powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 34-1993, 20 września 1993
34-1993 Computerworld nr 34-1993
biznes, rynek, gospodarka

PC, NT...SPARC Station?

Niby na rynku nic się nie dzieje, a jednak... Odkąd pojawiło się w sprzedaży MS Windows NT, zewsząd słychać wyłącznie głosy szczerego zachwytu. Dochodzą one do nas z prasy fachowej, reklam, a nawet z warszawskiej giełdy (wersja instalacyjna tego systemu zajmuje aż 22 dyskietki, więc napycha piratom kieszenie, jak żaden inny program). Pomińmy jednak tę ciemną stronę naszej... Czytaj więcej »

Inwestycje w Dreźnie

American Microsystems Inc. zamierza przywrócić do życia firmę Zentrum Mikroelektronik Dresden, uważaną w latach 80. za najbardziej rozwiniętą fabrykę elektroniczną w Europie Wschodniej. ZMD wyprodukowała w tym czasie pierwszą na tym terenie pamięć DRAM o pojemności 1 MB. Przez ostatni rok ZMD starał się utrzymać na powierzchni, ale przychodziło mu to z trudem. Propozycja... Czytaj więcej »

Motorola w Czechach

Motorola rozpoczyna produkcję półprzewodników pod Ostrawą. Poszukiwania właściwego miejsca do rozwinięcia tej produkcji trwały od 1991 r. Motorola jest zdania, że rynek hi-tech w Europie Wschodniej jest spóźniony o ok. 30 lat w stosunku do Europy Zachodniej. Czytaj więcej »

Akustyczne karty

Od ponad roku użytkownicy komputerów typu PC na całym świecie wykazują ogromne zainteresowanie kartami dźwiękowymi. Karty te, po zainstalowaniu w komputerze, pozwalają na zapisanie i odtworzenie rozmowy, muzyki czy innych dźwięków. Niektóre pozwalają na syntezę dźwięku, dzięki czemu można np. imitować działanie znanych instrumentów muzycznych. Czytaj więcej »

Najszybszy rozwój w...Chinach

Od lutego do kwietnia br. grupa konsultingowa China Research przeprowadziła badania w 60 największych przedsiębiorstwach komputerowych w Chinach, uwzględniając zarówno firmy krajowe, jak i zagraniczne. Raport wywołał sensację, dowodząc, że tempo rozwoju rynku chińskiego jest najszybsze na świecie. Pozycja gospodarcza Chin może więc szybko ulec niezwykłym przemianom. Czytaj więcej »

Tendencje w Rosji

Za kilka miesięcy w Rosji sprzedawać się będzie głównie notebooki. Na wzrost popularności komputerów renomowanych firm przyjdzie jeszcze trochę poczekać - twierdzi na podstawie opublikowanych wyników badań tamtejszego rynku nasz moskiewski korespondent. Czytaj więcej »

Komputery w Szwajcarii

Pięć mld franków, o 11% więcej niż w roku poprzednim, wyniosły w 1992 r. wydatki inwestycyjne firm szwajcarskich na informatykę. Dane te, to wynik badań przeprowadzonych przez firmę konsultingową IHA i Uniwersytet we Freiburgu. Czytaj więcej »

Katalog darmowych programów

Organizacja nosząca nazwę Source Translation & Optimization (STO) z siedzibą w Belmont, Massachusetts, zebrała dane dotyczące 15 tys. programów napisanych dla ministerstw i agencji rządowych USA. Programy wykonano na zamówienie Departamentu Energii i Obrony, NASA, Urzędu Skarbowego i innych organizacji państwowych. Opisy 9 tys. spośród tych programów zamieszczono w... Czytaj więcej »

Apple traci kontrolę nad kosztami

Po zwolnieniu Johna Sculley ze stanowiska dyrektora generalnego i mianowaniu Michaela Spindlera jako jego następcy oraz po zakomunikowaniu o spadku zamówień o 16% firma Apple po raz kolejny znalazła się w centrum zainteresowania. Nowy szef musi stawić czoła największym problemom finansowym w 17-letniej historii firmy. Kwartalna strata w wys. 188 mln USD po opodatkowaniu jest już zbyt... Czytaj więcej »

Eksplozja w Japonii

Na początku sierpnia eksplozja w zakładach chemicznych Sumitomo zniszczyła 60% światowych zapasów żywicy epoksydowej, używanej do produkcji płytek, na których montowane są obwody scalone pamięci i układów logicznych. Czytaj więcej »

