powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2004

Wydanie 3/2004, 1 marca 2004
3/2004
Prezentacje firmowe

Heuthes: referencje

HeuthesHistoria, kompetencje i pozycja rynkowa firmy Heuthes - jednego z czołowych dostawców oprogramowania wspomagającego zarządzanie.

Wywiad miesiąca

IT jest dla biznesu

O rynku narzędzi do zarządzania mówi Andrzej Jaskulski, prezes CompFort Meridian Polska. Czytaj więcej »

Infrastruktura

Przygotuj się na awarie zasilania

We współczesnym świecie łatwo jest uwierzyć w potęgę techniki i zupełnie się od niej uzależnić. Należy jednak pamiętać, że zdecydowana większość urządzeń nie może funkcjonować bez energii elektrycznej, a ta nie zawsze jest dostępna. Czy po ubiegłorocznej serii awarii zasilania w wielkich aglomeracjach na świecie, również w Polsce może zgasnąć światło? Czytaj więcej »

Dane zawsze dostępne

Nie ma wątpliwości, że nagła utrata dostępu do danych w firmie to - po klęskach żywiołowych - jeden z najgorszych wypadków. Brak możliwości kontynuowania procesów biznesowych może spowodować niewyobrażalną w skutkach katastrofę finansową. Czemu niewyobrażalną? Bo wiele firm nigdy nawet nie próbowało oszacować strat powstałych w wyniku takiego zdarzenia. Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

Standardy elektronicznej aprowizacji

Wyposażanie elektroniczne (provisioning) jest procesem zarządzania przydziałem zasobów IT pracownikom, partnerom i kooperantom w ramach zarządzania tożsamością. Provisioning staje się usługą coraz powszechniej dostępną i wraz z jej dojrzewaniem pojawia się potrzeba otwartego standardu wspierającego integrację kont i usług infrastruktury zarządzania i tożsamości. Czytaj więcej »

Testy i porównania

VoIP dla telepracowników

Telefonia IP daje nowe możliwości pracownikom mobilnym i rewolucjonizuje sposób, w jaki telepracownicy łączą się i współpracują z macierzystym biurem. W teście porównano przydatne w telepracy produkty VoIP takich firm, jak Alcatel, Avaya, Cisco, Mitel Networks oraz Nortel. Oprócz cen zestawione produkty różnią się funkcjonalnością, zakresem oferowanego bezpieczeństwa i... Czytaj więcej »

Kablofonia IP po polsku

Rozwiązania telefonii IP w sieciach kablowych zdobywają coraz większą popularność i mogą stanowić ciekawą propozycję dla firm zatrudniających telepracowników. Czytaj więcej »

Nowe technologie

Akcelerarory XML

XML staje się swoistym dialektem web services. Jednak elastyczność XML stanowi duże obciążenie dla infrastruktury sieciowej. Wykonanie takich zadań, jak transformacja, kompresja i ochrona XML web services, konsumuje niekiedy blisko 80% mocy przetwarzania serwera. Czytaj więcej »

WWN - adresowanie w Fibre Channel

Wszystkie urządzenia pracujące w sieciach pamięci masowych powinny mieć unikalne adresy. Są one wtedy właściwie identyfikowane i można mieć pewność, że dane są wymieniane między właściwą stacją nadającą a stacją docelową. Czytaj więcej »

802.16a - bezprzewodowe łącze na ostatniej mili

Niestandardowe bezprzewodowe sieci stacjonarne pierwszej generacji cechowała kiepska wydajność w przypadku braku bezpośredniej widoczności i wysokie ceny sprzętu. Z powodu tych wad szerokopasmowe sieci bezprzewodowe nie upowszechniły się tak, jak można było tego się spodziewać. Standard IEEE 802.16a dla bezprzewodowych sieci miejskich (MAN) może to zmienić. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Wirtualni operatorzy komórkowi

W optymalizacji kosztów związanych z budową i eksploatacją infrastruktury ważne są zagadnienia dotyczące jej współdzielenia przez wiele podmiotów. Ekstremalnym przypadkiem współdzielenia zasobów jest koncepcja operatora wirtualnego. Czytaj więcej »

Naciśnij i mów

Nazwa usługi - push to talk - jest jednocześnie najkrótszym jej opisem. Abonent wybiera rozmówcę, naciska przycisk, mówi, zwalnia, przyciska, po czym słucha odpowiedzi. To próba dodania funkcjonalności walkie-talkie do telefonu komórkowego z wykorzystaniem sieci GPRS dla transmisji pakietów IP przenoszących próbki mowy. Czytaj więcej »

Świat w sieci

Do gry wchodzi Wrocław

Rzecz trudna do pojęcia, ale ten jeden raz autentycznie społeczna inicjatywa, którą nie sterowały żadne partyjne komitety, uruchomiła ciąg zdarzeń w systemie tzw. gospodarki planowej bez precedensu. Czytaj więcej »

Baza wszystkich ludzi

Barbarzyńcy u bram imperium, czyli stojący w kolejce do amerykańskiego immigration obywatele świata drugiej kategorii. Stanąłem w jednej z nich pod koniec stycznia po wylądowaniu w Los Angeles. Nieudolnie odcisnąłem paluchy, potem ustawiłem się do pamiątkowej fotki. Chciałem, żeby wyszła ładnie, więc się uśmiechnąłem. Fotograf i kontroler w jednym docenił moje wysiłki i... Czytaj więcej »

Trzy, dwa, jeden... znikamy!

Informacja przychodzi e-mailem albo za pośrednictwem internetowego komunikatora. Czas, miejsce i zadanie do wykonania. Potem czeka się na ten właściwy moment. Synchronizacja zegarków, rozeznanie i start. Wejście jest nagłe, postronne osoby- zszokowane. To flash mob - ''błyskawiczny tłum''- pomysł na spontaniczną manifestację ludzi Internetu w ''realu''. Czytaj więcej »

Zastosowania

Aplikacje TETRA

Standard radiowej łączności trankingowej TETRA staje się podstawą łączności w sektorze bezpieczeństwa publicznego i państwowego w krajach UE. W Polsce również są uruchamiane nowoczesne aplikacje - w zastosowaniachzarówno cywilnych, jak i związanych z bezpieczeństwem. Czytaj więcej »

Porady

Z poradnika administratora

Pierwsza porada dotyczy składowania serwera Exchange, druga - sposobu na tanie monitorowanie bezpieczeństwa sieci. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...