powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 28-1993, 19 lipca 1993
28-1993 Computerworld nr 28-1993
biznes, rynek, gospodarka

Dun & Bradstreet Software w Polsce

Firma Dun & Bradstreet powstała w czasach, gdy pojęcie software'u nie było jeszcze znane. Wprawdzie istniał "hardware", ale ten termin dotyczył raczej artykułów metalowych i handlu nimi, nie mając nic wspólnego z jego współczesnym, informatycznym, rozumieniem. Firma powstała bowiem w 1841 r. w USA, kraju zmagającym się wtedy z problemami ekonomicznymi, związanymi z gwałtownym... Czytaj więcej »

Brak DRAM-ów

Znów brakuje na rynku pamięci DRAM (Dynamic Random-Access Memory). Czytaj więcej »

Krótki cykl życiowy

Zeszłoroczna wojna cen wywołała głębokie zmiany na rynku PC. Czytaj więcej »

COSE nabiera życia

W marcu br. IBM, Hewlett-Packard Co., Unix System Laboratories Inc., SunSoft Inc. i inne firmy powołały grupę COSE - Common Open Software Environment. Czytaj więcej »

Handel z Chinami

Producenci sprzętu komputerowego i telekomunikacyjnego w USA apelują do swojego rządu o przyznanie Chinom klauzuli najwyższego uprzywilejowania. Czytaj więcej »

Apple przegrywa w sądzie

Proces o 5,5 mln USD odszkodowania za naruszenie praw autorskich, wytoczony przez Apple firmom Microsoft i Hewlett-Packard, został umorzony przez Sąd Federalny w Stanach Zjednoczonych. Czytaj więcej »

Sieciowy Anti-Virus

Firma Dagma (Katowice, ul. gen. Jankego 15, tel. 523 789) rozpoczęła sprzedaż pakietu antywirusowego Anti-Virus Toolkit for NetWare autorstwa brytyjskiej firmy S & S International. Pakiet ten jest używany przez ponad 2 mln użytkowników na całym świecie. Przystosowano go do pracy w sieci NetWare 3.11 Novella, zaś w przygotowaniu znajduje się wersja dla sieci NetWare 2.2. Czytaj więcej »

56 GB pamięci masowej

Firma Dell oferuje sterownik DSA (Dell SCSI Array) Release 2, zbudowany w standardzie EISA i współpracujący z (maksymalnie) 14 dyskami SCSI. Mogą one mieć pojemność 0,5 MB, 700 MB lub 1 GB (czyli łącznie do 14 GB) i pracować zgodnie z technologią RAID 0, RAID 1 i RAID 5. Czytaj więcej »

Pentop czy notebook?

Prezentowany przez Zenith Data Systems na PC Expo '92 system umożliwiający wykorzystanie notebooka jako pentopu jest nareszcie na rynku. Co prawda, wystawiony w 1992 r. model nigdy nie doczekał się produkcji seryjnej, lecz Z-Notepad 425Ln jest jego wersją rozwojową. Czytaj więcej »

Reputacja i tożsamość firmy

Wizerunek firmy jest tym, co ludzie o niej myślą, tożsamość zaś - za pomocą czego ją identyfikują. Takie definicje podaje Zbigniew Zemler w książce "Public Relations - Kreowanie Reputacji Firmy". Jest to jedyna - jak do tej pory - pozycja wydawnicza w Polsce, zajmująca się analizą powodzenia przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych, w warunkach gospodarki rynkowej. Czytaj więcej »

Wyścig kontynentów trwa

Największa dynamika rozwoju w latach 1986-1991 cechowała rynki: stacji roboczych (o 400%), usług obliczeniowych (200%), oprogramowania i PC (ponad 100%). Zdecydowanie najbardziej masowo sprzedaje się komputery osobiste. Do takich wniosków prowadzą dane amerykańskiej firmy konsultingowej McKinsey, która dopiero pod koniec 1992 r. opublikowała globalne wyniki firm komputerowych w latach... Czytaj więcej »

