powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 25-1993, 21 czerwca 1993
25-1993 Computerworld nr 25-1993
biznes, rynek, gospodarka

Rozpoznawanie mowy w wydaniu IBM

IBM Personal Computer Company ogłosiło o udostępnieniu do sprzedaży dwóch programów do rozpoznawania ludzkiej mowy. VoiceType Control for Windows służy do sterowania głosem funkcjami komputera osobistego. Zamiast operowania myszą lub klawiaturą, wystarczy wydawać komputerowi komendy w rodzaju: "File save", "font bold", itp. Program został standardowo wyposażony w... Czytaj więcej »

Notebook NCR z bezprzewodowym adapterem

W przyszłym miesiącu firma NCR Corp. planuje sprzedaż pierwszego w świecie notebooka NCR 3150 z bezprzewodowym adapterem sieci LAN w postaci karty w standardzie PCMCIA. Przewiduje się, że adapter będzie służył do połączeń z siecią WaveLAN firmy NCR. Dzięki systemowi WaveLAN użytkownicy notebooków będą mogli - poruszając się po budynku - łączyć się z rozmaitymi... Czytaj więcej »

Śpiewające nutki

Musitek Music Recognition Technology oferuje program typu OCR (Optical Character Recognition - optyczne rozpoznawanie znaków) o nazwie MIDIScan rozpoznający na zeskanowanym obrazie kart z zapisem muzyki symbole nutowe. Czytaj więcej »

Świat na CD-ROMie

Za 169 USD firma DeLorme Mapping oferuje "Global Explorer" - atlas całego świata, zapisany na dysku CD-ROM Czytaj więcej »

MPower - multimedialne oprogramowanie HP

Hewlett-Packard rozpoczął sprzedaż MPower, oprogramowania typu klient-serwer, umożliwiającego komunikację i współpracę w trybie rzeczywistym, po promocyjnych cenach (100 USD) do końca września br. Czytaj więcej »

Pentium idzie do pracy

Z serii zapowiedzi, jakie pojawiły się w ostatnim tygodniu, wynika, że producenci sprzętu komputerowego kończą prace projektowe nad wykorzystaniem procesora Pentium. Czytaj więcej »

Programy komputerowe dla menedżerów

Bycie menedżerem w kraju, który dotarł do bezdroża ustrojowego, to zajęcie trudne i niebezpieczne. Trudne, bo nikt nie wie, co taki menedżer powinien robić i w związku z tym, obarcza się go na wszelki wypadek wszystkimi obowiązkami. Niebezpieczeństwo zaś wiąże się z odpowiedzialnością za ewentualne niepowodzenia. Wykształcenie menedżera, nie tylko zresztą w Polsce, to proces... Czytaj więcej »

Digitizery, pulpity graficzne

Digitizery czy też pulpity graficzne to urządzenia "udające" ekran monitora. Każdy punkt na pulpicie graficznym odpowiada pikselowi na monitorze komputera. Podłącza się je do szeregowego złącza w komputerze PC, przy czym często posiadają własne zasilanie. Najpopularniejszym rozmiarem tych urządzeń jest format A4, są także i takie, które współpracują z rozmiarem A0 lub... Czytaj więcej »

Lotus zwiększa zaangażowanie w Polsce

Lotus Development GmbH posiada już swoje przedstawicielstwa w ponad 80 krajach na całym świecie. W ramach zaangażowania w Europie Wschodniej, Lotus zamierza rozszerzyć swą działalność w Polsce. Czytaj więcej »

Komputerowe wideokonferencje

Creative Technologies, znane do tej pory z produkcji kart dźwiękowych SoundBlaster, podpisały, na początku maja br., list intencyjny, dotyczący akwizycji jednego z produktów firmy ShareVision Technology, na sumę 11 mln USD. Czytaj więcej »

Wojskowi wierzą komputerom Sequenta

Ministerstwo Obrony Stanów Zjednoczonych wymieniło używane dotąd komputery firm DEC i Norsk Data na komputery firmy Sequent. Czytaj więcej »

Biblioteki wszystkich uczelni, łączcie się!

W Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz w Bibliotece Jagiellońskiej uruchomiono amerykański system komputerowej obsługi bibliotek Virginia Technology Library System. Jest to jeden z dwóch najbardziej popularnych na świecie systemów wymiany informacji bibliotecznych. Korzystający z tego programu czytelnik może prawie natychmiast dowiedzieć... Czytaj więcej »

Wspólnota gmin opolszczyzny

Przy Sejmiku Samorządowym Województwa Opolskiego od roku działa Rada Informatyczna, której zadaniem jest pomoc gminom w zakupie odpowiedniego oprogramowania i sprzętu komputerowego. Działania te mają na celu stworzenie jednolitych, gminnych baz danych, a następnie powiatowych i wojewódzkiej sieci informatycznej. Czytaj więcej »

Francuskie urynkowienie

Francuski Minister Przemysłu, Gerard Longuet, oświadczył, że rząd podejmie nową strategię w stosunku do przedsiębiorstwa komputerowego Groupe Bull i producenta procesorów SGS-Thomson Microelectronics NV. Czytaj więcej »

Handel z Chinami

Producenci sprzętu komputerowego i telekomunikacyjnego w USA apelują do swojego rządu o przyznanie Chinom klauzuli najwyższego uprzywilejowania. Czytaj więcej »

Hyundai przed sądem

Sąd w Kalifornii zdecydował, że amerykańska filia Hyundai, Axil Workstations Inc. musi zaniechać sprzedaży Modelu 230 i 310 stacji SPARC produkowanych jako klony Sun SPARCstation 10 RISC. Czytaj więcej »

Łapówki de Benedetti'ego

Prezes Ing. C. Olivetti & Co., Carlo de Benedetti, przyznał przed sądem, że firma, którą kieruje, zapłaciła 10 mld ITL (6,5 mln USD) łapówek, aby uzyskać zamówienia na wyposażenie urzędów pocztowych w sprzęt komputerowy. Czytaj więcej »

Wzrost sprzedaży oprogramowania w Europie

Software Publishers Association (SPA) poinformowało o wzroście w 1992 r. sprzedaży oprogramowania dla komputerów osobistych w Europie o 19% do wartości 1,7 mld USD. Czytaj więcej »

System 3000 wkracza na pole CAD

System 3000, krakowska firma (tel. 16 23 01 do 07) której udziałowcami są Elektrim (55%), Trust (40%) i TDI (5%), znana jest choćby z tego, że od stycznia '92 r. wyszła na czoło w sprzedaży na rynku polskim produktów Hewlett-Packarda, wyprzedzając w tym takich wyjadaczy jak Ster-Projekt, Lumenę, Computerland i DHI. O dynamice rozwoju firmy świadczą jej dalsze plany, związane tym... Czytaj więcej »

Cenniki

Konfiguracja minimalna

Komputery PC wciąż są w Polsce jeszcze zbyt drogie, szczególnie dla indywidualnego nabywcy. Obserwowany ostatnio spadek cen nie zmienił zbytnio tej sytuacji. Można więc śmiało założyć, że w przeważającej liczbie transakcji wybór padnie na tzw. minimalną konfigurację sprzętu. Pytanie tylko, co to właściwie oznacza? Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

SYBIR z ELIXIR-em, owinięte KIR-em

Po ubiegłotygodniowej prezentacji SWIFT-u, najstarszej sieci rozliczeń międzybankowych o zasięgu międzynarodowym, czas na prezentację sieci krajowej. Sieć tę organizuje Krajowa Izba Rozliczeniowa opierając się na własnych międzybankowych pocztach kurierskich, wspieranych w coraz większym stopniu przez przekazy elektroniczne, dokonywane poprzez węzły specjalizowanej sieci Telbank, a... Czytaj więcej »

NACHA

Zainteresowanie bankowców seminarium, zorganizowanym w dniu 27 maja przez Dell Computer Poland i Bankową Regionalną Izbę Rozliczeniową w Warszawie, przekroczyło wszelkie oczekiwania organizatorów. Wszyscy chcieli posłuchać o doświadczeniach amerykańskich izb rozliczeniowych, referowanych przez Elliotta McEntee, prezesa zarządu, a zarazem dyrektora naczelnego stowarzyszenia... Czytaj więcej »

Telbank

Zmiany ustrojowe zachodzące w naszym kraju generują coraz szybszy obieg pieniądza, a to z kolei stawia coraz większe wymagania bankom, które domagają się usprawnienia przepływu informacji między nimi. Gdyby takowy istniał prawdopodobnie nie bylibyśmy świadkami tylu nadużyć i afer, wywołanych m.in. przez półświatek rodzimych "biznesmenów". Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Procesor MIPS RISC dla notebooków

