powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 22-1993, 31 maja 1993
22-1993 Computerworld nr 22-1993
Wiadomości

EuroInfo '93 - Poland

Już po raz trzeci podczas EuroInfo '93 - Poland (30.06.- 2.07.1993 r. w PKiN w Warszawie) będziemy mieli okazję spotkać się z krajowym i światowym przemysłem informacyjnym. Czytaj więcej »

Przezorny zawsze... zabezpieczony

Jeden z dwóch wiodących tematów konferencji "Profesjonalne systemy ochrony danych", zorganizowanej 12 maja br. wspólnie przez Akademię Obrony Narodowej i Komtech (Radom ul. Puławska 23 C, tel. 527 76, 538 04) to zabezpieczenia stosowane przez firmę Compaq w jej komputerach z serii Systempro XL. Czytaj więcej »

Kłopoty PIIiT z Walnym Zgromadzeniem

Brak quorum zadecydował, że zwołane 21 maja w Krakowie II Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (pierwsze po rejestracji Izby w dn. 18 maja) nie mogło formalnie podjąć wiążących decyzji. Na 209 firm komputerowych, które przystąpiły do Izby, reprezentowanych było zaledwie 78. Drugi termin Walnego Zgromadzenia (podczas, którego nie jest już wymagane kworum)... Czytaj więcej »

Różowa pantera bez kolców

Wiosną br. IBM rozpoczął wielką kampanię reklamową poświęconą komputerom osobistym z serii Personal System. Nowe reklamy pokazały się już we Francji, Niemczech, Austrii i na Węgrzech, natomiast w Polsce kampania rozpocznie się w czerwcu. Czytaj więcej »

System 7.1 na Pececie

Inżynierowie Apple Computer Inc., jak donoszą źródła zbliżone do tej firmy, prowadzą intensywne próby ze zmodyfikowaną wersją systemu operacyjnego System 7.1, który będzie uruchamiany na komputerach typu PC, zaopatrzonych w procesor Intela i486. Czytaj więcej »

Steve Wozniak w Polsce

Firma Apple w swej działalności kładzie coraz większy nacisk na dziedzinę szeroko rozumianej edukacji. Prezentacja najnowszych produktów firmy Apple w dniu 19 maja na Politechnice Warszawskiej i spotkanie z p. Stevem Wozniakiem, jednym z twórców Apple i głównym architektem komputerów osobistych tej firmy, są tego najlepszym przykładem. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Dobra pogoda

Coraz silniej uwidaczniają się na naszym rynku skutki wprowadzenia bezcłowych kontyngentów na import podzespołów i urządzeń elektronicznych. Do końca czerwca mamy więc znakomitą okazję dokonania zakupów na nieco atrakcyjniejszych warunkach, gdyż później, gdy w życie wejdzie VAT, ceny PC niewątpliwie wzrosną. Czytaj więcej »

Data collection

Stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania PRO, podjęło akcję, która naszym zdaniem warta jest wszechstronnego poparcia. Generalnie chodzi o lepsze, a być może w przyszłości pełne rozpoznanie rynku programów komputerowych w Polsce. Projekt, wzorowany na podobnych badaniach prowadzonych w kilkudziesięciu krajach, ma na celu przede wszystkim kategoryzację softwaru a następnie analizę... Czytaj więcej »

Dyski twarde dla GUI

Jaka pojemność? Czytaj więcej »

Jednomyślna niezgoda

Ministrowie przemysłu i badań naukowych we Wspólnocie Europejskiej postanowili odłożyć decyzję w sprawie inwestycji, które zostaną podjęte w ramach realizacji IV Ramowego Programu Badań i Rozwoju. Program miał określić priorytety i zasady wyboru projektów badawczych, które będą finansowane z funduszy EWG w latach 1994-1998. Czytaj więcej »