Cenniki

Sycylijski kraVAT

Czekaliśmy, czekaliśmy... w końcu się doczekaliśmy, gdyż - zgodnie z naszymi prognozami - po 4 lipca ceny PC ostro poszły w górę. Ci, którzy zastosowali się do naszych rad i nabyli komputer w korzystnym dla siebie okresie, mogą dziś spać spokojnie - ominęły ich bowiem zarówno niedawne wahnięcia kursu dolara, jak i wprowadzenie nowej taryfy celnej, czy obecna, 22% zwyżka,... Czytaj więcej »

Sieciowe systemy operacyjne oparte o serwery

Dzisiejsze wydanie "Cennika" poświęcamy sieciowym systemom operacyjnym NOS (Network Operating Systems) opracowanym przez firmy: Apple Computer, Banyan Systems, IBM, Microsoft i Novell. Czytaj więcej »

giełda pracy

Rekrutacja i jej strategia

Znakomity teoretyk i praktyk od spraw organizacji pracy, Amerykanin Philip Crosby, sformułował kilka zasad skutecznego działania, które do nas zaczynają docierać za pośrednictwem .Francji, a konkretnie - Francuskiego Instytutu Zarządzania (IFG) w Warszawie. To właśnie tu wykłada się strategię zarządzania zasobami ludzkimi, z uwzględnieniem najnowocześniejszych osiągnięć... Czytaj więcej »

Informacje ekonomiczne

W czerwcu...

Unisys wygrał z IBM przetarg na dostawę systemów do elektronicznych punktów sprzedaży w szkockich pubach w Midlands, opiewający na sumę 440 tys. USD. W ciągu 2 lat Unisys dostarczy terminale IBM, drukarki Datac, monitory Philipsa i modemy Motoroli. Czytaj więcej »

Przebojowa promocja produktu

Firma Computer Associates International Inc. zastosowała nowatorską metodę promocji swego oprogramowania na rynku. Czytaj więcej »

Baza danych z częściami komputerowymi

Database for Commerce and Industry (DCI), niemiecka firma z siedzibą w Starnberg udostępniła producentom z branży komputerowej ciekawą usługę informacyjną. Czytaj więcej »

Walka z piratami

Stowarzyszenie Komercyjnego Oprogramowania (Business Software Alliance) ogłosiło, że prowadzona od czterech lat akcja zwalczania piractwa zaczyna przynosić rezultaty. BSA uważa rok 1991 za najgorszy. Przemysł software'owy stracił wówczas w Europie 5,3 mld USD na skutek nielegalnego rozprowadzania programów. W zeszłym roku straty wyniosły 4,6 mld USD (w USA 1,9 mld USD, w Azji 5,1 mld... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Klient i serwer w Chase Manhattan

Bank Chase Manhattan buduje dla swoich potrzeb sieć komputerów osobistych o architekturze klient/serwer, która będzie włączona do światowego systemu tego banku. Zgodnie z planami, do końca roku mają zostać uruchomione pierwsze aplikacje, a wsród nich program do obsługi rozproszonych baz danych, który umożliwi oddziałom banku łatwiejszy dostęp do, zgromadzonych w centralnym... Czytaj więcej »

Panaceum czy trucizna?

Początkowo banki zachodnie entuzjastycznie podeszły do nowoczesnej techniki. Teraz uczą się, że jest to kosztowne lekarstwo, które nie zawsze skutkuje. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Brother M-4318

Dzisiejszym gościem naszego kącika jest drukarka Brother M-4318, którą przynajmniej pod względem parametrów użytkowych i własności eksploatacyjnych należy zaklasyfikować do 9-io igłowych urządzeń typu heavy duty, przeznaczonych do kolorowego drukowania na kartkach o formacie A3. Czytaj więcej »

