powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 35-1993, 27 września 1993
35-1993 Computerworld nr 35-1993
biznes, rynek, gospodarka

Borland przegrał w sądzie, czy wygra na rynku?

Proces przeciwko Borland International Inc. wytoczony przez Lotus Development Corp. a dotyczący arkusza kalkulacyjnego Quattro Pro jest już w fazie końcowej. W wyniku sporu o naruszenie praw autorskich Borland zmuszony jest usunąć z kodu arkusza dotychczasowe funkcje umożliwiające korzystanie z makroinstrukcji napisanych pod Lotusem 1-2-3. Firma obiecuje jednak zastosowanie w przyszłości... Czytaj więcej »

Układy scalone a koszty produkcji urzadzeń

Aby osiągnąć sukces na konkurencyjnym rynku, organizacje zajmujące się produkcją muszą ciągle poszukiwać sposobów obniżenia kosztów, skrócenia czasu produkcji oraz równoczesnej poprawy jakości produktu. Dodatkowo, konkurencja na rynku zmusza do utrzymywania niskich cen. Wielką rolę w realizacji tych, sprzecznych na pierwszy rzut oka, celów odgrywają projektanci i to nie tylko w... Czytaj więcej »

MS-DOS 6.0 i Stacker

Od początku roku ciągną się dwa procesy sądowe: firmy Stac przeciw firmie Microsoft i firmy Microsoft przeciw firmie Stac. Czytaj więcej »

Epson Stylus 800 tańszy o 30%

EPSON obniżył o 30% cenę drukarki atramentowej EPSON Stylus 800, która na rynku niemieckim kosztowała dotąd 1170 DM. Czytaj więcej »

Hitachi z HP

Hitachi Ltd. zawarło z Hewlett-Packard Co. 5-letni kontrakt o wartości 100 mln USD na dostawę komputerów unixowych HP. Hitachi będzie resellerem stacji roboczych i serwerów PA-RISC oraz stacji HP X Hewlett-Packarda. Czytaj więcej »

Hewlett-Packard kupił WABI

Hewlett-Packard Co. zakupił od SunSelect licencję na interfejs WABI (Windows Application Binary Interfejs). WABI umożliwia użytkownikom komputerów pracujących pod systemem Unix uruchamianie aplikacji dla MS Windows 3.1. Czytaj więcej »

Intel współpracuje z VTEL

Intel Corp. i VTEL Corp. ogłosiły, że będą wspólnie rozwijać kompatybilną rodzinę urządzeń do prowadzenia wideokonferencji. Czytaj więcej »

DEC w Południowej Afryce

Digital Equipment Corp. ogłosił 24 maja, że otwiera biuro w Johannesburgu łamiąc tym samym embargo, nałożone przez rząd USA. Decyzja ta wywołała falę krytyki w USA. Władze stanu Massachusetts zapowiedziały, że każda oferta firmy zostanie obłożona 10% karą. Czytaj więcej »

Olivetti rezygnuje z MIPS-a

Firma Olivetti zrezygnowała z instalowania 64-bitowych mikroprocesorów RISC, R4000, produkowanych przez MIPS Technologies Inc Czytaj więcej »

Stacja robocza HP z DTP

Hewlett-Packard GmbH zawarł umowę z firmą Frame Technology ze Stutgartu i oferuje obecnie swe Unixowe stacje robocze Apollo 900 serii 700 łącznie z oprogramowaniem typu DTP Frame Maker. Czytaj więcej »

Trudy migracji DOS - Windows

Chociaż w licznych firmach amerykańskich Windows został awansowany do rangi standardu, to jednak przejście od tekstowego DOS-u do systemu z interfejsem graficznym ciągle sprawia znaczne problemy. Czytaj więcej »

Nieduży popyt na IBM Unix

Wielkie nadzieje IBM na boom wśród chętnych do nabycia systemu AIX/ESA najwyraźniej załamały się. Czytaj więcej »

