Złoty medalista

Jury konkursu ''Złoty medal Międzynarodowych Targów Poznańskich'', który odbył się podczas tegorocznego Infosystemu, przyznało złoty medal programowi graficznemu Designer 4.01 PL firmy Micrografx. Do konkursu został on zgłoszony przez producenta oraz Unicorn Poland, która przetłumaczyła go na język polski i jest producentem tej jego wersji na naszym rynku.

Jury konkursu ''Złoty medal Międzynarodowych Targów Poznańskich'', który odbył się podczas tegorocznego Infosystemu, przyznało złoty medal programowi graficznemu Designer 4.01 PL firmy Micrografx. Do konkursu został on zgłoszony przez producenta oraz Unicorn Poland, która przetłumaczyła go na język polski i jest producentem tej jego wersji na naszym rynku.

Dla nie wtajemniczonych

Designer jest profesjonalnym programem graficznym służącym do wykonywania grafiki wektorowej (możliwy jest eksport formatów rastrowych) z elementami charakterystycznymi dla programów typu CAD (duża precyzja umiejscawiania elementów oraz praca w warstwach) oraz DTP (połączone ramki tekstowe, oblewanie obiektów tekstem). Funkcjonalnie jest podobny do programu znanego pakietu Corel Draw, który wydaje się być jego bezpośrednim rywalem na polu tego typu grafiki. Designer działa w środowisku Windows oferując m.in. OLE 2.0 i DDE. W związku z tym oraz rozbudowanymi możliwościami jego wymagania sprzętowe nie są małe: komputer typu PC z procesorem min. 386, 4 MB RAM, Windows 3.01, mysz, ale taka konfiguracja raczej nie nadaje się do profesjonalnej pracy. Do takiej zalecany jest komputer 486, 8 MB RAM, 100 MB wolnego miejsca na twardym dysku oraz dobra karta graficzna - najlepiej TrueColor.

Ponadto jak podaje producent, 78% kodu Designera 4.0 zostało napisane od nowa (w stosunku do wersji 3.0) w języku Microsoft C++. Rezultatem tego jest w pełni 32-bitowa aplikacja wykorzystująca w maksymalny sposób zalety środowiska, w jakim pracuje. Wyraża się to m.in. dużą precyzją (rzędu mikronów) umiejscawiania i wymiarowania

obiektów.

Kilka słów o laureacie

Podstawową cechą wyróżniającą Designera spośród wielu programów graficznych jest możliwość tworzenia i obróbki (z raytracingiem włącznie) obiektów trójwymiarowych. Można tworzyć bryły obrotowe ze standardowych figur (kół, elips, prostokątów, liter alfabetu), a także z dowolnie narysowanych krzywych. Tak powstałe obiekty można dowolnie obracać wokół każdej z trzech osi oraz oświetlać swobodnie umieszczonym źródłem światła o dowolnej barwie z uwzględnieniem odblasku. Można także uzyskiwać obiekty trójwymiarowe przez przekształcenia izometryczne.

Duży wybór sposobów rysowania linii i figur zadowoli najwybredniejszych koneserów. W łatwy sposób można uzyskać linie równoległe, styczne, prostopadłe, elipsy, prostokąty i wielokąty (w tym wieloramienne gwiazdy). Dostępne jest także przekształcanie jednego obiektu w drugi oraz wypełnianie obiektów innymi. Można też ustawiać elementy rysunku wzdłuż krzywych z uwzględnieniem takich parametrów jak kierunek ustawienia i odległość od linii. Krzywe mogą być łamane, drugiego stopnia, Beziera, eliptyczne oraz paraboliczne.

Linie mogą mieć dowolne zakończenia (również definiowane przez użytkownika) oraz wypełnienia (irysem, obrazem, kreskowaniem lub grafiką wektorową). Obiekty mogą być wypełniane teksturą wektorową lub bitową (także innymi obiektami) oraz wielobarwnymi irysami z nieograniczoną liczbą przejść. W czasie testowania program zawieszał komputer po wyborze palety barw do wypełnienia i był to błąd powtarzalny.

Inne udogodnienia

Edycję ułatwia możliwość wyboru zarówno kilku obiektów jednocześnie, jak i pojedynczego obiektu wewnątrz grupy. Podobnie ma się sprawa z punktami (węzłami) modelowania. Imponujące są także możliwości podglądu rysunku: dowolne powiększenie (lupa), poprzednie powiększenie, wielkość w skali 1:1, powiększenie ukazujące na ekranie wszystkie obiekty, cała strona na ekranie oraz podgląd rysunku bez okna programu.