Intel486 już w sprzedaży

Intel Corp. ogłosił, że od 21 czerwca br. wprowadza na rynek rodzinę mikroprocesorów Intel486, o zmniejszonym zużyciu energii, zbudowanych dzięki zastosowaniu technologii SL Enhanced. Ich wykorzystanie znacznie obniży zapotrzebowanie na moc mikrokomputerów stacjonarnych oraz przyczyni się do rozwoju notebooków o parametrach desktopów. Czytaj więcej »

Kolorowa drukarka laserowa

Firma QMS Inc. zaprezentowała kolorową drukarkę laserową przeznaczoną do pracy w biurze. Kosztuje ona 12,5 tys. USD, a więc kilka razy taniej niż dotychczas oferowane urządzenia. QMS ColorScript Laser 1000 pozwala na czarno-biały i kolorowy druk na papierze oraz przezroczystych foliach. Rozpoczęcie sprzedaży tego urządzenia planowane jest na sierpień br. Czytaj więcej »

Nowe drukarki Epsona

Epson America Inc. wprowadził na rynek dwie drukarki 24- igłowe, które są szybsze i ciszej pracują. Czytaj więcej »

MiniEuro - "mówiący" program

Komputerowy system MiniEuro wspomaga naukę języków obcych w zakresie wymowy, ortografii i gramatyki. Dzięki połączeniu graficznych możliwości komputera oraz cyfrowej techniki odtwarzania dźwięku komputer zamieniono w językowe stanowisko laboratoryjne. Minimum potrzebnego sprzętu to: komputer kompatybilny z IBM PC XT, 640 kB RAM, twardy dysk 20 MB, karta Hercules, DOS 3.0 lub wyższy... Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

Thunderbird beta

IBM oferuje swoim klientom bezpłatne wersje beta oprogramowania łączącego oddalone komputery osobiste między sobą lub z centralnym komputerem. Program o nazwie Thunderbird umożliwia dostęp do odległych sieci lokalnych (32 serwerów sieciowych lub PCtów) i uruchomienie na nich niezmodyfikowanych aplikacji. Czytaj więcej »

UniCenter nadzoruje stacje robocze

Computer Associates International Inc. rozpowszechnia system UniCenter nadzorujący serwery Hewlett-Packard 9000. Czytaj więcej »

Co to jest OLE 2.0

Współczesne środowisko pracy z komputerem wzbogaca się ciągle o nowe narzędzia i możliwości. Obecnie wykonuje się rutynowo prace, które jeszcze kilka lat temu wydawały się niemożliwe do zrobienia. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

EDI i jej ferajna (2)

EDI (Electronic Data Interchange), czyli Elektronicznej Wymiany Danych, eliminującej obieg dokumentów papierowych i powodującej jakościowe zmiany w życiu gospodarczym i społecznym, poza koniecznością przyjęcia pewnych standardów (CW 27/93), wymaga także działań, wykraczających poza problemy techniczne. Czytaj więcej »

Pośrednik telefoniczny

Rozmowy telefoniczne kosztują niewiele w USA. Fakt ten wykorzystują pośrednicy, którzy umożliwiają zamawianie rozmowy tak, jak gdyby inicjatorem połączenia był ktoś w USA. Na przykład 1 min rozmowy z Brazylii do USA zamawiana w Embratel kosztuje 2,75 USD. Jedna minuta rozmowy z USA do Brazylii zamawiana przez Viatel kosztuje 1,84 USD. Analogicznie połączenie z Brazylii do Francji... Czytaj więcej »

AT & T testuje system ATM

AT & T zapowiada przeprowadzenie prób łączności na odległość 15000 km, używając technologii ATM (Asynchronous Transfer Mode). Czytaj więcej »

Vademecum CW

Z czym do sieci lokalnej?

