Zmiany i kontynuacje

Ponad 1000 firm i prawie 100 tys. osób uczestniczyło w tegorocznych targach komputerowych w Atlancie. Trwały one tylko 4 dni - od 24-27 maja - za krótko, aby obejrzeć wszystkie oferty. Obok stoisk wystawowych ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszyły się seminaria i prezentacje blisko 5 tys. produktów, w tym ok. 700 nowości.

Ponad 1000 firm i prawie 100 tys. osób uczestniczyło w tegorocznych targach komputerowych w Atlancie. Trwały one tylko 4 dni - od 24-27 maja - za krótko, aby obejrzeć wszystkie oferty. Obok stoisk wystawowych ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszyły się seminaria i prezentacje blisko 5 tys. produktów, w tym ok. 700 nowości.

Sztandarowymi wydarzeniami obu wystaw w Atlancie były prezentacje komputerów z procesorem Pentium (m.in. ALR, Compaq, DEC, HP, NCR), systemu Windows NT (min. 12 MB RAM, optymalnie 16 MB, cena Windows NT - 495 USD, Windows NT Advanced Server - 2995 USD, sprzedaż najwcześniej w sierpniu br.) nowej wersji systemu operacyjnego IBM OS/2 2.1 (współpraca z multimediami, SVGA, SCSI, PCMCIA, CD-ROM, 32-bitową grafiką, a także aplikacjami Windows 3.1, min. 4 MB RAM, optymalnie 8 MB, cena OS/2 2.1 - 249 USD, już w sprzedaży), komputera osobistego DEC z procesorem Alpha APX, pracującego pod kontrolą Windows NT oraz Windows NT na urządzeniach wyposażonych w procesor MIPS (np. komputery Acer z procesorami R4000 i R4400, Toshiby z R4400, NEC z VR4000).

Inne prezentowane nowości to: pakiet Lotus Notes 3.0 (995 USD - tzw. Windows Starter Pack, 495 USD dla kolejnego użytkownika) czy Lotus 1-2-3 v. 4 for Windows (udoskonalony interfejs, trójwymiarowe arkusze, cena 495 USD), pakiet Borland Office (utworzony razem z WordPerfect Corp., zawiera bazę Paradox for Windows, arkusz Quattro for Windows i edytor WordPerfect for Windows i kosztuje 299 USD), kolejną wersję naręcznego komputerka Hewlett-Packarda HP 100LX (0,33 kg, ekran CGA 80x25, można uruchamiać aplikacje DOS, w stosunku do poprzednika 95LX bogatszy o wbudowane programowanie poczty E-Mail oraz gniazdo na karty PCMCIA, cena 749 USD), nowe myszy Logitecha i Microsoftu (pasuje do dłoni "jak rękawiczka", cena 109 USD), a także ogromną ofertę multimediów i komputerów przenośnych.

Wiele emocji budziła rywalizacja między systemami operacyjnymi: Windows NT i OS/2 2.1 oraz Pentium kontra procesory RISC, jak Alpha AXP czy MIPS (R4000 i R4400).

Powstawanie aternatywnych rozwiązań w obszarze platform sprzętowych i systemowych, to przejaw ogólnej ewolucji technik informatycznych, powiązanych z komputerami osobistymi. Techniki te zmierzają w kierunku 32-bitowych systemów operacyjnych (obok wspomnianych już głównych rywali należy także wymienić systemy unixowe - Solaris dla x86 i NeXTStep dla Intel) oraz nowych procesorów typu CISC jak Pentium czy 64-bitowych układów typu RISC, jak Alpha czy MIPS.

Dobrym przykładem tej tendencji jest przedstawiony na Comdex/Spring '93 komputer osobisty DEC pc Alpha AXP 150 z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows NT. Wyposażono go w najszybszy obecnie mikroprocesor Alpha AXP 21064 (patrz załączone zestawienie "Własności CPU") taktowany zegarem o częstotliwości 150 MHz, przy czym firma DEC obiecuje już wkrótce chipy Alpha pracujące z częstotliwością 200 MHz. Omawiany komputer charakteryzuje się mocą ponad 100 SPECmark89, posiada pamięć RAM 16-128 MB i może być wyposażony w 4,2 GB pamięci masowej. Zależnie od konfiguracji (ilość pamięci, dyski wewnętrzne i zewnętrzne, napęd CD-ROM itp.) kosztuje ok. 5-10 tys. USD. Na pokazie przeprowadzonym przez szefa firmy DEC, Roberta Palmera, komputer DECpc Alpha AXP 150 wyposażono w system rozpoznawania mowy (Voice Recognition), opracowany w Carnegie Mellon University. Na wydawane przy użyciu głosu polecenie dokonania rezerwacji biletu samolotowego, system komputerowy, DAVE (Desktop Audio-Visual Environment) odpowiadał syntetycznym głosem, prezentował rozkład lotów, a wreszcie połączył się z lotniskiem i dokonał rezerwacji. Firma DEC, oferuje również komputery PC z procesorem Pentium. Porównanie wyświetlanych na żywo obrazów wideo na ekranie monitora połączonego z jednostką centralną wypadło wyraźnie na niekorzyść Pentium.