Zarządzanie plikami ułatwiają komendy: szukaj, kopiuj, usuń, podgląd. W nowej wersji programu można pracować z wieloma dokumentami, z których każdy może się składać z wielu stron (w tym z wzorcowej). Użycie linii pomocniczych ułatwia precyzyjne pasowanie obiektów.

Użytkownik może zadeklarować własne jednostki. Obiekty umieszcza się w warstwach, których liczba (32767) wystarczy do sporządzenia najbardziej skomplikowanych rysunków. Bezkonkurencyjną opcją jest wielopoziomowe "Cofnij". Nie ma problemu z odtworzeniem obrazu nawet sprzed kilkudziesięciu posunięć.

Prawie DTP

Program Designer 4.0 DL wyposażony został w wiele funkcji właściwych programom do składu tekstu (DTP). Tekst może być wprowadzany swobodnie w dowolne miejsce rysunku lub w postaci bloku (ramki). Tekst może być przelewany między ramkami. Można go także wprowadzać w obrys o dowolnym kształcie lub dowolny obrys może być oblany tekstem. Tabulatory dziesiętne oraz wypełniające ułatwiają tworzenie tabel. Występuje tu także pełna kontrola nad parametrami tekstu, włącznie z kerningiem, odstępami między wyrazami, wierszami i akapitami. Wyrównanie wierszy zapewnia pełny justunek pionowy i poziomy. Teksty, podobnie jak obiekty, mogą być umieszczane na krzywych.

W większości operacji dokonywanych na tekstach (nadawanie atrybutów, wypełnienia) użytkownik zachowuje możliwość edycji tekstu w każdej chwili. Dzięki temu unika się kłopotliwego przechodzenia do trybu tekstowego.

Do polskiej wersji Designera dołączonych jest 128 polskich fontów w formacie Adobe Type 1 (279 na CD) i program Adobe Type Manager 2.5.

Designer Impex Ltd

Program Designer został bogato wyposażony w filtry eksportu i importu. Są to 24 formaty importowe (m.in. BMP, TIF, JPG, Photo CD, PCX, WPG) oraz 19 eksportowych, wśród których znajduje się także PLT (HPGL) i EPS. Program importuje także pliki z wersji 3.0 popularnego Corel Draw. Przeglądanie importowanych rysunków ułatwia przeglądarka ilustracji.

Pomimo tego bogactwa rastrowe filtry eksportu pozostawiają wiele do życzenia, gdyż rysunki zapisywane są w bardzo niskiej rozdzielczości bez możliwości jej podwyższenia. Można tę wadę obejść przez zastosowanie maksymalnie dużego formatu rysunku, o czym należy pamiętać na samym początku jego tworzenia (przeskalowanie ilustracji wektorowej nie sprawia co prawda kłopotu, ale w takim przypadku mogą zmienić się atrybuty linii i wypełnień).

Slajdy

Po utworzeniu serii rysunków można je zapisać w postaci slajdów, z których tworzy się prezentację. Po skompilowaniu taka prezentacja może być uruchamiana niezależnie od programu. Uatrakcyjnia ją 19 sposobów przenikania obrazów z możliwością zmiany ich prędkości i kierunku. Slajdy mogą być sortowane, a po pojedynczych klatkach można rysować w trakcie prezentacji.

Separacja barw

Do Designera dołączono program separacji barwnej SmartSep, który może być wywołany także z menu programu głównego. W wersji testowej można rozbarwiać jedynie pliki PostScriptowe.

W programie tym występuje szereg wygodnych opcji. Jest tu zastępowanie czernią odpowiednich sumarycznych wystąpień CMY, korekcja barw, dołączanie paserów i markerów, dołączanie pasków barw i nasycenia, rastrowanie półtonów z wyborem typu, kąta, liniatury rastra dla każdego z wyciągów, negatyw i lustro oraz tworzenie zalewek.

Za ile

Program Designer 4.01 PL występuje nie tylko jako wersja jednostanowiskowa, ale można wykupić licencję na więcej stanowisk lub tzw. cross-upgrade (Xgrade) z innych programów. I tak podstawowa wersja jednostanowiskowa kosztuje 790 DEM, jedna dodatkowa licencja - 593 DEM, 5 dodatkowych licencji - 2765 DEM, 10 licencji - 4740 DEM, upgrade z wersji 4.01 angielskiej - 120 DEM, z angielskiej wersji 3.0 - 240 DEM, z CorelDraw, FreeHand i Illustrator - 350 DEM, natomiast z innych programów Micrografx - 540 DEM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200