powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 03-2004, 19 stycznia 2004
03-2004 Computerworld nr 03-2004
Wiadomości

XML standardem w urzędach

Na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia Ustawy o informatyzacji Wojciech Szewko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji, stwierdził, że rząd rozważa przygotowanie rozporządzenia określającego standard wymiany danych przy wykorzystaniu schematów XML. Miałoby ono dotyczyć wszystkich systemów informatycznych stosowanych w polskiej administracji. Czytaj więcej »

Usługodawcy na lodzie

Choć kara 20 mln zł nałożona przez UOKiK na Telekomunikację Polską nie ma znaczenia dla operatorów internetowych, to może zmieni podejście TP do współpracy z nimi. Czytaj więcej »

Gra w zielone

Ekspansja Microsoft Business Solutions na rynku aplikacji biznesowych rodzi pytania o przyszły model współpracy między potężnym koncernem a niezależnymi producentami oprogramowania Czytaj więcej »

Internet: polityka kontra biznes

Internet jest połączeniem wielu różnych sieci telekomunikacyjnych. Charakteryzują go wykorzystanie protokołu IP i adresacja węzłów poprzez światowy system internetowych nazw symbolicznych DNS. Nie ma i nigdy nie było centralnego zarządcy Internetu. Formuła rządów jest tutaj w pełni sieciowa, tj. tworzy ją nieformalna społeczność składająca się z reprezentantów... Czytaj więcej »

Pozycja nowego HP w Polsce

Jednym z najważniejszych wydarzeń dla HP w minionym roku było zakończenie połączenia z Compaq Computer. W Polsce nastąpiło to w lutym 2003 r. Ponad pół roku później nowa firma dokonała integracji programów partnerskich w jeden - HP Partner One. Podpisano też nowe umowy partnerskie z takimi firmami, jak Magirus, Safo, Solidex, Teta i Veracomp. Czytaj więcej »

Monitorowanie zanieczyszczeń

Na Politechnice Opolskiej powstanie system klastrowy, którego budowę sfinansuje Intel Polska. Czytaj więcej »

Softbank bez prezesa

Aleksander Lesz, prezes i założyciel Softbanku, złoży rezygnację z pełnionej funkcji. Czytaj więcej »

Nowy rok ComputerLandu

Telekomunikacja Polska podpisała z ComputerLand umowę o wartości 66 mln zł na wdrożenie systemu GeoMarketing.CL. Rozwiązanie to ma pomóc operatorowi różnicować ofertę dla klientów w zależności od regionu Polski, w którym oni mieszkają. Nowe rozwiązanie ma współpracować z innymi systemami TP, w tym hurtownią danych i CRM. Czytaj więcej »

Gulipin ponownie w Polsce

Od lutego br. warszawska firma Net Space rozpocznie produkcję i sprzedaż w Polsce komputerów Gulipin. Czytaj więcej »

Nowy system w Lukas

Lukas, firma oferująca kredyty konsumenckie, podpisał z Accenture umowę na wdrożenie systemu informatycznego EKIP francuskiej firmy Linedata Services. System ten działa już w ok. 50 instytucjach na świecie, w tym kilku spółkach zależnych Credit Agricole, nowego właściciela Lukas i Lukas Banku (wymieniający system defBank Comp Rzeszów na Profile firmy Sanchez Profile). Czytaj więcej »

Technologie

Lekcje gry na rogu

Do premiery Longhorn - nowej wersji systemu operacyjnego Windows - upłynie jeszcze co najmniej 1,5 roku. Liczba i zakres zmian, jakie czekają twórców aplikacji, będą ogromne, dlatego już dziś warto przyjrzeć się nowej platformie. Czytaj więcej »

Whidbey od kuchni

System operacyjny Longhorn, a dokładnie Visual Studio w wersji Whidbey, wprowadzi wiele udogodnień, a także kilka całkiem nowych mechanizmów pracy z danymi. Czytaj więcej »

Sieć nie do ukrycia

Standardowe mechanizmy zabezpieczania sieci WLAN nie nadają się do ochrony poufnych informacji. Przynajmniej na razie równolegle trzeba wykorzystywać dodatkowe, niezależne środki bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Mobilne apetyty

Intel i AMD zaprezentowały nowe modele procesorów dla notebooków. Czytaj więcej »

