czytaj więcej »

Rekordy rosyjskiego oprogramowania

Według informacji, uzyskanych przez naszego moskiewskiego korespondenta, cieszące się dziś w Rosji największą popularnością rodzime produkty software'owe to: program do księgowania 1C: buchalteria, edytor tekstów Leksykon oraz program antywirusowy AIDS-test. Czytaj więcej »

PC-486 za 1000 USD

Firma Lightning Computers z USA zainicjowała spektakularny program sprzedaży wymiennej: za 1000 USD można nabyć PC z procesorem 486 i płytą główną produkcji IBM, jeśli klient w rozliczeniu odda działający komputer PC z procesorem 286, 386, Macintosh albo Amiga-PC. Czytaj więcej »

Debiut stacji roboczej z PowerPC

Jak już informowaliśmy (CW nr 32 z dn. 6.09.1993 r.) IBM zadebiutował stacją roboczą wyposażoną w mikroprocesor PowerPC, pracującą pod kontrolą najnowszej wersji systemu operacyjnego AIX. Czytaj więcej »

Zaczątki poczty elektronicznej

Chwilowo 23, a w najbliższym czasie 47 miast, wybranych jako pilotażowe dla reformy administracyjnej (polegającej m.in. na przywróceniu powiatów), zostanie wyposażonych w jednostanowiskowy system poczty elektronicznej. Składać się on ma z komputera PC 486SX (4 MB RAM, HDD - 120 MB), karty modemowej i telefaksowej oraz sprzęgu karty X-25. Standardowe oprogramowanie tego zestawu to: DOS... Czytaj więcej »

Cennik

Poczekamy, zobaczymy

W naszym cenniku panuje, na razie, względny spokój. Lecz ponieważ stanęliśmy obecnie przed kolejną wielką niewiadomą - wybory wygrała lewica - wszystko może się zmienić. Trudno już dziś przewidzieć, czy zgodnie z programem zwycięskich partii, dzięki pewnemu rozluźnieniu budżetu i dofinansowaniu sfery z niego opłacanej nastąpi wzrost zamówień na komputery przeznaczone dla... Czytaj więcej »

Oferta software'owa

W cenniku prezentujemy ofertę ważniejszych programów zachodnich, dostępnych na rynku polskim. Podzieliliśmy je na kilka grup tematycznych, co daje możliwość porównania cen konkurujących ze sobą programów. Poziom tych cen jest dość wysoki w stosunku do cen na rynku np. amerykańskim, szczególnie po doliczeniu cła, 22% podatku VAT i 6% podatku granicznego. Średnie ceny są (wg... Czytaj więcej »

giełda pracy

Niepewni, bezradni, niezdecydowani...

Wielu, a szczególnie młodzi poszukiwacze atrakcyjnej pracy bardziej wierzą w rolę szczęśliwego przypadku, znajomości i tzw. układów, niż we własne siły i wiedzę zdobytą w szkole i na studiach. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Arkusz w sieci

Borland przygotowuje się do wydania wersji sieciowej popularnego arkusza kalkulacyjnego Quattro Pro. Zastosowana w nim technologia pozwoli uniknąć konieczności zakupu oddzielnego pakietu komunikacyjnego, służącego do przekazywania danych między użytkownikami. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

KORaB do wodowania

Przedsiębiorstwo Komputeryzacji Systemów bankowych BankSoft powstało w Poznaniu w 1989 r. jako spółka z kapitałem całkowicie prywatnym. Na katowickim Softargu '93 ma przedstawić swój nowy system Kompleksowej Obsługi Rachunków Bankowych KORaB. Czytaj więcej »

Próbka formalizmu "Made in elba"

W celu uniknięcia nieporozumień nt. prowadzonych prac analitycznych w PTB elba, przyjęto następującą terminologię analiz: Czytaj więcej »

elba i jej skarb

Wrocławskie Przedsiębiorstwo Techniki Bankowej elba (nazwa pisana zwyczajowo z małej litery) zostało założone w październiku 1988 r. jako spółka dwóch instytucji: NBP w Warszawie i Zakładów Elektronicznych Elwro we Wrocławiu. Spółkę sprywatyzowano w 1990 r. Firma do tej pory była znana z produkcji pojedynczych modułów do obsługi zasadniczych obszarów działalności banku,... Czytaj więcej »