Plajta francuskich dystrybutorów

Trzy francuskie firmy dystrybucyjne wycofały się z rynku winiąc za swe niepowodzenie europejską recesję. Czytaj więcej »

Niemcy przed Anglikami

Do niedawna pierwsze miejsce w technice informatycznej na terenie Europy zajmowali Anglicy. Czytaj więcej »

Dell się kurczy

Dell zamierza zamknąć swoje biura w Finlandii i we Włoszech oraz znacznie ograniczyć operacje w Niemczech. Czytaj więcej »

Rekordowa sprzedaż produktów 3Com

Firma 3Com potwierdziła oficjalnie rekordową wysokość sprzedaży (167,5 mln USD) i wzrostu wartości akcji (0,4 USD) w IV kw. roku finansowego. Czytaj więcej »

Zyski Hewlett-Packarda

Zyski HP w kwartale kończącym się 31 lipca wyniosły 271 mln USD. Wynik ten jest lepszy o 44% w porównaniu z przychodem netto tej firmy z roku ubiegłego (188 mln USD). Czytaj więcej »

Adobe zwiększa obroty o 14%

Adobe Systems Inc., z Palo Alto, osiągnęła w II kw. roku finansowego '93 rekordowe obroty. Na dzień 28 maja 1993 kwartał obrachunkowy zamknął się ogólną sumą obrotów wynoszącą 79,63 mln USD, tj. o 14% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Czytaj więcej »

COMPAREX-BASF na polskim rynku

Niemiecka firma COMPAREX należąca do znanego koncernu BASF, jest dostawcą kompletnych systemów przetwarzania danych. Czytaj więcej »

giełda pracy

Być menedżerem

Każde przedsiębiorstwo jest swoistym organizmem, w którym poszczególne człony muszą być na swoim miejscu i prawidłowo ze sobą współpracować, aby osiągnąć zamierzony cel. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Stacja DAT 4 GB

Firma Conner Peripherals Inc. zapowiada ukazanie się na rynku w końcu br. stacji pamięci kasetowej DAT (Digital Audio Tape) o pojemności 4 GB. Parametry stacji są zgodne ze specyfikacją DDS-2 (Digital Data Storage). Specyfikacje DDS określane są przez organizację zrzeszającą producentów taśm magnetycznych i stacji pamięci taśmowych. Czytaj więcej »

Przenośny skaner dla laptopów

Firma Logitech Inc. oferuje przenośny skaner ScanMan Easy Touch. Nie wymaga on instalacji specjalnej karty w komputerze - dołącza się go przez port równoległy. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla użytkowników laptopów. Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla Newtona

Wielu producentów oprogramowania wykazuje znaczne zainteresowanie nowo oferowanym komputerem Newton MessagePad, który został zaprezentowany na początku sierpnia w Bostonie przez Apple Computer Inc. (o czym pisaliśmy w CW nr 31/93 r.). Czytaj więcej »

Nowe oblicze Harvarda

Software Publishing Corp. przygotowuje się do dystrybucji nowej wersji pakietu graficzno-prezentacyjnego Harvard Graphics for Windows 2.0. Zestaw jest już po fazie testów Beta, zaś użytkownicy ocenili go bardzo pozytywnie. Czytaj więcej »

Doradca Microsoftu

Firma Microsoft sp. z o.o. (tel. warszawski 661 54 33) dostarcza bezpłatnie program Doradca (Advisor) do Windows wszystkim legalnym użytkownikom systemu Windows 3.1 PL. Czytaj więcej »

Okienkowe zaloty

W CW nr 46/92 r. opisywaliśmy pierwszą, jeszcze nie handlową wersję okienkowej aplikacji gospodarczej, autorstwa CK Vadim (Zielona Góra, ul. Kupiecka 28, tel/fax. 65-672) o nazwie Wokulski for Windows. Program ten znajduje się już w sprzedaży pod nazwą System Obrotu Towarowego "Wokulski" oraz, że, w międzyczasie, wzbogacił się o obsługę podatku od wartości dodanej (VAT) i kilka... Czytaj więcej »

A może by tak zamknąć okna?

