powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 06-2004, 9 lutego 2004
06-2004 Computerworld nr 06-2004
Wiadomości

Cele nie nierealne

Konsekwentny rozwój oferty usługowej pozostaje priorytetem IBM na polskim rynku. Czytaj więcej »

Oskarżony Alot

Akt oskarżenia przeciwko Stanisławowi Alotowi, byłemu prezesowi ZUS w latach 1996-1999, i Ewie Lewickiej-Banaszak, byłej pełnomocnik rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego, skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia Prokuratura Okręgowa w Warszawie - podała Gazeta Wyborcza. Czytaj więcej »

Zamach stanu, czyli kto tu rządzi

Debatę na temat nowego Prawa telekomunikacyjnego przerwał na chwilę ostry protest Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, obawiającej się utraty władzy nad interaktywnymi usługami cyfrowymi. Czytaj więcej »

Coraz groźniejsze robaki

Wirus Mydoom, który zaatakował pod koniec stycznia br., zajmuje obecnie pierwsze miejsce na liście najbardziej aktywnych robaków w historii Internetu. Czytaj więcej »

Artykuł piąty, ustęp piąty

Propagatorom wolnego oprogramowania udało się przekonać senatorów do zapisania w Ustawie o Systemie Informacji Oświatowej obowiązku ogłoszenia przez MENiS formatu wymiany danych oraz stosowanych protokołów komunikacyjnych i szyfrujących. Czytaj więcej »

Nadzieja w integracji

Z Grzegorzem Rogalińskim, nowym prezesem zarządu SAP Polska, dotychczas dyrektorem działu sprzedaży do sektora przemysłowo-energetycznego i publicznego w Oracle Polska, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Parlamentarny ping-pong

Podczas prac Komisji Nadzwyczajnej Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, broniące rządowego projektu ustawy o informatyzacji, reprezentują młodzi ludzie, trzydziestolatkowie i młodsi, podczas gdy parlamentarzystami są ''osoby w sile wieku''. Reprezentantom rządu ewidentnie brakuje doświadczenia w pracach parlamentarnych. Nie znają też - bo i skąd - realiów działania podmiotów... Czytaj więcej »

Sanchez łączy się z Fidelity

Fidelity National Financial (FNF) i Sanchez Computer podpisały umowę o fuzji obu firm. FNS jest producentem systemów dla instytucji finansowych, m.in. towarzystw ubezpieczeniowych i firm specjalizujących się w obsłudze kredytów hipotecznych (firma kontroluje ok. 50% tego rynku w USA, wartego ok. 2,5 mld USD). Z kolei Sanchez jest producentem systemu bankowego Profile. W Polsce korzysta z... Czytaj więcej »

Znakowanie czasem w Centraście

Centrast, pełniący rolę roota w polskim systemie podpisu elektronicznego, kończy wdrożenie systemów walidacji certyfikatów i systemu znakowania czasem. Czytaj więcej »

Netia kupiła El-Net

Po TDC Internet, do Grupy Netia dołączy spółka El-Net. Netia za łączną kwotę 96,4 mln zł nabyła od spółki Tele-Tech Investment 100% akcji El-Netu oraz wykupiła sięgające ok. 730 mln zł wierzytelności telekomunikacyjnej firmy. Niewykluczone że Netia przejmie kolejnych operatorów, otrzymała m.in. ofertę na zakup Dialogu. Netia była także zainteresowana przejęciem Tel-Energo. Czytaj więcej »

Nowa firma w Grupie Simple

W lutym br. rozpoczęła działalność firma EQ System z Dąbrowy Górniczej, spółka zależna Simple. Czytaj więcej »

Linux w szkołach

W ramach zainicjowanego przez Interkl@sę programu Komputer w każdej szkole do polskich szkół mają trafić w 2004 r. komputery wyposażone w system Linux. Czytaj więcej »

Technologie

Linux - bezpieczna lokata

Przy współpracy z firmami Epsilio SA i Cyber Service Bank Spółdzielczy w Gryficach, jako pierwszy w Polsce, a być może na świecie, uruchomił system transakcyjny na platformie Linux. Czytaj więcej »

Lotus w cieniu Javy

Już drugi rok z rzędu konferencja Lotusphere upływa pod znakiem Lotus Workplace - nowej linii produktów opartych na technologii Java. Czytaj więcej »