Andersen w Danii

Firma doradcza Andersen Consulting & Co. uzyskała największe dotąd w Danii zamówienie na realizację systemu przetwarzania danych z zastosowaniem oprogramowania CASE. Zleceniodawcą jest największy ośrodek obliczeniowy kraju Komunedata I-S. Czytaj więcej »

Błękitek " sauteŠ"

Casus IBM stał się ostatnio w prasie zachodniej przedmiotem wielu analiz i dociekań. Przyzwyczjeni przez lata do wiodącej pozycji ''Wielkiego Błękitka'' na rynku produktów informatycznych i jego innowacyjności fachowcy z pewnym zdziwieniem przyjmują naturalny skąd inąd fakt, że w warunkach autentycznie rynkowej gospodarki akumulacja kapitału tylko do tego momentu może owocować... Czytaj więcej »

Badania i rozwój Wielkiego Smurfa

O tym, że IBM przeżywa ostatnio kłopoty, wiedzą prawie wszyscy. Bo to i owe 4,9 mld USD strat w 1992 r., i ok. czterokrotny spadek wartości firmy, i towarzyszące temu zwalnianie pracowników (dla porównania: IBM zatrudnia 300 tys. osób, podczas gdy Microsoft - firma o mniej więcej takiej samej wartości rynkowej - tylko 12 tys. osób). Zmniejszają się również dochody ze sprzedaży... Czytaj więcej »

Kronika błędów IBM

Od dawien dawna powszechne zaciekawienie budzą dzieje wielkich ludzi i znanych instytucji. Cieszy się to tym większą popularnością, gdy obiekt zanteresowania przeżywa kłopoty i trudności po okresie dużej prosperity. Z takiego też założenia musiał wyjść autor nowej książki o IBM, który próbując znaleźć odpowiedź na przyczyny dzisiejszych kłopotów niedawnego giganta... Czytaj więcej »

Graficzne karty wideo

Rosnąca popularność systemu Windows 3.x zaostrzyła apetyty jego użytkowników. Jeszcze dwa lata temu adaptery VGA, oferujące 16 kolorów i rozdzielczość 640x480 pikseli były całkiem dobrym wyposażeniem komputerów PC. Dzisiaj posiadacze Windows żądają lepszej rozdzielczości, bogatszej kolorystyki, większej szybkości wykonania operacji graficznych, dobrej jakości obrazu. Nie... Czytaj więcej »

Szybsze "Iksy" Tektronixa

Zwiększona prędkość działania to podstawowa zaleta nowej serii X terminali Tektronixa. Modele zostały zaprojektowane z myślą o użytkownikach programów CAD i innych wymagających dużej mocy przetwarzania aplikacji graficznych. Czytaj więcej »

Nowe komputery przenośne Toshiba

Najnowsze modele komputerów przenośnych japońskiego koncernu Toshiba oferują użytkownikom możliwości przeprowadzania prezentacji wizyjnych w czasie rzeczywistym. W odróżnieniu od podobnych urządzeń innych firm, komputery serii T6600C są jednak raczej ciężkie. Najlżejszy model waży ok. 8,5 kg, bez napędu CD-ROM i karty grafiki. Czytaj więcej »

ThinkPad nadzieją IBM

Firma IBM zapowiedziała ukazanie się na rynku dwóch nowych modeli z serii ThinkPad: notebook 350 wyposażony w monochromatyczny lub kolorowy wyświetlacz i subnotebook 500. Czytaj więcej »

Serwer z Unixem

Wyse Technology Inc. wprowadza na rynek jednoprocesorowy serwer Series 6000i Model 650 przeznaczony do pracy w środowisku systemów otwartych. Wraz z serwerem dostarczany jest system SCO Unix SVR 3.2 Version 4.2 firmy Santa Cruz Operation Inc. Czytaj więcej »

