powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 23-1993, 7 czerwca 1993
23-1993 Computerworld nr 23-1993
biznes, rynek, gospodarka

Komputery i telefony w Europie Wschodniej

Dla światowych firm zajmujących się wdrażaniem IT Europa Wschodnia jest potencjalnie jednym z większych rynków zbytu. Informacje międzynarodowych środków przekazu o poszczególnych krajach są bardzo fragmentaryczne i niedokładne. Ale czy same te kraje wiedzą o sobie wiele więcej? Sądząc po przykładzie Polski i Rosji należy w to raczej wątpić. Prezentujemy Czytelnikom fotografie... Czytaj więcej »

Strajk u Siemensa

Podczas majowych strajków na terenie dawnego NRD szczególnie ucierpiała firma Siemens. Czytaj więcej »

Praca, czy dom?

Do 30 kwietnia brytyjski IBM zwolnił 1200 osób, zaś do lipca br. zamierza zwolnić 1000 następnych. Czytaj więcej »

Microsoft ante portas

Taka koncentracja siły nie miała miejsca w przemyśle komputerowym od czasu najlepszych dni IBM. Przechodząc z dominującej pozycji w systemach operacyjnych na wiodącą siłę w programach użytkowych Microsoft Corp. pozostawia coraz mniej pola dla konkurencji. Rywale zarzucają mu stosowanie nieuczciwych chwytów w walce o umocnienie pozycji i zdobywanie kolejnych obszarów rynku. Czytaj więcej »

Produkty Tandy Grid

Na targach Infosystem '93 w Poznaniu można było obejrzeć głośne na świecie produkty firmy Tandy Grid. Firma GRiD jako jedna z pierwszych na świecie opracowała i rozpoczęła sprzedaż komputerów typu pentop, z ekranem przystosowanym do użycia piórka elektronicznego. Urządzenia tej firmy oferowała na swoim stoisku American Technologies (Warszawa, tel. 635 03 53). Czytaj więcej »

Automatyczny tłumacz

Firma Nestor wprowadziła na rynek nową wersję swojego programu do tłumaczeń obcojęzycznych tekstów, Globalink Translation System v. 3.0, wyposażony w ulepszone algorytmy tłumaczące. Czytaj więcej »

Kamero-skaner wideo

Entuzjaści wideo i informatyki mogą już połączyć obie pasje kupując specjalnie dla nich opracowaną małą kamerę wideo z mikrofonem, którą można podłączyć do komputera PC wyposażonego w odpowiednią kartę. Czytaj więcej »

Drukarka CCL 600

Na rynku krajowym pokazała się kolejna drukarka nowej generacji (patrz CW PL nr 16 z br., rubryka Cennik, "Drukarki laserowe nowej generacji") o rozdzielczości 600x 600 dpi. Jest to drukarka laserowa CCL600 wyprodukowana przez firmę Calcomp. Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla firm

Firma Inwestprojekt-Słupsk (Słupsk, tel. 436 294), przesłała na nasze ręce najnowszy cennik swej oferty programów dla firmy, urzędu. Już wcześniej, bo w CW PL nr 7 z br., w rubryce Cennik zamieściliśmy tę ofertę niemalże w całości. Czytaj więcej »

Zweryfikowani przez rynek

Trudności w okresie transformacji systemowej mają tylko najgorsi. Dotyczy to również osób poszukujących pracy. Dobrzy poradzą sobie niemal zawsze, najlepsi - zwłaszcza w trudnych sytuacjach - zostają z reguły naprawdę docenieni. Nadszedł wreszcie czas, gdy liczy się fachowość i konkretna wiedza. Te wartości bardzo szybko potrafi zweryfikować rynek. Czytaj więcej »

Pentium w Polsce

Jak poinformowała firma Compaq na zorganizowanym 25 maja śniadaniu dla prasy, które odbyło się w warszawskim hotelu Bristol (ul. Krakowskie Przedmieście 42/44), już od 20 maja br. dostępne są na naszym rynku komputery tej firmy wyposażone w procesory typu Pentium. Chodzi oczywiście o modele z rodziny Deskpro/M 5/60 M i 5/66, dla których sugerowana cena wynosi ok. 5 tys. USD. Czytaj więcej »

Wiedza, kwalifikacje, dezorganizacja i budżet

Z dr. hab. Andrzejem Dyką, pracownikiem naukowym Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej i dyrektorem generalnym CrossComm-Poland rozmawia Tomasz Szewczyk. Czytaj więcej »

