Zmiana koncepcji

PZU SA zamierza przeprowadzić reorganizację grupy kapitałowej. Powstaną podmioty świadczące usługi na potrzeby każdej z firm grupy, w tym spółka informatyczna.

PZU SA zamierza przeprowadzić reorganizację grupy kapitałowej. Powstaną podmioty świadczące usługi na potrzeby każdej z firm grupy, w tym spółka informatyczna.

W sierpniu br. wygasła umowa generalna, w ramach której Prokom Software SA pełnił funkcję strategicznego partnera informatycznego Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA. Dwa miesiące wcześniej powołano nowy zarząd Zakładu. Jednocześnie rozpoczęto negocjacje z gdyńską spółką, których przedmiotem jest zbudowanie - najpóźniej do połowy 2001 r. - systemu obsługującego ubezpieczenia komunikacyjne na poziomie inspektoratów.

W stronę centrali

"Rozmowy są o tyle skomplikowane, że moje przyjście spowodowało zmianę spojrzenia na problematykę informatyzacji Zakładu. Na dotychczasowy system składała się duża liczba systemów przetwarzanych w każdym z inspektoratów. Komunikują się one z oddziałami i centralą na zasadzie przesyłania z góry określonych plików. Są one następnie obrabiane innymi narzędziami, w innych już systemach" - mówi Janusz Zawiła-Niedźwiecki, członek zarządu PZU SA, odpowiedzialny za pion informatyki i organizacji. Zdaniem przedstawicieli PZU, nie jest to satysfakcjonujące, biorąc pod uwagę chociażby fakt, że klienci korporacyjni nie są związani z jednym inspektoratem.

Zmiana koncepcji systemu ma polegać m.in. na tym, że będzie on eksploatowany nie w kilkuset inspektoratach, które są jednostkami niewielkimi, nie mającymi wystarczających zasobów informatycznych, lecz w 14 oddziałach. Możliwe stanie się to także dzięki uruchomionej w tym roku sieci rozległej. Stworzenie w dalszej przyszłości systemu w pełni scentralizowanego będzie jednak wymagać zmiany platformy sprzętowej i systemowej, na której pracuje dotychczasowa aplikacja.

Szybkie decyzje

"Do końca 2001 r. chcemy dokonać usprawnień w już istniejących systemach. Natomiast w ciągu 3 lat zamierzamy stworzyć system w pełni scentralizowany" - twierdzi Janusz Zawiła-Niedźwiecki.

Nowy zarząd podjął kilka szybkich decyzji związanych z informatyką. W sierpniu br. wznowiono wdrożenie systemu zarządzania zasobami sieciowymi - Unicenter TNG. Projekt ten, pomimo podpisania dwa lata temu przez PZU umowy z Computer Associates, nie został rozpoczęty. Teraz wdrożenie ma potrwać 8-9 miesięcy. Unicenter będzie zarządzać w Zakładzie kilkuset serwerami i ponad 10 tys. komputerów PC. Ma również umożliwić zdalną instalację nowych wersji oprogramowania.

Do końca października br. zostanie opracowana także organizacyjna koncepcja systemu likwidacji szkód, a następnie jej informatyczna implementacja. Jeszcze w tym roku powstaną centra likwidacji szkód. Dotychczas szkody szacował i likwidował każdy z inspektoratów. Zmiana ta wymusi na PZU wdrożenie narzędzi wspomagających obsługę klienta. Podstawą działania każdego centrum likwidacji szkód ma być usługa call center. Za jego pośrednictwem klient będzie mógł otrzymać informacje np. o jednostce, do której musi się zgłosić. Natomiast pracownicy centrum - poprzez dostęp do centralnej bazy danych - otrzymają dane o kliencie i jego uprawnieniach.

Reorganizacja grupy

Powszechny Zakład Ubezpieczeń rozpoczyna także restrukturyzację grupy kapitałowej, z czym będzie się wiązać m.in. standaryzacja stosowanych rozwiązań informatycznych. Powstać ma holding ubezpieczeniowo-finansowy, którego głównymi filarami będą: PZU, PZU Życie, Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU i Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU. PZU zamierza także wejść na giełdę.

Sposób reorganizacji Grupy PZU ma opracować firma doradcza McKinsey. Gartner Group oceni natomiast przydatność dotychczasowego systemu i pomoże wybrać docelową technologię. "Już dzisiaj widać, że obecny system ubezpieczeniowy, stworzony w narzędziach Informix 5, będzie musiał zostać zastąpiony nową wersją, opracowaną co najmniej w technologii Informix 7" - wyjaśnia Janusz Zawiła-Niedźwiecki.

W ramach grupy mają także działać wyspecjalizowane podmioty świadczące wspólne usługi na potrzeby każdej z czterech firm. Jednym z nich miałaby być firma informatyczna. Być może będzie nią PZU-CL Agent Transferowy, obsługujący już od strony informatycznej Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200