powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 10-2004, 8 marca 2004
10-2004 Computerworld nr 10-2004
Wiadomości

Zyskowna metamorfoza

Reaktywacja serwisu BillBird jako sieci płatności Moje Rachunki to jeden ze sposobów na to, jak uratować internetowy biznes. Czytaj więcej »

Chronić, łatać albo się odłączyć

Luki w popularnym oprogramowaniu Microsoftu i coraz krótszy czas upływający od ujawnienia błędu do powstania żerującego na nim wirusa to troski płynące z raportu Symanteca poświęconego bezpieczeństwu w sieci. Czytaj więcej »

Specjalizacja: bankowość i finanse

Softbank będzie w Grupie Prokomu odpowiadać za projekty bankowo-finansowe. Czytaj więcej »

Pożytki z katastru

Budowa Zintegrowanego Systemu Katastralnego - łącznie z powszechną taksacją nieruchomości - pochłonie ok. 2 mld zł. Czytaj więcej »

Pod marką SAP Inside

Z Hansem-Juergenem Uhinkiem, wiceprezesem SAP ds. sektora MŚP, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Powolne projekty offsetowe

Prawie rok po podpisaniu umowy z Lockheed Martin (LM), uruchomiono jedynie kilka projektów offsetowych. Czytaj więcej »

VAT: lepsza stawka zerowa niż zwolnienie

Pod koniec lutego br. Sejm podjął decyzję o zwolnieniu z VAT usług dostępu do Internetu. Wcześniej planowano podniesienie go do 22%, co mogło oznaczać znaczny wzrost kosztów - i tak już drogiego w Polsce - dostępu do Internetu. Czytaj więcej »

PZU z Prokomem i CSC

PZU podpisał umowę ramową z konsorcjum Prokom Software i CSC Polska dotyczącą ''dostarczenia i wdrożenia w Grupie PZU Zintegrowanego Systemu Informatycznego''. Szacowana wartość związanych z jego budową projektów wynosi ok. 800 mln zł. Czytaj więcej »

Kolejna sieć hot spotów

Warszawska firma Spotnet zamierza stworzyć w Polsce sieć punktów bezprzewodowego dostępu do Internetu. Pierwsze dwa działają w Warszawie i Łodzi (uruchomiony podczas ubiegłotygodniowych targów Intertelecom). Firma planuje stworzenie kolejnych punktów WLAN w jedenastu miastach Polski. Obecnie dostęp do Internetu oferowany przez Spotnet jest bezpłatny. Komercyjne uruchomienie sieci... Czytaj więcej »

Budowa GIS dla PSE

ComputerLand, ComArch, Ster-Projekt, Winuel, Lumena, ABB, Spin i Politechnika Wrocławska złożyły ofertę na budowę systemu informacji geograficznej, którego wdrożenie planują rozpocząć w tym roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Czytaj więcej »

Początek procesu SCO-IBM

Przedstawiciele sądu stanu Utah zaakceptowali zmieniony pozew SCO Group, w którym spółka oskarża IBM o naruszenie własności intelektualnej. Ponieważ IBM nie zgłosił sprzeciwu, proces, którego stawką jest 5 mld USD, może się rozpocząć. Czytaj więcej »

Podstawowa platforma

Rozmowa z Neilem Hollowayem, wiceprezesem ds. sprzedaży, marketingu i usług w Microsoft EMEA. Czytaj więcej »

Nordea w jednym systemie

Nordea Bank Polska zakończył konwersję systemów bankowych. Była ona konieczna, aby zamknąć od strony technologicznej fuzję z LG Petro Bankiem. Projekt przeprowadzono w ciągu sześciu miesięcy. W tym czasie m.in. przeniesiono bazy danych klientów LG Petro Bank do systemu Nordea Bank, który korzysta z pakietu Globus firmy Temenos. LG Petro Bank od 1998 r. stosował rozwiązanie Bancs... Czytaj więcej »

Internetowa szkoła wyższa

Pod auspicjami Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) powstanie internetowa szkoła wyższa na Ukrainie. Będzie ona kształcić w zakresie technologii informatycznych. Powstanie w ramach polsko-ukraińskiej współpracy Wschód-Wschód. Inicjatywa ta jest finansowana i wspierana technicznie przez rząd Japonii. Czytaj więcej »

IBM Blue Gene zbada wielki wybuch

Holenderscy astronomowie - przy udziale IBM - chcą skonstruować nowy radioteleskop, który ma pomóc w badaniach początków wszechświata. Netherlands Foundation for Research in Astronomy (Astron) od kilku lat pracuje nad skonstruowaniem radioteleskopu Lofar (Low Frequency Array). Czytaj więcej »

"Nie" dla wrogiej fuzji

Amerykański Departament Sprawiedliwości (DOJ) poinformował, że nie dopuści do przejęcia PeopleSoftu przez Oracle'a. Czytaj więcej »

Trzech zamiast jednego

Andrzej Widerszpil, prezes Optimusa, który złożył rezygnację z tego stanowiska w listopadzie 2003 r., nie będzie miał bezpośredniego następcy. Czytaj więcej »

