powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 09-2004, 1 marca 2004
09-2004 Computerworld nr 09-2004
Wiadomości

Wyścig do Bagdadu

W ramach Programu Odbudowy Iraku ogłoszono przetarg na budowę infrastruktury teleinformatycznej. Szanse na zwycięstwo ma DGT z Raytheon i Cisco Systems. Czytaj więcej »

Przez giełdę na Słowację

Enterprise Investors odkupi od firmy COMP 50% akcji Comp Rzeszów. Rzeszowska spółka zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. Czytaj więcej »

Polska z lotu ptaka

Techmex wspólnie z amerykańską firmą Space Imaging stworzy stację zarządzania satelitami. Czytaj więcej »

Skonsolidowane dane

Informatica, jeden z najważniejszych dostawców narzędzi ETL (Extract-Transform-Load), rozpoczyna bezpośrednią działalność w Polsce. Czytaj więcej »

Energia pod kontrolą

ENERGA Gdańska Kompania Energetyczna wykorzysta platformę SAP NetWeaver do integracji systemu R/3 z innymi rozwiązaniami. Czytaj więcej »

Antyradar na polskie firmy

Przetarg PHARE na budowę Zautomatyzowanego Systemu Radarowego Nadzoru polskich obszarów morskich wygrała niemiecka firma Atlas Elektronik. To studium przypadku o równych i równiejszych na unijnym wspólnym rynku. Czytaj więcej »

EITO: IT w Polsce wzrośnie o 12%

Według raportu European Information Technology Observatory (EITO) w 2004 r. rynek teleinformatyczny (ICT) w Europie wzrośnie o 3,1%. W roku 2003 wzrost wyniósł zaledwie 0,8%. Czytaj więcej »

Ciemność zaprogramowana

Jak donosi Associated Press, awarie systemów energetycznych w USA i Kanadzie mogłyby być mniejsze, gdyby nie błąd w oprogramowaniu. Czytaj więcej »

System dla budżetu

Ministerstwo Finansów wybrało ComArch na wykonawcę systemu informatycznego, który ma usprawnić zarządzanie środkami budżetowymi. Na mocy osobnej umowy krakowska spółka zbuduje dla resortu finansów hurtownię danych oraz dostarczy narzędzia analityczne wspomagające proces planowania polityki fiskalnej. Wartość kontraktów wynosi odpowiednio: 2,5 mln i 3,5 mln zł. Czytaj więcej »

Prognozy Emaxu, na razie bez Ster-Projektu

Przychody Grupy Emax wzrosły w 2003 r. do 223 mln zł (205 mln rok wcześniej), a zysk netto wyniósł 10,5 mln zł. Wartość zamówień firmy na 2004 r. wynosi już 120 mln zł (wg prognoz na koniec roku przychody mają wynieść ok. 280 mln zł). Czytaj więcej »

Symfonia na cztery ręce

Działalność rozpoczęła firma Datev Symfonia, spółka powołana przez Matrix.pl i niemiecki Datev eG. Prezesem firmy została Elwira Sokołowska, która wcześniej pełniła funkcję zastępcy dyrektora generalnego w Matrix.pl. Czytaj więcej »

3G Plusa w Warszawie

Polkomtel (Plus GSM) uruchomił testowo sieć UMTS. W jej zasięgu znajduje się centrum Warszawy. Testowa sieć składa się z dziewięciu węzłów NODE B, kontrolera i centrali. Niezbędny sprzęt dostarczyła Nokia. Czytaj więcej »

Telmax kupuje Informę

Telmax przejmie za ok. 10 mln zł 100% udziałów w spółce Informa. Czytaj więcej »

Polska członkiem EPO

Polska 1 marca br. stała się członkiem Europejskiej Organizacji Patentowej (EPO). Oznacza to również przestrzeganie przez nasz kraj konwencji o udzielaniu patentów europejskich. Za pośrednictwem EPO firmy z Unii Europejskiej mogą już rejestrować patenty, które będą obowiązywać w Polsce. Do tej pory monopol na to posiadał Polski Urząd Patentowy. Czytaj więcej »

