powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 29-1993, 2 sierpnia 1993
29-1993 Computerworld nr 29-1993
biznes, rynek, gospodarka

Nowa pamięć dyskowa 1,3 GB

Firma CORE International Ltd. wprowadziła na rynek nowy model pamięci dyskowej RAID o pojemności 1,3 GB. MA1300 (Micro Array 1300) składa się z 5 dysków 5,25" i posiada 2 MB pamięci podręcznej, 256 kB pamięci "flash", procesor RISC 25 MHz z 1 MB RAM, kontroler SCSI oraz port szeregowy RS232 do zdalnego monitorowania. Czytaj więcej »

Tandy: wyprzedaż za grosze

Na początku czerwca br. aktywa oddziału komputerowego Tandy Corp., stawianej w ub.r. na siódmym miejscu wśród największych producentów PC w USA, zostały odsprzedane AST Research za 175 mln USD. Jako samodzielne przedsiębiorstwa przestają istnieć GRiD, Tandy GRiD Europe, dwie fabryki komputerów w Teksasie, przedsiębiorstwo software'owe w Teksasie i jedna fabryka w Szkocji. Majątek TE... Czytaj więcej »

Zyski z komputeryzacji

Od wielu lat prowadzony jest spór o to, czy inwestycje informatyczne są opłacalne. Rozmaicie zbierane dane statystyczne popierają różne, czasem wprost przeciwstawne tezy. Jednym z powodów sporu są trudności z ustaleniem kierunku wpływów. Wedle pewnych opinii, firmy osiągające wysoki zysk chętnie inwestują w komputery po to, by przyspieszyć swe operacje. Czytaj więcej »

Japonia: piach w trybach?

Z końcem maja Fujitsu ogłosił wyniki finansowe za rok 1992. Obroty firmy wzrosły o 6% w porównaniu z rokiem 1991. Czytaj więcej »

Upgrade do VAT-u

Po wprowadzeniu w życie z dniem 5 lipca br. nowych zasad opodatkowania sprzedaży towarów i usług minęło już kilkanaście dni. Wydaje się, że VAT nie sprzyja małym firmom. Na podstawie doświadczeń krajów sąsiednich, które VAT mają już za sobą (Czechy, Słowacja, Węgry), można przypuszczać, że duże firmy będące płatnikami VAT, nie zechcą handlować z tymi, którzy VATu nie... Czytaj więcej »

Z prac Biura ds. Informatyki Rady Ministrów

Preliminarz budżetu na system komputerowy,który będzie wykorzystywany do obsługi zbliżających się wyborów do Sejmu i Senatu, wynosi 18,8 mld zł. Biuro ds. Informatyki URM zostało wybrane przez Państwową Komisję Wyborczą na kierownika projektu po przedstawieniu koncepcji, w wyniku której fundusze te pozwolą równoległe na przygotowanie stałego systemu łączności między... Czytaj więcej »

Software w Niemczech

Niemiecki tygodnik IDG Computerwoche zamieścił wyniki dziesięciu największych dostawców oprogramowania, zarówno krajowych, jak i amerykańskich. Czytaj więcej »

64-bitowa karta graficzna Matrox

Matrox Electronics Systems Ltd. wprowadziła do sprzedaży 64-bitową kartę graficzną wyposażoną w opcjonalne możliwości przyśpieszania drukarek laserowych, kodowania sygnału wideo i rozszerzenia funkcji programu Video for Windows. Ceny różnych wersji karty mieszczą się w przedziale od 599-1499 USD. Czytaj więcej »

Sieciowe systemy operacyjne typu peer-to-peer

Sieci typu peer-to-peer są doskonałym rozwiązaniem dla niewielkich grup pracowników. Zazwyczaj łączą między sobą od dwóch do dwunastu komputerów typu desktop, zapewniając wszystkim w zespole dostęp do wspólnej drukarki, zasobów plikowych, modemu czy też czytnika CD-ROM. Czytaj więcej »

