powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 05-2004, 2 lutego 2004
05-2004 Computerworld nr 05-2004
Wiadomości

Zwiększona kontrola

Sejmowa komisja europejska przyjęła wszystkie poprawki do nowelizacji Ustawy o ochronie danych osobowych i prawach pokrewnych. Czytaj więcej »

Zastrzyk z hormonem wzrostu

Fuzje i przejęcia mają pozwolić Ster-Projektowi na osiągnięcie pozycji rynkowej porównywalnej do ComputerLandu. Czytaj więcej »

SCO: Linux zagraża światu

SCO chce przekonać rząd USA, że open source ma niekorzystny wpływ na gospodarkę USA. Czytaj więcej »

Za chlebem do Ameryki

Polscy przedsiębiorcy na ogół są zadowoleni z udziału w projekcie offsetowym Mining & Matching Program. Czytaj więcej »

Początki 3G w Erze

Polska Telefonia Cyfrowa podpisała z Siemensem umowę na dostawy rozwiązań do budowy sieci UMTS. Czytaj więcej »

Targi: marginalizacja

Po rocznej przerwie Targi Komputer Expo wróciły do warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Podczas XIX edycji targów na 70 (150 w ub.r.) - w większości miniaturowych stoiskach - wystawcy zaprezentowali produkty i rozwiązania 150 firm. Czytaj więcej »

Dłuższa opieka HP

Przez trzy lata HP Polska będzie świadczyć usługi hostingu dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zgodnie z umową z ARiMR w pierwszym roku za świadczenie usług zapłaci ona HP miesięcznie ok. 3,3 mln zł, a przez kolejne dwa lata ok. 3 mln zł. Pierwsza umowa na hosting kosztowała agencję 8 mln zł. Czytaj więcej »

Commercial Union w Energis

Grupa ubezpieczeniowa Commercial Union w lutym br. uruchomi zapasowe centrum obliczeniowe we współpracy z Energis. CU zamierza rozproszyć zasoby informatyczne w celu zwiększenia zdolności do zachowania tzw. ciągłości działania. Czytaj więcej »

Upadłość z możliwością układu

Postanowienie sądu oznacza możliwość dalszego funkcjonowania firmy, jeśli na zawarcie układu zgodzą się jej wierzyciele. Dostaną oni zapewne część z 21 mln zł, które wrocławska Izba Skarbowa zwróciła 20 stycznia JTT Computer. Czytaj więcej »

Mainframe dla usług outsourcingowych

CompFort Meridian Polska zainstalowała w firmie Bazy i Systemy Bankowe dwa serwery mainframe IBM zSeries 800. Czytaj więcej »

Branżowe rozwiązania SAP

BCC z Poznania wprowadził do oferty branżowe rozwiązania wspomagające zarządzanie w przedsiębiorstwach średniej wielkości. Czytaj więcej »

Zmiany w Softbanku

Krzysztof Korba zastąpi od 1 marca 2004 r. Aleksandra Lesza na stanowisku prezesa zarządu warszawskiego Softbanku. Czytaj więcej »

Technologie

Gigabajty na kilogramy

Rynek używanych systemów pamięci masowych ma się dobrze - tym lepiej, im mniej słychać na jego temat. Czytaj więcej »

Wszyscy są zadowoleni

Ze Zbigniewem Maryniakiem, prezesem firmy CPU-Service z Warszawy, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Ach, ta druga mila

Dzięki nowoczesnym urządzeniom DSLAM Ericssona Netia zaoferuje wkrótce usługi ADSL wszystkim swoim klientom Czytaj więcej »

Dla małych z ambicjami

Microsoft wprowadza do oferty spolszczoną wersję pakietu oprogramowania serwerowego dla małych firm. Czytaj więcej »

Szyfr częściowo uzgodniony

WinZip i PKWare doszły do częściowego porozumienia w kwestii stosowania algorytmu szyfrującego AES z 256-bitowym kluczem. Czytaj więcej »

Przełącznik jak PC

Standardy ASI i ACTA mają umożliwić budowanie tańszych i bardziej elastycznych urządzeń sieciowych. Czytaj więcej »

