powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1993

Wydanie 21-1993, 24 maja 1993
21-1993 Computerworld nr 21-1993
Wiadomości

Dylemat Intela

Po wygraniu z Intelem procesu o prawo używania mikrokodu 486, Advanced Micro Devices Inc. przygotowuje się do wprowadzenia na rynek swojego klonu procesora 486, który zamierza sprzedawać po znacznie niższej cenie. Czytaj więcej »

Korupcja w Olivetti

Jak przyznał prezes Olivetti - Carlo de Benedetti jego firma wręczała łapówki w celu uzyskania zamówień rządowych. Między innymi ok. 10 mld lirów i 7 mln USD wręczono decydentom za uzyskanie kontraktu na komputeryzację włoskiej poczty. Czytaj więcej »

Sun prezentuje swój nowy klejnot

Specjalny wysłannik CW, Zbigniew Boniecki relacjonuje ze Szkocji: Czytaj więcej »

WP Corp. rusza do boju

Czeka nas kolejna zażarta batalia cenowo-prawna. Tym razem w świecie software'u. W warszawskim hotelu Sobieski odbyła się bowiem konferencja, zorganizowana wspólnie przez firmy ProTest (Warszawa, ul. Siedmiogrodzka 5, tel. 32 35 32) i ETC International (Warszawa, ul. M. Gomółki 20, tel. 39 97 01), na której przedstawiono nowe, rewolucyjne założenia polityki marketingowej WordPerfect... Czytaj więcej »

Porozumienie Optimusa z WYSE Technology

Największy polski producent sprzętu komputerowego, nowosądecki Optimus, podpisał z amerykańską firmą WYSE Technology wieloletnią umowę o współpracy. Czytaj więcej »

Od redaktora:

Numer, który dziś oddajemy naszym Czytelnikom, ma nieco inną, niż dotychczas, formułę. Myślę, że dojrzał czas aby tę dotychczasową, luźną i magazynową, nieco uporządkować. Czytaj więcej »

20 bln zł na polską telekomunikację do 1995 r.

17 maja pod hasłem "Telekomunikacja i rozwój ludzkości" wraz z członkami Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (UIT) obchodzimy Światowy Dzień Telekomunikacji. Zorganizowaną z tej okazji konferencję prasową prowadzili: K. Kilian, Minister Łączności, T. Depczyński i S. Szuder, Podsekretarze Stanu w M.Ł. i T. Maciszewski, rzecznik prasowy Ministerstwa. Czytaj więcej »

Kolejne spotkanie w Łańsku

Mimo usilnych starań organizatorów - nauczonych zeszłorocznym doświadczeniem, że rządowy ośrodek w Łańsku jest zbyt szczupły dla wszystkich chętnych do uczestniczenia w Ogólnopolskim Forum Firm Komputerowych - nie udało się znaleźć innego miejsca. Tak więc, VI Forum odbędzie się tradycyjnie nad jeziorami, w dniach 27-29 maja. Czytaj więcej »

Mikroprocesory Motoroli

Pojawiły się pierwsze mikroprocesory Motoroli z serii powerPC chips, które będą konkurencją zarówno dla Pentium Intela jak i Alphy DEC-a. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

"DEC i SUN w jednym stali domku"

Firma DEC opracowała rodzinę stacji roboczych z 64-bitowym procesorem Alpha AXP, które mają zastąpić rodzinę komputerów DEC 3000 AXP Alpha, dostępnych od zeszłej jesieni. Nowe modele to stacja o największej mocy obliczeniowej 500X, model średni 300 i model ekonomiczny 300L. Komputery pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Unified Unix (poprzednio zwanego DEC OSF/1). Ceny... Czytaj więcej »

Kieszonkowy notebook

Zaledwie 1,1 kg (a więc ok. jednej trzeciej przeciętnej wagi notebooka) waży nowy produkt firmy Dauphin - komputer DTR-1 (Desktop Replacement). Wyposażono go w procesor 486SLC/25 MHz firmy Cyrix, oddzielną klawiaturę i jednocześnie w ekran wrażliwy na pisanie po nim piórkiem. Czytaj więcej »

"Plujki" kontratakują...

