powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 12-2004, 22 marca 2004
12-2004 Computerworld nr 12-2004
Wiadomości

Propaganda i wirtualne oszczędności

Narodowa Strategia Rozwoju Wolnego Oprogramowania grzeszy nieznajomością rozwoju informatyki w administracji. Argumenty zastępuje demagogia. Czytaj więcej »

Hipoteka w outsourcingu

Nykredit Bank Hipoteczny jest pierwszym bankiem, który zdecydował się oddać obsługę systemu centralnego w outsourcing. Czytaj więcej »

Testowanie na życzenie

PolSoft przy współpracy z Compuware tworzy centrum testowania systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Pyrrusowe zwycięstwo

Sejm zwolnił usługi internetowe z podatku VAT, co paradoksalnie może doprowadzić do wzrostu cen tych usług. Czytaj więcej »

Inwestycja w satelitę

Techmex - dzięki debiutowi na warszawskiej giełdzie - zamierza zainwestować w stację odbioru danych satelitarnych, wejście na rynki czeski i słowacki oraz outsourcing. Czytaj więcej »

KGHM zaprasza do Dialogu

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy dowiemy się, kto zainwestuje w Telefonię Dialog, której wartość szacuje się na ponad 850 mln zł. Czytaj więcej »

Microsoft wspiera walkę SCO

Microsoft proponował dofinansowanie SCO Group, która od roku grozi procesami sądowymi użytkownikom systemu operacyjnego Linux, największego obecnie konkurenta Windows. Czytaj więcej »

Nortel Polska rozwija dział Enterprise

Za dwa, trzy lata 20-25% przychodów Nortel Networks Polska ma pochodzić ze sprzedaży rozwiązań dla przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

NextiraOne Polska w 2003

Przychody NextiraOne Polska w ub.r. wyniosły 194,5 mln zł, zysk operacyjny - 21,8 mln zł. Czytaj więcej »

Hogart i Sun razem

Hogart i Sun Microsystems Polska przygotowały kompleksowe rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Wsparcie BCC dla mySAP

Poznański Business Consulting Center wprowadził do oferty usługi wsparcia aplikacyjnego dla firm korzystających z oprogramowania SAP. Czytaj więcej »

Sybase: 40-proc. wzrost obrotów

W roku ubiegłym przychody Sybase Polska wzrosły do ok. 26 mln zł (18,9 mln zł w 2002 r.). W tym roku obroty firmy mają wynieść ok. 31 mln zł. Sprzedaż licencji Sybase w Polsce w 2003 r. zwiększyła się o 67%, a usług o 22%. Był to najlepszy wynik wśród oddziałów firmy w regionie EMEA. Czytaj więcej »

Magazyn dyrektorów finansowych

W kwietniu br. ukaże się pierwszy numer magazynu CFO, dwumiesięcznika wydawanego przez International Data Group Poland, wydawcę m.in. tygodnika Computerworld. Czytaj więcej »

Plusy i minusy

W marcu br. weszło w życie nowe Prawo zamówień publicznych, zastępujące ustawę z 1994 r. Czytaj więcej »

Technologie

Bezpieczeństwo z certyfikatem

Wdrożenie Infrastruktury Klucza Publicznego w PZU Życie jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce funkcjonującym w ramach jednej firmy. Czytaj więcej »

Yukon znów zmienił bieg

Kolejne wersje SQL Server (Yukon) i pakietu Visual Studio (Whidbey) pojawią się dopiero w 2005 r. Czytaj więcej »

Zapraszam do mojej sieci

Twórcy komunikatorów internetowych nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Nowe funkcje umożliwiają tworzenie tzw. sieci społecznych (social networks). Czytaj więcej »

Duża poprawka od podszewki

Zawartość Windows XP Service Pack 2 Beta 2 świadczy o tym, że Microsoft poważnie potraktował oczekiwania użytkowników w kwestii bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Małe wciąż piękne

Oferta serwerów kompaktowych stale się poszerza. Najnowsze konstrukcje przedstawiły ostatnio firmy: FSC, HP i IBM. Czytaj więcej »

Przyszłość zaczyna się dziś

W ciągu kilku lat w centrach danych zajdą poważne zmiany. Wizualnie zmieni się niewiele, jednak pod względem logiki działania i architektury będzie to zupełnie nowa jakość. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Usługa w ryzach

Kontrakt outsourcingowy, który ma przynieść jakiekolwiek efekty, wymaga sporo przygotowań, m.in. ustalenia mierników jakości usług, które są jasno określone, skutecznie monitorowane i stale wiązane z celami biznesowymi przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Konteksty

Stałość człowiecza

Z profesorem Kazimierzem Frieske, kierownikiem Zakładu Problemów Społecznych i Planowania Społecznego w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Dostęp do wiedzy zależy od kultury

Coraz wyraźniej widać, że wiedza traktowana jako zasób staje się jednym z istotnych źródeł przewagi konkurencyjnej. Umiejętne zarządzanie nią może zatem przyczynić się do osiągania wymiernych korzyści przez firmy. Czytaj więcej »

W imię państwa

W krajach Unii Europejskiej rozwijane są głównie te usługi elektronicznego rządu, które służą wspieraniu działalności tradycyjnych organów państwa. Czytaj więcej »

Czeka nas dużo pracy

Z Włodzimierzem Marcińskim, I radcą w Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

A co z rysunkami?

Dwa przedmioty były dla mnie zmorą przez cały okres szkolny: rysunki i śpiew. I nie chodziło nawet o to, że z obu dostawałem na kolejnych świadectwach tróję z łaski. Bardziej dojmujące były niemożność pokonania samego siebie i przekroczenia granicy, za którą inni poruszali się z łatwością, gdy tylko przyszła im ochota. Czytaj więcej »

Muzyka z kapsla, czyli początek starości

Ludzie starzy, których przepytywałem na okoliczność starości, dawali pokrętne odpowiedzi unikające dokładnego określenia momentu początku ostatniej fazy życia. Chyba najbardziej precyzyjny był znajomy 80+-latek, który żwawo kręcąc na rowerku stacjonarnym, powiedział mi, że starość poczuł, gdy młode dziewczyny zaczęły mu ustępować miejsce siedzące w metrze. Miejsce,... Czytaj więcej »

Katalog z parą

Wśród spamu, który męczy mnie od kilku miesięcy, około 95% to trzy rodzaje wiadomości. Czytaj więcej »

Dziwactwa czasowe roku przestępnego

Był czwartek, 5 marca 2004 r. Uważny Czytelnik stwierdzi, że to niemożliwe, gdyż kalendarz tegoroczny wyraźnie pokazuje, że 5 marca przypadał na piątek. U mnie jednak wypadł w czwartek, a wyjaśnieniu tej dziwnej historii poświęcę dzisiejszy felieton. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Lista pobożnych życzeń

Do czerwca br. rząd planuje przyjęcie Narodowej Strategii Rozwoju Wolnego Oprogramowania. Przedstawiona propozycja dokumentu to raczej manifest zwolenników open source niż program do natychmiastowego wprowadzenia w życie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...