Systemy in statu nascendi

Rynek systemów bankowych nie jest rynkiem całkowicie zamkniętym. Co jakiś czas dochodzą do niego nowi twórcy oprogramowania wzbudzając zgrozę w tych, którzy przyszli tu wcześniej. Wzrasta za to zadowolenie banków-klientów mających coraz większy wybór. Czytaj więcej »

Rozwój Probanku

Za gdyńskim Prokomem stały doświadczenia firmy, która zaczęła tworzyć systemy zarządzania przedsiębiorstwem od 1987 r. Prokom zgodnie z uprawnieniami nadanymi mu przez Informix Software, kopiuje dyskietki z jego oprogramowaniem, z następnie prowadzi ich dystrybucję. Czytaj więcej »

Imprezka w Victorii

Wystawa Nowoczesnej Techniki Bankowej i Biurowej zorganizowana 20-21 września w warszawskim hotelu Victoria przez PAI-EXPO nie była imprezą ani reklamowaną ani dużą. Na ok. 40 stoiskach średniej wielkości i zupełnie malutkich można było spotkać dealerów i dystrybutorów wyposażenia biur od mebli począwszy, na liczarkach do banknotów, kserokopiarkach i komputerach kończąc.... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Wymienne dyski do PC

Firma Logisys Inc. prezentuje całą serię wymiennych dysków twardych i dwa nowe modele kolorowych komputerów notebook. Czytaj więcej »

Drukarka dla biur i banków

Firma C-Tech Electronics Inc. oferuje drukarkę igłową C.Itoh ProWriter C-610III. Drukuje ona z szybkością 300 zn/s (draft) lub 100 zn/s (druk wysokiej jakości) przy rozdzielczości 360 dpi. Drukarka ma wbudowane pięć fontów i wyposażona jest w interfejs równoległy oraz szeregowy (emulacja X24e i Epson LQ-850+). Czytaj więcej »

Nowe notebooki Toshiby

Serię "Satellite" notebooków produkcji Toshiba America Information Systems wzbogacono o nową rodzinę komputerów z procesorem i486DX2 40 MHz. Trzy najnowsze modele to: T1950CS z 9.5" kolorowym ekranem ciekłokrystalicznym, T1950CT z 8.4" ekranem active-matrix LCD i T1950 z 9.5" monochromatycznym LCD. Czytaj więcej »

CD-ROM w notebooku

Panasonic zamierza wprowadzić na rynek notebooki CF-V21P z zamontowanym napędem CD-ROM. Wadą tej oferty jest niestandardowy wymiar obsługiwanych płyt laserowych - 3.5". Producent komputera twierdzi, że zapisanie aplikacji na dysku o tej średnicy nie będzie kłopotliwe dla żadnego wytwórcy płyt CD, lecz rozwiązanie to może okazać się droższe dla użytkowników wobec braku... Czytaj więcej »

Śrubka, pompka i wentylek

Jedno z praw Murphy'ego głosi: "wszystko co działa w końcu się zepsuje, a stanie się to w najmniej dla nas dogodnym momencie". Nic więc dziwnego, że bardziej świadomi użytkownicy komputerów, podobnie jak np. rowerzyści, starają się "dmuchać na zimne". U "komputerowców" przejawia się to zazwyczaj w kompletowaniu zbiorów mniej lub bardziej przydatnych narzędzi (tzw. utilities).... Czytaj więcej »

Jak to znaleźć?

Jeszcze niedawno osoby, których praca polega na częstym przeglądaniu dużych zbiorów dokumentów tekstowych w celu wyszukania fragmentów traktujących o jakiejś tematyce, zdane były na jedną z dwóch niewygodnych metod: proste algorytmy indeksujące - szybkie, lecz pomijające część danych (ze względu na fakt, że szukanym kluczem jest pojedyncze słowo lub fraza, a nie tematyka) lub... Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

Komputerowe Sieci Lokalne-LAN

Artykułem tym rozpoczynamy cykl materiałów poświęconych sieciom komputerowym, w tym sieciom lokalnym LAN (Local Area Networks). Problematyka sieci komputerowych jest bardzo szeroka i, jak każda nowa dziedzina charakteryzuje się dużą dynamiką zmian. Nasz cykl obejmować będzie następujące tematy: Czytaj więcej »

Przegląd Technologii

Światowy rynek Lokalnych Sieci Komputerowych (LAN-Local Area Networks) jest najszybciej rosnącym rynkiem, spośród wszystkich rynków dotyczących produktów informatyki. Czytaj więcej »

