powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 26-1993, 28 czerwca 1993
26-1993 Computerworld nr 26-1993
biznes, rynek, gospodarka

Rozpoznawanie mowy w wydaniu IBM

IBM Personal Computer Company ogłosiło o udostępnieniu do sprzedaży dwóch programów do rozpoznawania ludzkiej mowy. VoiceType Control for Windows służy do sterowania głosem funkcjami komputera osobistego. Czytaj więcej »

Nowe serwery WYSE

Seria komputerów Decision produkcji WYSE Technology, wzbogaciła się o rodzinę serwerów 486se Tower, przeznaczoną do systemów wielodostępnych i sieciowych. Zgodnie z rekomendacją producenta, serwery te są przeznaczone dla tych zastosowań, w których ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo danych i pewność działania systemu, czyli tzw. mission critical. Czytaj więcej »

Nowe technologie w poszukiwaniu rynku

Digital Equipment Corp. prowadzi kampanię przeciw Pentium lansując systemy osobiste z procesorem Alpha. Najtańszy model z monitorem monochromatycznym, dyskiem 230 MB, pamięcią operacyjną 16 MB i Windows NT kosztuje 5 tys. USD. Za wersję droższą, z napędem CD-ROM, szyną EISA z 6 portami, 32 MB pamięci operacyjnej, zegarem 150 MHz, Windows NT i kolorowym monitorem trzeba zapłacić 7... Czytaj więcej »

Francuskie urynkowienie

Francuski Minister Przemysłu, Gerard Longuet, oświadczył, że rząd podejmie nową strategię w stosunku do przedsiębiorstwa komputerowego Groupe Bull i producenta procesorów SGS-Thomson Microelectronics NV. Czytaj więcej »

Hyundai przed sądem

Sąd w Kalifornii zdecydował, że amerykańska filia Hyundai, Axil Workstations Inc. musi zaniechać sprzedaży Modelu 230 i 310 stacji SPARC produkowanych jako klony Sun SPARCstation 10 RISC. Czytaj więcej »

Łapówki de Benedetti'ego

Prezes Ing. C. Olivetti & Co., Carlo de Benedetti, przyznał przed sądem, że firma, którą kieruje, zapłaciła 10 mld ITL (6,5 mln USD) łapówek, aby uzyskać zamówienia na wyposażenie urzędów pocztowych w sprzęt komputerowy. Czytaj więcej »

IBM modernizuje wojsko

IBM wygrał przetarg na komputeryzację armii fińskiej. Jest to największe zamówienie na sprzęt biurowy w historii Finlandii. Czytaj więcej »

Wzrost sprzedaży oprogramowania w Europie

Software Publishers Association (SPA) poinformowało o wzroście w 1992 r. sprzedaży oprogramowania dla komputerów osobistych w Europie o 19% do wartości 1,7 mld USD. Czytaj więcej »

Wojskowi wierzą komputerom Sequenta

Ministerstwo Obrony Stanów Zjednoczonych wymieniło używane dotąd komputery firm DEC i Norsk Data na komputery firmy Sequent. Czytaj więcej »

Jedyny broker w Polsce

Korzystanie z potencjału światowych baz danych nie jest proste. Pośredników między klientem a informacją nazywa się brokerami informacji. Na świecie jest to popularne i intratne zajęcie. W Polsce mamy dotąd tylko jednego brokera baz danych. Czytaj więcej »

Cenniki

Znów pod górkę?