W br. po raz pierwszy sprzedaż rynkowa drukarek atramentowych w Europie przewyższyła sprzedaż drukarek laserowych. Zjawisko to jest wynikiem znacznego obniżenia cen "plujek". Przewiduje się, że drukarki laserowe zostaną wyparte ze szczytowej pozycji na rynku drukarek wysokiej jakości, właśnie przez tańszą technologię druku atramentowego. Oto niektóre propozycje producentów drukarek... Czytaj więcej »

Pośrednicy na rynku pracy

Bezpośrednim efektem wytworzenia się w Polsce rynku pracy jest powstawanie agencji rekrutacji i doradztwa zawodowego. Dotychczasowa działalność państwowych biur zatrudnienia w żadnym stopniu nie spełniała społecznych oczekiwań zarówno poszukujących pracy, jak i instytucji oferujących zatrudnienie. Od pewnego czasu zamieniły się one przede wszystkim w kasy zapomogowe, wypłacające... Czytaj więcej »

32-bitowe aplikacje do Windows NT

Firma Microsoft przygotowuje już obecnie nowe, 32-bitowe wersje swych popularnych aplikacji do Windows NT. Czytaj więcej »

Ślimaczy emulator

Naturalną odpowiedzią na modę ujednolicania platform systemowych wydaje się oprogramowanie SoftPC with Windows firmy Insignia Solutions Inc., przeznaczone na komputery klasy Macintosh. Jeśli jednak można by było idealnie emulować jeden typ komputera na drugim, zapewne nikomu nie opłacałoby się tworzenie nowych maszyn, powstawałyby jedynie emulatory. SoftPC, będąc emulatorem, ma więc... Czytaj więcej »

Allegro

Alegro to także pakiet oprogramowania o szacie graficznej przypominającej konsolę operatora dźwięku. Czytaj więcej »

Nowa wersja QuickTime

W maju br. dostępna będzie wersja 1.6 programu QuickTime, przeznaczonego do tworzenia i prezentacji sekwencji wizyjnych i animacji komputerowych na komputerach Macinstosh. Czytaj więcej »

SUN Microsystems - potentat w stacjach roboczych i serwerach

Panuje potoczna opinia, że SUN spóźnił się nieco (w stosunku do konkurencji) z przedstawieniem swojej oferty na polskim rynku. Tym niemniej, już od początku ub. r. działa na terenie Polski 4 autoryzowanych dystrybutorów SUN-a, nie licząc rosnącej rzeszy "wolnych strzelców" (sprzedawców nie posiadających autoryzacji). SUN Microsystems, otwierając biuro w budynku Green House w... Czytaj więcej »

Ceny w dół, a reszta w prawo

Tak jak przewidywaliśmy, pojawiły się już pierwsze rynkowe efekty przydziału kontyngentów na bezcłowy import komputerów. Widać to dość wyraźnie na wykresie. Średnie ceny spadły o ok. 2-3 mln zł we wszystkich grupach sprzętowych, a przecież nie wszyscy importerzy zdążyli sprowadzić towar na dogodniejszych warunkach. Prawdziwa batalia rozegra się zatem nie później niż za... Czytaj więcej »

Umowa MAGIC - SCO

Magic Software Enterprises, producent generatora aplikacji MAGIC, podpisał w Irvine (USA) umowę o współpracy w zakresie marketingu z firmą The Santa Cruz Operation. Czytaj więcej »

SCO emituje akcje

W maju Santa Cruz Operation Inc. zamierza wprowadzić na giełdę 6 mln nowych akcji, z czego 4,8 mln zostanie zaproponowanych nabywcom amerykańskim, zaś reszta ma być sprzedana na rynku międzynarodowym. Czytaj więcej »

Zwolnienia w Amdahl Corp.

Spadek popytu na mainframe'y zgodne z komputerami IBM spowodował redukcję personelu w Amdahl Corp. Do końca maja pracę utraci 1100 pracowników tej firmy. Czytaj więcej »

50 dystrybutorów Connera

Conner Peripherals Inc., znany głównie jako producent twardych dysków, zamierza założyć sieć 50 niezależnych dystrybutorów w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Czytaj więcej »

Nowe ugrupowanie - ICL Enterprises

Jednym ze strategicznych kierunków rozwoju głównego brytyjskiego koncernu informatycznego jest szybka rozbudowa i unowocześnianie usług komputerowych. W tym celu w ramach grupy ICL powstaje nowe autonomiczne ugrupowanie - ICL Enterprises. Czytaj więcej »

DELL obniża ceny

Na froncie komputerowej wojny cenowej słychać kolejne salwy. Czytaj więcej »

Japończycy w Ameryce

Po okresie śmiałych inwestycji w USA komputerowe firmy japońskie zaczynają się wycofywać. Czytaj więcej »