Rosyjskie inwestycje

Rosja zamierza wydać 100 mld rubli na finansowanie rozwoju przemysłu elektronicznego. Oświadczenie tej treści złożył w Zelenogradzie przewodniczący Komitetu Przemysłu Zbrojeniowego, Anatolij Andrejew. Czytaj więcej »

ComputerLand w Chinach

Hewlett-Packard Co. zdecydował, że w Chinach dystrybutorem jego komputerów osobistych i urządzeń peryferyjnych będzie ComputerLand. Czytaj więcej »

Płaskie ekrany z Europy

W Eindhoven (Holandia) powstała fabryka, która będzie produkować płaskie ekrany na ciekłe kryształy z aktywną matrycą. Czytaj więcej »

Rynek usług informatycznych

Brytyjska firma konsultacyjna Ovum Ltd. oszacowała wartość usług świadczonych przez rozliczne przedsiębiorstwa komputerowe w Europie. Czytaj więcej »

Nagroda dla Microsoft

W ankiecie przeprowadzonej wśród szefów działów informatyki 1500 dużych przedsiębiorstw USA, firma Microsoft została sklasyfikowana na pierwszym miejscu jako dostawca oprogramowania w następujących 4 kategoriach: Zarządzanie Systemami PC/Programy Użytkowe, Bazy Danych, Aplikacje dla Windows i Komunikacja Sieciowa. W wyniku tego plebiscytu, firmie przyznano nagrodę czytelników pisma... Czytaj więcej »

Obejrzeć kota w worku

Jedna z większych w USA oficyn wydawniczych tytułów na dyskach CD-ROM - Compton's New Media - rozpoczęła budowę sieci wypożyczalni tych dysków. Każdy z potencjalnych nabywców, przed zakupem dysku CD-ROM, co obecnie w USA kosztuje od 30-80 USD, będzie mógł przejrzeć jego zawartość po uprzednim wypożyczeniu za opłatą ok. 3 USD/dobę. Czytaj więcej »

Polityka informatyczna: mit czy konieczność

Z dyrektorem Biura ds. Informatyki URM, Andrzejem Florczykiem rozmawia Janusz Kotarski Czytaj więcej »

Komputery w katowickich gminach

W Katowicach przedstawiciele gmin województwa obradowali na seminarium poświęconym komputeryzacji gmin i urzędów administracji państwowej. Czytaj więcej »

IBM Polska sprzedaje drukarki Lexmarka

Firma Lexmark podpisała z IBM Polska umowę o dystrybucji drukarek jej produkcji. Umowę sygnowali: dyrektor Lexmark Europe, p. Maurice Auvergnas oraz dyrektor IBM Polska, p. Antoni Rozwadowski. Umowa obowiązuje od 5 V br., obejmując drukarki 9- i 24-igłowe, atramentowe, laserowe i termiczne. Czytaj więcej »

Atrakcyjne miejsce pracy

Kryteria atrakcyjności miejsca pracy mogą być bardzo różne, w zależności od sytuacji życiowej i cech osobowych poszukujących zatrudnienia. Dla jednych decydujące znaczenie mogą mieć warunki materialne, dla innych możliwość szybkiego awansu, bądź uzyskania wyższych kwalifikacji zawodowych. Do obiektywnie funkcjonujących kryteriów atrakcyjności zakładu pracy zaliczyć można:... Czytaj więcej »

CSBI resellerem Silicon Graphics

W kwietniu CSBI podpisała z polskim dystrybutorem Silicon Graphics, warszawską firmą ATM, umowę o redystrybucji i została autoryzowanym Value Added Reseller (VAR) firmy Silicon Graphics. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Trzy w jednym, czyli Eurocom-EC3560T

Dzisiejszym gościem naszego kącika jest notebook z wielkimi aspiracjami. Jego producent, firma EuroPak International z Kanady oferuje go bowiem jako przenośne urządzenie, które "z powodzeniem zastąpić może dwa desktopy i jeden przenośny komputer". Czytaj więcej »