Dysko(CD-ROM)ania

Zapisane na dyskach CD-ROM oprogramowanie staje się coraz popularniejszym środkiem dystrybucji software'u. Korzyści płynące z tej formy sprzedaży dają się łatwo policzyć: koszty wykonania dysku kompaktowego są już wyraźnie mniejsze niż cena 10 dyskietek w pudełku, zaś stały wzrost wielkości pakietów z oprogramowaniem powoduje, że zapis na dyskach CD-ROM staje się coraz... Czytaj więcej »

Dobra passa Prokomu

Gdyński Prokom zawarł w ostatnich miesiącach kilka ważnych kontraktów na generalne wykonawstwo dużych systemów informatycznych. Czytaj więcej »

SM-Firma w rytmie "Samby"

W Studio Usług Komputerowych "Samba" (tel. 21 70 88, fax 20 49 40) opracowano nową wersję znanego pakietu SM-Firma do obsługi obrotu towarowego. Czytaj więcej »

"defBANK" dla studentów

Dyrektor warszawskiej firmy Comp. Ltd. przekazał Podyplomowemu Studium Bankowości w Rzeszowie zintegrowany komputerowy system zarządzania bankiem "defBANK". System będzie służyć edukacji słuchaczy studium. Czytaj więcej »

Statek z komputera

Od lat 60. podejmowane były w Polsce próby opracowania komputerowego systemu wspomagającego techniczne przygotowanie produkcji statków. Czytaj więcej »

Komputery w turystyce

- "Informacja turystyczna też jest towarem i zamierzamy na niej zarabiać" - twierdzi Zbigniew Główka, szef firmy "Systemy Komputerowe", w której opracowano Komputerowy System Informacji Turystycznej. Czytaj więcej »

Specjalna oferta Silicon Graphics dla Polski

Generalny dystrybutor produktów Silicon Graphics, warszawska firma ATM, przekazała informację, że firma Silicon Graphics oferuje polskim instytucjom edukacyjnym i naukowo-badawczym specjalny program sprzedaży oprogramowania do swoich komputerów - IRIS Varsity. Czytaj więcej »

Pentium z Irlandii

W Leixlip, niedaleko Dublina, powstaje fabryka Intela, w której od początku przyszłego roku będzie się produkować 32-bitowe procesory Pentium. Wcześniejsze plany przewidywały uruchomienie tam produkcji procesorów 486. Po odpowiednich inwestycjach, wynoszących ponad 600 mln USD, na powierzchni 60 tys. stóp kwadratowych powstały hale produkcyjne pierwszej klasy czystości, w których... Czytaj więcej »

Tanie Pentium

Pojawiły się nieoficjalne doniesienia na temat przewidywanej ceny Pentium. Wersja 66 Mhz ma kosztować 1095 USD, wersja 60 MHz 995 USD. Jednocześnie twierdzi się, że jest to cena znacznie niższa, niż można było przypuszczać kilka miesięcy temu. Przy tej cenie procesora, który może nadać mikrokomputerowi parametry stacji roboczej, cena najtańszego PC-ta z Pentium może wynosić 3500... Czytaj więcej »

Nowe zamówienia u DEC-a

W ostatnim czasie DEC otrzymał trzy korzystne zamówienia z Anglii i Irlandii na produkcję sprzętu wykorzystującego procesor Alpha. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Wspólny pecet

Firma Micro-Sun jest wyłącznym przedstawicielem na rynku polskim zachodnioniemieckiej firmy Lighstone Multiuser Systems GmbH, autora i producenta oryginalnego sprzętu umożliwiającego np. korzystanie przez dwóch (lub czterech) użytkowników z jednego komputera PC lub na podłączenie 4 monitorów do jednego komputera PC. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Systemy dla dużych banków

W kolejnym omówieniu konkretnych systemów bankowych proponujemy Czytelnikom "wycieczkę" po systemie IBAS - pochodzącym z norweskiej firmy CBA (Commercial Banking Applications) oraz zestawienie jego cech z możliwościami systemu PABA (Privat Auslands Banken Anwedungen), pochodzącego z niemieckiej firmy Actis. Czytaj więcej »

Co to jest SWIFT II

Sieć SWIFT skonstruowana jest w ten sposób, aby jej kolejne protokóły były dla użytkownika przezroczyste, jeśli chodzi o transmisję i ukryte, jeśli chodzi o zasadę działania. Tym niemniej w opisach technicznych sieci pojawiły się niedawno hasła SWIFT I oraz SWIFT II. Co one oznaczają? Czytaj więcej »

