powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 27-1993, 5 lipca 1993
27-1993 Computerworld nr 27-1993
biznes, rynek, gospodarka

AKCJON-2000 - coś dla akcjonariuszy

Agencja Informatyki Euro-Comp oferuje zmodyfikowaną wersję 4.05 swego systemu AKCJON-2000, przeznaczonego dla spółek akcyjnych, przystosowanego również do obsługi akcjonariatów pracowniczych. Czytaj więcej »

ROBBO rodem znad Wisły

Krakowski XLand promuje nową grę komputerową własnej produkcji o nazwie ROBBO, której bohaterem jest sympatyczny, żądny przygód robot, wędrujący przez szereg wypełnionych zasadzkami labiryntów. Czytaj więcej »

Sieciowy Anti-Virus

Firma Dagma (Katowice, ul. gen. Jankego 15, tel. 523 789) rozpoczęła sprzedaż pakietu antywirusowego Anti-Virus Toolkit for NetWare autorstwa brytyjskiej firmy S & S International. Pakiet ten jest używany przez ponad 2 mln użytkowników na całym świecie. Jest przystosowany do pracy w sieci NetWare 3.11 Novella, zaś w przygotowaniu znajduje się wersja dla sieci NetWare 2.2. Czytaj więcej »

WellCAM 2D - nowy CAD po polsku

WellCAM 2D to program typu CAD, przeznaczony głównie do wspomagania projektowania konstrukcji mechanicznych. Może jednak być z powodzeniem wykorzystywany do prac architektonicznych, geodezji, kartografii projektowania urządzeń sanitarnych, górniczych, hutniczych, wyposażenia budynków i mieszkań, itp. WellCAM 2D jest całkowicie polskojęzyczny, łącznie z treścią komunikatów na... Czytaj więcej »

Oklaski dla PageMakera 5.0

Skończyło się długie (od 1991 r.) oczekiwanie na PageMakera 5.0. Wersja pod system operacyjny Windows będzie dostępna prawdopodobnie jeszcze w bm., zaś 30 dni poźniej otrzymają go również posiadacze Macintosha. Czytaj więcej »

System 3000 wkracza na pole CAD

System 3000, krakowska firma (tel. 16 23 01 - 07), której udziałowcami są Elektrim (55%), Trust (40%) i TDI (5%), znana jest choćby z tego, że od stycznia '92 r. wyszła na czoło w sprzedaży na rynku polskim produktów Hewlett-Packarda, wyprzedzając w tym takich wyjadaczy jak Ster-Projekt, Lumenę, Computerland i DHI. O dynamice rozwoju firmy świadczą jej dalsze plany, związane tym... Czytaj więcej »

Prezydent Clinton wojuje z EWG

Wspólnota Europejska utrzymuje 3% zróżnicowanie preferencyjne dla europejskich firm komputerowych. Zróżnicowanie to oznacza, że jeśli firma amerykańska i firma europejska przedstawią dokładnie ten sam projekt realizacji zamówienia, firma amerykańska wygrywa dopiero wówczas, gdy potrafi zrealizować zamówienie za cenę niższą o co najmniej 4%. Czytaj więcej »

Bull na giełdę

Nowo mianowany, konserwatywny minister gospodarki we Francji, Edmond Alphandery oświadczył, że Bull będzie prywatyzowany. Czytaj więcej »

Komputer w każdym wigwamie?

Apple Computer i British Telecom założyły w W. Brytanii stowarzyszenie Telecottages Association. Czytaj więcej »

Novell kupuje bibliotekę obiektową

Novell zamierza wykupić za 17,3 mln USD akcje firmy Serius Corp. (część udziałów kupił już rok wcześniej), która zajmuje się tworzeniem obiektowo zorientowanych narzędzi. Czytaj więcej »

Na początku czerwca...

