powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 33-1993, 13 września 1993
33-1993 Computerworld nr 33-1993
biznes, rynek, gospodarka

Szybki notebook Altura

Firma Altura Computer Systems oferuje wyposażone w nowe typy kontrolerów dysków stałych i komputery video, które podłączone do lokalnej szyny pracują kilka razy szybciej, niż standardowe komputery. Czytaj więcej »

Modele komputera Newton

Firma Apple Computer Inc. oferuje obecnie trzy typy komputera typu PDA - Newton MessagePad: Czytaj więcej »

Równoległe komputery Intel-Unisys

Firmy Intel i Unisys ogłosiły, że będą współpracować w zakresie produkcji skalowalnych komputerów równoległych dla zastosowań komercyjnych. Badania wykazały, że komputery dobrze wykorzystujące równoległą pracę procesorów typu Pentium są znacznie szybsze i tańsze niż duże komputery typu mainframe. Czytaj więcej »

Narodziny trojaczków Sun-a

Rodzina graficznych stacji roboczych produkcji Sun Microsystems Computer Corp. poszerzyła się o trzy nowe maszyny z rodziny SPARCstations. Zestawy: SPARCstation 10 TurboGXplus, SPARCstation ZX i SPARCstation 10ZX są już na rynku, zarówno w postaci pełnych stacji roboczych jak i płyt do upgrade istniejących systemów. Czytaj więcej »

Alians HP z Informixem

Hewlett-Packard i Informix wspólnie zbudują i będą opłacać personel laboratorium badawczo-rozwojowego w głównej siedzibie Informixa w USA. Czytaj więcej »

IBM - CGI Informatique

IBM kupiła firmę CGI Informatique. Szef IBM, Louis Gerstner powiedział: "Jestem zadowolony, że nasza oferta została przyjęta. CGI przez swoje doświadczenie i produkty software'owe wzmocni IBM, przyczyniając się do naszej światowej oferty w zakresie kompletnych rozwiązań i usług". Czytaj więcej »

Problemy Microsoft

Departament Sprawiedliwości USA (Justice Department) bada zarzuty w stosunku do firmy Microsoft o zaniżanie (dyskontowanie do 60%) wartości oferowanych systemów operacyjnych, co eliminuje z rynku systemy konkurencyjne oraz taką ich konstrukcję, że rywalizujące z wyrobami Microsoft programy nie mogą się właściwie i prawidłowo uruchamiać. Czytaj więcej »

Sojusz Szybkiego Etherneta

Przodujący wytwórcy produktów sieciowych zawarli 2 sierpnia w Portland (USA) Sojusz Szybkiego Etherneta (Fast Ethernet Alliance). Celem Sojuszu jest doprowadzenie do szybkiego rozpoczęcia dostaw produktów sieciowych o parametrach 10-krotnie lepszych od produktów opracowanych dla technologii 10 Base-T przy cenach tylko ok. dwukrotnie wyższych. Sojusz zawarły m.in. firmy: 3Com Corp., Grand... Czytaj więcej »

Tańszy Epson EPL-5200

Drukarka laserowa EPL-5200 kosztuje od lipca br. 1499 DM. W ten sposób firma Epson konkuruje z pojawiającymi się na rynku tanimi drukarkami laserowymi o małej szybkości drukowania i niewielkich zestawach fontów. Czytaj więcej »

Sukces Windows NT na antypodach

Firma Microsoft może odnotować pierwsze celne trafienie w klientelę IBM-owskiego systemu OS/2. Czytaj więcej »

Czy Polski dom software'owy jest ekonomiczną mrzonką?

Jak już pisaliśmy w CW nr 31 z dnia 30.08.1993 r. firma Malkom przedstawiła na konferencji prasowej polski program edytora tekstowego QR-Tekst dla Windows. Z tej okazji ze Zbigniewem Malińskim, prezesem firmy MALKOM, rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla pracy zespołowej

W dzisiejszym zestawieniu porównujemy własności wybranych pakietów obsługujących wspólną pracę zespołów roboczych - ''groupware''. Termin ten nie jest przez wszystkich rozumiany jednoznacznie. Jest to jednak ogólnie rzecz biorąc oprogramowanie, które zapewnia wspomaganie współpracy zespołowej takie jak: korzystanie ze wspólnych materiałów informacyjnych (infobase), przesyłanie... Czytaj więcej »

Cenniki

Nie tylko ceny...