Nowe modele Deskpro i ProLinea

Compaq Computer Corp. wprowadził do sprzedaży nowe modele komputerów z serii Deskpro/M i ProLinea wyposażone w procesor i486SX 33 MHz. Czytaj więcej »

Karty Volante z CorelDraw

Corel Corp. i Volante Inc. zawarły porozumienie zgodnie z którym karty graficzne Volante Warp10Plus i Warp20 sprzedawane są w pakiecie z CorelDraw 3.0. Czytaj więcej »

Chinon CD-ROM

Chinon America Inc. wprowadził na rynek multisesyjne napędy CD-ROM o dwóch prędkościach, przeznaczone do zastosowań multimedialnych. Czytaj więcej »

Jest inaczej

Rozmowa z Sławomirem Chłoniem, wiceprezesem i dyrektorem CSBI sp. z o.o. Czytaj więcej »

Jest właśnie tak

Rozmowa z prezesem firmy Softbank SA Aleksandrem Leszem Czytaj więcej »

Cenniki

Jeszcze spokój

Po ostatnim skoku dolara ceny PC w zasadzie nie wzrosły. Wydaje się jednak, iż jest to kolejna w tym roku, cisza przed burzą. Dystrybutorzy wprawdzie robią co mogą, by oferowany przez nich sprzęt był w miarę tani, lecz tu i ówdzie, w rozmowach pojawiają się już pierwsze oznaki, nadciągającej szybkimi krokami dość poważnej podwyżki. Czytaj więcej »

giełda pracy

Świeczki Konfucjusza

W sytuacji, kiedy na jedno stanowisko pracy przypada kilku lub kilkunastu kandydatów, poszukujący zatrudnienia nie może zlekceważyć niczego, co może mu dać przewagę nad konkurentami. Odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje zawodowe są tylko warunkiem koniecznym, ale nie wystarczającym do zdobycia upatrzonej posady. Swoje szanse możemy np. pogrzebać przez niewłaściwie napisany list... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

SAS wyróżnia Citibank

W dorocznym konkursie na najlepszego użytkownika oprogramowania SAS Institute za 1992 r. zwyciężył amerykański Citibank. Czytaj więcej »

Hossa dławi komputery

Ogromny popyt na papiery wartościowe oferowane na giełdzie warszawskiej sprawił, iż dotychczas stosowane systemy komputerowe biur maklerskich tracą swoją przepustowość. Niewątpliwie zewnętrzną tego oznaką są kolejki drobnych inwestorów przed okienkami biur. Braki systemów komputerowych ujawnili otwarcie krakowscy maklerzy z Banku Przemysłowo-Handlowego. Czytaj więcej »

Bankowy system ekspercki tropi oszustwa dewizowe

Kto dziś jeszcze pamięta systemy eksperckie? W swoim czasie polecane jako sposób na niemal wszystkie problemy obliczeniowe, pod koniec lat 80. zeszły ze sceny, gdyż nakładały zbyt wiele ograniczeń, by można je było integrować z istniejącymi systemami. Czytaj więcej »

O laureatach sektora bankowego

Na gdańskich targach InfoMan '93 przyznano w kategorii ''bankowość'' trzy uszeregowane wyróżnienia. Prezentujemy dziś szczegóły o firmach i nagrodzonych produktach. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Czysta atmosfera (drukarka EPSON EPL 5200)

Ostatnio na naszym rynku pojawił się nowy produkt - drukarka laserowa EPL 5200 - o ograniczonej emisji ozonu i hałasu oraz raczej niecodziennych kształtach. Jest więc znakomita okazja, by, z jednej strony, poważniej zastanowić się nad innymi niż techniczne aspektami komputeryzacji naszych biur, z drugiej zaś, przyjrzeć się nieco bliżej temu urządzeniu, gdyż moim zdaniem, ma ono... Czytaj więcej »