Firma Mips Technologies, producent procesorów RISC R4000 i R4400, oznajmiła że w najbliższym czasie dostępny będzie procesor R4200 przeznaczony dla notebooków z Windows NT. Czytaj więcej »

Dla dobra naszych rąk

Nietypowy układ ergonomicznej klawiatury Apple został zaprojektowany z myślą o zwalczeniu nieprawidłowego ułożenia dłoni użytkownika, do jakiego zmuszany jest użytkownik korzystający z rozwiązania standardowego. Modyfikacja ma zapobiegać schorzeniom wywołanym przez długotrwałą pracę na klawiaturze przy złym ułożeniu rąk (m.in. tzw. Carpal Tunnel Syndrome). Czytaj więcej »

Dwu-gigabajtowe CD-ROM-y

Japońska firma NEC Corporation obiecuje, że jej nowy napęd CD-ROM będzie mógł odczytywać do 2 GB danych, zapisanych na dyskach CD-ROM. Czytaj więcej »

Interfejs PC-ta do urządzeń biurowych

Firma Microsoft Corp. ogłosiła 9 czerwca w Nowym Jorku nowy standard interfejsu programowego Digital Office Systems API, który będzie umożliwiał współpracę komputerów pracujących w systemie Windows z urządzeniami biurowymi jak faksy czy kopiarki. Czytaj więcej »

Uniwersalne złącza

Dość poważnym mankamentem komputerów przenośnych był dotychczas brak uniwersalnego złącza dla kart rozszerzeń, funkcjonalnie podobnego do tego w jakie wyposażone są wszystkie komputery desktop. Wprowadzony niedawno standard PCMCIA (Personal Computer Memory Card International Association) jest rozwiązaniem, które zapełnia tę istotną lukę. Czytaj więcej »

"PUSTE BIURKO MENEDŻERA"

Obserwując światową strukturę zakupów oprogramowania i kierunki działań marketingowych przemysłu software'owego można dojść do wniosku, iż współczesny menedżer najwięcej czasu poświęca pisaniu tekstów, kalkulacji i wyszukiwaniu nieskomplikowanych informacji. Edytory tekstów, arkusze kalkulacyjne i bazy danych to trzy najważniejsze kategorie oprogramowania dla komputerów... Czytaj więcej »

Mały a komPETentny edytor

W trakcie przeszło 10-letniej, biurowej kariery PC powstało tak wiele edytorów tekstu, że trudno by je było dzisiaj wszystkie wyliczyć. W tym samym jednak czasie, tylko nielicznym z nich udało się zyskać szerszy rozgłos, więc można by dojść do wniosku, że praktycznie pozbawieni jesteśmy możliwości wyboru ulubionego narzędzia pracy spośród szerszej oferty rynkowej. Czytaj więcej »

W stronę wektorów

Wspominaliśmy już, opisując zestaw graficzny Composer, o nowej fali edytorów umożliwiających przetwarzanie rysunków bitmapowych na obiekty wektorowe. Czytaj więcej »

Prawa ręka Excela

Firma Baarns Consulting Group Inc. opracowała zestaw narzędzi ściśle zintegrowany ze środowiskiem Excela 4.0 o nazwie Baarns Utilities. Niektóre funkcje Baarns Utilities są po prostu rozszerzeniami funkcji już istniejących, inne pozwalają zaś na wykonanie złożonej operacji w jednym kroku. Do tych pierwszych można zaliczyć Autosave i Zoom. Autosave pozwala na zachowanie do 9 kopii... Czytaj więcej »

Kolory nawet dla daltonistów

Pakiet Pantone ColorUp to koniec nieprzyjemnych komentarzy na temat złego doboru kolorów. ColorUp składa się z dwóch modułów. Dzięki Palette Chooser, czyli "do wyboru, do koloru", użytkownik ma możliwość selekcji spośród ponad 1500 gotowych zestawień barw, a następnie eksportu danej palety następujących aplikacji graficznych (działającej pod Windows lub na Macintoshu): Harvard... Czytaj więcej »

Nowy zestaw narzędzi graficznych

Wraz z rosnącą ilością zastosowań dla grafiki użytkownicy napotykają coraz więcej problemów związanych z operacjami na plikach graficznych. Z pomocą spieszy DeltaPoint Inc., oferując Graphics Tools - wielofunkcyjny zestaw do obróbki grafiki. Czytaj więcej »

