Zmuszanie do pracy w zespole

Rok 1995 stanowił bez wątpienia duży krok naprzód w historii dziedziny określanej mianem pracy grupowej (GroupWare). Choć nie zmieniły się w znaczący sposób proporcje udziałów w rynku poszczególnych pakietów służących wymianie informacji i usprawnianiu obiegu dokumentów, to zauważalne stały się pewne tendencje, które mogą mieć znaczący wpływ na to, jak wyglądać będzie ten rynek w przyszłości.

Rok 1995 stanowił bez wątpienia duży krok naprzód w historii dziedziny określanej mianem pracy grupowej (GroupWare). Choć nie zmieniły się w znaczący sposób proporcje udziałów w rynku poszczególnych pakietów służących wymianie informacji i usprawnianiu obiegu dokumentów, to zauważalne stały się pewne tendencje, które mogą mieć znaczący wpływ na to, jak wyglądać będzie ten rynek w przyszłości.

Najbardziej zauważalnym w tym roku zjawiskiem, w dziedzinie pracy grupowej, była dosyć duża konsolidacja rynku. Najwięcej emocji wzbudziło wykupienie firmy Lotus Development Corp. przez IBM-a. Wielu analityków i użytkowników uważało, że jest to moralny koniec firmy Lotus i że nie będzie ona potrafiła efektywnie pracować w zgodzie z takim molochem jak IBM. Jak na razie nic, poza rezygnacją prezesa Lotusa Jima Manziego, nie wskazuje na to, by firma straciła cokolwiek na połączeniu z IBM.

Jak ważny, dla niektórych producentów oprogramowania, jest rynek GroupWare, najlepiej widać na przykładzie firmy Novell. We wrześniu pozbyła się ona produktu UnixWare, a obecnie chce odsprzedać swój dział aplikacji pozostawiając jedynie GroupWise - produkt umożliwiający wzajemne komunikowanie i wspólną pracę użytkownikom podłączonym do sieci komputerowej.

Kto prowadzi stawkę?

Niezaprzeczalnym liderem na rynku aplikacji GroupWare jest nadal Lotus Notes. Ma on największą liczbę instalacji na całym świecie. Jednak według danych Dataquest za I i II kw. mijającego roku nie jest to pakiet, którego sprzedaż rośnie w największym tempie. Jedynym pakietem, którego udział rynkowy stale się zwiększa jest GroupWise firmy Novell.

Trzecia w klasyfikacji jest firma Microsoft z pakietem poczty elektronicznej Microsoft Mail. Wszyscy liderzy rynkowi (Lotus, Novell, Microsoft) zapowiadają wprowadzenie w przyszłym roku kolejnych wersji swoich produktów. Lotus Development - Lotus Notes 4.0, Novell - GroupWise XTD, a Microsoft - Microsoft Exchange Server.

W mijającym roku nie pojawiły się żadne nowe wersje wymienionych już wcześniej produktów. Przodujący producenci ograniczali się tylko do wprowadzania na rynek usprawnień i dodatkowych aplikacji. Prym wiódł tu Lotus Development, który zaprezentował m.in. NotesPump, umożliwiający przenoszenie danych z różnych baz danych do Notes, moduł umożliwiający wysyłanie informacji spod systemu Notes na pager oraz VideoNotes - służący do prowadzenia wideokonferencji.

Fakt stagnacji na rynku głównych produktów GroupWare wykorzystywały inne firmy, które także próbują na nim zabłysnąć. Jedną z nich jest Oracle, który promuje swoją nową wizję oprogramowania do pracy grupowej - uniwersalnego pakietu aplikacji biurowych z wbudowanymi mechanizmami integrującymi generowane dokumenty z internetowymi serwisami World Wide Web. Pakiet ten jednak pojawi się na rynku dopiero w przyszłym roku.

Internet

Coraz ważniejsza staje się integracja oprogramowania GroupWare z multimedialną usługą internetową WWW. O ile trend ten nie był jeszcze zauważalny w ubiegłym roku, to w 1995 klienci coraz częściej przy kupnie systemu pracy grupowej zwracali uwagę na to czy umożliwia on przenoszenie informacji (w obydwie strony) między wewnętrznymi bazami danych a serwerami World Wide Web.

Liderem na rynku takich rozwiązań jest Lotus Development. Wprowadzona na rynek w maju tego roku aplikacja InterNotes Web Publisher umożliwia publikowanie dokumentów Notes na WWW. Niecały miesiąc temu Lotus wprowadził na rynek nową wersję tego programu oznaczoną numerem 2.0.

Oprócz tego w maju br. wprowadzono także InterNotes News, pozwalający prezentować zawartość baz Notes na listach dyskusyjnych USENET.

Poczta elektroniczna

Istotne i warte odnotowania są liczne systemy poczty elektronicznej, które pojawiły się na rynku w mijającym roku. Najwięcej innowacji pojawiło się po klienckiej stronie takiego oprogramowania. Oprócz nowych wersji popularnych na rynku pakietów, umożliwiających łączenie z siecią Internet firm FTP Software czy NetManage, pojawili się także nowi klienci pocztowi firm Microsoft (Exchange w Windows 95) i Netscape. Warto szczególnie zwrócić uwagę na drugą z tych firm. Pod sam koniec tego roku prężnie rozwijająca się Netscape Communications, która niedawno upubliczniła się na drodze emisji akcji, wprowadziła na rynek własny serwer poczty elektronicznej - jeden z najtańszych na rynku i najprostszych w administracji.

Wideokonferencje

Choć temat ten spotykał się z dużym zainteresowaniem klientów, to jednak mało kto mógł sobie pozwolić na to, by wykonać we własnej firmie instalację niezbędnego sprzętu i oprogramowania. Prowadzenie prawdziwych wideokonferencji wymaga posiadania szybkiej sieci komputerowej. Nawet systemy wideokonferencyjne pracujące na sieciach ISDN są jeszcze zbyt drogie dla wielu klientów. W Polsce możemy tylko o nich pomarzyć - brakuje przede wszystkim odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej.

Modemy

Tym, co umożliwia realizację idei pracy grupowej jest komunikacja. Mijający rok przyniósł nowe ustalenia w tej dziedzinie - zatwierdzony został standard V.34, który określa zasady negocjacji i przesyłania informacji z prędkością 28 800 bps oraz komunikację faksową z prędkością 14 400 bps.

Stosowane dotąd modemy 14 400 coraz częściej wymieniane są na modele 28 800. Na rynku pojawiły się także pierwsze modemy umożliwiające przesyłanie danych z szybkością 33 600 bps. Na ustalenie nowego standardu komunikacji, opisującego wszystkie niezbędne parametry przy tego typu połączeniach, poczekać trzeba będzie jednak co najmniej do przyszłego roku.

Wbrew oczekiwaniom producentów nie spopularyzowały się na razie modemy budowane w standardzie DSVD (Digital Simultaneous Voice/Data) umożliwiające jednoczesne przesyłanie danych i głosu. Dzięki nim możliwe jest prowadzenie telekonferencji połączonych z jednoczesną pracą na komputerze, np. na tych samych dokumentach co rozmówca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200