Twój własny Jbuilder

JBuilder X to ukłon Borlanda w stronę indywidualnych upodobań i przyzwyczajeń programistów. Nowych funkcji jest niewiele, ale możliwości strojenia wyglądu i sposobu działania środowiska IDE są imponujące. Czytaj więcej »

Kolejna iskierka

Sun Microsystems wprowadza serwery klasy wyższej wyposażone w procesory UltraSPARC IV. Czytaj więcej »

Otwartość wymuszona

Oracle zamierza elastyczniej podchodzić do kwestii integracji E-Business Suite z aplikacjami innych producentów. Czytaj więcej »

Wizyta z telefonem

System eLeader.MobileVisit 4G pozwala zbierać dane w terenie za pomocą telefonów komórkowych z systemem Symbian OS 60. Czytaj więcej »

Microsoft ISA 2004 Beta

Pełna wersja pakietu Microsoft ISA Server 2004 pojawi się na rynku w połowie br. Na razie firma udostępniła wersję beta. Czytaj więcej »

Sentymenty na bok

HP - współtwórca procesora Itanium - zaoferuje serwery z 64-bitowymi układami AMD Opteron. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Dyktat wielkich zwierząt

Producenci oprogramowania są jak dinozaury. Środowisko, w którym egzystują, zachęca do osiągania ogromnych rozmiarów. Czytaj więcej »

Diabelski PowerPoint?

Niektórzy demonizują dostępne dzisiaj programy prezentacyjne, tymczasem problem zawsze był ten sam, że za pomocą dostępnych technologii przekazu starano się rozbudować jego formę, maskując w ten sposób miałkość treści. Czytaj więcej »

Konteksty

Sieci do wynajęcia

Słaba kondycja finansowa nauki polskiej skłania operatorów miejskich akademickich sieci komputerowych do szukania partnerów i kontrahentów gwarantujących utrzymanie i rozwój niezbędnej infrastruktury teleinformatycznej - już poza środowiskiem uczelnianym. Czytaj więcej »

Kartka z podróży do Aten

Żyjemy w XXI w., czasach Internetu i wyrafinowanych środków globalnej łączności, które sprawiają, że odległość ma coraz mniejsze znaczenie. Zmienia się więc sens podróżowania i coraz częściej wędrówki realne możemy zastąpić peregrynacjami wirtualnymi, a także załatwić zdalnie wiele spraw, które kiedyś wymagały osobistej wizyty w urzędzie, sklepie czy banku. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Na szynach

Przełomy lat skutkują zawsze większą liczbą podsumowań, analiz, prognoz i przepowiedni. Gdy wziąć jednak pod uwagę sprawdzalność tych ostatnich, całość jawi się jako zajęcie jałowe i bez większego znaczenia. Stąd - zamiast bawić się w kiepską wróżkę, postanowiłem dokonać zupełnie niecodziennego podsumowania, do czego skłoniły mnie wyliczenia kolegi, z których... Czytaj więcej »

Licencja na niemanie

Agent 007 otrzymał od Jej Królewskiej Mości licencję na zabijanie, która była zaszyfrowana w pierwszych dwóch cyfrach kodu. Co prawda w rzeczywistości takie umowy nie istnieją, ale motyw ten znakomicie sprawdził się jako element popkultury. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu końca

Internet, pomimo oczywistej skończoności, wydaje się nieskończony, przynajmniej takie wrażenie może sprawiać wędrowanie po jego zakamarkach, co podobnym go czyni do wszechświata, którego krańca też sięgnąć nie możemy. Różnica między wszechświatem a Internetem jest taka, że w tym pierwszym się znaleźliśmy, a ten drugi sami tworzymy, chociaż jako twórcy sami nie możemy... Czytaj więcej »

PAW prezesa, czyli rządy żądzy

Po ostatnich kilku felietonach odezwało się całkiem niespodziewanie wielu Czytelników, także z list dyskusyjnych. Autora zawsze cieszy każdy odzew, szczególnie jeśli opinie są mocno rozstrzelone. To znaczy, że temat jest po pierwsze ważny, po drugie zaś niejednoznaczny w wymowie. Nic tak nie zabija publicystyki, jak powtarzanie prawd dawno uznanych za prawdziwe, tylko nieprzyswojonych... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Grid computing: aktywacja

Polskie uczelnie są aktywnymi uczestnikami europejskich projektów wykorzystujących grid computing. W jednym z nich bierze udział 12 krajowych ośrodków akademickich. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...