Po niedawnym skoku kursu dolara, na rynku komputerowym jeszcze utrzymuje się względny spokój. Ceny PC dotychczas raczej nie wzrosły, choć tylko patrzeć, jak poszczególni sprzedawcy wystartują do kolejnego w tym roku wyścigu. Z tego względu warto się może zastanowić także nad nieco innymi aspektami oferowanego sprzętu, gdyż wbrew pozorom, pozostało jeszcze kilka ciekawych... Czytaj więcej »

giełda pracy

Sztuka zdobywania pracy

W warunkach zdecydowanej przewagi na rynku pracy podaży nad popytem, niezmiernie ważne są pierwsze kroki w poszukiwaniu zatrudnienia. Znalezienie w prasie interesującego ogłoszenia nie jest dziś łatwe, ale gdy już się zdarzy nie można lekkomyślnie tej szansy zmarnować. Bardzo łatwo to uczynić pisząc niewłaściwie życiorys, list motywacyjny, czy nieumiejętnie przeprowadzając... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Awaria automatów bankowych

40% francuskich automatów bankowych uległo awarii pod koniec czerwca br. Dokładne przyczyny tego nieprzyjemnego wydarzenia nie zostały dotąd ustalone. Czytaj więcej »

Banki przyglądają się Windows

Podczas konferencji na temat automatyzacji operacji bankowych, zorganizowanej przez American Banker's Association w Nowym Orleanie w maju br., pokazano ponad 100 aplikacji bankowych, działających w systemie Microsoft Windows. Jest to ponad 50-procentowy wzrost w porównaniu z ub.r. Obecnie ponad 350 firm sprzedaje i wspiera rozwiązania bankowe oparte na systemach Windows 3.1 i Windows for... Czytaj więcej »

Zawieszona giełda

W połowie maja br. na jeden dzień zawieszono operacje na giełdzie w Auckland (Nowa Zelandia) z powodu awarii systemu komputerowego. Czytaj więcej »

Użytkownik określa swoje cele

Gospodarczy Bank Wielkopolski SA w Poznaniu wg "Gazety Bankowej" wśród innych banków zajmował 36. miejsce w Polsce w 1992 r. z kapitałem własnym 101,9 mld zł, depozytami 110,5 mld zł i udzielonymi kredytami równymi 128,8 mld zł. Bank od pewnego czasu pełni rolę centralną dla wielu banków spółdzielczych ze swego regionu. Przedstawiamy koncepcję budowy jednolitego systemu... Czytaj więcej »

Koncept w Credit Lyonnais

Krakowska spółka Koncept jest znana głównie z systemu bankowego DUKAT, który dotąd zainstalowano w kilkunastu małych bankach (w trakcie wdrażania znajduje się duża 70-terminalowa instalacja oparta na 2 serwerach Novellowskich w Banku Spółdzielczym Rzemiosła w Poznaniu). Czytaj więcej »

Klient/serwer w NASDAQ

SCO (The Santa Cruz Operation), producent systemów unixowych, którego akcje pojawiły się w maju na ekranach Elektronicznej Giełdy Stowarzyszenia Amerykańskich Dealerów Papierów Wartościowych NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotation System), już wkrótce pojawi się również za ekranami NASDAQ. Stworzony przez SCO system operacyjny Unix 2.X stanie się... Czytaj więcej »

Słownie: **jeden**zero**zero**zero**

Okazuje się, że tak banalny problem jak zamiana liczby zapisanej cyframi na wymagany w wielu dokumentach zapis słowny sprawia problemy niektórym twórcom systemów bankowych. Wiedzą o tym najlepiej klienci niejednego banku prowadzący chociażby książeczki oszczędnościowe. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Gdy jeden musi równać się dwa (czyli kompresja dysku w praktyce)

W twierdzeniu, że każdy, nawet największy dysk okazuje się w końcu zbyt mało pojemny, a każdy procesor za wolny w działaniu nie ma chyba ani cienia przesady. Wystarczy wspomnieć, iż nie dalej niż dwa lata temu, komputer typu AT z 40 MB dyskiem twardym i 1 MB RAM uznawany był przez wielu z nas za wielce komfortowe narzędzie. Czasy się jednak zmieniły. Wystarczyło bowiem by naszymi... Czytaj więcej »

Równoległy procesor-tłumacz

Firmy ICL, Siemens-Nixdorf i Bull wspólnie opracowały równoległy procesor, który tłumaczy wiadomości w kilku językach naturalnych (angielski, niemiecki, francuski) w czasie przesyłania ich między pecetami. Czytaj więcej »

"Ośmiogłowy" Unixowy HP-9000.