Książki i elektronika z sieci

Jak wskazują wyniki badania TNS OBOP, na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy odsetek internautów kupujących w Internecie oscylował od 11% w kwietniu do 22% w listopadzie 2003 r. Czytaj więcej »

Technologie

Ku wzmocnieniu odporności

Konferencja RSA 2004 nie przyniosła przełomowych wieści technologicznych. Frekwencja świadczy jednak o tym, że zainteresowanie bezpieczeństwem informatycznym rośnie. Czytaj więcej »

Dwa i pół wystarczy

Tegoroczny 3GSM World Congress 2004 znów nie przyniósł odpowiedzi na pytanie, kiedy doczekamy się upowszechnienia 3G. Czytaj więcej »

Klaster nad klastrami

Novell Business Continuance Cluster ma umożliwiać zdalne odtwarzanie środowisk klastrowych po awarii. Czytaj więcej »

Mobilny pośrednik

Sybase wprowadza do oferty nowe produkty middleware wywodzące się z przejętej firmy AvantGo Czytaj więcej »

Elektroniczne dokumenty pod nadzorem

Adobe i Microsoft pracują nad rozwiązaniami do kontroli dostępu do dokumentów cyfrowych. Równolegle powstaje otwarty standard DRM - XrML. Czytaj więcej »

Okna w elastycznych ramach

Windows XP Reloaded to znak, że nim ukaże się Longhorn, doczekamy się jeszcze jednej wersji Windows. Microsoft bada także możliwości różnicowania cen w zależności od kraju. Czytaj więcej »

Idą testy, będą żniwa

Dobór narzędzi testujących nie powinien być kwestią przypadku. Wybór musi być świadomy w trzech płaszczyznach: biznesu, metodyki i technologii. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Informatyka, ryzyko i odpowiedzialność

Piękny zwyczaj nakazuje, aby podczas prób obciążeniowych mostu jego projektant stanął pod nim. W ten symboliczny sposób pokazuje, że jest pewny swego dzieła w takim stopniu, iż może gwarantować głową jego wytrzymałość. Trudno powiedzieć, ile prawdy w tej legendzie, ale ilustruje ona bardzo ważną rzecz: ogromną odpowiedzialność, jaką ponoszą konstruktorzy inżynierii... Czytaj więcej »

Konteksty

Fundusze dla aktywnych

Wiele wskazuje na to, że za sprawą integracji z Unią Europejską znaczącym stymulatorem rozwoju polskiego rynku IT mogą stać się małe i średnie firmy. Czytaj więcej »

Okno na e-świat

Wybita szyba źle mi się kojarzy. Przypomina akcję nowojorskiego burmistrza Giulianiego ''zero tolerancji'', który był przekonany, że niereagowanie w porę na wybicie szyby tylko rozzuchwala przestępców. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Polowanie na jednego zwierza

Zdarzenie, o którym wspominam, miało miejsce w czasach, gdy nie było jeszcze Internetu i jedyną, dostępną dla ówczesnych wirusów komputerowych, drogą przenoszenia się z komputera na komputer była dyskietka. A ponieważ najczęściej przenoszono wówczas gry komputerowe - miejscami szczególnego zagrożenia, skąd rozchodziła się większość wirusów, były szkoły i uczelnie. Czytaj więcej »

Podziw i zaszczyt

Obowiązki zawodowe i życie rodzinne nie pozwalają mi korzystać z uroków gier komputerowych. Mam na dysku kilka starych, zapomnianych tytułów z półki shareware, garść tzw. wersji demo oraz dwie stuprocentowo legalne płyty, które dostał mój syn. Jakkolwiek nie mogę powiedzieć, że ''trzymam rękę na pulsie'', to jednak od czasu do czasu ta czy inna gra przewinie mi się przed... Czytaj więcej »

Ukraińskie Indie

Z mego podpuszczenia znajomy postanowił założyć szybki Internet w domu. Można sobie łatwo wyobrazić, że osoba, która dziś musi być namawiana do korzystania ze zdobyczy techniki dwudziestego wieku, zwykle jest technicznie sprawna inaczej. Tak też niestety było i w tym przypadku. Domowe zestawy instalacyjne DSL przygotowywane są z myślą o pewnej średniej inteligencji... Czytaj więcej »

Podróż sentymentalna

Wpisując w Google słowa kluczowe: datatron burroughs bolitho, otrzymujemy jeden, jedyny wynik, kierujący nas pod nieco tajemniczy adres http://www.flexatone.net/algoNet/refAbs-8.html , pod którym kryje się abstrakt z pozycji opisującej pierwszy na świecie przypadek komputerowego... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Zmień się albo zgiń

Takim hasłem posługiwały się kilka lat temu firmy internetowe, wyśmiewając tradycyjne przedsiębiorstwa, które zbyt wolno pojmowały zasady wirtualnego świata. Dziś okazuje się, że niewiele polskich dotcomów było w stanie zdecydowanie zmienić swoją strategię nawet wówczas, gdy popełnione błędy były już oczywiste. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...