Można by zadać sobie retoryczne pytanie, czy wyposażony w pełną konfigurację sprzęt jest na pewno mikrokomputerem, czy też może samo pojęcie - komputer osobisty - począwszy od wejścia na szerszą arenę środowiska Windows coraz bardziej zmienia swój sens?

Już obecnie firma DEC oferuje blisko 300 32-bitowych aplikacji, które można uruchamiać na omawianym komputerze z pełnym wykorzystaniem możliwości Alphy i systemu Windows NT. Należy jednak przestrzec nabywców Windows NT pracujących na platformie RISC: 32-bitowe aplikacje wymagają specjalnych wersji dla RISC-owych platform. Kod źródłowy jest wspólny dla wszystkich platform sprzętowychj, jednak kompilacja i linkowanie programu powinna być różna dla każdej platformy. Nie można uruchomić 32-bitowego programu, który może pracować na platformie Intel w komputerze, który zawiera procesor typu RISC (pomijając powolną pracę pod kontrolą emulatora software'owego).

Nie dotyczy to Windows NT zainstalowanych na komputerach z procesorami Intel. Wszystkie aplikacje 16-bitowe uruchamiane do tej pory pod kontrolą Windows 3.1 (ale nie dotyczy to podobno niektórych aplikacji DOS) mogą pracować na tej platformie, przy czym kompilacja kodu źródłowego przy użyciu narzędzi z pakietu SDK (Software Development Kit) zwiększa szybkość ich wykonywania o średnio 20-40%.

Możliwość uruchamiania bez specjalnych przygotowań ok. 50 tys. aplikacji pracujących do tej pory z komputerami osobistymi, to ogromny posag systemu Windows NT na platformie procesorów Intela. Zwiększa on ogromnie konkurencyjność Windows NT w stosunku do systemów unixowych, a także stanowi o rynkowej wyższości platformy procesorów intelowskich w odniesieniu do szybszych RISC-ów.

Tegoroczne przesłania wynikające z targów Comdex/Spring i Windows World '93 można sprowadzić do kilku następujących stwierdzeń:

  • Obecnie, w świecie platform sprzętowych i systemów operacyjnych najbardziej popularne są bez wątpienia: procesor 486 i system Windows 3.1.

  • Ze względu na bardzo szybkie zmiany w technologii sprzętu pojęcie komputera osobistego, utożsamianego do tej pory z komputerami typu 80x86 ulega znacznej transformacji. Sprzęt wyposażony w hardware typu Alpha czy MIPS jest niekiedy silniejszy od inżynierskich czy używanych przez naukowców stacji roboczych. Systemy wieloprocesorowe korzystające z SMP (Symmetric Multiprocessing - jedna z własności Windows NT), które dzięki Windows NT mogą używać jak np. w serwerze typu NCR 3550 aż 8 procesorów Pentium, zadowalają najbardziej wybrednych pożeraczy transakcji. Stosowanie Windows NT zapewnia także wysoki poziom niezawodności i

    bezpieczeństwa.

  • Dużą przewagę nad konkurencją daje systemowi Windows NT i platformie sprzętowej Intela przenośność dotychczasowego szeroko stosowanego oprogramowania, przy czym do końca '93 r. Microsoft obiecuje przedstawić ofertę ponad 1000 aplikacji 32-bitowych, szybszych od swych poprzedników. Zastosowanie procesora Pentium jeszcze bardziej zwiększy szybkość aplikacji, nie tracąc nic na zasobach oprogramowania. Warto dodać w tym miejscu, że system OS/2 posiada ponad 1000 już dostępnych aplikacji, zaś Windows NT wejdzie na rynek najwcześniej w lecie br.

  • Windows NT poprzez swą pracę na wielu płaszczyznach sprzętowych (386/486, Pentium, Alpha, MIPS R4000 i R4400, Clipper) umożliwia urządzeniom zaopatrzonym w procesory RISC - a są one bez wątpienia szybsze od x86 i Pentium, wejście na ogromny rynek PC. Dzięki kompilacji kodu źródłowego można co ważniejsze aplikacje przenieść na te platformy sprzętowe.

  • Wejście na platformę Intel 486 i Pentium obiecują 32-bitowe unixowe systemy Solaris (Intel x86) i NeXTStep. Pakiet NeXTStep począwszy od końca maja br. znajduje się w normalnej sprzedaży i jest pierwszym obiektowym systemem operacyjnym. Czy łatwość tworzenia aplikacji w systemie obiektowym NeXTStep zwycięży powszechną dostępność aplikacji w Windows NT, pokaże już bliska przyszłość.

  • Nie widać dzisiaj nikogo, kto mógłby dyktować jakiekolwiek warunki na rynku komputerów osobistych. Nie widać prymatu software'u nad hardware'em ani odwrotnie. Zwyciężyć może albo ten, kogo stać na znaczne obniżenie cen ze względu na duże serie produktów (mam tu na myśli Intela) albo ten, kto poprzez znaczną poprawę własności sprzętu spowoduje powstanie nowej jakości oprogramowania (myślę tu np. o Alphie DEC'a czy systemie NeXTStep). Walka toczyć się będzie zarówno na płaszczyźnie ekonomii, jak i technologii.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200