W uzupełnieniu dotąd najmocniejszego modelu 890 z 4-ma procesorami, HP planuje także 8-mio procesorową wersję komputera HP-9000. Czytaj więcej »

Nowe szaty fraktali

Jeszcze kilka lat temu w witrynach sklepów ze sprzętem komputerowym migały kolorowe ekrany, wabiące użytkownika poprzez ukazywanie fantazyjnych obrazów fraktalowych. Grafika fraktalowa wyszła już z mody ale odrodziły się one w nowej technologii kompresji danych graficznych. Czytaj więcej »

Kolorowe notebooki 486

Debiutem firmy Chaplet Systems Inc. jest ważący 3,5 kg notebook NBD 486 DX-33T z 10" ekranem o aktywnej matrycy, procesorem i486DX 33 MHz, 4 MB RAM (rozszerzalne do 32 MB) oraz dyskiem twardym 80, 120 lub 200 MB. Komputer oferuje jedno gniazdo PCMCIA Type II i wbudowany trackball. W skład zestawu wchodzi również DOS 6.0. Cena komputera wynosi 3499 USD (dysk 80 MB), 3599 USD (dysk 120 MB) i... Czytaj więcej »

Stacje kart PCMCIA

Dwie firmy zaprezentowały ostatnio rozwiązania, umożliwiające użytkownikom korzystanie z kart PCMCIA w komputerach desktop. Firmy Greystone Peripherals Inc. i CNF Inc. proponują klientom stacje PCMCIA, w których można instalować karty pamięci, oraz karty obsługi urządzeń zewnętrznych, takich jak modemy i karty sieci LAN. Czytaj więcej »

Stacje wymiennych dysków stałych

Firma Iomega Corp. proponuje klientom komputerów Macintosh i komputerów budowanych na bazie procesorów Intel stację dysków magnetooptycznych o pojemności 1,3 GB. LaserSafe Plus zapisuje dane z szybkością 1,1 MB, czyta z szybkością 2,2 MB, a średni czas dostępu wynosi 19 ms. Może ona być stosowana jako podstawowa pamięć dyskowa komputerów, jako stacja dużych baz danych graficznych... Czytaj więcej »

Multimedia dla AS/400

IBM zaprezentował w połowie sierpnia br. produkty, które pozwolą wykorzystać minikomputery AS/400 do technik multimedialnych. Są to dwa systemy - UVDS/400 (Ultimedia Video Delivery System) i UHS/400 (Ultimedia Host Support). Czytaj więcej »

Adobe Illustrator 5.0

Adobe Illustrator 3.2 jest jednym z najwydajniejszych i najbardziej popularnych wśrod profesjonalnych użytkowników programów graficznych. Czytaj więcej »

Adobe Photshop 2.5

Adobe Photoshop 2.5 jest alternatywą w stosunku do tradycyjnych systemów wspomaganego komputerowo przetwarzania obrazów. Czytaj więcej »

Poligloci - bierzcie CoDaROM

Firma Ingenio EDV-Software już od 10 lat zajmująca się opracowywaniem i sprzedażą oprogramowania edukacyjnego, oferuje ostatnio rozmaite pakiety do samodzielnej nauki języków obcych na PC. Czytaj więcej »

Konsultacje CW

Równoległy dostęp

W końcu br. mają być oferowane Online i SE - bazy danych Informixa dla dużych i małych firm. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

Nakładka na Excel'a

Nakładka Expert Ease firmy Black Mountain jest zbiorem 15 programów usługowych mających na celu ułatwienie życia użytkownikom wersji 4.0 Excel'a. Czytaj więcej »