Bezpieczny Stacker

Z uwagi na rosnącą ilość doniesień o problemach związanych z wykorzystaniem procedur kompresji dysków DoubleSpace (będących integralną częścią DOS 6.0) firma Stac Electronics podjęła decyzję o wprowadzeniu na rynek specjalnej wersji programu Stacker. Czytaj więcej »

PADS-Perform - nowa gwiazda PCB

Na Konferencji Projektowania PCB (płytek drukowanych) 23-24 marca w Burlingame w Kalifornii odbyły się kolejne "zawody" programów CAD do projektowania płytek drukowanych. W Konferencji uczestniczyli praktycznie liczący się w tej dziedzinie producenci, jak Accel Technologies, Altium (P-cad), Massteck, Orcad, PADS Software, Protel i Racal-Redac. Czytaj więcej »

Drukujcie dziewczęta koperty

Rodzina specjalizowanych drukarek do kopert i naklejek firmy CoStar Corporation (USA), to nowa propozycja warszawskiej firmy SATORI (Warszawa, tel. 43 12 25). W jej skład wchodzą cztery modele: Address Express (995 USD) - drukarka atramentowa przystosowana do drukowania tekstu i grafiki z rozdzielczością 192 dpi i wydajnością do 4 kopert na minutę, Address Writer (634 USD) - drukarka... Czytaj więcej »

Nowy materiał na dyski stałe

Po dwóch latach badań laboratoryjnych, firma Corning Glass oferuje nowy nośnik na talerze dysków stałych. Materiał MemCor jest oparty na specjalnym szkle ze wzmocnieniem ceramicznym i - w przeciwieństwie do tradycyjnych nośników aluminiowoţniklowych - pozwala na osiągnięcie większej gęstości zapisu na cieńszych talerzach dysków stałych, bez obniżenia wytrzymałości... Czytaj więcej »

Alpha dla Windows NT beta

25 maja, w czasie Comdexu w Atlancie, Digital Equipment Corp. zaprezentował przez satelitarną sieć DVN (Digital Video Network) komputer DECpc AXP/150, przeznaczony dla środowiska Microsoft Windows NT. Czytaj więcej »

Wyścig do PDA już się zaczął

Motorola, Sony i Apple stworzyły konsorcjum, którego celem jest praca nad rozwojem "osobistych komunikatorów" czy też "osobistych asystentów", czyli ręcznych komputerów osobistych o wadze ok. 1 kg z wbudowanym telefonem komórkowym. Zdaniem twórców, zrewolucjonizuje on komunikację międzyludzką w strukturach służb serwisowych i pracujących w terenie działach sprzedaży. Zastosowanie... Czytaj więcej »

Mac czy PC do publikacji w kolorze?

Trzy firmy: Adobe, Dell i SuperMac Technology połączyły siły w celu udostępnienia użytkownikom PC łatwości obsługi Macintosha przy pracach publikacyjnych w kolorze. Wychodząc naprzeciw niechęci użytkowników do czytania dokumentacji, firmy dostarczają sprzęt kompletnie skonfigurowany, z zainstalowanym oprogramowaniem zapewniającym takie same właściwości jak Macintosh. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

Windows NT - dziś i jutro

Jeżeli nawet firma IBM przekonała się do celowości wsparcia systemu operacyjnego konkurującego z jej systemem OS/2, to na pewno jest to znaczący krok w dziedzinie systemów operacyjnych. Czytaj więcej »

Wielofunkcjonalne środowisko stacjonarne

W maju br. zebrało się w Amsterdamie Europejskie Forum Użytkowników Sieci (European ISDN User Forum - EIUF), skupiające przedstawicieli towarzystw telekomunikacyjnych, producentów sprzętu komputerowego i oprogramowania. Forum zatwierdziło opis wielofunkcyjnego środowiska stacjonarnego - multifunctional desktop environment (MDE). Jest to spis zaleceń, które powinien brać pod uwagę... Czytaj więcej »

Microsoft i Lotus zawierają rozejm

Zaniepokojeni długą wojną o standardy, toczoną między dwoma wielkimi producentami oprogramowania firmami Lotus i Microsoft, klienci wymusili wreszcie na nich rozejm. We wspólnym oświadczeniu firmy przyznały, że ta wojna nie służy interesom żadnej z nich, ani tym bardziej użytkownikom oprogramowania. Wojna dotyczyła protokołów przesyłania komunikatów: Lotus propagował swój... Czytaj więcej »