Unisys wygrał z IBM przetarg na dostawę systemów do elektronicznych punktów sprzedaży w szkockich pubach w Midlands, opiewający na sumę 440 tys. USD. W ciągu 2 lat Unisys wyposaży je w terminale IBM, drukarki Datac, monitory Philipsa i modemy Motoroli. Czytaj więcej »

Alians Microsoftu z TV

Microsoft zamierza zawiązać joint-venture z Time Warner i Tele-Communications, mający na celu stworzenie oprogramowania dla telewizji interakcyjnej. Czytaj więcej »

DEC versus Olivetti

DEC ma renegocjować pewne aspekty umowy z Olivetti, dotyczące sprzedaży pecetów z procesorem Alpha w Europie w 1994 r. DEC zmienił zdanie i chce je nie tylko produkować, ale również sprzedawać. Czytaj więcej »

IBM w Rosji

IBM Deutschland zgodził się współpracować z moskiewskim cetrum badawczym Nicevt. Czytaj więcej »

Spadek piractwa komputerowego w Europie

Statystyki, opublikowane przez Business Software Alliance, pokazują, że procent nielegalnego oprogramowania używanego w Europie spadł z 76% w 1990 r. do 66% w 1991 r. Czytaj więcej »

Apple przegrywa w sądzie

Proces o 5,5 mln USD odszkodowania za naruszenie praw autorskich, wytoczony przez Apple przeciwko Microsoft i Hewlett-Packard, został umorzony przez Sąd Federalny w Stanach Zjednoczonych. Czytaj więcej »

Japońska niechęć do pecetów

Japońskie Ministerstwo Handlu i Przemysłu jest zaniepokojone stosunkowo małym zainteresowaniem pecetami w Japonii. Czytaj więcej »

IBM daje rabaty

IBM ogłosił wprowadzenie licznych rabatów dla użytkowników S36, którzy chcieliby wymienić je na AS/400. Czytaj więcej »

Nowe rynki AT & T i DEC-a

AT & T i DEC podpisały umowę w sprawie sprzedaży sprzętu dla sieci lokalnych i rozległych na terenie Europy i Bliskiego Wschodu. We wspólnej ofercie znajdzie się między innymi AT&T SYSTIMAX Premises Distribution System (PDS) i DEChub 900 Multiswitch. Czytaj więcej »

25 mln Okien

Według informacji ogłoszonej przez Microsoft Corporation całkowita liczba licencjonowanych użytkowników MS Windows 3.1 przekroczyła już 25 mln, dzięki czemu produkt ten jest obecnie najpopularniejszym graficznym systemem operacyjnym na świecie. Zgodnie z badaniami Software Publishers Association (SPA) ogólna liczba sprzedanych aplikacji wzrosła w ciągu 11 miesięcy 1992 r. tylko o 11%,... Czytaj więcej »

IBM rezygnuje z laptopów

IBM wycofał się ze sprzedaży laptopów typu L40SX. Czytaj więcej »

giełda pracy

Interakcyjny system wideokomputerowy

W systemach nauczania następują w ostatnich latach rewolucyjne zmiany. Ich bezpośrednią przyczyną jest zastosowanie nowoczesnej techniki komputerowej w dydaktyce. Tak zrodził się m.in. interakcyjny system wideokomputerowy, który łączy działanie komputera i odtwarzacza laserowych dysków wizyjnych. Użytkownik uczy się, oglądając i słuchając treści szkoleniowych, w czym pomaga mu... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Andersen Consulting

Firma Arthur Andersen powstała w Chicago w 1913 r. i od początku zajmowała się konsultacjami dotyczącymi wszelkich aspektów zarządzania. Obecnie łączna liczba zatrudnionych w tej firmie wynosi ok. 66 tys. osób, pracujących w ponad 300 biurach w 72 krajach. W 1988 r. wydzielono z firmy grupę Andersen Consulting, specjalizującą się w konsultacjach systemów informatycznych. Dział ten... Czytaj więcej »

Łącza południowo-wschodnie

W Ośrodku Obliczeniowym rzeszowskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego uruchomiono sieć wydzielonych łączy teletransmisji danych, obejmujących województwo rzeszowskie, tarnobrzeskie, przemyskie i krośnieńskie. Rzeszowski ośrodek jest węzłem sieci ogólnopolskiej i obecnie przetwarza dane bankowe napływające z oddziałów banków NBP, PKO, BDK, BPH i BGŻ. Czytaj więcej »

Strategie KPMG

Centrala belgijskiej firmy KPMG znajduje się w Brukseli. W całym świecie firma zatrudnia ok. 73 tys. osób w 125 krajach, współpracując z ponad 6 tys. partnerów. Doradztwo w sektorze bankowym jest prowadzone w 500 bankach na świecie, z czego 220 znajduje się w Europie. Czytaj więcej »

TELBANK łączy, szkoli, radzi...