Pakiety dla Windows NT

Oracle Corp. oznajmiła, że system zarządzania bazą danych Oracle 7 dla Windows NT przeszedł pomyślnie testy beta i w ciągu najbliższych dwóch miesięcy ukaże się na rynku. Czytaj więcej »

Język 4GL dla Alpha AXP

Firma Information Builder udostępniła zestaw narzędzi Focus języka czwartej generacji dla systemów firmy Digital Equipment Corp. OpenVMS z procesorem Alpha AXP. Czytaj więcej »

Wieża czterech napędów CD-ROM

Procom Technology Inc. wprowadziła na rynek zintegrowany zestaw czterech napędów CD-ROM o dwóch prędkościach, zamontowany w obudowie typu wieża. Firma kieruje ofertę przede wszystkim do użytkowników dużych sieci komputerowych, którzy chcą korzystać z aplikacji na dyskach CD-ROM. Urządzenie jest wyposażone w programy obsługi dla NetWare 3.11, 4.0, DOS i Windows. Czytaj więcej »

Gateway Ingresa dla DEC'a

Grupa ASK oznajmiła o opracowaniu gateway'a Ingresa, za pomocą którego możliwy stanie się SQL-owski dostęp do relacyjnych baz danych firmy Digital. Czytaj więcej »

Pracując z dBASE IV 2.0 (cz. 2)

Podobnie, jak w poprzednich wersjach, należy podać nazwy pól (do 10 znaków), ich typ (numeryczne, znakowe, data, logiczne i "memo"), wielkość i, czego nie było wcześniej, klucz sortowania. Można także, podając "yes" w kolumnie "index", zażyczyć sobie automatycznej generacji zbioru indeksowego wg zadanego pola. Zbiory te nie są zgodne ze zbiorami indeksowymi wcześniejszych wersji,... Czytaj więcej »

Przetwarzanie klient-serwer

W dziedzinie aplikacji dla przedsiębiorstw, najmodniejszy jest termin klient-serwer, określający pewną filozofię przetwarzania danych. Na swoistą ironię zakrawa fakt, że jak większość nowych i modnych terminów, wyzwolił on całą masę definicji oraz odnosi się do zastosowań, których początkowo wcale nie dotyczył. Czytaj więcej »

CRAY "shakes hands" z PC

Firmy Cray Research Inc. i Absoft Corp. postawiły sobie za cel opracowanie jednolitego środowiska programowego, które pozwoliłoby użytkownikom na pisanie programów przy wykorzystaniu mikrokomputerów PC, a następnie przenoszenie ich bez zmian na większe komputery (łącznie z superkomputerem Cray). Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Profesjonalne symulatory z Polski

Nowoczesne symulatory i komputerowe urządzenia treningowe są dziś niezbędnym elementem szkolenia najwyższej klasy pilotów, kierowców, maszynistów i oczywiście astronautów. Na symulatorach pola walki i dowodzenia uczą się dowódcy i żołnierze. Zastosowanie tego typu urządzeń znacznie obniża koszty szkolenia i zapewnia całkowite bezpieczeństwo. Podczas wojny w Zatoce Perskiej... Czytaj więcej »

Kanał z grami komputerowymi

Największa w USA firma telewizji kablowej, Tele- Communications Inc., zamierza do 1996 r. stworzyć za 2 mld USD sieć połączeń światłowodowych o zasięgu kontynentalnym. Czytaj więcej »

Klaster z Alphą

Władze University of Technology w Tampere, Finlandia, zdecydowały się na wymianę posiadanego 64-bitowego superkomputera na klaster składający się z ośmiu stacji roboczych DEC 3000 Model 500 i Model 400 AXP, pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego OSF/1 dla AXP. Czytaj więcej »

Wypożyczalnie programów

Na terenie Nowego Jorku powstały ostatnio wypożyczalnie oprogramowania. Czytaj więcej »

Informatyka na studiach

Naczelna Rada Edukacji w Finlandii opracowała program reformy studiów uniwersyteckich w zakresie nauk przyrodniczych. Czytaj więcej »

Dinozaury wirtualne

Film "Park Jurajski" Stevena Spielberga podbija polską publiczność. Twórcy filmu zastosowali najnowsze możliwości grafiki komputerowej nie tylko do kreacj dinozaurów, ale także stworzyli na planie filmowym rzeczywiście działające studio komputerowe. Czytaj więcej »

Sala kontrolna parku jurajskiego

Michael Backes jest specjalistą od scen graficznych i to on był odpowiedzialny za wykorzystanie komputerów Silicon Graphics Inc. w filmie ''The Jurassic Park''. Komputery SGI odgrywały tam niezwykłą, bo podwójną rolę. Posłużyły do stworzenia wirtualnej rzeczywistości w studio filmowym, a ponadto same występowały na ekranie. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Małe jest piękne!