Coraz większą rolę w naszym życiu zaczynają odgrywać sieci komputerowe. Jest to spowodowane z jednej strony względami ekonomicznymi - wielu użytkowników może korzystać ze wspólnych zasobów drogiego sprzętu jak, np.: duże dyski twarde czy drukarki laserowe. Z drugiej strony, korzystanie z instalacji sieciowych pozwala na coraz lepszą organizację pracy, ułatwioną komunikowaniem... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Informacja to pieniądze

Pod tym samym hasłem, co przed rokiem, ale w zupełnie innej oprawie odbyły się w Pałacu Kultury i Nauki w dniach od 30 czerwca do 2 lipca III Targi Informacji, Euroinfo'93. Czytaj więcej »

Intertrading - apetyt na światłowody

Seminarium szczecińskiej firmy Intertrading, zorganizowane 25 czerwca br. w warszawskim hotelu Marriott, było poświęcone w całości produktom Fibronics, firmy zajmującej pewne miejsce w światowej czołówce producentów sprzętu sieciowego. Czytaj więcej »

InfoMan '93

W trzecim dniu II Międzynarodowych Targów Zarządzania Informacją InfoMan '93 (7-10 września br., hala gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego przy ul. Wiejskiej 1, organizator - Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.) odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu o nagrodę im. S. Staszica. Czytaj więcej »

Pół roku działalności Microsoft w Polsce

Firma Microsoft pojawiła się w Polsce wraz z komputerami osobistymi, gdyż jej system operacyjny działa w większości z nich. Natomiast polski oddział firmy, Microsoft sp. z o.o., działa nieco ponad pół roku. Z okazji oficjalnej prezentacji Works dla Windows po polsku (CW nr 27 z dnia 5.07.1993), nadarzyła się okazja porozmawiania o planach i zamierzeniach tej firmy w Polsce. Czytaj więcej »

Licencja Windows NT dla naukowców

Podczas wystawy Windows World w Atlancie szef Microsoft Bill Gates ogłosił, że Microsoft ma zamiar przyznać instytucjom naukowo-badawczym (Brown University, Carnegie Mellon University, Massachusetts Institute of Technology, Stanford University, University of California Berkeley, University of Washington i Xerox Palo Alto Research Center) licencję na kod źródłowy systemu operacyjnego... Czytaj więcej »

Piąta Górska Szkoła PTI

Tegoroczna, piąta już Jubileuszowa Wyższa Międzynarodowa Górska Szkoła PTI, która odbyła się w Szczyrku w dniach 21-25 czerwca, zgromadziła ok. 130 uczestników z całej Polski. eprezentowane były zarówno różnej wielkości firmy komputerowe, jak i banki, zakłady przemysłowe, uczelnie i instytuty - a więc dość szeroki przekrój polskiego środowiska informatycznego. Czytaj więcej »

Thesar rośnie w siłę

Thesar dokonał 25 czerwca br.uroczystego otwarcia sklepu w Warszawie, przy ul. Tamka 49. Asortyment towarów w dniu inauguracji to m.in. sprzęt firmy DELL, drukarki i skanery Epsona, sprzęt Hewlett-Packarda, dyskietki oraz kasety Verbatimu, oprogramowanie firmy Lotus. Czytaj więcej »

Soft-tronik laureatem International Trophy for Technology and Quality

Już po raz czternasty rozdano 28 czerwca w Genewie nagrody za technologię i jakość, przyznawane przez dwie międzynarodowe organizacje - Editorial Ofice i Trade Leaders Club, który zrzesza wszystkich dotychczasowych laureatów. Czytaj więcej »

HetmaNOWE terminale

W dniu 30.06 br. w siedzibie Klubu Kapitału Polskiego (Pałac Blanka, Warszawa, ul. Senatorska 13), amerykańska firma WYSE Technology oraz działające od 1988 r. na polskim rynku przedsiębiorstwo usługowo-produkcyjne PC-ARC International (Warszawa, ul. Noakowskiego 10, tel. 11 14 11 w. 239), znane m.in. z produkcji HETMAN-ów, (rodziny RISC-owych stacji roboczych, kompatybilnych z wyrobami... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...