Cena precyzji

Dataproducts Corp. oferuje swoją nową drukarkę atramentową Jolt PSe za 4995 USD. Urządzenie jest przeznaczone przede wszystkim dla grafików, którzy chcą mieć możliwość drukowania skanowanych obrazów. Czytaj więcej »

Cryptocard do notebooka

Firma Computer Elektronik Infosys opracowała sprzętową metodę ochrony danych na dyskach komputerów notebook. Karta PCMCIA (typ II) Cryptocard koduje dane na dysku twardym lub dyskietce uniemożliwiając ich odczyt przez osoby niepowołane. Czytaj więcej »

HP LaserJet 4ML z PostScriptem

Drukarka laserowa LaserJet 4L firmy Hewlett-Packard oferowana jest też w wersji wyposażonej w PostScript jako LaserJet 4ML. Czytaj więcej »

16 modeli Ambry

Nowo utworzony oddział firmy IBM, Ambra Computer Corp. proponuje klientom 16 różnych komputerów klasy PC budowanych na bazie procesorów Pentium, Blue Lighting i 486. Ceny komputerów Ambra wahają się od 809-5139 USD w wersjach podstawowych. Taka podstawowa konfiguracja składa się z klawiatury, 4 MB pamięci RAM w systemie ISA, 8 MB pamięci RAM w systemie EISA, standardowej pamięci... Czytaj więcej »

Westchnienia malkontenta (czyli Norton Commander 4.0)

"Koń - jaki jest - każdy widzi". Zapewne podobnie brzmiącą definicją Norton Commander uszczęśliwiłby nas ks. Chmielowski w swej Encyklopedii, gdyby żył w dzisiejszych czasach. Jest to bowiem niewątpliwie najczęściej używany (nie mylić z licencjonowanym) program w Polsce. Nie sądzę jednak aby z jego najnowszą, czwartą z kolei, wersją pracowało się nam tak dobrze jak z... Czytaj więcej »

"Ratujcie moje dane!"

Popularność programu Rescue opiera się zapewne na jego nietypowej umiejętności odzyskiwania danych z dysków, których DOS już nie rozpoznaje. Ostatnia wersja programu, Rescue Version 4.0, oferuje przyjazny interfejs użytkownika oraz wiele interesujących właściwości. Czytaj więcej »

Interpreter PostScriptu

Firma Zenographics oferuje interpreter PostScriptu Z-Script. Czytaj więcej »

CC:Mail 2.0 pod Windows

Lotus Development wprowadził na rynek nową wersję CC:Mail 2.0 for Windows. Czytaj więcej »

SuperMemo 7 for Windows

Na świecie istnieje wiele programów edukacyjnych umożliwiających przyspieszenie procesu uczenia się. Jeden z nich, całkowicie polskiej produkcji - SuperMemo - był nagradzany nie tylko na konkursach w Polsce, ale i za granicą, co zaowocowało międzynarodowymi kontraktami. Na początku tego roku udostępniono wersję pod Windows. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

Zdalna procedura (RPC) - fundament rozproszonego programowania

Rozproszone przetwarzanie (distributed processing/computing) polega na wykonywaniu aplikacji (programu lub grupy programów) na wielu komputerach jednocześnie. Wynika to z faktu, że aplikacja jest podzielona na dwie lub więcej części zainstalowane na różnych komputerach. Czytaj więcej »

Solaris 2.1 na pecety

Firma SunSoft wprowadziła do sprzedaży swój najnowszy system operacyjny Solaris 2.1 przeznaczony dla komputerów PC. Czytaj więcej »

Komputerowe modelowanie brył

Hewlett-Packard Co. oferuje nową wersję pakietu przeznaczonego do modelowania brył - HP Precision Engineering/SolidDesigner Revision 2.0. Czytaj więcej »

