powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 24-1993, 14 czerwca 1993
24-1993 Computerworld nr 24-1993
biznes, rynek, gospodarka

Rozszerzenia multimedialne IBM za darmo

W celu skutecznego konkurowania z azjatyckimi i amerykańskimi klonami, firma IBM Personal Computer Inc., zamierza oferować istotne rozszerzenie właściwości funkcjonalnych swych komputerów PS/2 i PS/ValuePoint w tej samej cenie co obecnie, przez dodanie im możliwości multimedialnych. Czytaj więcej »

Porozumienie Microsoftu i Compaqa

Firmy Compaq i Microsoft zawarły porozumienia Frontline Partnership w celu promowania i rozwoju nowych produktów i rynków. Porozumienie przewiduje m.in. współpracę przy nowej generacji sprzętu i oprogramowania systemowego dla komputerów stołowych, przenośnych i ręcznych; rozwijanie nowych technologii dla komputerów osobistych, takich jak interfejs do pióra i rozszerzone możliwości... Czytaj więcej »

25 mln DOS-ów

Od czasu wprowadzenia na rynek, w maju 1990 r., systemów operacyjnych Microsoft Windows, licencjonowano ponad 25 mln ich kopii. Każda z co najmniej tuzina firm, łącznie z Lotus Development Corporation, Borland International i Word Perfect Corporation, rozprowadziła ponad milion kopii oprogramowania pracującego w systemie Windows. MS Windows instalowany jest w ok. 60% PC-tów sprzedawanych... Czytaj więcej »

Czy spadną ceny oprogramowania?

Producenci oprogramowania z dużym niepokojem przyjęli przedstawione na konferencji zorganizowanej przez stowarzyszenie SPA (Software Publishers Association), prognozy dla rynku software'u, które przewidują drastyczny spadek praktycznie wszystkich cen oprogramowania. Szególnie silny spadek cen przewidywany jest w obszarze zastosowań komputerów osobistych. Niektórzy eksperci przewidują, iż... Czytaj więcej »

Microsoft Corporation zwiększył dochody

Z końcem czerwca 1993 r. zakończy się rok finansowy wielu zachodnich przedsiębiorstw. Firmy komputerowe ogłaszają na razie wyniki finansowe za III kw. roku finansowego i za 9 miesięcy działalności. Microsoft Corporation powiadomiła, że jej dochód netto za 9 miesięcy wzrósł o 36% w porównaniu z ub.r. i wyniósł 688 mln USD. Dochody ogółem firmy w III kw. roku finansowego wzrosły... Czytaj więcej »

Miliardy i procenty

Według szacunków firmy konsultingowej Dataquest, światowy rynek półprzewodników wzrośnie w br. o 16% osiągając poziom 75 mld USD. Czytaj więcej »

Urządzenia wskazujące

Przed rozpowszechnieniem się graficznego interfejsu użytkownika typu GUI, nikt nie był w stanie przewidzieć, że takie urządzenia wskazujące jak: mysz, trackball, piórka elektroniczne, digitizery czy ekrany dotykowe będą w stanie rywalizować ze zwyczajną klawiaturą o względy użytkowników PC. Co prawda klawiatura (która posiada rozłożenie klawiszy typu QWERTY (anglosaska) lub... Czytaj więcej »

Ergonomiczna mysz

Microsoft wprowadza nową, ergonomiczną mysz. Czytaj więcej »

Nowe tytuły multimedialne Microsoft

Firma Microsoft wydała nowe płyty multimedialne CD-ROM przeznaczone dla nauczania, rozrywki i przekazywania informacji o wysokiej jakości w łatwo dostępnej formie. Czytaj więcej »

FAServer dla Unixa

Firma Network Appliance Corp. wprowadziła na rynek swój pierwszy specjalizowany serwer plików FAServer, tańszy i szybszy od serwerów ogólnego przeznaczenia. Czytaj więcej »