Rewolucyjny niemal w tym roku rozwój technologiczny hardware'u sprawia, że w świecie oprogramowania przeznaczonego dla komputerów osobistych obserwujemy również swoiste przyspieszenie. Niedawno pojawił się przecież szósty MS DOS, a już mamy jego upgrade. Tylko patrzeć, jak inni producenci zaczną wyciągać kolejne króliki z rękawa. Reguła gry jest więc prosta: kto dziś... Czytaj więcej »

True color w praktyce (czyli ELSA Winner 1000/2000)

Dzisiejszy komputer osobisty nie nadąża już z odpowiednio szybkim przetwarzaniem danych ekranowych. Jako pierwsi zaczęli sygnalizować ten problem oczywiście ci, którzy korzystają na co dzień z oprogramowania typu CAD, DTP czy pakietów graficznych. Tylko patrzeć, jak dołączymy do nich wszyscy, bez wyjątku. Czytaj więcej »

Serwer z Pentium

Hitachi wprowadza na rynek serwer z Pentium o nazwie Flora 3100. Serwer pracuje z zegarem 60 lub 66 MHz, ma twardy dysk 1 GB i 8 MB RAM. Czytaj więcej »

Notebooki Texas Instruments

Texas Instruments Inc. proponuje nową wersję kolorowego komputera notebook o nazwie TravelMate 4000E WinSX/25. Notebook waży 3 kg, zbudowany jest na bazie procesora 486SX i kosztuje 2499 USD. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

32 bity - koniec czy początek drogi?

Pojawienie się nowych 32-bitowych systemów operacyjnych (Windows NT, OS/2 2.1, Solaris, NextStep) dla procesorów intelowskich stanowi ważny krok w rozwoju systemów do zastosowań profesjonalnych. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego te systemy są takie ważne. Czytaj więcej »

Nowa wersja Microsoft Access

Od 1 czerwca firma Microsoft dostarcza wersję 1.1 popularnego systemu zarządzania relacyjnymi bazami danych Access, pracującego w środowisku Windows. Wersja 1.1 daje rozszerzone możliwości korzystania z istniejących baz danych, ma poprawioną współpracę z innymi aplikacjami Windows oraz inne usprawnienia. Jednocześnie dostępny jest zestaw dystrybucyjny Microsoft Access Distribution... Czytaj więcej »

NeXTstep 3.0

Adaptacja NeXTstep dla komputerów typu IBM PC z procesorem 486 spowoduje zapewne wzrost zainteresowania tym systemem operacyjnym, znanym dotąd użytkownikom komputerów NeXT. Na razie nie wiadomo, jakie elementy zostaną przeniesione na komputery PC, ale warto chyba zapoznać się z oryginalną, NeXTową wersją tego ciekawego, graficznie zorientowanego i w pełni 32-bitowego systemu, którego... Czytaj więcej »

Narzędzia obiektowe

Rynek narzędzi umożliwiających opracowywanie systemów rozproszonych, do tej pory bardzo konserwatywny, od ok. 2 lat wykazuje stale rosnące zainteresowanie technologią obiektową. Czytaj więcej »

Obiektowo i multimedialnie

Sybase Inc. przygotowuje nowy zestaw narzędzi do tworzenia aplikacji zarządzających informacjami w bazach danych, przeznaczony dla systemów klasy ''high-end''. Czytaj więcej »

Projektuj, synku, projektuj...

Sybase Inc. postanowiło zaprojektować zestaw narzędzi wypełniający lukę między dwoma już istniejącymi pakietami do tworzenia aplikacji bazodanowych - ATP (do prostych systemów tekstowych, tzw. "low-end") i GainMomentum (do droższych, szybkich systemów graficznych). Nowy projekt Sybase ma pozwolić na tworzenie aplikacji o prostym schemacie, oferujących jednocześnie szybki i przyjazny... Czytaj więcej »

Koniec epoki niemych komputerów

W bazie lotniczej Hill Air Force Base w Ogden w stanie Utah wybrana grupa mechaników wykonuje rutynowy przegląd silnika samolotowego. Nie mają ze sobą kartek, ołówków czy jakiejkolwiek dokumentacji, a za to na głowach słuchawki i mikrofon, podłączone do komputera. Mając obie ręce wolne mogą swobodniej dokonywać pomiaru elementów. O tym co robią opowiadają komputerowi, który... Czytaj więcej »