Chase IOLAN 4

Chase Research wprowadził na rynek IOLAN 4 Terminal Server - kartę przeznaczoną do pracy w sieci Ethernet TCP/IP i pozwalającą na podłączenie do 4 urządzeń końcowych: terminali, drukarek lub modemów. Czytaj więcej »

Karty Ethernet UE2000

Firma Genius LAN oferuje sterowane programowo karty adapterów sieciowych UE2000 zgodne ze standardem IEEE802.3. Czytaj więcej »

Emulacja VT320

Firma GTS Gral GmbH oferuje pakiet PC-Xware umożliwiający emulowanie terminali X na komputerach PC pracujących pod Windows. Czytaj więcej »

DOS dla Workgroups

Brytyjska firma Performance Technology oferuje narzędziowy pakiet Powerconnection. Czytaj więcej »

Bezprzewodowe dane

Oracle Corp. zajmuje się aktualnie testowaniem swojego nowego systemu umożliwiającego masowe równoległe przetwarzanie danych. Dopracowanie tego systemu jest warunkiem koniecznym stworzenia baz danych dostępnych przez bezprzewodowe łącza komórkowe. Oracle 7 testowany jest na maszynach produkcji m.in. Thinking Machines Corp., NCR Corp., NCube i Encore Computer Corp. Jednocześnie... Czytaj więcej »

RAID - co to jest i dla kogo ?

Ostatnio tak wiele mówi się o technice zapisywania danych na dyskach magnetycznych RAID, że przeciętny użytkownik komputera osobistego może przypuszczać, iż jest ona lekarstwem na wszystkie kłopoty. My też nie jesteśmy bez winy, gdyż w CW do tej pory nie pojawiło się rzeczowe wyjaśnienie zalet i wad techniki. Naprawiamy to niedopatrzenie. Czytaj więcej »

Komputerowe słoneczko

Sun Microsystems jest wciąż światowym liderem w unixowych stacjach roboczych oraz RISC'owych procesorach, wyprzedzając w tym zakresie Hewlett-Packarda, IBM i Digitala. Dominację tę zawdzięcza głównie uproszczeniu zasad pozyskiwania licencji na architekturę SPARC. Skorzystało z niej wielu producentów, spośród których warto wymienić: Solbourne, Tandon, CompuAdd, Opus systems, Seiko... Czytaj więcej »

Karta Intel TokenExpress EISA/32 LanAdapter dla serwerów sieciowych

Firma Intel podała informację o rozpoczęciu produkcji wysokowydajnej 32-bitowej karty sieciowej do komputerów z szyną EISA, przeznaczoną dla sieci Token Ring. Karta Intel TokenExpress EISA/32 LanAdapter zapewnia dużą szybkość transmisji zarówno serwerom sieciowym, jak i 32-bitowym stacjom roboczym. Niewielkie wykorzystanie czasu procesora centralnego i zoptymalizowane sterowniki... Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Europejski bank organów

Transplantacje organów przeprowadza się tym skuteczniej, im większą liczbę biorców i dawców uda się skontaktować z sobą. Gdy jest to niemożliwe, wiele osób umiera czekając na przeszczep, a jednocześnie potrzebne im organy nie są wykorzystywane, bo nie wiadomo, gdzie szukać biorców, którzy ich potrzebują. Informacja o przeszczepach jest ograniczona granicami państwowymi i... Czytaj więcej »

Lasery i dyski

Firma IBM prowadzi prace badawcze nad zastosowaniem laserów emitujących wiązkę światła niebieskiego do zapisu informacji na dyskach optycznych. Dotychczas stosowane lasery emitowały promieniowanie w zakresie podczerwieni. Czytaj więcej »

SGI i Nintendo

Firma Nintendo chce być królem gier komputerowych. Pod koniec sierpnia br. ogłosiła swe plany połączenia się z Silicon Graphics, o której ostatnio głośno z powodu zadziwiających efektów osiągniętych w filmie Spielberga ''Jurassic Park''. Czytaj więcej »