Cenniki

Na dwoje babka wróżyła

W minionych dwóch tygodniach ceny PC prawie się nie zmieniły. Płacimy po prostu o 22% więcej za każdy zestaw. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, zważywszy na sezon urlopowy i na fakt, że ostatnie ruchy cen okazały się - naszym zdaniem - i tak wystarczająco gwałtowne. Może być to jednak kolejna cisza przed burzą. Czytaj więcej »

giełda pracy

Motywacja do efektywnego działania

Nawet najbardziej światli i sprawni menadżerowie nie są w stanie wykonać wszystkich prac. Uświadomienie tego faktu jest dopiero wstępem do poszukiwania najbardziej właściwych metod powierzania zadań podwładnym pracownikom i motywowania ich do efektywnego działania. Są to elementy decydujące o jakości i wydajności pracy. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Osobisty asystent Omron

Firma Omron Tateishi Electronics Co. zamierza latem br. rozpocząć sprzedaż komputerka typu PDA (Personal Digital Assistant), który ma wbudowany edytor tekstu i funkcje związane z łącznością. Urządzenie to o wdzięcznej nazwie Toukan (Massif na rynek japoński) waży zaledwie 0,9 kg i pracuje z zasilaniem bateryjnym aż 8 godz. Czytaj więcej »

ThinkPady z piórkiem

Na rynku pojawiły się dwa modele pentopa nowej generacji produkcji IBM Personal Computer Co. Pierwszy z nich - ThinkPad 710T TPF - nie ma wbudowanego dysku twardego, w odróżnieniu od wersji HDD wyposażonej w twardy dysk 60 MB i gniazdo PCMCIA II. Czytaj więcej »

Interfejs PC-ta do urządzeń biurowych

Firma Microsoft Corp. wprowadziła 9 czerwca w Nowym Jorku nowy standard interfejsu programowego Digital Office Systems API, który będzie umożliwiał współpracę komputerów pracujących w systemie Windows z urządzeniami biurowymi jak faksy czy kopiarki. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Komputeryzacja Giełdy Warszawskiej

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW, Warsaw Stock Exchange) to spółka, która po 2 latach istnienia na stałe weszła do serwisów mass mediów. Informacje z odbywanych obecnie 5 razy w tygodniu sesji giełdowych (3 razy akcje i obligacje na rynku powszechnym oraz 5 razy obligacje na rynku blokowym) przekazywane są w serwisach krajowych, (np. radiowych, telegazecie) oraz... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Turniej procesorów

Na jednym z seminariów targów Comdex '93 Egil Juliussen, z firmy Computer Industry Almanac zaprezentował wyniki porównania mocy komputerów PC wyposażonych w procesory Intel z układem Alpha firmy DEC. Testowano szybkość programów przetwarzających dane całkowite (integer) i rzeczywiste (typu float-point). Czytaj więcej »

Subnotebook HP nie zapomina

Nowy subnotebook (1,3 kg) firmy Hewlett-Packard - OmniBook 300 - jest wyposażony w nowy rodzaj pamięci RAM, która "odświeża" się automatycznie, zachowując informację zapisaną do pamięci operacyjnej nawet po wyłączeniu zasilania. Pozwala to błyskawicznie rozpoczynać pracę po włączeniu, gdyż nie traci on ani chwili na załadowanie plików systemowych i aplikacji z dysku do... Czytaj więcej »

Dwu-gigabajtowe CD-ROM-y

Japońska firma NEC Corporation obiecuje, że jej nowy napęd CD-ROM będzie mógł odczytywać do 2 GB danych, zapisanych na dyskach CD-ROM. Czytaj więcej »

"Lis pod Oknem"