Cuadra Star - tekstowa baza danych

Narzędzia od tworzenia tekstowych baz danych dopiero od niedawna zaczęły się pojawiać na polskim rynku. O jednym z nich (Textract) pisaliśmy w CW 10/93 r. Firmy oferujące tekstowe bazy danych, w pierwszej kolejności upatrywały klientów w małych organizacjach. Rzeczywistość przekroczyła wszelkie oczekiwania. Najbardziej zainteresowane tekstowymi bazami danych są bowiem duże... Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Innym okiem na ''Jurassic Park''

Film "Jurassic Park" powinien być "lekturą obowiązkową" dla każdego szefa informatyki w przedsiębiorstwie, w którym jakiekolwiek dane wymagają ochrony (a które dane nie wymagają ochrony?). Czytaj więcej »

Olimpiada Informatyczna szuka sponsora

Nie wszyscy wiedzą, że Konkursy Informatyczne dla uczniów szkół średnich są organizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej od lat. Największy problem organizatorów stanowi brak środków finansowych na podniesienie rangi imprezy do poziomu olimpiady przedmiotowej, umożliwiającej finalistom wstęp na wyższe uczelnie techniczne bez egzaminów, a to z prozaicznego powodu - konkurs... Czytaj więcej »

Żurnaliści donoszą

Przeglądając codzienną prasę zbyt mało uwagi zwracamy na tytuły, z których możemy dowiedzieć się o mnogości pożytków płynących z posiadania komputera. Jak się okazuje, z komputera może być: Czytaj więcej »

Superkomputer dla rozrywki

Rzecznik prasowy IBM Research oznajmił, że PVS Power Visualisation System mały superkomputer przeznaczony początkowo do obliczeń naukowych i technicznych, znalazł największe zastosowanie w przemyśle rozrywkowym. Czytaj więcej »

Hologramy

Najnowsza metoda przeciwdziałania piractwu polega na użyciu hologramów. Oryginalny produkt pakowany jest w pudełko, na którym nalepiane jest logo wykonane z folii holograficznej. Metodę tę stosuje się przede wszystkim na Dalekim Wschodzie, gdzie piractwo ma charakter komercjalny. Czytaj więcej »

Niezwykła popularność notebooków

Producenci laptopów i notebooków w Hongkongu osiągnęli w zeszłym roku rekordowy poziom sprzedaży. Ich obroty wzrosły o 92% w porównaniu z 1991 r. Czytaj więcej »

Skazanie hackerów

Dwóch członków szajki hackerów znanej jako MOD (Masters of Disaster), zostało skazanych przez sąd federalny w Nowym Jorku na 6 miesięcy więzienia, 6 miesięcy aresztu domowego i 750 godzin prac społecznych. Czytaj więcej »

IBM + Atari = multimedialny Jaguar

Firmy IBM i Atari zawarły kontrakt, na mocy którego fabryka IBM w Charlotte (USA) będzie produkować nowy 64-bitowy multimedialny system komputerowy opracowany przez Atari, przeznaczony dla celów rozrywkowych. Czytaj więcej »

Biblioteka fotografii

Szwajcarska firma Kagema AG wprowadziła na rynek swój drugi album fotografii - PhotoLib Volume 2. Zawiera on ponad 4 tys. kolorowych fotografii zapisanych w postaci cyfrowej na CD. Każdy obraz ma rozmiar 730x485 pikseli przy 24-bitowym kolorze i jest upakowany w formacie JPEG. Istnieje możliwość zamówienia mniejszych zestawów lub nawet pojedynczych fotografii z biblioteki (także na... Czytaj więcej »

Kontrofensywa mainframe'ów

Całkiem nowe idee w konstrukcji komputerów typu mainframe opracowuje japońska firma Fujitsu i związane z nią: brytyjska ICL oraz amerykańska Amdahl. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Windows i medycyna

Może w niedługiej przyszłości, przy okazji reformy Służby Zdrowia, zostaną stworzone takie warunki, że programy dla medycyny staną się w naszym kraju równie popularne, jak oprogramowanie dla różnego rodzaju firm, banków czy urzędów. Czytaj więcej »

Ewolucja systemów informatycznych

W latach 80. i wcześniej nowe generacje sprzętu komputerowego pojawiały się co 3-5 lat. Dziś systemy zmieniają się co 12-18 miesięcy. Takie przyspieszenie stwarza problemy zupełnie nowego rodzaju - zmienia nasze wyobrażenia o wykorzystywaniu systemów komputerowych, pracujących z nimi ludzi, planowaniu oraz kontaktach z użytkownikami. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Banki technikę śledzą uważnie