Spór o Szybki Ethernet

Dwa projekty standardu Szybkiego Etherneta, sieci LAN pracującej z szybkością 100 Mb/s, wpłynęły w sierpniu do amerykańskiego instytutu IEEE (Institute of Electrical and Electronic Engineers) -zasłużonej organizacji w opiniowaniu, opracowywaniu i zatwierdzaniu standardów dla sieci komputerowych. Dziełem IEEE jest np. standard IEEE 802.3, opisujący sieć Ethernet i standard IEEE 802.5,... Czytaj więcej »

WABIenie producentów

Konkurencja w stosunku do wszechogarniającego środowiska Windows przybiera różne formy. Technologia WABI służy do uruchamiania aplikacji Windows w środowisku Unix. Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Jak karmić lochy?

Każda locha z AGRO-Wronie ma w uchu czujnik, sprzężony z komputerem. Odpowiednie przekaźniki w chlewni pozwalają odczytać, czy locha za jednym razem zjadła całą dzienną porcję, czy też podzieliła posiłek na kilka razy. Czytaj więcej »

Komputer nauczycielem

Na zachodzie, coraz bardziej powszechne są już metody szkolenia wspomaganego komputerowo, określane jako CBT (Computer Based Training). Czytaj więcej »

Płeć piękna górą!

Od wielu lat światowy ruch feministyczny walczy o równouprawnienie kobiet. Jednym z podstawowych zarzutów, stawianych pracodawcom zatrudniających przedstawicielki płci pięknej, było zaniżanie płac kobiet w stosunku do średnich pensji mężczyzn, pracujących na tych samych stanowiskach. Na podstawie przeprowadzonych ostatnio badań statystycznych można śmiało stwierdzić, że sytuacja... Czytaj więcej »

Czytnik CD-ROM Teac

Firma Teac oferuje czytnik dysków optycznych CD-50 ROM. Urządzenie to pozwala na odczyt danych cyfrowych, audio oraz wideo zapisanych na dyskach o pojemności do 560 MB. Czytnik posiada wyjścia na: słuchawki, zewnętrzne i wewnętrzne gniazda zasilania oraz wszystkie obecnie dostępne urządzenia multimedialne i własny kontroler. CD-50 ROM ma zainstalowany bufor danych 64 kB, średni czas... Czytaj więcej »

Terminal Wyse

Wyse Technology Inc. wprowadziła na rynek nowy model terminala WY-520. Urządzenie to jest w pełni zgodne z terminalami Digital Equipment Corp. VT420. Oferuje dodatkowo szeroki wybór emulacji DEC/ANSI (DEC PCTerm, VT420, VT320, VT52, WY-85), trzy inne emulacje (WY-60, Wyse PC-Term, UNIX Console) oraz możliwość wyboru typu klawiatury. WY-520 wykorzystując protokół SSU (Session Support... Czytaj więcej »

Mechatroniczna myszka-robot EPSONA.

Myszka-robot o nazwie "Monsieur EPSON" jest rodzajem zabawki, zmontowanej z seryjnych części kwarcowego zegarka firmy Seiko-EPSON (z wyjątkiem korpusu ze srebra oraz ogonka i sierści ze stali nierdzewnej). Myszka potrafi samodzielnie iść za źródłem światła i z pewnością, jako najmniejszy robot świata (wymiary 12,4x11,0x10,8 mm), znajdzie swe miejsce w księdze rekordów Guinessa. Czytaj więcej »

Ciekawe notebooki

Firma YES Service Technical Trade (Gdańsk, ul. Leszczyńskich 9, tel. 53 82 55) w czasie tegorocznych targów InfoMan zaprezentowała, wchodzącą dopiero na nasz rynek, nową rodzinę notebooków firmy ARCHE, które zdobyły I nagrodę za jakość i wykonanie na tegorocznych targach CeBIT. Czytaj więcej »

Domowe PC - Compaq Presario

Compaq Computer Corp. oferuje trzy nowe modele komputerów do użytku domowego - Compaq Presario. Czytaj więcej »

Rozmowa CW

Polska to obiecujący rynek dla produktów Microsoft

Firma Microsoft pojawiła się w Europie w 1982 r., tworząc filie w W. Brytanii, Francji i Niemczech. Obecnie korporacja Microsoft ma placówki w 19 krajach, zatrudnia w nich ponad 2400 pracowników, a niemal połowa obrotów firmy pochodzi z rynku europejskiego. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