EXPOLINGUA i EUROPROFESJA

III Międzynarodowe Targi Językowe i Edukacyjne EXPOLINGUA oraz I Międzynarodowe Targi Kształcenia Profesjonalnego EUROPROFESJA odbyły się w głównej auli Politechniki Warszawskiej w dniach 9-12 września br. W targach organizowanych przez spółkę ICEF (International Consultants for Education and Fairs) wzięła udział rekordowa liczba 90 wystawców z 10 krajów. Czytaj więcej »

Rozmowa CW

Fabryka dokumentów

EuroCIM jest autorem programu komputerowego, wspomagającego trudną procedurę przyznawania odszkodowań dla ofiar prześladowań wojennych, zainstalowanego w Fundacji ''Polsko-Niemieckie Pojednanie''. Jak się okazało zaprzęgnięcie komputerów do wspomagania decyzji w tak skomplikowanej materii okazało się wcale niełatwe. Czytaj więcej »

Targi

SOFTARG PO RAZ SIÓDMY

Softarg sięga swą historią czasów prehistorycznych, bowiem pierwsza impreza o tej nazwie odbyła się - któż to pamięta? - jesienią 1979 r. Organizował go, podobnie jak dziś, katowicki Ośrodek Postępu Technicznego. Były to pierwsze targi oprogramowania w całej Europie Wschodniej. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Ukryte koszty downsizingu

Technika obliczeniowa klient/serwer nie zawsze jest panaceum, choć tak się ją przedstawia. Miewa również swoje minusy. Poddany operacji rightsizingu system, który pomyślnie przejdzie etap testowania, może po pewnym czasie przynieść niespodziewane problemy, zarówno techniczne, jak i organizacyjne. Czytaj więcej »

Oprogramowanie w przedsiębiorstwach

Komputerowe systemy ewidencyjne w przedsiębiorstwach są coraz bardziej wszechstronne. Niestety dzieje się tak najczęściej nie tyle na skutek przemyślanej strategii, co negatywnych doświadczeń wyniesionych z chybionych wdrożeń. A przecież dopiero w wyniku integracji wielu modułów o funkcjach zaspokajających poszczególne stanowiska pracy, zmienia się znaczenie obiegu dokumentów. Nie... Czytaj więcej »

Krajowe Targi Książki

IV Krajowe Targi Książki tradycyjnie odbyły się w Warszawie w hali Torwaru w dniach 10-14 września br. Czytaj więcej »

Wydarzenia

AutoCAD legalnie dla uczelni

AutoCAD, sztandarowy produkt firmy Autodesk, to podstawowy pakiet oprogramowania dla inżynierów wspomagający projektowanie. W Polsce na wyższych uczelniach był do tej pory używany nielegalnie. Zawarta pod koniec maja br. umowa między MEN i Autodesk kładzie kres tym nielegalnym praktykom i przyczyni się do współpracy między polskimi uczelniami, a jedną z największych firm... Czytaj więcej »

... DEC w Kirgizji

Władze pustynnej Kirgizji i amerykańska firma DEC planują podpisanie porozumienia o uruchomieniu systemu telekomunikacji. Czytaj więcej »

Trwa komputeryzacja rosyjskich banków

Rosyjski Bank Oszczędnościowy w Sankt-Petersburgu, będący odpowiednikiem polskiego PKO, rozpisał konkurs na projekt kompleksowego systemu informatyczno-obliczeniowego. Czytaj więcej »

Rosyjska firma twierdzi, że zmontowała superkomputer

Moskiewska firma ''ReSKo'' oznajmiła pod koniec sierpnia, że zbudowała pierwszy rosyjski wieloprocesorowy "minisuperkomputer". Wykorzystano w nim procesory firmy Texas Instruments. Nowy komputer o prędkości 120 mln operacji/s został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie w Obnińsku pod Moskwą, na specjalnie zorganizowanej z tej okazji konferencji naukowej. Czytaj więcej »