Ingres rośnie w siłę

Pier Carlo Falotti, prezes firmy ASK Group, na konferencji prasowej, 25 marca w Hanowerze, przedstawił strategię i plany rozwoju tej firmy. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

On Target

Programy wspomagające menedżerów w ich codziennej pracy są w naszym kraju nadal stosunkowo mało popularne. A wielka szkoda. Wszak komputer osobisty, to idealne narzędzie do ułatwienia sobie życia podczas tworzenia różnorodnych projektów organizacyjnych i kontroli ich realizacji. Dzisiejszy bohater naszego kącika, ON TARGET firmy SYMANTEC, jest właśnie tego typu programem i to jednym... Czytaj więcej »

IBM DOS 6.0

Po opracowaniu kolejnej wersji MS DOS, zazwyczaj pojawiała się dość szybko wersja IBM tegoż produktu (wyjątkiem był DOS 4.0, który ukazał się wyłącznie w wersji IBM). Znajdujący się w końcowej fazie przygotowań, IBM-owski DOS 6.0 przeznaczony jest głównie dla użytkowników komputerów z procesorami 286, laptopów i notebooków z ograniczoną pojemnością pamięci RAM. Z uwagi... Czytaj więcej »

Od albumu do czytnika Photo CD

Przeglądając rodzinny album ze zdjęciami nie zdajemy sobie nawet sprawy, że najprawdopodobniej jest to relikt kończącej się epoki. W niezbyt odległej przyszłości domowe, pełne zdjęć archiwa, staną się szeregiem srebrzystych, praktycznie niezniszczalnych dysków CD, z których każdy będzie zawierał do 100 kolorowych zdjęć. Korzystając z posiadanej aparatury multimedialnej... Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc

ABC sieciowego ochroniarza (cz. 1)

Osoby, odpowiedzialne za właściwe funkcjonowanie instalacji sieciowej, muszą opracować i wcielić w życie system zabezpieczenia danych. Po określeniu pewnych minimalnych zasad zabezpieczenia systemu sieciowego, najtrudniejszym zadaniem jest wcielenie ich w życie. Czytaj więcej »

Drugie wcielenie dBASE IV

Systemy zarządzania baz danych rozwijają się coraz dynamiczniej. Niedawno pisaliśmy o Accessie i FoxPro 2.5 Microsoftu oraz Paradoxie Borlanda, a już mamy nowy temat - dBASE IV v. 2.0 for DOS. I dobrze, gdyż czas był najwyższy na odmłodzenie programu, który podobnie jak np. arkusz kalkulacyjny 1-2-3, wykreował jeden z szacowniejszych standardów PC-towskiej informatyki. Czytaj więcej »

Niezależni producenci wspierają DOS 6.0

Prawie jednocześnie z pojawieniem się DOS-u 6.0 wielu niezależnych producentów programów narzędziowych wprowadziło nowe wersje produktów, bazujących na DOS 6.0. Czytaj więcej »

Okolice informatyki

GIS przeciw podpalaczom

FBI (Federal Bureau of Inverstigations) postanowiło użyć geograficznego systemu informacji (GIS) do wykrywania piromanów. Czytaj więcej »

I Ty zostaniesz cyberpunkiem

Większość dotychczasowych ruchów młodzieżowych rodziła się na zasadzie buntu przeciwko czemuś: konformizmowi (bitnicy), agresji i zimnej wojnie (hippisi), czy drobnomieszczańskiej kulturze. Mało natomiast było takich, których źródłem była fascynacja jakimś zjawiskiem społecznym. I oto socjologowie i badacze nauk o społeczeństwie mają od kilku lat do czynienia z takim... Czytaj więcej »

Rozmowa CW

Magic w kolorze khaki

Z generałem Eli Gonen'em rozmawia Tomasz Szewczyk. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Telefony Intel, Microsoft, AT&T...

Nie chodzi tu oczywiście o numery telefonów tych firm, lecz o ich wspólne działania w celu połączenia telefonu z komputerem. Microsoft, Intel i wielu operatorów sieci telekomunikacyjnych łącznie z AT&T, Ericsson, Siemens (przez swoją amerykańską filię Rolm) przewidują ujawnienie w najbliższym czasie zestawu funkcji Telephone Application Programming Interface (TAPI),... Czytaj więcej »

Bank numerów w Łodzi

Łódzka telekomunikacja systematycznie rozbudowuje wojewódzki bank numerów telefonicznych. Obecnie dane komputerowe obejmują informacje o 190 tys. abonentów. Czytaj więcej »