CIT - Słucham tu komputer

Rozwój techniczny w telekomunikacji łączony jest najczęściej z hasłem ISDN. Cyfrowe sieci z integracją usług wykazują rzeczywiście największą dynamikę zastosowań w dziedzinie integrującej komunikację werbalną z przesyłaniem danych. Nie wyczerpują one jednak całości rozwiązań technicznych. Czytaj więcej »

Koszty faksowania

Małe przedsiębiorstwa w USA zatrudniające 50-60 osób płacą miesięcznie za telefon ok. 10 tys. USD. Na samych rozmowach telefonicznych trudno oszczędzić, bo nie istnieją na szczęście urządzenia techniczne zmuszające ludzi do szybszego mówienia. Można natomiast przyspieszyć przesyłanie informacji faksem. Stąd właściciele małych przedsiębiorstw nalegają na prowadzenie... Czytaj więcej »

Altair - bezprzewodowe sieci lokalne

Motorola, znany producent elektronicznego sprzętu telekomunikacyjnego, coraz mocniej angażuje się w promocję i produkcję urządzeń służących do budowy bezprzewodowych sieci lokalnych. Aczkolwiek sama idea jest już znana od dość dawna, to jednak Motorola jako pierwsza oferuje rozwiązania o zadowalającej przepustowości sieci. Wieloletnie inwestycje Motoroli w dział R&D... Czytaj więcej »

Vademecum CW

Dzień Sądu Ostatecznego nadchodzi

Każdy użytkownik komputera PC zna pewnie standardowy format daty akceptowany przez system operacyjny: MM/DD/YY (miesiąc/dzień/rok), gdzie każda z liter oznacza jedną cyfrę. Czytaj więcej »

Cztery nogi i blat, czyli co to jest cykl projektowy

Tym artykułem rozpoczynamy cykl publikacji poświęconych metodyce projektowania systemów komputerowych. W kolejnych odcinkach postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym jest strukturalna metodyka analizy i projektowania systemów informatycznych, dlaczego powstała oraz jakie korzyści może dać jej stosowanie. Powiemy też parę słów o stosowanych w niej technikach oraz wspomagających... Czytaj więcej »

Karty PCMCIA

W związku z rosnącą popularnością komputerów przenośnych coraz większym zainteresowaniem cieszą się wielofunkcyjne karty PCMCIA (Personal Computer Memory Card International Association). Na ogólną liczbę ok. 120 typów komputerów przenośnych, które znajdują się na rynku, ok. 60 ma zaistalowane sloty PCMCIA. Najczęściej używane są trzy podstawowe typy tych kart. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Rynek wart 20 bilionów

Według oceny MF w najbliższych latach podatników VAT trzeba będzie zaopatrzyć w ok. 600 tys. rejestrujących kas fiskalnych. Przy obecnej cenie kasy ok. 30 mln zł, daje to rynek o wartości 20 bln zł. Czytaj więcej »

Nowe limity eksportowe USA

Amerykańskie Ministerstwo Handlu (US Department of Commerce) ogłosiło, że limit mocy obliczeniowej procesorów, które mogą być eksportowane bez konieczności uzyskania licencji, zostaje podniesiony z 12,5 do 67 MTOPS, co odpowiada w przybliżeniu mocy procesora Pentium. Czytaj więcej »

Polpakiem i Compaqiem

Polacy poszli do urn wyborczych w niedzielę 19 września. Ale wybory do Sejmu XII kadencji i Senatu formalnie zostały zakończone w czwartek 23 września 1993 r. o godz. 21.45, z chwilą ogłoszenia wyników. Czytaj więcej »

Imprezy, o których warto pomyśleć

Systems '93 Czytaj więcej »

Listy

Multibank "żyje"

W Numerze Specjalnym ComputerWorld, wydanym z okazji Targów InfoMan '93, które odbyły się we wrześniu w Gdańsku, zamieszczono artykuł "Krótki przegląd systemów bankowych". Wśród nich znalazł się opis systemu Multibank oraz komentarz autorów artykułu, opierający się na nieaktualnych danych, co jest dla nas krzywdzące. Czytaj więcej »

Prognozy od SAS-a

Z dużym zainteresowaniem przeczytałam Pański artykuł "Oprogramowanie do analiz i prognoz" w 31 nr ComputerWorld. W opisie oprogramowania SAS zamieszczonym w tym artykule zaistniało kilka nieścisłości, które niniejszym chciałabym sprostować: Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...