Narzędzia obiektowe dla OS/2

IBM Programming Systems zaczyna od końca maja br., dostarczać nowe zestawy narzędzi programistycznych do opracowania aplikacji klient/serwer dla systemu operacyjnego OS/2 2.x. Zestaw C Set++ dla OS/2 umożliwia programowanie obiektowe dla 32-bitowego systemu operacyjnego OS/2. Czytaj więcej »

Windows i wyposażenie biura

Firma Microsoft i główni producenci wyposażenia biurowego zamierzają ogłosić standard interfejsu, pozwalającego użytkownikom na łatwe komunikowanie się z maszynami biurowymi ze swego PC. Chociaż wiele urządzeń biurowych już obecnie da się sterować z komputera, to jednak nowy standard ma na celu użycie do tej pracy graficznego środowiska Windows. Pozwoliłoby to programistom na... Czytaj więcej »

Dodatki do dBase IV 2.0

Firma Borland opracowała dawno oczekiwane wzmocnienie swego nowego systemu zarządzania bazami danych dBase IV, rel. 2.0. Pakiet Productivity Pack zawiera generator okienek dialogowych, edytor wielookienkowy, wieloplikowy generator formatów i shell do kompilatora dBase IV. d Czytaj więcej »

Wszędobylski SQL

Kaseworks Kase: VIP służy do projektowania interfejsów graficznych (GUI) i generowania ich kodu w C, C++ lub Cobolu. Ostatnia wersja programu została wyposażona również w narzędzia do obróbki poleceń języka zapytań do relacyjnych baz danych - SQL. Moduł SQL Designer pozwala na dołączenie do kodu źródłowego zapytań w SQL-u i w ten sposób umożliwia bezpośrednie wykorzystanie... Czytaj więcej »

Inauguracja PowerPC w Paryżu

Pod koniec marca br., w Paryżu, IBM przedstawił rezultaty swej współpracy z Apple i Motorolą, których wynikiem jest procesor PowerPC. IBM zademonstrował aplikacje Apple Macintosh uruchamiane na komputerze typu RS/6000 wyposażonym w RISC-owy procesor PowerPC. Czytaj więcej »

Oszczędnościowe procesory Cyrixa

Procesory 486SX małej mocy z nowej serii firmy Cyrix Corp., mają szerokie możliwości regulowania szybkości pracy i pobieranej mocy, dzięki czemu są zgodne z programem oszczędzania energii amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska. Czytaj więcej »

Microsoft wspomaga programistów

Microsoft przygotował nowy projekt wspierania programistów piszących aplikacje pod Windows. W jego ramach wydawany jest co kwartał specjalny CD-ROM zawierający pełną dokumentację produktów, narzędzia dla Windows, kody źródłowe przykładowych aplikacji oraz ok. 10 tys. krótkich informacji technicznych dotyczących wszystkich produktów firmy. Baza ta wyposażona jest w mechanizm... Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Jak zadzwonić do tropiciela jeleni?

Najnowsza edycja adresowej bazy danych Hanlon Disk, zawiera ok. 50 tys. list adresowych obejmujących cały świat. Można wśród nich znaleźć wiele nietypowych lub dziwacznych pozycji jak np.: "producenci mieczy", "niemieccy weterynarze mieszkający na Filipinach", czy też "członkowie Nowozelandzkiego Towarzystwa Tropicieli Jeleni". Za przyjemność posiadania ich numerów telefonów trzeba... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

PCradio

Dla wielu służb terenowych zagadnieniem o podstawowym znaczeniu jest bezprzewodowa łączność z siecią komputerową oraz bieżacy dostęp do informacji z baz danych. Jest paradoksem, że pracownicy w terenie często mają większe potrzeby informatyczne niż ich koledzy w macierzystych biurach. Rozwiązaniem w takich przypadkach jest nowy system pod nazwą PCradio. Czytaj więcej »

Łączność satelitarna - panaceum na wszystko?