Taśmowe pamięci Connera

Firma Conner Storage System Group (dawniej Maynard Electronics, wykupiony przez Conner Peripheral Inc.) wprowadza na rynek dwie nowe pamięci taśmowe: urządzenie 7L-Digital Linear Tape (DLT) za 18 995 USD, które umożliwia zapisanie 42 GB na siedmiu kasetach oraz urządzenie 12L-Digital Audio Tape o pojemności 48 GB na dwunastu kasetach. Czytaj więcej »

Programy z USA

Warszawska firma "Tomasz Chlebowski" jest obecnie przedstawicielem amerykańskiego dystrybutora oprogramowania The Programmer's Shop na terenie Polski. Czytaj więcej »

DB/2 zstąpiło na pecety

IBM Programming Systems Laboratory w Ontario (Kanada) opracował 32-bitową wersję znanego użytkownikom IBM-owskich mainframów systemu relacyjnych baz danych DB/2. Od tej pory DB/2 będzie więc dostępne posiadaczom komputerów osobistych pracujących pod kontrolą systemu OS/2 2.0. Jednocześnie DB/2 dla OS/2 2.0 zachowuje zgodność z mechanizmami kontroli baz danych zawartymi w systemach... Czytaj więcej »

Alianse, szanse i kontyngenty

Rozmowa z dyrektorem WYSE Polska p. Ewą Blaisdell oraz prezesem Optimusa p. Romanem Kluską. Czytaj więcej »

Umowy generalne nie ograniczają praw innych firm

Ostatnie wydarzenia sprawiły, że Biuro Informatyki URM in corpore odstawiło na boczny tor wszystkie inne prace, aby ponownie zająć się przygotowaniem (po raz trzeci) obsługi informatycznej wyborów. Czytaj więcej »

Cenniki

Kolejna prognoza pogody

Na początek słowo o zmianach w naszej tabeli. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, usunęliśmy z niej w końcu ceny komputerów, zawierających karty wideo Hercules (HGC), co pozwoliło wygospodarować miejsce na kolumnę poświęconą coraz popularniejszym 486-kom SX. Komputery te zaczynają bowiem na dobre wypierać z rynku 386-ki DX. Są one od tych ostatnich z reguły wydajniejsze,... Czytaj więcej »

giełda pracy

Nauczyciel komputer

Dotychczasowy system nauczania i szkolenia, obowiązujący w naszym kraju, doprowadził do sytuacji, w której trudno naszemu specjaliście porozumieć się z podobnym specjalistą z Zachodu. Mimo znajomości języka, pozostaje problem funkcjonowania w innych światach pojęć i wyobrażeń. Dotyczy to zadań i celów przedsiębiorstw, ich strategii, marketingu, ale również analizy finansowej i... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

SWIFT - bezpieczeństwo najważniejsze

W Polsce jednym z trzech pierwszych i najważniejszych użytkowników systemu SWIFT jest Bank Handlowy w Warszawie SA. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Przyjemne z pożytecznym

Każdy Czytelnik naszego pisma pamięta zapewne czasy, gdy ściskał w spoconych dłoniach joystick, usiłując uciec potworom lub zestrzelić statek kosmiczny w jednej z gier komputerowych. Twórcy programu pocztowego Notework 2.0 postanowili skorzystać z tego faktu, by przyciągnąć większe rzesze użytkowników. Czytaj więcej »

Komputer osobisty wielodostępny

Karty wielodostępu niemieckiej firmy Lightstone Multiuser Systems GmbH umożliwiają korzystanie przez dwóch (lub czterech) użytkowników z jednego komputera PC lub na podłączenie kilku (maksymalnie do 4) monitorów do jednego komputera PC. Czytaj więcej »