Wszystko wskazuje na to, że z wolna kończy się, przepowiadana przez nas, dobra pogoda dla nabywców PC. Po trwającym blisko miesiąc okresie utrzymywania się cen komputerów osobistych na wyjątkowo w tym roku niskim poziomie, spowodowanym, przypomnijmy, wprowadzeniem kontyngentów - korzystną ofertę handlową zaczyna nadgryzać inflacja. Czytaj więcej »

giełda pracy

Integracja zawodowa i środowiskowa

Świat nie ustaje w poszukiwaniach metod osiągania większej efektywności i wyższej wydajności pracy. Niegdyś wydawało się, że taśma produkcyjna jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Badania ergonomiczne i późniejsza praktyka wykazały wiele niedoskonałości i wad taśmowych ciągów produkcyjnych i ich negatywny wpływ na psychikę człowieka. Człowiek nie jest maszyną i jego... Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Procesor MIPS RISC dla notebooków

Firma Mips Technologies, producent procesorów RISC R4000 i R4400, oznajmiła że w najbliższym czasie dostępny będzie procesor R4200 przeznaczony dla notebooków z Windows NT. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

"Bankomatyka"

Wraz z upowszechnieniem kart bankowych, których liczbę szacuje się na 220 mln, większego znaczenia nabrały takie zagadnienia, jak szybkość i niezawodność rozliczeń oraz zabezpieczenie banków i ich klientów przed nadużyciami i przestępstwami dokonywanymi z udziałem kart. Spowodowało to powstanie dużych ośrodków obliczeniowych pośredniczących w autoryzacji kart i rozliczeniach... Czytaj więcej »

Bankomaty i ich bezpieczeństwo

Na Zachodzie akceptacji kart kredytowych odmawia bardzo niewiele dużych organizacji handlowych i małe sklepy spożywcze. Te ostatnie z uwagi na koszt z tym związany - banki żądają zbyt wysokiej i niemożliwej dla nich do opłacenia marży (2,5-6% wartości transakcji). Czytaj więcej »

Karty (nie tylko) bankowe

Technikę kart bankowych wprowadzono na Zachodzie, ale bardzo szybko upowszechniła się ona również gdzie indziej, m.in. w niektórych krajach arabskich. Do nas karty magnetyczne i ich młodsze siostry karty inteligentne (smart cards) wkraczają dopiero od niedawna. Możemy dzięki temu nauczyć się na niektórych błędach popełnianych wcześniej przez innych, np. problemach związanych z... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Nie bój się DoubleSpace

Ostatnie doniesienia prasowe (zamieszczone także w CW) zdają się wskazywać, że wielu użytkowników ma kłopoty z danymi na dysku, który został podany kompresji za pomocą programu DBLSPACE z DOS-u 6.0. Tymczasem, jak wykazuje publicysta InfoWorlda Steve Gibson, winien jest raczej niezbyt właściwie używany program bufora dyskowego SMARTDRV niż program kompresji. Czytaj więcej »

Superserwery Sequenta

Sequent opracował rodzinę superserwerów działających pod kontrolą Windows NT Advanced Server. Czytaj więcej »

Drukarka na suchy atrament

Firma Star Micronics przedstawiła na ostatnich targach Comdex/Spring kolorową, atramentową drukarkę SJ-144, która za niecałe 600 USD oferuje jakość wydruków zbliżoną do drukarek termotransferowych. Urządzenie to stosuje nową technikę, tzw. suchy, kolorowy, atramentowy druk (dry ink-jet color). Przy jej użyciu Star Micronics zamierza poszerzyć swe wpływy na obszary rynku zajęte... Czytaj więcej »

Dla dobra naszych rąk

Nietypowy układ ergonomicznej klawiatury Apple został zaprojektowany z myślą o zwalczeniu nieprawidłowego ułożenia dłoni użytkownika, do jakiego zmuszany jest użytkownik korzystający z rozwiązania standardowego. Modyfikacja ma zapobiegać schorzeniom wywołanym przez długotrwałą pracę na klawiaturze przy złym ułożeniu rąk (m.in. tzw. Carpal Tunnel Syndrome). Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

Narzędzia obiektowe dla OS/2

IBM Programming Systems zaczyna od końca maja br., dostarczać nowe zestawy narzędzi programistycznych do opracowania aplikacji klient/serwer dla systemu operacyjnego OS/2 2.x. Czytaj więcej »