Nie hobby, lecz biznes

Nowy Jork stał się na kilka dni mekką społeczności linuxowej. Na połączoną z targami konferencję LinuxWorld Expo pielgrzymowali przedstawiciele małych i dużych firm z branży IT, firm-użytkowników systemu oraz pasjonaci. Czytaj więcej »

Biuro szeroko otwarte

Firma farmaceutyczna EGIS Polska od przeszło dwóch lat korzysta z oprogramowania open source. Stosuje je wszędzie tam, gdzie ma to uzasadnienie od strony technicznej i biznesowej. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Liczyć bezwzględnie trzeba

Z Mariuszem Sejem, menedżerem w dziale audytu i doradztwa księgowego PricewaterhouseCoopers, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Zyskowne rejsy

W PLL LOT potrzeba prowadzenia produktowej kontroli kosztów była jedną z głównych przyczyn wdrożenia korporacyjnego systemu budżetowania i planowania. Czytaj więcej »

Szybko, szybciej, BAM

Gdy w samochodzie zaczyna brakować paliwa, kontrolka rezerwy zapala się natychmiast, a nie po dniu, tygodniu czy miesiącu. Daje to kierowcy możliwość szybkiego zareagowania i w efekcie uniknięcia problemów. Niestety, takiej możliwości niejednokrotnie brakuje szefom firm czy kierownikom działów, którzy ważne informacje otrzymują zbyt późno. Czytaj więcej »

Konteksty

Gmina na stacji

Telekomunikacja Kolejowa chce wykorzystać posiadaną sieć światłowodową do świadczenia usług szerokopasmowego dostępu do Internetu w gminach położonych wzdłuż linii kolejowych. Czytaj więcej »

Dogmat niemierzalności

Istnieją reguły rozwoju informatyki, których rację bytu stanowi jedynie empiria. Gdy doświadczenie obróci się kiedyś przeciw nim, znikną bez śladu. Na razie twardo trzyma się prawo Moore'a. Czy dotyczy to także dogmatu niemierzalności efektów informatycznych? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Przypadki beznadziejne

Pokazali kiedyś w telewizji, jak żona ważnego polityka odwiedza ośrodek dla dzieci umysłowo upośledzonych w stopniu lekkim, obdarowując je telewizorem, gotówką i dobrym słowem, w rewanżu otrzymując obrazek wykonany przez wychowanków tej placówki. Rzuciwszy okiem przez ekran telewizora na obrazek, skonstatowałem, że malunku nie powstydziłby się żaden z Kossaków ani też Fałat,... Czytaj więcej »

Grunt to nie grunt

Przeczytałem niedawno artykuł o tym, że rząd Saksonii zaproponował szczególnie korzystne zachęty dla firmy AMD, która niedaleko Drezna ulokowała swoją nową fabrykę. Autor artykułu szacował łączną wartość inwestycji na 400 mln euro, w czym wkład saksońskiego podatnika (grunt, infrastruktura, szkolenia) wynosi nie mniej niż 30%. Czytaj więcej »

Bądź gotowy

Czasy otóż są ciężkie i nerwowe. Najpierw wygraliśmy wojnę przeciw całej niemal Europie, chociaż nie wiadomo, czy wygrana ta nie okaże się jak ta Wołga, którą na loterii miał wygrać bohater jednej z historyjek z Radia Erewan (młodzi, dla których Wołga to tylko rzeka i którzy w ogóle nie wiedzą, o jakie radio chodzi, niech zapytają starszych albo napiszą do mnie). Teraz zaś... Czytaj więcej »

Wigilijna opowieść

Był cichy grudniowy wieczór, za oknem padał pierwszy drobny śnieżek. W płatkach odbijały się światła okien oraz latarnie uliczne, kładąc długie smugi cienia. Gdy rodzina C. zasiadła przy tradycyjnej kolacji wigilijnej, do pełnej atmosfery świątecznej brakowało tylko dzwonków sań i rżenia koni. Nawet choinka udekorowana była według najlepszych wzorów, łącznie z prawdziwymi... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Otwarcie na Zachód

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej ma zlikwidować ograniczenia w przepływie usług między krajami członkowskimi. Na rynku europejskim ułatwi działalność także polskim firmom. Zmusi też administracje krajów UE do wdrożenia procedur przyjaznych usługodawcom. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...