powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 30-1993, 16 sierpnia 1993
30-1993 Computerworld nr 30-1993
biznes, rynek, gospodarka

25 mln Okien

Według informacji ogłoszonej przez Microsoft Corp. całkowita liczba licencjonowanych użytkowników MS Windows 3.1 przekroczyła już 25 mln (CW 24/93 r.), toteż produkt ten jest obecnie najpopularniejszym graficznym systemem operacyjnym na świecie. Czytaj więcej »

Decentralizacja bez separacji

Polityka decentralizacji prowadzona od kilku lat przez IBM nasuwa pytanie - dlaczego IBM systematycznie zwiększa niezależność swoich oddziałów, a nie nadaje im pełnej samodzielności - tak jakby samodzielność była jakimś nieosiągalnym ideałem. Czytaj więcej »

Komputerowe wspomaganie informacji gospodarczej

Ze 130 tysięcy ofert współpracy małych i średnich polskich firm, jakie dotarły ostatnio do EWG-owskich banków informacji, powstało zaledwie 35 spółek mieszanych. Te proporcje pokazują, jak wielka musi być skala polskich działań promocyjnych, aby osiągnąć znacząco lepsze efekty. Czytaj więcej »

PC Expo w Nowym Jorku

Najwięksi producenci PC-tów, określani czasem przez mniejsze firmy, jak "waga ciężka", spotkali się w Nowym Jorku w ostatnich dniach czerwca na PC Expo, by porównać plany i perspektywy. Apple Computer, Inc. zaproponował przy tej okazji wprowadzenie architektury OpenDoc, która ma pełnić podobną rolę, co OLE (Object Linking and Embedding) - technologia łączenia i zagnieżdżenia... Czytaj więcej »

Nowe rynki AT&T i DEC-a

AT&T i DEC podpisały umowę w sprawie sprzedaży sprzętu dla sieci lokalnych i rozległych na terenie Europy i Bliskiego Wschodu. We wspólnej ofercie znajdzie się m. in. AT&T SYSTIMAX Premises Distribution System (PDS) i DEChub 900 Multiswitch. Czytaj więcej »

Kontrakty Hewlett-Packarda w powietrzu i na morzu

Hewlett-Packard zawarł z agendą rządu francuskiego porozumienie na dostawę stacji graficznych wysokiej jakości przeznaczonych do obsługi naziemnej lotnictwa. Czytaj więcej »

Słoneczny kontrakt

Sun Microsystems Inc. otrzymał zamówienia na dostarczenie 10 tys. stacji roboczych dla amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Czytaj więcej »

Komputer z Pentium za pół ceny

Firma Advanced Logic Research Inc. rozpoczęła sprzedaż rewelacyjnie taniego mikrokomputera z procesorem Pentium. Czytaj więcej »

Coraz mniejsze komputery

Coraz większa miniaturyzacja komputerów prowadzi do takiej sytuacji, w której na małym ekranie niewiele widać. Czytaj więcej »

NLM - moduły na każdą okazję

Kluczem do sukcesu sieciowych systemów operacyjnych NetWare 3.x i 4.0 firmy Novell jest m.in. ich modularność. O tym że systemy te możemy nazwać modularnymi, świadczy fakt, iż instalowane na serwerze aplikacje sieciowe, dodawane usługi sieciowe czy programy użytkowe są nakładane w formie modułów NLM (NetWare Loadable Modules) na rdzeń oprogramowania sieciowego systemu operacyjnego.... Czytaj więcej »

Inteligentny węzeł dla małych sieci

Kanadyjska firma Mux Lab wprowadziła na rynek nowy model inteligentnego węzła TokenEase Smart MSAU, przeznaczonego dla małych i średnich sieci Token Ring. Czytaj więcej »

Sojusz gigantów

Oracle Corp. oraz Novell Inc. poinformowały o połączeniu swoich działań (technologii, kanałów dystrybucyjnych oraz serwisu) przy promocji i sprzedaży nowej serii produktów o nazwie OracleWare. Pakiet taki ma zawierać system zarządzający bazą danych Oracle 7, pocztę elektroniczną, kalendarz i program typu scheduling jako Oracle Office oraz całą gamę produktów Novella. Czytaj więcej »