Jak informatyzować duży bank

Duży bank obraca kwotami liczonymi w bilionach złotych i zarządza z reguły kilkudziesięcioma oddziałami. W Polsce działa 18 wielkich banków, a drugie tyle "tylko" dużych. Pierwsze z nich już wkrótce skorzystają z usług elektronicznego clearingu organizowanego przez KIR. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Voiceserver for Windows

System Voiceserver for Windows firmy Applied Voice Technology umożliwia wykonywanie przez system Windows komend wydawanych za pomocą głosu. Całość składa się z karty, mikrofonu oraz oprogramowania i pozwala na sterowanie wykonywaniem poleceń dostępnych w menu Windows. System dodaje do programów aplikacyjnych makrorozkazy aktywowane przez dźwięk powodując, że mysz staje się... Czytaj więcej »

Pentop trafia pod strzechy

Na targach Infosystem '93 w Poznaniu można było obejrzeć głośne na świecie produkty firmy Tandy Grid. Firma Grid jako jedna z pierwszych na świecie opracowała i rozpoczęła sprzedaż komputerów typu pentop, z ekranem przystosowanym do użycia piórka elektronicznego. Urządzenia tej firmy oferowała na swoim stoisku American Technologies (Warszawa, tel. 635 03 53). Czytaj więcej »

Odchylona klawiatura

W Nowej Zelandii testowana jest klawiatura, której przednia krawędź jest wyższa od tylnej. Tę właśnie pozycję można osiągnąć domowym sposobem podkładając książkę pod klawiaturę od strony użytkownika. Czytaj więcej »

PC z laserową drukarką

Założyciel Virgin Atlantic Airways próbuje szczęścia w rozmaitych przedsięwzięciach. Richard Branson oferował najtańsze przeloty przez Atlantyk i dla wzmocnienia swej oferty wynajął system komputerowy British Airways do rezerwacji miejsc w swoich samolotach. Czytaj więcej »

Mysz bez skaz

Kosztem 10 mln USD Microsoft jest wreszcie przekonany, że stworzył mysz nie tylko lepszą od poprzednich, ale wprost bliską ideałowi. Kształt obudowy nowej myszy pozwala na korzystanie z niej zarówno prawo- jak i leworęcznym użytkownikom. Wobec zastosowania ergonomicznej technologii, zmniejszony został poziom fizycznego stresu dłoni przy dłuższym kontakcie z urządzeniem. Nowa mysz... Czytaj więcej »

PS/1 z Pentium

IBM Personal Computers Co. rozpoczął sprzedaż modelu Personal System/1 (PS/1), dostosowanego do pracy z procesorem Pentium. Czytaj więcej »

Problemy z MS DOS 6.0

Jednym z najczęściej poruszanych, w ostatnim okresie, na łamach prasy komputerowej tematów jest nowa wersja systemu operacyjnego MS DOS 6.0. Zainteresowanie tym tematem jest oczywiste, dotyczy on praktycznie każdego użytkownika mikrokomputera PC. Ze względu na krótki czas, który upłynął od pojawienia się na rynku MS DOS 6.0, publikowane informacje ograniczają się najczęściej do... Czytaj więcej »

Tylko Upgrade DOS 6

Wersja Upgrade MS DOS zawiera inteligentny SETUP, rozpoznający konfigurację komputera i pozwala na zachowanie jej po wykonaniu instalacji nowej wersji systemu. W razie trudności pozwala na powrót do dawnej konfiguracji. Sam program instalacyjny tej wersji stanowi skomplikowany produkt techniczny wymagający znacznego nakładu środków dla opracowania. Z tego powodu wersja ta jest droższa od... Czytaj więcej »

Nowe tytuły multimedialne Microsoft

Firma Microsoft wydała nowe płyty multimedialne CD ROM przeznaczone dla nauczania, rozrywki i przekazywania informacji o wysokiej jakości, w łatwo dostępnej formie. Czytaj więcej »

Microsoft Word 6.0 i WordPerfect 6.0 dla DOS

W br. DOS-owski edytor tekstów Microsoft Word obchodzi swoje 10. urodziny. Czytaj więcej »

CD-ROM

Coraz bardziej popularne w informatyce staje się zastosowanie pamięci optycznych określanych jako CD, CD-ROM lub WORM. O rosnącej roli tej techniki w przechowywaniu danych masowych, decyduje znaczny spadek cen nośników i urządzeń zaobserwowany w ostatnich latach, połączony z możliwością wygodnego przechowywania ogromnych zasobów danych. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