Dwa ostatnie dni seminariów targowych InfoMan '93 były poświęcone technikom bankowym. Zainteresowanie sesją Związku Banków Polskich było dwukrotnie większe niż przewidywali organizatorzy. Na salę wykładową z przygotowanymi 80 miejscami weszło bowiem 160 słuchaczy, których z trudem zmieszczono na dostawianych pospiesznie krzesłach. Czytaj więcej »

Inteligentnie zagrać w karty

Jedną z sesji bankowych podczas InfoMan '93 poświęcono kartom bankowym. Instalacja systemów wykorzystujących karty magnetyczne w operacjach bankowych w Polsce dopiero się zaczyna. Czytaj więcej »

Seminarium Informixa

Firma Informix, znany producent systemów zarządzania bazami danych, organizuje w hotelu Marriott w Warszawie w dniu 24 września 1993 r. o godz. 14 seminarium pt. ''Awangarda rozwiązań OLTP (On-Line Transaction Processing)''. Czytaj więcej »

Papierek lakmusowy polskiej informatyzacji

''Integracja systemów i przedsięwzięć'' - pod takim hasłem zorganizowano w tym roku w Gdańsku II Międzynarodowe Targi Zarządzania Informacją InfoMan '93, na które przybyło ponad 100 firm polskich i zagranicznych Czytaj więcej »

Promocyjne ceny

SAD Ltd., polski przedstawiciel firmy Graphisoft, oferuje specjalną cenę 5,5 tys. DM na wersję testową (''beta'') pakietu ArchiCAD dla Windows (cena podstawowa - 9,4 tys. DM). Oferta jest aktualna do momentu rozpoczęcia sprzedaży normalnej handlowej wersji programu, nie dłużej jednak niż do 30 września br. Firma zapewnia bezpłatną wymianę wersji testowej na wersję handlową.... Czytaj więcej »

Szogun w gminie

Firma UNIDATAX z Warszawy odniosła jeden z największych sukcesów w trzyletniej historii swego istnienia; zdobyła Grand Prix na targach InfoMan '93 w Gdańsku za Uniwersalny System Analiz Spraw UniSAS oraz System Zarządzania i Obsługi Gminnych Urzędów "Szogun". Pomogła jej w tym gdańska firma RADIX, która jest współautorem Szoguna. Czytaj więcej »

Ventura Publisher i DataBase Publisher własnością Corel Corp.

Corel Corp. przejmie z końcem września prawa firmy Ventura Software do programów Ventura Publisher i DataBase Publisher oraz związanej z tymi programami technologii. Czytaj więcej »

Windows 4.0, wersja alfa

Microsoft Corp. rozpoczął testy alfa pakietu Windows 4.0, znanego również pod roboczą nazwą "Chicago". System jest bezpośrednim 32-bitowym następcą pakietów Windows 3.1 i Windows for Workgroups. Wyposażony został w możliwość pracy w trybie wielozadaniowym z wywłaszczaniem (pre-emtive multitasking) oraz wykonywania kodu w trybie wielowątkowym. Czytaj więcej »

Corel w Sobieskim

10 września br. w warszawskim hotelu Sobieski odbyła się prezentacja najnowszych osiągnięć firmy Corel Corp. z Kanady. Pokaz został zorganizowany wspólnymi siłami Tomasza Miklikowskiego (dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Europie Środkowej i Wschodniej oraz Bliskim Wschodzie, Corel Corp.) oraz teamu firmy MSP, będącej dystrybutorem produktów Corela na Polskę. Czytaj więcej »

Jednolity standard Unixa

Próby stworzenia jednolitego standardu często kończą się propozycją kolejnego standardu, co raczej powiększa niż zmniejsza liczbę rozważanych ofert. Czytaj więcej »

Listy

PROTEST PRO

Opublikowany przez Redakcję ComputerWorld w nr 31 artykuł Wojciecha Gryciuka ;;Nie daj się naciągnąć kupując oprogramowanie!'' wzbudził w środowisku polskich firm software'owych poruszenie i zaskoczenie. Czytaj więcej »

Trzecie Forum Technologii Informatycznych w Mrągowie

Oddział Górnośląski Polskiego Towarzystwa Informatycznego zaprasza do udziału w Trzecim Forum Technologii Informatycznych, które odbędzie się w Mrągowie w dniach 21-25 listopada w hotelu Mrongovia. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...