Oklaski dla PageMakera 5.0

Skończyło się długie (od 1991 r.) oczekiwanie na PageMakera 5.0. Wersja dla systemu operacyjnego Windows będzie dostępna prawdopodobnie jeszcze w bm., zaś 30 dni poźniej otrzymają go również użytkownicy Macintosha. Czytaj więcej »

MPower - multimedialne oprogramowanie HP

Hewlett-Packard rozpoczął sprzedaż MPower, oprogramowania typu klient-serwer, umożliwiającego komunikację i współpracę w trybie rzeczywistym, po promocyjnych cenach (100 USD) do końca września br. Czytaj więcej »

Echa Raportu Specjalnego

Bardzo ożywiona jest reakcja na ranking 100 największych firm komputerowych opublikowany w Raporcie Specjalnym ComputerWorld PL. Czytaj więcej »

Cenniki

Nie traćmy nadziei

Wprawdzie po gwałtownym skoku, spowodowanym wprowadzeniem VAT, ceny PC nieco się obecnie ustabilizowały, niemniej ich poziom jest wyższy o 22% niż w czerwcu i wygląda na to, że do końca wakacji raczej nie należy się spodziewać ich spadku. Wzrosła natomiast liczba i różnorodność ofert sprzedaży ratalnej i leasingu, czyli takich sposobów zdobywania sprzętu, które nie wiążą... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Bankowe prawo jazdy

Rozmowa z Aleksandrem Leszem, prezesem firmy Softbank, o szkoleniach komputerowych bankowców. Czytaj więcej »

Szkolenie pracowników banku

Aby wybrać odpowiedni komputerowy system bankowy i efektywnie go stosować wszyscy pracownicy banku powinni być odpowiednio przeszkoleni. Szkolenia należy podzielić na dwa etapy: Czytaj więcej »

Komputer na biurku

CorelDRAW! 3.0 PL

Dzisiejszym bohaterem naszego kącika jest najpopularniejszy bodaj na krajowym rynku pakiet graficzny - CorelDRAW! 3.0 PL, który dzięki wysiłkom warszawskiej MSP (i oczywiście Corel Corporation z Kanady) nauczył się w końcu rozmawiać z nami po polsku. Czytaj więcej »

AutoCAD po polsku

Autodesk GmbH ogłosił, że od końca czerwca br. program AutoCAD wersja 12 dla DOS 386/486 wraz z modułem AME (Advanced Modelling Extension) dostępny jest także w języku polskim. Spolonizowana wersja programu uwzględnia specyficzną terminologię stosowaną przez polskich inżynierów i projektantów. Czytaj więcej »

Japońska wersja Windows 3.1

Japońska wersja Windows 3.1 dostępna jest już od 17 marca br. Prezes Microsoft Bill Gates uważa, że otworzy to nowe możliwości dla firm komputerowych, działających na wielkim japońskim rynku. Czytaj więcej »

Program do edycji wprowadzanych pisakiem znaków

Firma Aha Software Corp. proponuje oprogramowanie Ink-Writer, dające użytkownikowi po raz pierwszy możliwość edycji znaków wprowadzanych przy użyciu pisaka. Czytaj więcej »

HP Omnibook 300, czyli idealny komputer przenośny

Jeżeli miałeś kiedyś Czytelniku ochotę zabrać ze sobą w podróż mały, lekki, wygodny komputer z przyzwoitą klawiaturą, pracujący przez całą podróż bez potrzeby używania zasilacza, to superprzenośny komputer

Hewlett-Packard Omnibook 300 jest właśnie dla Ciebie. Czytaj więcej »

Lotus 1-2-3 for Windows, Release 4

Lotus Development Corp. zapowiedział niedawno premierę Lotus usprawnień należą: kontekstowe menu, specjalne oznaczenia arkusza ułatwiające trójwymiarowe operacje, rozwijalne menu z funkcjami @ oraz dostęp do najczęściej używanych funkcji za pomocą prawego klawisza myszki. Cenę pakietu ustalono na 495 USD, upgrade kosztuje 129 USD. Czytaj więcej »