Nikogo już nie dziwi widok czaszy anteny satelitarnej zamontowanej na rozsypującej się chałupie. Można śmiało powiedzieć, że łączność satelitarna trafiła dosłownie pod strzechy. Jest to jednak tylko część prawdy, widoczne anteny nie służą bowiem obustronnej wymianie informacji, one jedynie przekazują informacje, zresztą dla większości odbiorców ze względu na bariery... Czytaj więcej »

Vademecum CW

Rozmawiała gęś z prosięciem, czyli interface i dokumentacja

Spróbujmy w tej części naszego cyklu uzasadnić potrzebę weryfikacji dwóch elementów oprogramowania: interface'u użytkownika i dokumentacji eksploatacyjnej. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Administracja Państwowa

Frank Bettger, multimilioner amerykański, autor bestselleru "Jak przetrwać i odnieść sukces w biznesie", w swojej książce zwraca uwagę na jedną z najbardziej efektywnych technik zdobywania klienta - tzw. metodę na świadka. Należy mianowicie, zachęcając klienta do zakupu, skierować go do użytkownika, który jest już zadowolony z używanego produktu. W branży komputerowej nie... Czytaj więcej »

INFORMIX ante portas

O zamiarach radykalnego zwiększenia zainteresowania Polską poinformował szef Informix Software GmbH z Monachium, Walter Konigseder. Powiedział on m.in: "Jeszcze w tym roku zamierzamy utworzyć polski oddział Informixa. W naszych planach jest nie tylko sprzedaż: chcemy stać się aktywną częścią polskiego przemysłu informatycznego". Czytaj więcej »

Fatum nad projektem prawa autorskiego?

Nad projektem ustawy o prawie autorskim ciąży jakieś fatum. Boski wiatr wydarzeń politycznych sprawił, że projekt ustawy pozostał praktycznie na lodzie, mimo że trzy główne ośrodki władzy podkreślały konieczność wprowadzenia nowych regulacji w życie jeszcze w br. Marszałek Sejmu zapowiadał skierowanie projektu na ścieżkę przyspieszonej legislacji, o to samo dobijał się... Czytaj więcej »

Ile kosztuje Pentium?

Zgodnie z wcześniejszą obietnicą Intel ostatecznie podał ceny oraz dostępną na rynku w 2 i 3 kwartale br. wielkość oferty procesorów Pentium. Czytaj więcej »

Z prac Biura ds. Informatyki URM

Kończą się prace nad reformą struktur organizacyjnych Terenowych Banków Danych, zbierających na szczeblu regionalnym informacje dla potrzeb centralnych jednostek administracji rządowej (resorty). Przewidywane przejście z układu wojewódzkiego na układ regionalny (17 województw wraz z powiatami), sprawia, że prace nad organizacją TPD wiążą się ściśle z reformą administracji i... Czytaj więcej »

Nowy Visual Basic 3.0, edycja standardowa i profesjonalna

Visual Basic 3.0 jest nową wersją tego popularnego języka programowania, dobrze przystosowaną do przygotowania aplikacji typu klient/serwer. Czytaj więcej »

Walne Zgromadzenia PIIiT oraz SRSO

Po nieudanej próbie w Krakowie 27 maja (brak quorum) Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji odbyło się w drugim terminie w Warszawie 11 czerwca. Czytaj więcej »

II Konferencja Polskiego Klubu Użytkowników Progressa

W Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale odbyła się w dniach 2-4 czerwca br. II Konferencja Polskiego Klubu Użytkowników Progressa zorganizowana przez warszawską firmę Computer Systems for Business International (CSBI). Czytaj więcej »

Alians Dell'a z WAT-em

Dell Polska, po zawarciu umów ramowych z MSW (maj '92) oraz z URM (marzec '93) podpisał, 7 czerwca br. wieloletnią umowę ramową z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie. Czytaj więcej »

Digital ma się dobrze

Mimo trwającego na rynku komputerowym kryzysu, Digital Equipment Corporation liczy na sukces rynkowy swoich nowych produktów. Polski oddział firmy - Digital Equipment Polska sp. z o.o. miał jednak ostatnio problemy nie związane ze swoją sytuacją finansową czy też kryzysem, a z nazwą firmy. Czytaj więcej »

Stan zawieszenia

Wszystko wskazuje na to, że zbliżające się wakacje będą dla rynku komputerowego wyjątkowo gorące. Stan przygotowania do istotnych zmian, jakie pociągnąć za sobą może VAT i zamiana podatku granicznego na podwyższone stawki celne jest dziś minimalny. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Nowe i ulepszone polecenia w MS DOS-ie 6 (c. d.)

W MS DOS 6 pojawiło się klika specjalistycznych programów, dostarczanych dawniej jedynie z określonym sprzętem lub pisanym przez niezależnych twórców oprogramowania dla potrzeb doraźnych. Jednym z takich programów jest MSCDEX.EXE - sterownik stacji CD-ROM, umożliwiający korzystanie z danych na dyskach CD-ROM i służący do przypisania logicznego dysku do fizycznej stacji tych dysków.... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...