Tania kolorowa drukarka termiczna

Firma LaserMaster oferuje kolorową drukarkę z termicznym transferem wosku o zachęcającej cenie 1495 USD. Drukuje ona na zwykłym papierze z jakością dostateczną dla typowej korespondencji biurowej, folii do prezentacji i sprawozdań. Cena wydruku strony nie przekracza 0,5 USD, podczas gdy cena wydruku kolorowego z drukarki atramentowej wynosi ok. 2 USD. Drukarkę wyposażono w technikę... Czytaj więcej »

Lotus Organizer

Dziwne zaiste są drogi, którymi podąża wyobraźnia niektórych programistów. Widać to szczególnie w przypadku programów tworzonych specjalnie dla potrzeb MS Windows. W tym bowiem pozornie "zabawkowym", "niepoważnym" światku, aplikacje odbiegające od typowego, PC-towskiego standardu spotyka się znacznie częściej niż gdzie indziej, to zaś powoduje, że stają się one użyteczne dla... Czytaj więcej »

Karta graficzna z akceleratorem Western Digital Paradise XLR

Pojawienie się Windows 3.x spowodowało burzliwy rozwój kart graficznych z akceleratorem. Akcelerator graficzny jest to specjalizowany układ scalony, przyspieszający wykonanie, sprzętowo lub programowo (gdyż często jest to mikroprocesor o stałym, zaszytym w sprzęcie programie) operacji graficznych Windows. Czytaj więcej »

Sieciowy MS Mail 3.2

Od kwietnia br. Microsoft rozpoczął sprzedaż nowej wersji Mail 3.2 dla sieci komputerowych. Rozwiązano w niej wiele problemów, powstających przy korzystaniu z sieci Novell NetWare i LAN Manager. Pozwala użytkownikom na przemieszczanie się do różnych miejsc pracy w biurze, indywidualnie lub grupowo. Ułatwia korzystanie z istniejących sieci i środowisk. Ułatwiono korzystanie z Mail 3.2... Czytaj więcej »

ATM do Windows NT

Firmy Adobe System i Microsoft ogłosiły, że prowadzą wspólne prace w celu przeniesienia programu Adobe Type Manager (ATM) do Windows NT. Współpraca ma na celu zapewnienie dobrego zintegrowania ATM i fontów Adobe Type 1 z systemem operowania fontami Windows NT. Czytaj więcej »

Microsoft Word 6.0 dla DOS już na rynku

Microsoft Corp. oficjalnie ogłosił 17 maja o wprowadzeniu na rynek nowej wersji jednego ze swych podstawowych produktów -edytora tekstów Word. Microsoft Word 6.0 przeznaczony jest do pracy w systemie MS DOS. Czytaj więcej »

książki

XXXVIII Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

Nie jest łatwo zrozumieć przyczyny mizerności oferty książek informatycznych, przedstawionej na tegorocznych Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie (19-24 maja). Nawet najbardziej znaczący z wydawców Addison-Wesley zrezygnował z tradycyjnie sporego stoiska, na rzecz zaledwie paru półek u jakiegoś "area representative". Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

ABC ochroniarza sieciowego, cz. 4

W abstrakcyjnym i doskonałym świecie wszystko powinno działać bezawaryjnie. Raz zainstalowana sieć będzie pracowała w sposób perfekcyjny - wiecznie, czyli na zawsze. Czytaj więcej »

Nowości Banyana

Na konferencji Wiosna '93, zorganizowanej w San Francisco przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Użytkowników Banyana, odbyła się inauguracja nowej wersji Vines, pracującej na HP/UX (Unix Hewlett-Packarda). Możliwość współpracy VINES ze sprzętem RISC H-P dla wielu stanowi ostateczny argument przemawiający za kupnem tej sieci. Współpracująca z HP/UX wersja VINES ma być komercyjnie... Czytaj więcej »