Rozkosze skanowania

Użytkownicy Macintoshy korzystający ze skanerów znają zapewne pakiet graficzny Ofoto 1.0. Oferuje on prosty interfejs z użytkownikiem i bogaty zestaw opcji. Light Source Computer Images Inc. oferuje nową wersję programu - Ofoto 2.0 - pozwalającą m.in. na skanowanie w kolorze. Nowe Ofoto wykorzystuje macintoshowski system kolorów ColorSync i współpracuje z 24-bitowym skanerem ColorOne. Czytaj więcej »

Nowy pakiet finansowo-księgowy dla środowiska klient-serwer

Financial Solutions wprowadził do sprzedaży zintegrowany pakiet finansowo-księgowy Open1, działający w środowisku klient-serwer pod systemem Windows NT, DB2/6000, Unix lub OSF/1. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

Dlaczego przetwarzanie równoległe?

W ostatnich latach wzrosło zapotrzebowanie na superszybkie komputery mogące przetwarzać ogromne zbiory z danymi. Ich nabywcami są firmy działające w różnych dziedzinach gospodarki. Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Ekologiczne oprogramowanie

Digital, Hewlett-Packard i IBM porozumiały się w celu określenia i przestrzegania w Europie ścisłych norm materiałowych w zakresie wytwarzania oprogramowania. Normy dotyczą opakowań, dokumentacji i programów rozpowszechnianych na nośnikach magnetycznych, a ich ideą jest poprawa ochrony środowiska naturalnego. Czytaj więcej »

Teraz Polska!

Wśród piętnastu firm, wyróżnionych w konkursie "Teraz Polska", znalazło się prywatne Przedsiębiorstwo Przemysłu Dziewiarskiego ANVITO SC z Częstochowy, zatrudniające ok. 50 osób. Produkuje ono przede wszystkim swetry męskie, miesięcznie ponad 6 tys. sztuk. Czytaj więcej »

Zmiana systemów w Asea Brown Boveri

Niemiecka firma Asea Brown Boveri Kraftwerke w Karlsruhe zdecydowała się na zasadniczą zmianę stosowanych przez siebie systemów komputerowych. Zakup nowych systemów poprzedzony został testami szybkościowymi aplikacji używanych przez ABB, głównie programu PDMS firmy CADCentre. Najlepsze okazały się komputery Silicon Graphics. ABB zakupiła 50 stacji graficznych INDIGO i dwa serwery... Czytaj więcej »

Największa baza danych

Information Resources Inc. posiada największą bazę danych na świecie. Obecnie baza ma objętość 1,7 TB i powiększa się z szybkością 100 GB miesięcznie. Korzysta z niej 3 tys. supermarketów w USA, rejestrujących obrót ponad 1 mnl artykułów. W ten sposób wykrywają zmianę popytu na rozmaite produkty w różnych częściach kraju i próbują przewidzieć zachowanie klientów. Baza... Czytaj więcej »

Mam tu kaduceusz polski...

Ostatnie tygodnie wypełnione były poważnymi dyskusjami i polemikami dotyczące raportu o największych firmach komputerowych w Polsce. Sprawa doczeka swojego "Epilogu" - bo tak właśnie mam zamiar zatytułować tekst podsumowujący raport. Pewnym - miłym zresztą - zaskoczeniem jest fakt, że dyskusja na temat raportu nie zamarła wraz z wakacyjnymi upałami. Może główną tego przyczyną... Czytaj więcej »

Komputer contra ruletka

Każdemu, kto chociaż raz znalazł się w kasynie lub innym przybytku gier hazardowych, marzy się wielka wygrana. Nic w tym dziwnego; gry i ryzyko pociągały nas, pociągają i będą pociągać, gdyż jest to zakodowane w naturze ludzkiej. Marzenie o szczęściu zawsze wydaje się bardziej prawdopodobne niż niebezpieczeństwo ryzyka. Rzecz w tym, aby ryzyko w miarę zmniejszyć, a... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Połączenie komputera z funkcjami telefonu

Windows Thelephony Application Programming Interface Czytaj więcej »

Vademecum CW

Jak kupować UPS-a?