Uruchomiona ostatnio sieć połączeń TELBANK umożliwia przekazywanie danych bankowych na obszarze całego kraju. TELBANK składa się obecnie z 22 połączonych ze sobą węzłów, z których każdy umożliwia odbieranie i wysyłanie informacji za pośrednictwem łączy kablowych (miedzianych i światłowodowych), radiolinii oraz kanałów łączności satelitarnej. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Turniej procesorów

Na jednym z seminariów targów Comdex '93 Egil Juliussen z firmy Computer Industry Almanac zaprezentował wyniki porównania mocy komputerów PC z procesorami Intel a układem Alpha firmy DEC. Testowano szybkość programów przetwarzających dane całkowite (integer) i rzeczywiste (typu float-point). Czytaj więcej »

Osobisty asystent Omron

Firma Omron Tateishi Electronics Co. zamierza latem tego roku rozpocząć sprzedaż komputerka typu PDA (Personal Digital Assistant) wyposażonego we wbudowany edytor tekstu i funkcje związane z łącznością. Czytaj więcej »

Subnotebook HP nie zapomina

Nowy subnotebook (1,3 kg) firmy Hewlett-Packard - OmniBook 300 - jest wyposażony w nowy rodzaj pamięci RAM, która "odświeża" się automatycznie, zachowując informację zapisaną do pamięci operacyjnej nawet po wyłączeniu zasilania. Pozwala to błyskawicznie rozpoczynać pracę po włączeniu, gdyż nie traci on ani chwili na załadowanie plików systemowych i aplikacji z dysku do pamięci... Czytaj więcej »

ThinkPady z piórkiem

Na rynku pojawiły się dwa modele pentopa nowej generacji produkcji IBM Personal Computer Co. Pierwszy z nich - ThinkPad 710T TPF - nie posiada wbudowanego "twardziela", w odróżnieniu od wersji HDD wyposażonej w twardy dysk 60 MB i gniazdo PCMCIA II. Czytaj więcej »

Nowe gatunki rzędu myszowatych

Ci, którym znudziła się standardowa dwu- lub trzyklawiszowa implementacja interfejsu z użytkownikiem w postaci tradycyjnej myszy, z pewnością zainteresują się ofertą dwóch producentów sprzętu "myszopodobnego": Appoint i ProHance Technologies. Spoglądając na ich osiągnięcia można dojść do wniosku, że tradycyjny "gryzoń" to staruszek, ustępujący miejsca nowej, lepszej... Czytaj więcej »

Cyrix dla oszczędnych

Cyrix Corp. rozpoczyna rozpowszechnianie rodziny procesorów o podwyższonych parametrach i energooszczędnych własnościach. Czytaj więcej »

Kolorowa drukarka atramentowa HP

Na targach COMDEX/Spring w Atlancie firma Hewlett-Packard zaprezentował nową drukarkę kolorową typu ink-jet, przeznaczoną do pracy w urzędach i biurach. Drukarka DeskJet 1200C kosztuje 1700 USD i zapewnia doskonałą jakość kolorowych wydruków. Jej odpowiedniczka wyposażona w interpreter Adobe PostScript Level 2 oraz interfejs LocalTalk - drukarka DeskJet 1200C/PS - kosztuje 2400 USD.... Czytaj więcej »

Superserwery Sequenta

Sequent opracował rodzinę superserwerów działających pod kontrolą Windows NT Advanced Server. Czytaj więcej »

NCR już z Pentium

18 maja NCR/AT & T przedstawił nową rodzinę stacji roboczych i serwerów z procesorami Pentium, na którą składają się stacje robocze o wydajności 224 MIPS oraz trzy serwery z symetrycznym wieloprzetwarzaniem (SMP). Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

Microsoft rezygnuje z COBOL-u

Microsoft Corp. zapowiedział, że od 30 czerwca br. zaprzestaje sprzedaży swojego pakietu przeznaczonego dla twórców aplikacji w COBOLu - COBOL PDS (Professional Development System). Czytaj więcej »

UniCenter nadzoruje stacje robocze

Computer Associates International Inc. rozpowszechnia system UniCenter nadzorujący serwery Hewlett-Packard 9000. Czytaj więcej »