FoxPro 2.5 for Windows jest jednym z pierwszych zaawansowanych systemów relacyjnych baz danych dla środowiska MS Windows. Jest to też jeden z nielicznych systemów korzystających z dialektu dBase. Zestaw jest przeznaczony zarówno dla nowicjuszy, jak i dla profesjonalistów pragnących pisać aplikacje z zaawansowanym graficznym interfejsem użytkownika. Czytaj więcej »

Automatyczna defragmentacja dysku

Dotychczasowe procedury defragmentacyjne dysku traktowane były jako przykra konieczność. Godziny zużyte na pracę programów optymalizujących mogą być wykorzystane znacznie bardziej produktywnie, zaś obserwacji żmudnego i nieciekawego procesu z pewnością nie można zaliczyć do przyjemności. Softlogic Solutions Inc. proponuje inne podejście do procesu defragmentacji - program, który... Czytaj więcej »

Rozszerzanie z poprawianiem (czyli Zecer 2.0 TrueType)

Oprogramowanie tworzone przez potentatów rynku software'owego (takich jak np. Microsoft, Borland, Lotus czy WordPerfect) jest oczywiście wspaniałe, uniwersalne i w ogóle, tylko że... nie wymyślono jeszcze takiego programu, który nie dałby się, przynajmniej ździebko, ulepszyć. Czytaj więcej »

Acer z MIPS R4x00

Firma Acer ogłosiła, że dostępne już są jej komputery AcerFormula z procesorami MIPS R4000 i R4400. Do każdego z nich dołączona będzie kopia Windows NT. Czytaj więcej »

Image czyni cuda

Od dawna wiadomo, że niekonwencjonalny i atrakcyjny wygląd produktu jest świetnym sposobem aby zainteresować klientów. Fakt ten dotarł już do świadomości producentów artykułów elektronicznych, czego wynikiem są np. telefony przypominające samochód sportowy, pianino, a nawet hamburgera. Może więc nadszedł czas na rewolucję w zewnętrznym wyglądzie komputera? Tak właśnie... Czytaj więcej »

Debata nad specyfikacją kart PCMCIA

Personal Computer Memory Card International Association (PCMCIA) konsultuje z producentami notebooków wprowadzenie specyfikacji nowego typu kart PCMCIA. Grupa zamierza odwieść producentów od tworzenia kart grubszych od 10,5 mm. Czytaj więcej »

Ewolucja od technologii SL do SL Enhanced

Od kilku lat zaobserwować można szybki rozwój konstrukcji mikrokomputerów przenośnych, których parametry zaczynają dorównywać parametrom komputerów stacjonarnych. Postęp w tej dziedzinie związany jest ściśle z rozwojem technologii pozwalających na zmniejszenie poboru mocy przez układy procesorowe i peryferyjne. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

Komputery IBM RS/6000

Komputery IBM RS/6000 (RISC System 6000) powstały na początku 1990 r., ale idea ich opracowania datuje się od połowy ubiegłego dziesięciolecia. Wcześniej jeszcze w kołach naukowców rozgorzały gorące spory, związane z architekturą komputerów i próbą udzielenia zadowalającej odpowiedzi na pytanie: czy da się osiągnąć istotne zwiększenie mocy obliczeniowej komputera przez... Czytaj więcej »

Szybki Ethernet firmy 3 Com

Użytkownicy borykający się ze zbyt małą szybkością transmisji w sieci, mogą oczekiwać znacznej poprawy pod koniec tego roku, gdy na rynku pojawi się Fast Ethernet pozwalający na transmisję danych z szybkością 100 Mb/s. Czytaj więcej »

GUI przez telefon

Ze względu na rosnącą popularność BBS-ów w naszym kraju warto sięgnąć do tej, często niesłusznie wiązanej z piractwem, dziedziny komputeryzacji. Mamy więc dobre wiadomości dla użytkowników BBS-ów stęsknionych za porządnym interfejsem graficznym - Wildcat Bulletin Board System 3.9 wyposażony w interfejs GUI jest już na rynku. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danych

