Zielona w komputerach

Zielona Góra - wzorem Gdańska, Szczecina i Krakowa - rozpoczyna wdrożenie informatycznego systemu wspomagającego zarządzanie miastem.

Zielona Góra - wzorem Gdańska, Szczecina i Krakowa - rozpoczyna wdrożenie informatycznego systemu wspomagającego zarządzanie miastem.

Projekt wartości ok. 1 mln USD ma obejmować dwie najważniejsze dla urzędu miasta sfery: zarządzania administracją i planowania przestrzennego. W wyniku zastosowania dwustopniowego trybu przetargowego, realizacji projektu Magistrat 2001 podejmie się konsorcjum firm, utworzone przez lokalną spółkę Max Elektronik, które przedstawiło korzystniejszą ofertę od konkurentów: ComputerLand i Waza.

Magistrat 2001

„Poważna informatyzacja urzędu mogła rozpocząć się już 2 lata temu, kiedy po raz pierwszy zorganizowaliśmy przetarg na system wspomagania zarządzania miastem” – twierdzi Czesław Bukiel, pełnomocnik prezydenta ds. informatyki. Brak było wówczas silnego wsparcia i akceptacji dla zamierzeń informatyków ze strony zarządu miasta i rajców, co spowodowało opóźnienie inwestycji informatycznej. Czesław Bukiel jest przekonany, że „informatyka jest jedynie pomocniczym instrumentem reorganizacji pracy urzędu”, a implementacja systemu Magistrat 2001 jest przede wszystkim zadaniem organizacyjnym.

Magistrat ma składać się z dwóch części. Pierwsza z nich to Ratusz - system wspomagania procesów zarządzania miastem, działający w Gdańsku i Krakowie. Dzięki Ratuszowi poszczególne dziedziny pracy urzędu, takie jak ewidencja ludności, spis gruntów i budynków, zarządzanie lokalami komunalnymi, naliczanie i windykacja podatków czy rejestracja wpływów i rozchodów będą lepiej zintegrowane.

Jednak największe emocje wywołuje system planowania przestrzennego GIS, którego koncepcję do czerwca przyszłego roku ma opracować katowicka spółka Hanslik. Projekt GIS zakłada stworzenie kompleksowej bazy danych o mieście, zawierającej mapy cyfrowe i informacje o budynkach, gruntach i infrastrukturze technicznej. Baza ta będzie wykonana w narzędziach Oracle’a z wykorzystaniem serwera Hewlett-Packarda i systemu HP-UX. Projekt zakłada również, że system GIS będzie zintegrowany z funkcjonującym w urzędzie wojewódzkim poznańskim systemem GeoInfo. „Modelem GIS w województwie może stać się system informacji o terenie wybrany przez mmiasto” – zakłada Czesław Bukiel.

Zdążyć przed końcem wieku

Kolejnym etapem wdrożenia – jak twierdzi Artur Smorga, przedstawiciel Max Elektronik - będzie import bazy danych Pesel z miejscowego Terenowego Banku Danych, która ma posłużyć za podstawę ewidencji ludności. Czesław Bukiel twierdzi, że większość prac związanych z projektem Magistrat będzie zakończona do końca 1999 r. „Jednak nie należy liczyć na to, że na tym skończy się informatyzacja Zielonej Góry” – wyjaśnia Czesław Bukiel, który już wspomina o przedłużeniu, obliczonej na 2 lata, umowy z Max Elektronik.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200