"Zielone" PC-ty

Advanced Logic Research Inc. ogłosił, że w lipcu wprowadza na rynek komputery spełniające wymagania programu "Gwiazda Energii" (EPA Energy Star Computer Program), podjętego wspólnie przez rządową agencję ochrony energii w USA oraz przedsiębiorstwa przemysłowe. Czytaj więcej »

Notebooki z CD-ROM

Nowy notebook OCP International, Imagepro CD waży 3,5 kg, pracuje na procesorze 486 (33-MHz, 486DX), oferując: wbudowaną stereofoniczną kartę muzyczną, odłączalny 10,4" wyświetlacz active-matrix i... wbudowany CD-ROM. Można także zamówić odłączalny "twardziel" 60-210 MB (lub stały o pojemności 500 MB). Specjalna wersja systemu oferuje stację cartridge o pojemności 360 MB i dysk... Czytaj więcej »

Tanie kolorowe drukarki laserowe

Z powodu dużej komplikacji sprzętu (drukarka zawiera trzy mechanizmy drukujące, po jednym dla każdej barwy podstawowej; czasem nawet cztery), kolorowe drukarki laserowe są bardzo drogie - od 35-80 tys. USD. Ponieważ jednak użytkownicy czekają niecierpliwie na "prostego, kolorowego LaserJeta", to kilka firm, w tym Hewlett-Packard, Texas Instruments, Lexmark, Apple i Tektronix... Czytaj więcej »

2000 MIPS na drugie tysiąclecie

"Długo oczekiwane Pentium, taktowane zegarem 66 MHz, osiąga szybkość przetwarzania 112 MIPS" - oświadczył Daniel Hoskins, szef jednego z działów firmy Intel. "Jest to dwa razy więcej, niż 54 MIPS układów klasy i486". Czytaj więcej »

Microsoft for Lotus Notes

W dość zaskakującej informacji prasowej firma Microsoft powiadomiła, że zamierza tak zmodyfikować swe najlepsze aplikacje, aby były lepiej przystosowane do pracy w środowisku obsługi pracy grupowej Lotus Notes. Jak pokazują badania rynku, już ponad 2500 egzemplarzy Lotus Notes zostało zainstalowanych w przedsiębiorstwach z pierwszej 500 (Fortune 500) największych firm w USA. Czytaj więcej »

Q&A Write 3.0 dla oszczędnych

Firma Symantec opracowała nową wersję znanego od kilku lat procesora tekstowego Q&A Write 3.0, przeznaczoną dla oszczędnych. Czytaj więcej »

Nowe Quattro Pro 2.0 dla Windows

W walce konkurencyjnej z Microsoft Excel (73% rynku arkuszy obliczeniowych dla Windows) każdy producent arkuszy obliczeniowych chwyta się wszelkich sposobów polepszenia właściwości funkcjonalnych swych produktów. Czytaj więcej »

QAPlus - lekarz domowy

Aby zawczasu sprawdzić, czy coś złego się nie dzieje w posiadanym komputerze, warto co pewien czas uruchomić na nim odpowiedni program diagnozujący. Taka medycyna komputerowa może być obecnie bardziej skuteczna, gdyż ukazały się nowe wersje programów diagnozujących - QAPlus firmy DiagSoft i Checkit firmy TouchStone. Czytaj więcej »

Gro i bucy GUI pod DOS-em (czyli WP Presentations v. 2.0)

WP Corporation to firma z ogromnymi tradycjami chodzenia "pod prąd" nurtów światowej komputeryzacji. Kilka miesięcy temu pisałem np. o edytorze WordPerfect for Windows, bodaj jedynym programie, który wprowadził do tego środowiska tyle niestandardowych elementów, że wielu ludziom trudno było się w tym wszystkim z początku połapać. Podobnie jest i tym razem, tyle, że całkiem... Czytaj więcej »