Technologie

Rozszerzanie bitów

Następne wersje procesorów Xeon i Pentium 4E będą zawierać 64-bitowe rozszerzenia podobne do tych, w które AMD wyposaża układy Opteron. Czytaj więcej »

W imię spójności

Standardowe mechanizmy do replikacji baz danych można wykorzystać do budowy systemu IT lub rozwiązania integracyjnego. Czytaj więcej »

Zabójca newsletterów

Newsreader powoduje, że codzienna ''prasówka'' nie wymaga wertowania setek stron i przeglądania dziesiątek witryn internetowych. Czytaj więcej »

Drukarka prawie gratis

Oprogramowanie i usługi mają się stać głównym elementem oferty producentów drukarek dla przedsiębiorstw. Sprzęt będzie wkrótce tylko dodatkiem. Czytaj więcej »

Rozkładane nadzieje

Udział notebooków w sprzedaży komputerów PC stale rośnie. W Polsce sięgnął już ok. 15%, zaś w USA przekroczy wkrótce 50%. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Otwierać nie otwierać

Mimo zaklęć i inwektyw, oprogramowanie open source nie zniknie z powierzchni ziemi. Ze względu na to, że coraz więcej aplikacji ma darmowe odpowiedniki, producenci systemów informatycznych muszą nauczyć się żyć w nowych realiach. Czytaj więcej »

Źródła rezerw

Dobiegła końca era wielkich wdrożeń w systemach spedycyjnych i logistycznych. Wszystkie duże firmy mają systemy umożliwiające zarządzanie flotą, planowanie transportu i śledzenie przesyłek. Nowe wyzwania, jakie stoją przed nimi, są związane z udoskonaleniem procesu wymiany danych z klientami, a także błyskawicznym oferowaniem nowych usług. Czytaj więcej »

Konteksty

Kosmiczna informatyka

Spektakularne doniesienia dotyczące obecnych badań Marsa pozostawiają w cieniu rocznicę 40-lecia obecności komputerów w kosmosie. Czytaj więcej »

Treści bez wartości

Media tradycyjne stanowią wciąż podstawowe źródło informacji dla różnego rodzaju serwisów udostępnianych w Internecie i sieciach telefonii komórkowej. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Na granicy jest strażnica

Tytuł tego felietonu jest zapożyczeniem ze słów pochodzącej z lat pięćdziesiątych, a bardzo wówczas popularnej piosenki, o łatwo wpadającej w ucho melodii i sentymentalno-patriotycznym tekście. Czytaj więcej »

Uwiarygodnienie technologii

Oglądając filmy, w których znaczące epizody ocierają się o zastosowania komputerów, nabieram przekonania, że technologia informatyczna jest tam nieraz tak uwiarygodniona, że aż za bardzo, co w obeznanym nieco z tematem człowieku wywołać może odrazę przechodzącą nieraz w konwulsje womitacyjne. Czytaj więcej »

Połowa świata

Innowacja, wiedza oraz skłonność do zmian i podejmowania ryzyka - te cechy napędzają informatykę. Informatyka to ''piękna pani'', która przyciąga podobnych do niej: przedsiębiorczych, bystrych i dynamicznych. Takich jak Vahe, którego historię chcę Państwu opowiedzieć dzisiaj. Czytaj więcej »

Nasz właściwy człowiek

W ogólnym rozgardiaszu politycznym spowodowanym przez wymianę zarządu TVP, a w szczególności przez niespodziewane zakończenie konkursu na prezesa owej instytucji, prawie zupełnie uwadze mediów (także niestety CW) umknął fakt, że członkiem Zarządu TVP SA ds. nowych technologii i rozwoju został dr Marek Hołyński, prezes Mazowieckiego Oddziału i członek Zarządu Głównego... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Podcinanie gałęzi

Rozwiązania informatyczne stają się coraz bardziej elastyczne, samodzielne i - rzec by można - sprytniejsze. To wszystko paradoksalnie oznacza nieoczekiwane kłopoty dla informatyków. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...