Wraz ze wzrostem znaczenia systemów komputerowych dla pomyślności i sprawności działania przedsiębiorstw i instytucji, w sposób wyraźny rośnie rynek bezprzerwowych zasilaczy prądu przemiennego, czyli tzw. UPS (Uninterruptible Power Supply). Nasz rynek oferuje obecnie dość bogaty asortyment urządzeń tego rodzaju, w większości legitymujących się dobrą jakością i... Czytaj więcej »

Pomysły dla górników

15 lipca w Katowicach odbyło się seminarium, zorganizowane wspólnie przez Państwową Agencję Węgla Kamiennego i polski oddział Intergraph-Europe, na temat zastosowania systemów komputerowych w procesie prywatyzacji polskiego przemysłu węglowego. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Tysiąc komputerów AS/400 w Europie Wschodniej

Tysięczny egzemplarz AS/400 w Europie Wschodniej został dostarczony 12 lipca br. przez IBM do Ceskoslovenska Obchodni Banka a.s. Czytaj więcej »

Pierwszy komputer z Pentium w Polsce

Firma Dell Computer Poland demonstrowała 4.08.93 serwer Dell 4560/XE z procesorem Pentium. Czytaj więcej »

"Inżynieria Wiedzy i Systemy Ekspertowe"

II Krajowa Konferencja Naukowa na Politechnice Wrocławskiej (15-17 czerwca br.) odbywała się pod hasłem "Inżynieria Wiedzy i Systemy Ekspertowe". Czytaj więcej »

Windows NT wkrótce w sprzedaży

Produkcja Windows NT oraz Windows NT Advanced Server ruszyła 27 lipca. Czytaj więcej »

Konkurs na najlepsze makro

Akademia Informatyki organizuje konkurs na najlepsze makro dla programów pracujących w Microsoft Windows. Czytaj więcej »

Links Poland '93

Brytyjska firma Villiers (założona w 1992 r.), dostrzegając ogromny potencjał gospodarczy rynku wschodnioeuropejskiego, podjęła się niełatwego zadania promowania na nim firm brytyjskich. Czytaj więcej »

"Quality System" przeciw "szarej strefie"

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki skierowała list otwarty do najwyższych organów administracji państwowej (Przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, Ministra Finansów, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą i Prezesa Głównego Urzędu Ceł) w sprawie nielegalnego importu sprzętu elektronicznego, który w ostatnim okresie... Czytaj więcej »

Do Korei po sukcesy

Powszechnie krytykowana ekspozycja polska na EXPO w Hiszpanii (Sewilla) przeszła do historii, ale nie została zapomniana. Przynajmniej przez organizatorów tegorocznej wystawy polskiej na EXPO w Taejon (Republika Korei, 7 sierpnia - 7 listopada). Czytaj więcej »

Nagrody za sprzedaż NetWare

Szczęśliwym posiadaczem Fiata Cinquecento, ufundowanego przez firmę Soft-tronik dla dealerów novellowskiego pakietu NetWare została firma Integrator-Infoland z Lubina, partner handlowy Soft-tronik Wrocław. Czytaj więcej »

Podwyżki taryf - konieczność czy monopol

Zapowiedź wprowadzenia wysokich podwyżek opłat za usługi telekomunikacyjne ogłoszona niedawno przez spółkę - monopolistę Telekomunikacja Polska S. A., wywołała liczne protesty oraz oskarżenia, że TP wykorzystując swoją pozycję na rynku usiłuje w nieuzasadniony sposób zwiększyć zyski kosztem nie mających wyboru konsumentów. Oczywiście żadna podwyżka jakiegokolwiek towaru... Czytaj więcej »

Rekordowe osiągnięcie TPC-A

Rewelacyjny, rekordowy wynik 5941 USD per tpsA uzyskał w testach benchmarkowych najnowszy produkt Suna - multiprocesorowy serwer SPARCserver 1000 (patrz CW 21/93). Czytaj więcej »

IBM w kręgu sygnatariuszy umów generalnych Biura ds. Informatyki

Jak już informowaliśmy, 26 lipca została podpisana umowa generalna między Biurem ds. Informatyki URM a IBM Polska. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...