Konsultacje CW

Porozumienie śląskie

Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Śląska Akademia Medyczna, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i Główny Instytut Górnictwa zawarły porozumienie w sprawie wspólnej budowy i wyposażenia sieci metropolitalnej. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

UPS w sieć zaplątany

Szybko postępująca integracja technik telekomunikacji, przesyłania danych i sieci komputerowych jest jedną z dominujących tendencji ostatnich lat. Większość firm jest dziś tak zależna od telefonu czy faxu, że nawet chwilowy jego brak może spowodować znaczący spadek obrotów. Czytaj więcej »

ABC ochroniarza sieciowego, cz. II

Sprawy tanie i proste Czytaj więcej »

Systemy sieciowe Hewlett-Packard

W dniach 13 i 14 V br. w hotelu Marriott odbyło się dobrze zorganizowane i sprawnie przeprowadzone szkolenie na temat systemów sieciowych i otwartych, zorganizowane przez firmę Hewlett-Packard. Pokazano siedmiowarstwowy model OSI obsługi komunikacji sieciowej i usytuowanie popularnych protokołów sieciowych w stosunku do tego modelu. Duże wrażenie na uczestnikach zrobiła demonstracja... Czytaj więcej »

Millenium dla Unixa

Jeden z wielkich producentów oprogramowania dla wielkich systemów komputerowych, Dun & Bradstreet Software, kontynuuje proces "rozpraszania" swoich pakietów na środowiska unixowe. Czytaj więcej »

TCP/IP dla Windows

Amerykańska firma Frontier Technology opracowała wersję 3.0 popularnego w USA pakietu Super-TCP for Windows, który integruje MS Windows ze środowiskami bazującymi na protokole TCP/IP. Czytaj więcej »

IBM kontra IBM

Usamodzielnione przedsiębiorstwa IBM zaczynają walczyć o utrzymanie się na rynku, nawet kosztem pozostałych byłych oddziałów tej samej firmy. IBM PC Co. właśnie ogłosił, że będzie wyposażać swoje serwery w Windows NT Microsofta. Wprawdzie na życzenie klienta zamiast Windows NT może być dostarczony system operacyjny OS/2 2.x, ale stosunkowo mała popularność tego ostatniego... Czytaj więcej »

Niet interesa bez UPS-a

Głównym powodem szkód, na jakie narażony jest sprzęt komputerowy, pozostaje od lat kradzież. Na drugiem miejscu jednak nie są ani hackerzy ani producenci wirusów, jak się zwykle sądzi, tylko skoki napięcia w sieci energetycznej. Czytaj więcej »

SPARC Technology Business

Chcąc przyspieszyć rozpowszechnianie swej technologii SPARC (Scalable Processor Architecture), Sun Microsystems Inc. powołał do życia nowe przedsiębiorstwo - SPARC Technology Business. Czytaj więcej »

Kanclerz z Katowic

Komputerowa baza danych Kanclerz katowickiego przedsiębiorstwa Verbaum (ul. Opolska 18/2, tel. 58 88 20) to kolejny, jak się wydaje program, który ma szansę znaleźć się na twardym dysku wielu menedżerów, właścicieli firm i ich sekretarek. Czytaj więcej »

Microsoft wspomaga programistów

Microsoft przygotował nowy projekt wspierania programistów piszących aplikacje pod Windows. W jego ramach wydawany jest co kwartał specjalny CD-ROM zawierający pełną dokumentację produktów, narzędzia dla Windows, przykładowe aplikacje wraz z kodem źródłowym oraz ok. 10 tys. krótkich informacji technicznych, dotyczących wszystkich produktów firmy. Baza ta wyposażona jest w... Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Zestrzelmy myśli w jedno ognisko...