Procesor RISC PowerPC w produkcji

Obiecywany od pewnego czasu produkt porozumienia Apple/IBM/Motorola - procesor RISC PowerPC - wszedł do produkcji. Pierwsza wersja PowerPC 601, zaprojektowana, wyprodukowana i sprzedawana przez firmę Motorola, trafiła już do członków porozumienia PowerOpen Association. Procesor działa z częstotliwością zegara 50 i 66 MHz kosztuje odpowiednio: 280 i 374 USD. Przy częstotliwości 66 MHz,... Czytaj więcej »

Banyan steruje drukarkami

Poczynając od przyszłego miesiąca, firma Banyan Systems Inc. wprowadza na rynek szereg urządzeń, służących do bezpośredniego przyłączania drukarek wszelkich typów do sieci LAN. Będą une umożliwiały - bez potrzeby stosowania wielu protokołów - bezpośrednią obsługę wspólnych drukarek przyłączonych do sieci LAN i to przy pracy w mieszanych środowiskach (Macintosh, Windows,... Czytaj więcej »

Algorytmy sieci neuronowych

Prace nad sztuczną inteligencją prowadzone są w laboratoriach i instytutach badawczych na całym świecie, w oparciu o tzw. sieci neuronowe. Czytaj więcej »

Ekologia w rękach komputeryzacji

Firmy Hewlett-Packard i Ellery Systems Inc. są (z pomocą amerykańskich specjalistów ds. ekologii) twórcami pierwszego globalnego systemu przetwarzania i przekazywania informacji o tematyce ekologicznej. Ułatwiać on będzie gromadzenie danych dotyczących m.in. takich problemów, jak: dziury ozonowe, efekt cieplarniany, itp. Czytaj więcej »

Ciemne zaułki translacji

Od lat już słyszymy, że różnica między kompilatorem a interpreterem polega na fakcie, że kompilator tłumaczy od razu cały program, zaś interpreter - linia po linii. Dopiero studia informatyczne systematyzują wiedzę na ten temat. Okazało się, że powszechna opinia jest dość daleka od prawdy. Ten artykuł jest więc dedykowany czytelnikom, dla których zasady translacji są nadal... Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Chiński sposób na hackerów

W wielu krajach trwa gorąca dyskusja nad zapobieganiem przestępczości komputerowej i nad sposobami karania za tego typu delikty. Warto więc przyjrzeć się, jak z problemami tymi radzą sobie inni, np. Chińczycy. Jak podała agencja Reutera w końcu kwietnia br. wykonano wyrok śmierci na urzędniku bankowym, który za pomocą komputera ograbił swego pracodawcę na sumę ok. 175 tys. USD. Czytaj więcej »

Kompleksowy bank danych

Irlandzcy eksperci są zdania, że niewiele trzeba, aby turystyka stała się jedną z najbardziej dochodowych branż polskiej gospodarki. Z ich wyliczeń wynika, że po dokonaniu pewnych przekształceń i nieodzownych zmian strukturalnych, już w 2000 r. tylko turystyka przyjazdowa może przynieść Polsce dochód, nie 1 mld dolarów (jak obecnie), ale 4 razy większy. Jednym z podstawowych... Czytaj więcej »

Rozmowa CW

Przemiany bez utraty dorobku

Rozmowa z nowowybranym Prezesem PTI - Piotrem Fuglewiczem Czytaj więcej »

Uchwała programowa IV Zjazdu PTI

IV Walny Zjazd PTI uchwalił następujące wytyczne dla działalności Towarzystwa: Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Modemem przez komórkowca

Wzrost popularności telefonów komórkowych oraz komputerów przenośnych zaowocował zainteresowaniem nabywców możliwościami zintegrowania funkcji tych urządzeń. Znaczenia nabiera nie tylko możliwość kontynuowania pracy na komputerze przenośnym poza siedzibą przedsiębiorstwa, ważna staje się też zdolność do natychmiastowego przesłania efektów pracy, wprost z komputera... Czytaj więcej »

Vademecum CW

Oprogramowanie pod lupą (cz. 6)

Właściwości eksploatacyjne Czytaj więcej »