Nowe małżeństwo telefonu z komputerem

Przyszłość telefonów przenośnych wytyczy prawdopodobnie system podobny do produktu oferowanego już przez firmę Jabra Corp. Jest to bezprzewodowy aparat telefoniczny wielkości słuchawki do walkmana, "zainstalowany" w uchu użytkownika. Umożliwia on także bezpośrednie podłączenie do Apple PowerBook, gdzie może działać jako telefon, fax i modem. Czytaj więcej »

Piractwo telefoniczne

Wiele mówi się w naszym kraju o piractwie komputerowym, wideo, i muzycznym. Na szczęście jednak nie panoszą się jeszcze u nas piraci telefoniczni. W Stanach Zjednoczonych jest to jedna z najgorszych plag dla firm, umożliwiających pracownikom korzystanie z systemu PBX. Straty z tytułu nielegalnej działalności telefonicznej sięgają do 4 mld USD rocznie. Czytaj więcej »

Cztery asy z talii kilkuset

Żywiołowo rozwijające się sieci, łączące komputery pracujące pod kontrolą różnych systemów operacyjnych i rozrzucone po całym świecie, wykorzystywane są przez swoich użytkowników głównie jako urzędy pocztowe, łatwo i szybko przekazujące korespondencję do adresata. Treść informacji może być różnorodna - teksty, dane arkuszy kalkulacyjnych, zbiory tworzone w programach... Czytaj więcej »

Vademecum CW

Weryfikatorzy

Przeprowadzenie obiektywnej i użytecznej weryfikacji oprogramowania wymaga, obok wiedzy i metodologii, zorganizowanego zespołu specjalistów, wyposażonego w odpowiednie narzędzia. Dziś jednak, zarówno ze względów swoiście pojmowaną oszczędność, a często z powodu nieumiejętności perspektywicznego podejścia, menedżerzy powierzają dokonanie takiej oceny jednemu tylko informatykowi,... Czytaj więcej »

Nowe i ulepszone polecenia w MS DOS-ie 6.0

Nowa wersja systemu operacyjnego MS DOS zawiera wiele poleceń, które zachowując poprzednią nazwę, mają więcej możliwości, nieco inne opcje lub są przystosowane do nowych właściwości systemu. W tym odcinku zajmiemy się jedynie nowymi poleceniami MS DOS 6.0. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Krzyżówka produktów Apple i Novell

Firmy Apple i Novell połączyły siły aby wyhodować niezwykłą krzyżówkę - połączenie technologii PC i Macintosh. W wyniku porozumienia Apple opracuje zmodyfikowaną wersję swego graficznego interfejsu użytkowego dla sieciowego systemu operacyjnego NetWare i przyszłych wersji Novell DOS (dawniej DR DOS). W zamian firma Novell zobowiązała się opracować kompletną wersję NetWare dla... Czytaj więcej »

Problemy ochrony oprogramowania

O tym, że prace nad nowym prawem autorskim dobiegają końca świadczy wzmożony rytm posiedzeń zajmujących się tym projektem trzech komisji sejmowych, które zbierają się teraz już w odstępach tygodniowych i jeszcze w maju przekażą swoje stanowisko całej Izbie Poselskiej. Mnożą się również spotkania przedstawicieli zainteresowanych grup na zewnątrz siedziby Parlamentu RP. Czytaj więcej »

EuroInfo '93 - Poland

Pod hasłem "Informacja to pieniądze" odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie od 30 czerwca do 2 lipca 1993 r., III Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Przemysłu Informacyjnego w Polsce. Konferencja jest adresowana do biznesmenów, polityków, dziennikarzy, pracowników nauki i informacji naukowo-technicznej oraz wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi ofertami... Czytaj więcej »

Listy

Otwarte środowisko badań naukowych dla humanistyki

Opublikowany w numerze z 1.03.1993 r. artykuł "Otwarte środowisko badań naukowych" napisany został prawdopodobnie przez jakiegoś humanistę cierpiącego na komputerofobię, czyli paniczny strach przed komputerami. Artykuł ten dowodzi, że jego autor nie ma zielonego pojęcia o tym, do czego się komputer nadaje i co można dzięki niemu osiągnąć. By użyć jego stylu: fakt opublikowania... Czytaj więcej »

O, CORRR...

W październiku 1992 r. zakupiłem program do korekty polskich tekstów "COR" licencja nr 0697. Czytaj więcej »

Ciągle się boimy

Nawiązując do artykułu pt. "Ciągle się boimy" (CW 16/93 z 19.04.93 r.). Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...