AGIMAG

Sposób na automatyczne zbieranie wyników pomiarów wielkości elektrycznych jest znany od dawna. Służą do tego celu tzw. przetworniki analogowo-cyfrowe (AD - Analog/Digital), czyli urządzenia, które potrafią zamieniać sygnały analogowe na zrozumiałe dla komputera dane cyfrowe, dające się zapisywać na elektronicznych nośnikach pamięci. Przetwornik AD ma swoje zwierciadlane odbicie w... Czytaj więcej »

Ulepszony król Krety

Dzisiejszy gość naszego kącika, komputerowy system obsługi firm handlowo-produkcyjnych MIDAS PLUS, autorstwa Maszachaba Software System z Krakowa, nie wymaga rekomendacji bowiem, wraz Asystentem, reprezentował polski software na tegorocznym CeBit-cie w konkursie Software in Europa.Przypomnijmy więc tylko, że został on stworzony z myślą o wspomaganiu obsługi szerokiego zakresu operacji... Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla firmy, urzędu w wersji polskiej

Widoczną na tegorocznym Infosystemie tendencją był wzrost oferty na spolszczonego oprogramowania przeznaczonego dla obsługi urzędu, banku czy przedsiębiorstwa autorstwa firm zachodnich. Przykładami są tu oferty firm: holenderskiej Exact, niemieckiej Quantum GmbH oraz francuskiej Saari. Czytaj więcej »

USL WABI klientów

USL (Unix System Laboratories) rozpoczęło współpracę z firmą SunSelect w celu opracowania interfejsu WABI (Windows Application Binary Interface), który umożliwi uruchamianie aplikacji Windows pod kontrolą Unix. WABI ma tłumaczyć odwoływania się funkcji MS Windows na polecenia zrozumiałe przez system Unix. W efekcie opracowania pakietu WABI aplikacje MS Windows i Unix będą mogły... Czytaj więcej »

Konkurencja dla OLE

Unix International Inc. zdecydował się na podjęcie działań, które mają zapobiec przejęciu przez Microsoft Corp. całkowitej kontroli nad technologią łączenia obiektów należących do różnych aplikacji. Konsorcjum ogłosiło konkurs na projekt technologii nazwanej Application Linking, która umożliwiłaby łączenie, transfer i dzielenie dostępu do obiektów takich jak: dane arkusza... Czytaj więcej »

ABC ochroniarza sieciowego, cz. III

Backupowe kopie bezpieczeństwa Czytaj więcej »

Przełom w superkomputerach?

Steven Chen słynny twórca superkomputerów, opuścił w 1987 r. Cray Research Inc., gdyż firma, mimo swej pozycji, nie mogła sobie pozwolić na finansowanie jego ambitnych planów budową superkomputerów nowej generacji. IBM, widząc okazję do wzmocnienia swej pozycji na polu komputerów do zastosowań naukowych, udzielił mu pomocy w wysokości 100 mln USD. Jednak mimo 5-ciu lat pracy z... Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Elżbieta - Królowa CW

Sekretarz naszej redakcji Elżbieta Jaworska już dawno powinna nosić aureolę. Należy bowiem do kobiet, które ogromną delikatność i takt, łączą z fachowością najwyższej miary i posuniętym do granic jej własnej wytrzymałości introwertyzmem. Przyłapaliśmy jednak naszą uwielbianą Elę na - jakże dla niej znamiennej - próbie odreagowania. Przeglądając, w poszukiwaniu jakiegoś... Czytaj więcej »

"Co masz na myśli?"

Co Państwo sądzą o dosłownym "połączeniu się" z komputerem za pomocą przewodu elektrycznego? Ta na pozór zaczerpnięta z fantastyki naukowej idea może, już w niedługiej przyszłości, okazać się całkiem realna. Do lamusa odejdą myszki, joysticki i klawiatury; zastąpi je elektroda podłączona do skroni i karta z odpowiednim układem cyfrowym. Czytaj więcej »

Festiwal Wizualnych Realizacji Okołomuzycznych - WRO '93

Pokazy wideoartu, animacji komputerowych, wystawy instalacji dźwiękowo-wizualnych (tzw. rzeźb telewizyjnych) i rozmaite "performance" wypełniły program trwającego we Wrocławiu w dniach 5-8 maja br. festiwalu nowych mediów. Czytaj więcej »

Złapać złodzieja!