Baarns - prawa ręka Excela

Firma Baarns Consulting Group Inc. opracowała zestaw narzędzi ściśle zintegrowany ze środowiskiem Excela 4.0 o nazwie Baarns Utilities. Niektóre funkcje Baarns Utilities są po prostu rozszerzeniami funkcji już istniejących, inne pozwalają zaś na wykonanie złożonej operacji w jednym kroku. Do tych pierwszych można zaliczyć Autosave i Zoom. Autosave pozwala na zachowanie do 9 kopii... Czytaj więcej »

PADS-Perform - nowa gwiazda PCB

Na Konferencji Projektowania PCB (płytek drukowanych) 23-24 marca w Burlingame w Kalifornii odbyły się kolejne "zawody" programów CAD do projektowania płytek drukowanych. W Konferencji uczestniczyli praktycznie liczący się w tej dziedzinie producenci, jak Accel Technologies, Altium (P- cad), Massteck, Orcad, PADS Software, Protel i Racal-Redac. Czytaj więcej »

Dyski w Windows NT

Zapis plików na dysku w systemie DOS opiera się o tzw. FAT (File Allocation Table). Windows NT stosuje nowy system zapisu zwany NTFS (New Technology File System). W odróżnieniu od poprzednika pozwala on na użycie nazw katalogów i plików o długości do 256 znaków, przy czym dodatkowo na użytek DOS tworzone są automatycznie nazwy zapewniające odpowiedniość i zgodność obu systemów.... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Baza rachunków

W krakowskim Zakładzie Usług Technicznych Telekomunikacji Polskiej S.A. sprawdzono działanie systemu gromadzenia i rozliczania telefonicznych rachunków abonenckich SERAT. Głównym komputerem jest IBM serii 400, a w urzędach telekomunikacyjnych znajdują się terminale końcowe. System SERAT pozwala nie tylko na udzielenie natychmiastowej informacji o ilości, taryfie i opłacie za... Czytaj więcej »

System nie tylko dla policji

PCradio 9057 firmy IBM jest bezprzewodowym systemem łączności wykonanym specjalnie dla pracowników ruchomych służb działających w terenie. Lekkie i podręczne urządzenie używa standardowych aplikacji opartych na DOS do dwustronnego przekazu głosu, danych i faksów. Dzięki PCradio 9057 i oprogramowaniu MAE/400 (Mobil Applications Enabler) możliwy jest dostęp w czasie rzeczywistym do... Czytaj więcej »

Przełom w wideotelefonach?

Na początku maja br. AT & T przedstawiło telefon o nazwie Picasso, który umożliwia użytkownikowi przesyłanie kolorowych obrazów o telewizyjnej jakości za pomocą zwykłej linii telefonicznej, przez którą w tym samym czasie prowadzona jest rozmowa. Czytaj więcej »

MailRoom do wszystkiego

Simplify Development Corp. rozpocznie w najbliższym miesiącu dystrybucję oprogramowania MailRoom for Windows do przesyłania dokumentów, faksów, danych i grafiki, traktując je analogicznie jak przesyłki poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Pogadać przez e-mail

Firma VMX Inc. rozpoczyna rozpowszechnianie nowego produktu - Comdex VMXmail - który zintegruje informację przekazywaną głosem z innym środkiem przekazu, jakim jest poczta elektroniczna. Czytaj więcej »

EDI i jej ferajna (cz. 1)

Coraz częściej słychać na świecie o wdrażaniu we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego EDI (Electronic Data Interchange), Elektronicznej Wymiany Danych. Chodzi oczywiście o dane przetwarzane komputerowo. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Rodzina procesorów 386/486

Rodzina procesorów umownie nazywanych intelowskimi rozmnożyła się na tyle, że doprawdy trudno rozeznać się, co właściwie oznacza konkretny symbol procesora. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Duża szansa dla polskiego software'u bankowego

Dyrektor generalny ICL Poland - Jan J. Kluk i prezes Softbanku Aleksander Lesz poinformowali 25 czerwca na konferencji prasowej w Warszawie o tym, że tydzień wcześniej w Londynie podpisano umowę o przejęciu przez ICL 51% udziałów Softbanku, który jest największym polskim producentem oprogramowania dla bankowości. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...