Przymierze trzech

Firmy Adobe Systems, Dell Computer i SuperMac Technology łączą siły, aby stawić czoło dotychczas niezachwianej pozycji Macintosha na rynku aplikacji graficznych. Pierwszy krok to promocja kolorowych zestawów programowych klasy desktop publishing na platformie PC. Jej głównym elementem ma być wprowadzenie na rynek przez Dell (jeszcze w bm.) dwóch zestawów sprzętowo-programowych... Czytaj więcej »

Modem sieciowy Xylogics

Firma Xylogics oferuje serię urządzeń LANMODEM, które służyć mogą do zdalnej komunikacji z siecią lokalną Novell Netware. Czytaj więcej »

A jednak DOS 5.0

Po ostatnich zachwytach nad MS DOS 6.0 można odnieść wrażenie, że Microsoft przestanie interesować się wersją 5.0 tego systemu. Czytaj więcej »

Microsoft i Intel dla pentopów

Firmy GRiD i Dauphin są pionierami rynku naręcznych komputerów sterowanych piórkiem (handheld pen-based computers). Opracowały one szereg typów tych urządzeń (pracujących pod kontrolą zarówno DOS jak i Windows), udoskonalały ich koncepcję, pozbywały się błędów. Czytaj więcej »

System Engineer - droga do kompletnej aplikacji

Popularny jest dowcip, w którym kierowca pyta przechodnia o drogę. Po wysłuchaniu całej serii pytań na temat różnych miejsc, do których kierowca chciałby dojechać, zdenerwowany przechodzień mówi wreszcie: Jeżeli zamierza Pan dojechać w te wszystkie miejsca, to nie należy zaczynać od naszego miasteczka! Czytaj więcej »

Promocja

Systematyczny System 3000

Tego jeszcze nie było. SYSTEM 3000 awansował, jak się okazuje, do miana pierwszego, klasycznego dystrybutora programów AutoCAD-u w Polsce. W dniu 27-go maja br. zawarto bowiem w krakowskiej siedzibie tej firmy bezprecedensową umowę dystrybucyjną z amerykańską firmą AUTODESK - producentem najlepiej w świecie sprzedających się pakietów oprogramowania typu CAD (Computer Aided Design).... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Cztery w jednym, czyli NASK

O Naukowej i Akademickiej sieci Komputerowej NASK pisaliśmy już w relacji z seminarium w Miedzeszynie k/Warszawy (CW nr 18/93 r.). Większość polskich uczelni wyższych i instytutów naukowych korzysta już z tej sieci, a pozostałe planują uruchomienie swoich węzłów sieci w najbliższym czasie, po uzyskaniu funduszy. Stworzenie własnego węzła NASK to nie tylko rodzaj nobilitacji dla... Czytaj więcej »

Vademecum CW

Poprawność merytoryczna

Ocena poprawności merytorycznej oprogramowania jest priorytetową procedurą weryfikacyjną. Zalety lub braki występujące w tym obszarze mają decydujący wpływ na końcową ocenę jego przydatności. Jeżeli oprogramowanie posiada istotne niedomogi merytoryczne, nawet najlepsze rozwiązania i oceny, uzyskane w poprzednio omawianych procedurach weryfikacyjnych, nie mają w istocie znaczenia. W... Czytaj więcej »

Router Graniczny

Wraz z upowszechnianiem się lokalnych sieci komputerowych rośnie zainteresowanie możliwościami łączenia między sobą komputerów i sieci znacznie od siebie oddalonych. Jeśli odległość przekracza zasięg lokalnej sieci Ethernet, najczęściej stosowane jest połączenie oparte o wydzielony komputer łączący się poprzez modem sieci telefonicznej lub łącza dierżawione z serwerem... Czytaj więcej »