Skuteczność działań policyjnych mających na celu wykrycie i schwytanie sprawców włamania i kradzieży zależy głównie od dwóch czynników - szybkości powiadomienia o przestępstwie i możliwości podjęcia przez policję odpowiednich działań. Na ten drugi czynnik praktycznie nie mamy wpływu, zależy on od stanu kadrowego, wyposażenia technicznego, środków łączności policji,... Czytaj więcej »

Rejestr przestępców

Policja w Essex założyła bazę danych zawierającą fotografie przestępców. Czytaj więcej »

Na kłopoty Rutkowski

Wydział Operacyjno-Rozpoznawczy Komendy Rejonowej Policji w Rzeszowie otrzymał komputer klasy PC 386 od Biura Detektywistycznego "Rutkowski", które zajmuje się śledzeniem i odzyskiwaniem samochodów ukradzionych w Europie Zachodniej. Czytaj więcej »

Rozmowa CW

Elektronika wymaga wsparcia

Rozmowa z prezesem i wiceprezesem Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki, Andrzejem Kaczmarkiem i Stefanem Kamińskim Czytaj więcej »

Telekomunikacja

W domu, w polu i w zagrodzie

Pomysł zawsze dostępnego telefonu, z którego można uzyskać połączenia z całym światem, jest prawdopodobnie niewiele młodszy od wynalazku samego telefonu. Usiłowano go zrealizować w najróżniejszy sposób, głównie jednak przez sieć ogólnodostępnych budek telefonicznych, które wyrastały jak grzyby po deszczu, w najbardziej dziwacznych miejscach. Jedne z nich zapewniały... Czytaj więcej »

Telekomputer?

Intel i Microsoft nie ustają w poszukiwaniach nowego standardu komputerów osobistych, tym razem na polu komputera zintegrowanego z telefonem. Na początku maja br. obie korporacje podjęły wspólną inicjatywę, o nazwie Windows Telephony, której celem jest opracowanie aplikacji, ułatwiających podłączenie komputera do jak najszerszego zakresu urządzeń telefonicznych, poczynając od... Czytaj więcej »

Vademecum CW

Serwer pod kluczem

Po cóż nam skomplikowane systemy gwarantujące bezpieczeństwo danych, hasła i uprawnienia użytkowników, jeśli włamanie do sieci często nie wymaga nawet użycia prostego wytrychu? W erze informatyki, kryptografii i hierarchicznych systemów operacyjnych zapominamy często o zabezpieczeniach fizycznych. Tak, serwer trzeba po prostu trzymać pod kluczem. Czytaj więcej »

Klawiatury, a ergonomia

Kupując komputer na ogół zwracamy uwagę na jego szybkość, wydajność, kolorowy lub czarno-biały ekran monitora, wymiary skrzynki zawierającej jednostkę centralną, rodzaj napędów dyskietek i pojemność dysków. Natomiast często pomijamy dokładniejsze przyjrzenie się klawiaturze. Tymczasem problem jest niezwykle ważny, co już dawno zrozumieli muzycy, którzy od wielu setek lat nie... Czytaj więcej »

Oprogramowanie pod lupą (cz. 5)

Bezpieczeństwo systemów informatycznych rozumiane jest jeszcze bardzo często (również przez niektórych informatyków) w kategoriach pojęć bliższych dziedzinie BHP niż np. kontrwywiadu. Stawiając problem nieco ekstremalnie, można by powiedzieć, że znaczna część użytkowników skłonna jest uznawać za bezpieczny system informatyczny, z którym praca nie grozi porażeniem prądem... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Czy pora na jubileusz?

Dość powszechnie przyjmuje się za oczywisty, nie wymagający dowodu pogląd, że komputer to nośnik nowoczesności, ba, nowoczesność sama. Ci zaś, co przestąpili próg Windows, są progresywni i pozbawieni preinformatycznych przesądów. Cóż za horrendalna bzdura! Czytaj więcej »

Kontyngenty - utrwalanie przejściowych rozwiązań

Powtórzenie kontyngentów na części i podzespoły komputerowe w przyszłym roku, zapowiedział wiceminister współpracy gospodarczej z zagranicą - Andrzej Kisielewicz, podczas konferencji prasowej 26 maja. Powołał się on przy tym na wstępne ustalenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Przyszłoroczny kontyngent nie będzie obejmował gotowych komputerów. Czytaj więcej »