Rynek klienta

Na światowym rynku komputerowym klienci już doganiają producentów. Nauczyli się grymasić, targować i puszczać mimo uszu zapewnienia o unikalnych technicznych zaletach oferowanego produktu. Sprawny klient na zachodzie - częściej jest to dziś dealer niż końcowy użytkownik - odkrył kilka niezawodnych reguł negocjacji. Czytaj więcej »

NSC '93

EARN we współpracy z EUnet, NORDUnet, RARE (Reseaux Associes pour la Recherche Europeenne) i RIPE (Reseaux IP Europeenne) organizują konferencję NSC '93 (Network Services Conference 1993). Konferencja odbędzie się w Warszawie w hotelu Victoria Inter-Continental, w dn. 12-14 października br. Jej sponsorami są Novell i KBN. Czytaj więcej »

I Targi Telekomunikacyjne i Informatyczne Links Poland '93

Odbywające się w dn. 15-18 września br. targi telekomunikacji i technologii informatycznej były ofertą

głównie firm brytyjskich. Imprezę zorganizowano w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Organizatorzy - brytyjska firma konsultingowa Villiers Europe Ltd i Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych przygotowały tę imprezę po to aby - jak twierdzi przedstawiciel firmy... Czytaj więcej »

Konferencja "Komputer w edukacji"

IX z kolei konferencja "Komputer w edukacji" zorganizowana przez MEN przy współdziale Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz firm komputerowych Vulcan i Apple odbyła się w Toruniu w dniach 15-18 września br. Wzięło w niej udział ponad 300 uczestników reprezentujących szkolnictwo wyższe i podstawowewe. Konferencji towarzyszyła wystawa sprzętu oraz oprogramowania, w której wzięło... Czytaj więcej »

Unisys preferuje Oracle

Międzynarodowa, o brytyjskiej proweniencji firma, "Unisys" specjalizująca się w integracji dużych systemów komputerowych (obroty 8,4 mld USD) i Oracle Corporation, która zajmuje wiodącą pozycję na rynku oprogramowania zarządzającego relacyjnymi bazami danych (obroty 1,6 mld USD), zawarły porozumienie. Na mocy tej umowy Unisys zobowiązuje się do promowania, w instalowanych przez... Czytaj więcej »

IV Dni Telekomunikacji

Aula Główna Politechniki Warszawskiej gościła 27 i 28 września po raz kolejny wystawę przedstawiającą ofertę w dziedzinie telekomunikacji firm krajowych i zagranicznych. Pomimo oficjalnego patronatu Ministra Łączności tegoroczna wystawa prezentowała się znacznie skromniej od poprzednich. Nowości sprowadzały się właściwie jedynie do cyfrowych central telefonicznych. Czytaj więcej »

Listy

Głupstwo stulecia - komputer dla humanisty?

W każdej dyscyplinie naukowej obok dzieł rzetelnych i twórczych pojawiają się prace wtórne i bezwartościowe - stwierdza słusznie Jacek Hołówko (CW nr 22, 31.5.93 r.). Tej przykrej prawdy nie da się niestety zakwestionować. Trudno natomiast zaakceptować kolejne stwierdzenie: W humanistyce ta choroba występuje częściej niż w naukach ścisłych, zwłaszcza gdy pamiętamy np. o... Czytaj więcej »

Interesują mnie karty bankowe

Niedawno do rąk ''wpadł'' mi 26 nr Waszego tygodnika z artykułami dotyczącymi kart bankowych. Temat kart bankowych (i nie tylko bankowych) bardzo mnie pasjonuje, niestety trudno jest uzyskać informacje na ów temat. Z moich informacji wynika, że np. dostępne są karty VISA, American Express, a także karty: Polcard (BIG), PKO Express (PKO BP), karta Pekao S.A. Raczej interesują mnie te... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...