Zdrowie, komputery i przepisy

Inspektor Pracy w Krośnie kilka tygodni temu odsunął od pracy przy monitorze ekranowym pracownicę w ciąży. Decyzja ta została oprotestowana przez pracodawcę i po podtrzymaniu tej decyzji w mocy przez Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie oraz Główny Inspektorat Pracy w Warszawie powinna niedługo trafić do NSA. Rozprawa odbędzie się w Krakowie. Sprawa ta ma dwa aspekty - zdrowotny... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Potańcówka na pionierskim przyczółku

Wśród ekonomistów panuje pogląd (chyba słuszny), że pierwszą oznaką wychodzenia gospodarki z recesji jest zazwyczaj boom budowlany. Można bez większego ryzyka twierdzić, że podobną rolę pierwszej jaskółki ożywczych prądów w przemyśle pełni popyt na oprogramowanie wspomagające prace inżynierskie, czyli CAD/CAM. Czytaj więcej »

Zmiany i kontynuacje

Ponad 1000 firm i prawie 100 tys. osób uczestniczyło w tegorocznych targach komputerowych w Atlancie. Trwały one tylko 4 dni - od 24-27 maja - za krótko, aby obejrzeć wszystkie oferty. Obok stoisk wystawowych ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszyły się seminaria i prezentacje blisko 5 tys. produktów, w tym ok. 700 nowości. Czytaj więcej »

Denacjonalizacja telefonii?

Na początku maja ministrowie telekomunikacji państw EWG dyskutowali nad demonopolizacją usług telefonicznych. W zasadzie godzą się oni z koniecznością zniesienia monopolu, jaki na przesyłanie mowy posiadają, w większości państw europejskich, państwowe przedsiębiorstwa telefoniczne. Ustalono, iż do 1998 r. zostaną zniesione wszelkie ograniczenia dostępu firm prywatnych do... Czytaj więcej »

Wystawa NetWorld Europe '93

Wystawa NetWorld Europe '93 (25-27 maja br.) odbyła się we Frankfurcie nad Menem już po raz drugi i jest dobrym przykładem, jak powinny być organizowane specjalistyczne wystawy i targi. Czytaj więcej »

Polska premiera Windows NT

Już w kilka dni po światowej premierze w Atlancie w dniu 24 maja br., w PKiN odbyła się 1 czerwca br. polska prezentacja Windows NT. Przedstawiciele firmy Microsoft pokazali system operacyjny Windows NT działający na sprzęcie firmy Acer, współpracujący z Windows for Workgroups w lokalnej sieci dwukomputerowej. Czytaj więcej »

SCO Forum '93

Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz odbędzie się 14-19 sierpnia br. 7th Annual International Open Systems Symposium. Tegoroczne spotkanie poświęcone będzie takim tematom jak: technologie zarządzania sieciami, zastosowanie systemów otwartych w komputerach desktop oraz serwerach sieciowych, podstawowe problemy związane z tworzeniem aplikacji typu klient/serwer, aktualne oraz... Czytaj więcej »

Rachunek bezwzględny

5 lipca zostanie zapewne wprowadzony w życie jednolity podatek od wartości handlu i usług, zwany również podatkiem od wartości dodanej, z angielskiego - VAT. Ma on na celu zastąpienie podatków: obrotowego i dochodowego od podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. Podstawowa jego stawka wynosi 22% zysku (czyli wartości dodanej). Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Nowe i ulepszone polecenia w MS DOS-ie 6 (cd.)

Kontynuujemy omawianie nowych poleceń MS DOS 6. Dzisiaj program defragmentacji dysku DEFRAG i odzyskiwania pomyłkowo usuniętych plików UNDELETE. DEFRAG to nieco okrojona wersja programu SpeedDisk z Norton Utilities firmy Symantec, natomiast UNDELETE jest znacznie ulepszoną wersją programu znanego z MS DOS wersja 5. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...