Pytania bez odpowiedzi Problemy bez rozwiązań

VI Forum Firm Informatycznych w Łańsku (27-29 maja) zapowiadało się jako jedno z najważniejszych dla przyszłości polskiego biznesu informatycznego spotkań. Decydowała o tym nie tylko tematyka seminariów: polityka państwa w stosunku do prywatnego biznesu, szanse i zagrożenia rynku informatycznego w Polsce i Europie, problemy związane z wprowadzeniem VAT, cła, kontyngenty, podział... Czytaj więcej »

Jest jeszcze szansa na wniesienie poprawek

II etap prac Sejmu nad projektem ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych miał się zakończyć 8 czerwca. Tego dnia trzy komisje (Ustawodawcza, Kultury i Środków Przekazu oraz Edukacji Nauki i Postępu Technicznego) powinny ostatecznie przegłosować pozostałe (nieliczne już) punkty i podpunkty projektu nowej legislacji. Czytaj więcej »

AMBRA w Polsce

25 maja br. podpisano umowę dystrybucyjną na komputery brytyjskiej firmy AMBRA. Głównymi dystrybutorami tych urządzeń na polskim rynku zostały: Dom Handlowy Informatyki (Warszawa u. Jubilerska 10) oraz American Computers and Games (Warszawa, ul. Jelinka 31). Czytaj więcej »

Komputerowy show w mieście Coca-Coli

W Atlancie, stolicy stanu Georgia, dzieje się wiele ważnych rzeczy. Niegdyś tu właśnie "Przeminęło z wiatrem". Dziś panoszy się Coca Cola i buduje się stadiony olimpijskie. Wiosna jest jednak nasza - Atlanta jest gospodarzem bardzo popularnych w USA targów sprzętu komputerowego COMDEX/Spring oraz - odbywającej się równolegle - wystawy Windows World. Ta ostatnia, już trzecia z... Czytaj więcej »

ATMosphere w Sobieskim

W warszawskim hotelu "Sobieski" przedstawicielka amerykańskiej firmy FIBERMUX, pani Emily Green przedstawiła zasady działania sieci ATM. Czytaj więcej »

Pierwsze Międzynarodowe Targi CAD/CAM w Warszawie

Od co najmniej dwóch lat wystawy i targi systemów wspomaganego komputerowo projektowania i nadzorowania produkcji zyskują coraz większą popularność w ośrodkach przemysłowych Europy i Ameryki. W Polsce pierwsze Międzynarodowe Targi CAD/CAM i Zastosowań Informatyki w Przemyśle odbyły się w dniach 1-4 czerwca w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Są one planowane jako doroczna impreza... Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Nowe i ulepszone polecenia w MS DOS-ie 6 (cd.)

Kontynuujemy omawianie nowych poleceń MS DOS 6. Dzisiaj omawiamy program kompresji danych na dysku DBLSPACE.EXE, który wywołał największe zainteresowanie tą wersją systemu MS DOS, ale jednocześnie budzi największe kontrowersje. Każdy użytkownik komputera musi sobie postawić pytanie, czy gotów jest już dzisiaj sformatować na nowo swój dysk stały. Bo prawda jest niestety brutalna:... Czytaj więcej »

Listy

Drogi Marcinie

Serdecznie dziękuję Ci za przesympatyczny list. Nie mogę niestety odpowiedzieć wprost na Twoje pytanie. Gdybym wskazał Ci konkretny model komputera lub też podał adres sprzedającej go firmy, zostałbym posądzony o uprawianie kryptoreklamy. Sądzę jednak, że i tak poradzisz sobie znakomicie jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek: Czytaj więcej »

MRP II

Do napisania poniższego listu skłonił mnie artykuł p. Andrzeja Dyżewskiego "Planowanie zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa MRP II" (ComputerWorld nr 11/88 z 15.03.93 r.). Z dużym zadowoleniem odnotowujemy pojawiający się w Państwa czasopiśmie cykl artykułów oceniających stan rynku oprogramowania związanego z szeroko pojętym zarządzaniem przedsiębiorstwem. Czytaj więcej »

"Ciągle się boimy" (cd.)

Ponieważ numer ComputerWorld z dnia 19.04.1993 r. dotarł do mnie z opóźnieniem, odpowiadam tą drogą na apel zawarty w artykule "Ciągle się boimy", skierowany do firm pragnących znaleźć się w przygotowywanych przez Wasze czasopismo analizach rynku. Sprzedaż naszej firmy wyniosła w 1992 r. 741 tys. USD przy średnim zatrudnieniu 20 osób (obroty w każdym miesiącu były przeliczane na... Czytaj więcej »

Szanowna Redakcjo!

Nazywam się Marcin Staszak i nie jestem dorosłym mężczyzną. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...