NetWare 4.0 SFT III

Novell, Inc. zamierza wkrótce (w ciągu kilku tygodni) zaprezentować wersję beta pakietu NetWare 4.0 SFT (System Fault Tolerant) III. Daje on do ręki użytkownikom sieci NetWare 4.0 możliwości wykorzystania technik "fault tolerant", zabezpieczających dane przed awariami m.in. napędów dyskowych. Czytaj więcej »

Okolice informatyki

SUPER MARIO BROS

To tytuł amerykańskiego filmu, który wchodzi na polskie ekrany i nie trzeba być wielkim prorokiem, żeby wróżyć mu ogromne powodzenie. Tak było we wszystkich krajach, do których ten film trafił i nie ma powodu, żeby w Polsce było inaczej. Mogą się Państwo jedynie zastanawiać jaki jest powód, że o tym filmie piszemy w CW i co on ma wspólnego z komputerami. Otóż ma i to bardzo... Czytaj więcej »

Garść cytatów i powiedzonek

Dobry system informatyczny to taki, któremu nawet informatyk nie może wyrządzić szkody. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

EDI i jej ferajna (3)

Elektroniczna Wymiana Danych (Electronic Data Interchange) stosowana jest już powszechnie przez duże firmy zachodnie. W układach międzynarodowych system EDI funkcjonuje m.in. w przemyśle samochodowym. Również polskie lobby motoryzacyjne zdecywało o stosowaniu EDI w polskich fabrykach pracujących na rzecz motoryzacji. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Z czym do sieci lokalnej (cz. 2)

W poprzednim odcinku artykułu "Z czym do sieci lokalnej" omówiliśmy kilka możliwości wyboru rodzaju sieci LAN. Każdej z nich towarzyszy szereg ograniczeń, z których sprawy liczby użytkowników sieci oraz zasięgu instalacji sieciowej należą do ważniejszych zagadnień. Rozwiązaniu tych problemów służy idea łączenia wielu sieci lokalnych w większy system sieciowy. Do tego celu... Czytaj więcej »

Kłopoty z drukarkami i innymi urządzeniami peryferyjnymi

W poprzednich odcinkach pisałem o kłopotach z drukarkami i sterownikami do nich. W międzyczasie dowiedziałem się, że w Polsce istnieje jednak co najmniej jedna firma, która wraz ze sprzedawanymi drukarkami dostarcza aktualne sterowniki do popularnych programów DOS i Windows. Jeśli tylko będę miał okazję przetestować te drukarki, przedstawię wyniki na naszych łamach. Czytaj więcej »

Infoman '93

W ciągu czterech dni trwania II Międzynarodowych Targów zarządzania Informacją InfoMan '93 odbędzie się wiele różnotematycznych sesji. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Dwadzieścia pierwszych korporacji informatycznych świata

W roku 1992 pierwsza dziesiątka największych korporacji informatycznych świata utrzymała niemal taką samą kolejność co w roku poprzednim - stwierdza kolejny rankig 100 czołowych korporacji komputerowych, który ogłosiła amerykańska DATAMATION. Czytaj więcej »

Światowa premiera nowych komputerów Data General; firma w Polsce

W budapesztańskim hotelu Duna-Marriott, w dniu 29 czerwca 1993 r., odbyła się światowa prezentacja nowych produktów firmy Data General, prowadzona przez Petera Gyenesa, wiceprezydenta firmy Data General, Węgra z pochodzenia. Czytaj więcej »

Partnerstwo z dużą przyszłością

W pierwszym rankingu ComputerWorlda, obejmującym 100 największych firm komputerowych w naszym kraju, ICL zajmuje 6. a Softbank 71. miejsce na liście ogólnej i pierwsze wśród głównych producentów polskiego oprogramowania. Czytaj więcej »

Prognozy dla rynku

Siemens-Nixdorf Informationssysteme AG opracował sieć neuronową, która pozwala przewidywać koniunkturę gospodarczą. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...