Coraz bardziej powszechne w użyciu stają się 1,8" twarde dyski, których wielkość jest zbliżona do rozmiarów karty kredytowej (jak kto woli - telefonicznej), a grubość waha się między 10 a 15 mm. Czytaj więcej »

Komputery na usługach dziennikarzy i wydawców

Komputer w pracy dziennikarza, to nie tylko inteligentna, przenośna maszyna do pisania. Obecnie dostępne komputery mogą pełnić rolę dyktafonu, automatycznej sekretarki, narzędzia do przechowywania i przetwarzania danych oraz do składu drukarskiego. Najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie można było dostrzec na Infosystemie '93. Czytaj więcej »

Graf 2000 - program dla konstruktorów

Programy wspomagające prace inżynierskie z różnych dziedzin jak: elektronika, elektryka, automatyka czy architektura noszą wspólne miano CAD. W języku angielskim skrót ten rozszyfrować można dwojako: Computer Aided Design lub Computer Aided Drafting. Omawiany program należy do grupy określanej drugim znaczeniem skrótu CAD: programów wspomagających szkicowanie, kreślenie. Czytaj więcej »

Wydarzenia

MS-DOS 6.2 - wyjątkowo szybki upgrade

Microsoft Corp. w zapowiadanym MS-DOS 6.2 zamierza poprawić zauważone usterki wersji 6.0 oraz dołączyć właściwości, jakie wcześniej planowano umieścić dopiero w wersji DOS 7.0. Czytaj więcej »

Nowe systemy Cabletron Systems

Najnowsze urządzenia sieciowe firmy Cabletron Systems, pracujące pod kontrolą oprogramowania zarządzającego systemami sieciowymi Spectrum można będzie obejrzeć dzięki specjalnym prezentacjom,które odbędą się w Gdańsku, w dniu 7IX, hotel Marina; w Warszawie, 9 IX, hotel Victoria oraz we Wrocławiu, 10 IX, hotel Wrocław. Czytaj więcej »

Moskiewski korespondent ComputerWorld Informuje:

W pierwszej dekadzie sierpnia w Moskwie odbyła się 5-dniowa konferencja naukowa ''Wschód-Zachód: współdziałanie człowieka i komputera''. Ponad 100 uczonych z 18 krajów debatowało nad problemami tworzenia nowych interfejsów graficznych, ułatwiających człowiekowi kontakt z komputerem i zmniejszających prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Czytaj więcej »

Nowa historia optymistyczna

Pani premier Hanna Suchocka otworzyła nową siedzibę Optimusa w Nowym Sączu, w poniedziałek 6 września br. Czytaj więcej »

Pentium idzie do pracy

Powstają nowe, kolejne komputery z procesorem Pentium. NEC Technologies Inc. przedstawia nowego członka rodziny Image Series, który zawiera szynę komunikacyjną Periferal Component Interconnect (PCI local bus). Układ Pentium zostaje tu wbudowany w rzeczywisty system 64-bitowy z zegarem 60 MHz. Czytaj więcej »

Jak trafić do kolejnego rankingu CW?

Do ponad 600 firm komputerowych wysłaliśmy ostatnio ankietę, zawierającą m.in. prośbę o informacje dotyczące obrotów firm w pierwszym półroczu bieżącego roku w rozbiciu na poszczególne miesiące. Czytaj więcej »

Polski Word 2.0 i Excel 4.0 już w sprzedaży

Najpopularniejszy w środowisku Windows edytor tekstowy Word 2.0 i rozbudowany arkusz kalkulacyjny Excel 4.0 są nareszcie dostępne po polsku od połowy września. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...