W każdej dyscyplinie naukowej obok dzieł rzetelnych i twórczych pojawiają się prace wtórne i bezwartościowe. W humanistyce ta choroba występuje częściej niż w naukach ścisłych. Humanistyczne szkoły i prądy myślowe zmieniają się z sezonu na sezon, zależą od mody, polityki, poziomu życia, i nie wiadomo, od czego jeszcze. Nie istnieje przekonujące wyjaśnienie tych zmian.... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Oczka telekomunikacyjnych sieci

Na usługi telekomunikacyjne patrzymy zazwyczaj przez pryzmat tradycyjnych połączeń telefonicznych, ciągle jeszcze zawodnych i niskiej jakości. Pomimo olbrzymich nakładów finansowych i wykonania wielu prac, telefonia stacjonarna bardzo powoli wychodzi z regresu spowodowanego wieloletnimi opóźnieniami w budowie miejscowej sieci kablowej, magistral międzymiastowych i nowoczesnych, central... Czytaj więcej »

Wzajemność Johna Bulla i Wuja Sama

W związku z ogłoszonymi już przez British Telecom planami sprzedaży w Ameryce międzynarodowych usług telekomunikacyjnych, z podobnym zamiarem sprzedaży takich samych usług na Wyspach Brytyjskich występuje AT&T. Czytaj więcej »

Modemy dopasowują się do jakości łączy

Microcom Corp. rozpoczął sprzedaż modemu DeskPorte, który potrafi obsłużyć bardzo szybkie połączenia, przy czym dostosowuje automatycznie parametry transmisji (jak np. szybkość) do zmieniających się warunków przesyłania. Przekazuje on dane z szybkością 14,4 kb/s, co jest zgodne ze standardem V.32bis. Przesyłana informacja może być poddana uprzedniej kompresji tak, że... Czytaj więcej »

Łączność komputerowa via satelita

Nad sposobem rozwiązania gordyjskiego węzła polskiej telekomunikacji zastanawią się setki specjalistów. Jak do tej pory, z efektem raczej miernym. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Warsztat programistyczny i poprawność formalna

Weryfikacja oprogramowania, zwłaszcza dokonywana na zlecenie konkretnego, potencjalnego nabywcy, wymaga na wstępie oceny narzędzi, jakimi posłużono się przy przygotowywaniu aplikacji i sprawdzenia formalnej poprawności oprogramowania, czyli jego zgodności z faktycznie funkcjonującymi aktami normatywno-prawnymi. Czytaj więcej »

Drogi i bezdroża komputeryzacji

Badania prowadzone za granicą wykazały, że zaledwie 5% dużych systemów informatycznych udało się wdrożyć zgodnie z wymaganiami użytkowników, w oznaczonym czasie i za określone z grubsza pieniądze. Ponad połowa systemów zostaje albo niedokończona, albo odrzucona przez użytkowników! Czytaj więcej »

Nowe i ulepszone polecenia w MS DOS 6 (cd.)

Kontynuujemy omawianie nowych poleceń MS DOS 6. Jednym z ważniejszych programów, służących do zapewnienia bezpieczeństwa danych jest program Czytaj więcej »

Wydarzenia

Kiedy Windows NT?

Steve Ballmer, wiceprezydent Microsoft ds. marketingu zapowiedział podczas konferencji Microsoft Systems Networking, która odbyła się 13 V w warszawskim hotelu Marriott, wprowadzenie do sprzedaży Windows NT pod koniec czerwca br. Imprezę zorganizował Microsoft Polska wspólnie z MSP i dedykował ją "obecnym i potencjalnym projektantom i programistom oprogramowania pracującego w... Czytaj więcej »

Oficjalna prezentacja Windows NT

Na odbywającej się w Atlancie (USA) wystawie Windows World, Microsoft Corp. ogłosił, 24 maja, oficjalną premierę swego systemu operacyjnego Windows NT. Jest on przeznaczony dla komputerów osobistych, opartych na procesorach Intel 386, 486, Pentium, jak również zbudowanych przy wykorzystaniu procesorów RISC lub układów wieloprocesorowych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...