Kłopoty z drukarkami

Nietypowa drukarka jest zwykle przyczyną wielu kłopotów. Najczęściej okazuje się, że nawet popularne programy, nie mówiąc już o rogramach egzotycznych, nie zawierają odpowiedniego sterownika. Na ogół ten problem udaje się - lepiej lub gorzej, niestety częściej gorzej - rozwiązać przez skorzystanie ze sterownika drukarki podobnej funkcjonalnie. Zwykle mało popularne drukarki... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Next i Hewlett-Packard

Po ogłoszeniu przez Steve Jobs'a zamiaru rozpoczęcia sprzedaży obiektowego systemu operacyjnego NeXTStep 486 - firmy HP, Compaq, DEC i NCR ustaliły listę wyrobów, do których system ten będzie dołączany jako opcja. Firma Borland International Inc. ma zamiar dodać do NeXTStep swą relacyjną bazę danych InterBase. Czytaj więcej »

SM BOSS Road Show '93

Studio Usług Komputerowych SAMBA (Gdynia, ul. Kołłątaja 1, tel. 21 70 88) wraz ze swymi oddziałami i dealerami, zorganizowało na przełomie maja i czerwca w Gdyni, Bydgoszczy, Olsztynie, Warszawie, Poznaniu i Szczecinie cykl seminariów skierowanych do dyrektorów, zatytułowany "Zarządzanie nowoczesną firmą". Czytaj więcej »

Tajny przetarg w Krakowie

W Urzędzie Miasta w Krakowie działa obecnie ok. 100 komputerów. Brak jednolitego systemu informatycznego mocno doskwierał urzędnikom magistratu i radnym miejskim. Urząd wysłał więc oferty do 10 firm, m.in. IBM, DEC, Bull. Uznano, że na przetarg nieograniczony napłynie zbyt wiele zgłoszeń i dlatego rozpatrywano jedynie oferty firm zaproszonych przez Urząd. Komisja przetargowa... Czytaj więcej »

Rowery za dyskietki

Warszawska frirma Tornado wspólnie z amerykańskim Verbatimem rozpoczęła na naszym rynku dość niecodzienną, promocyjną sprzedaż dyskietek. Czytaj więcej »

Nowe rachunki

5 lipca wchodzi w życie ustawa o podatku od towarów i usług (Dziennik Ustaw z 1993 r. nr 11, poz. 50 oraz nr 28, poz. 127), który zastąpi podatek obrotowy. Rozporządzenie wykonawcze dotyczące nowego podatku (a także podatku akcyzowego, który nie dotyczy branży komputerowej, można znaleźć w: "Dzienniku Ustaw"/93, nr 39, poz. 174, 175, 176, 177, 178 i 179 oraz "Monitorze... Czytaj więcej »

2,1 GB na dysku 3,5"

Amerykańska firma Micropolis wprowadziła do sprzedaży nowy model dysku 3,5" o pojemności 2,1 GB. Czytaj więcej »

InfoMan '93

Na początku był "Baltcom" - targi komputerowe o charakterze ogólnym. Organizatorzy - Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. - doszli jednak do przekonania, że impreza powinna przerodzić się w targi specjalistyczne. Tym bardziej, że w kraju istniało już kilka podobnych imprez, a za miedzą - hamburski CeBIT, największe targi komputerowe na świecie. O powodzeniu transformacji ustrojowej i... Czytaj więcej »

Światowa konferencja ergonomistów w Warszawie

Ergonomia powtarzalnych prac ręcznych i zautomatyzowanych oraz przetwarzania informacji w pracy była tematem Światowej Konferencji, która odbyła się w dniach 14-18 czerwca w warszawskim Marriotcie. Zorganizowało ją Międzynarodowe Stowarzyszenie Ergonomiczne (IEA) i Centrum Ergonomii Przemysłowej Uniwersytetu w Louisville, przy współpracy z Polskim Towarzystwem Ergonomicznym i... Czytaj więcej »

Nowe drukarki Mannesmann Tally

W hotelu Forum w Warszawie odbyła się prezentacja najnowszych osiągnięć firmy Mannesmann Tally. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...