Podwójnie bezpiecznie

Switch 7700R to nowe wcielenie flagowego przełącznika szkieletowego 3Com, pozwalające zainstalować dodatkowy moduł przełączający. Czytaj więcej »

Szewc, który w butach chodzi

W ciągu dwóch lat pracownicy IBM mają korzystać z komputerów osobistych pracujących pod kontrolą Linuxa Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nie ma jak Excel

Na razie w Polsce nadal niezastąpionym narzędziem do budżetowania jest Excel. Coraz częściej jednak są wykorzystywane także programy umożliwiające kontrolę opracowanych już budżetów na podstawie danych z systemów finansowo-księgowych. Czytaj więcej »

Budżet na barkach Odry

Wdrożenie systemu kontroli budżetu i analizy wyników w Odratrans skrócono z sześciu do zaledwie trzech miesięcy, aby firma mogła wejść w nowy sezon przewozowy z nowym systemem. Czytaj więcej »

Czekając na nieuniknione

W perspektywie kilku, kilkunastu lat nadejdzie dzień, kiedy systemy komputerowe będą bezpieczne. Będzie to konsekwencją katastrofy na niespotykaną skalę. Czytaj więcej »

Sprzedawcy srebrnych kul - część 16 - Opowieść wigilijna

Prawdziwe szczęście jest rzeczą wysiłku, odwagi i pracy. - Honoriusz Balzak Czytaj więcej »

Konteksty

Ochrona i rywalizacja

Z profesorem Stanisławem Sołtysińskim, specjalistą w zakresie Prawa własności intelektualnej i Prawa handlowego, partnerem w kancelarii prawnej Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Szpieg w komputerze

Programy spyware zawsze były utrapieniem internautów. W gąszczu stron WWW kryją się aplikacje, które pozwalają odkrywać nawyki użytkowników Internetu, a zużywają do tego część zasobów naszych komputerów. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Ani niełatwe, ani niemałe...

W początkach informatycznej drogi zawodowej przypadła mi w udziale odpowiedzialność za całość czegoś, co wówczas określano mianem oprogramowania systemowego. Zakres tego terminu obejmował praktycznie wszelkie oprogramowanie, kupowane od dostawcy sprzętu lub osób trzecich, inne niż konkretne aplikacje. Czytaj więcej »

tatarkiewicz.com, czyli byznes

Prawdopodobnie niewielu Czytelników zapamiętało, że przeszło trzy lata temu oficjalnie zarejestrowałem domenę ''tatarkiewicz.com''. Można oczywiście powiedzieć, że był to głupi pomysł. Po pierwsze, nie prowadzę działalności komercyjnej pod własnym nazwiskiem - rozszerzenie .com, o czym wie teraz niewielu ludzi, było oryginalnie przeznaczone tylko dla firm ("com" jak commercial).... Czytaj więcej »

Zamknięty obieg, zamknięte drzwi

Pierwszy tegoroczny numer Computerworld poświęcił sporo miejsca szansom i zagrożeniom związanym z przystąpieniem do Unii Europejskiej. Autorzy artykułów wyliczają je skrupulatnie: polskie firmy powinny się skonsolidować, specjalizować branżowo i technologicznie, rozpocząć ekspansję na rynkach zagranicznych, a przede wszystkim postarać się pozyskać partnerów i fundusze w UE. Czytaj więcej »

Południki i równoleżniki

Świat uległ już dawno rozwarstwieniu pod względem zasobności, a teraz podział ten jest coraz ostrzej widoczny, między innymi dzięki nowym technologiom. To, że znajdujemy się w miarę szczęśliwym położeniu, pozwalającym korzystać nam z dobrodziejstw komputeryzacji, nie oznacza wszakże, że proces ten wszędzie jest równie dobrze rozwinięty. Przez świat przebiegają linie... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Miejskie kontrasty

Wśród największych miast Polski rzuca się w oczy niepokojący rozdźwięk między samorządami chcącymi inwestować w IT a tymi, które drastycznie tną koszty. Czytaj więcej »

Listy

Badacze e-społeczeństwa

W nawiązaniu do artykułu Andrzeja Gontarza Badacze e-społeczeństwa, który został opublikowany 11 listopada ub.r., chcielibyśmy poinformować o istnieniu Zakładu Społeczeństwa Informacyjnego na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego ( Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...