Zgodne dane w centralach

System zbierania danych billingowych Kobat-Kolektor zastąpił w TP SA kilkadziesiąt dotychczas stosowanych rozwiązań.

System zbierania danych billingowych Kobat-Kolektor zastąpił w TP SA kilkadziesiąt dotychczas stosowanych rozwiązań.

Zgodne dane w centralach

<b>Mateusz Stefański</b>, dyrektor Departamentu Centrum Rozwoju Systemów Abonenckich i Sieci w TP SA, Kraków

Kilka lat temu centralizacja zbierania danych billingowych w TP SA była odległym marzeniem. Teraz, gdy wreszcie udało się je urzeczywistnić, przedsięwzięcie ze względu na skalę i stopień technicznego skomplikowania wzbudza podziw. "Oprócz obniżenia kosztów kolekcji danych źródłowych, system Kobat-Kolektor pozwolił na znaczne skrócenie czasu między zakończeniem okresu rozliczeniowego a wystawieniem faktury. Korzyści wynikają także z poprawy jakości danych oraz możliwości ich porównywania w skali całego kraju" - tłumaczy Mateusz Stefański, dyrektor Departamentu Centrum Rozwoju Systemów Abonenckich i Sieci w TP SA w Krakowie, do którego należy obecnie rozwój systemu.

Z wielu źródeł

Podstawowym zadaniem systemu jest pobieranie danych billingowych z central telefonicznych. Pobierane są m.in. dane identyfikacyjne abonentów, czas trwania połączeń, dane sygnalizacyjne, statystyki dotyczące ruchu w centrali i poszczególnych wiązkach łączy. Informacje te są poddawane walidacji pod kątem autentyczności, kompletności i poprawności, a także ujednolicane pod względem formatu. Dopiero wtedy stają się materiałem źródłowym dla innych systemów, m.in. billingowych, wykrywania nadużyć, analitycznych, obsługi klienta, itd.

System pobiera dane billingowe i pomiarowe ze wszystkich central telefonicznych operatora (ponad 1,5 tys.), co oznacza, że łącznie w ciągu miesiąca przetwarza ok. 1,5 miliarda rekordów! Dane z central cyfrowych są pobierane do systemu w cyklu dziennym za pośrednictwem protokołu FTAM z wykorzystaniem łączy X.25. Dane z central analogowych są zbierane przez komputerowe urządzenia pomiarowe (systemy preprocessingowe) i przekazywane do Kobat-Kolektora protokołem FTP. W przypadku central cyfrowych nie wyposażonych w interfejs sieciowy jest wykorzystywane urządzenie mediacyjne KOBAT-MD. Częstotliwość pobierania danych zależy od lokalnych ustaleń. Najrzadziej, bo tylko raz w miesiącu, zbierane są dane z nielicznych już, najstarszych central elektromechanicznych.

W dowolnym formacie

Jednym z większych wyzwań projektu była różnorodność urządzeń generujących dane oraz związana z nią różnorodność formatów rekordów billingowych (CDR - Call Data Record) i pomiarowych. Choć proces wymiany central analogowych na cyfrowe był już w toku, w momencie rozpoczęcia pilotażu większość danych pochodziła jeszcze z urządzeń starego typu. Obecnie ponad 70% ruchu obsługują centrale cyfrowe.

Nie znaczy to jednak, że pobieranie danych z central cyfrowych jest zadaniem łatwym. TP SA korzysta głównie z central produkcji Alcatela, Siemensa i Lucenta. Różnice występują także w przypadku urządzeń tego samego dostawcy - centrale różnią się wersjami systemu operacyjnego, a także zakresem i sposobem realizacji poszczególnych funkcji. Łącznie do systemu Kobat-Kolektor trafiają dane aż w ok. 300 formatach.

Zawsze bezpiecznie

W działający w TP SA system kolekcji wbudowano wiele mechanizmów bezpieczeństwa. Po rejestracji w centralach dane są szyfrowane, a dodatkowo transmisja do systemu Kobat-Kolektor odbywa się w ramach wydzielonej sieci VPN. Wiarygodność danych jest potwierdzana przez wewnętrzny system certyfikatów elektronicznych.

Każda dostarczona do systemu partia danych jest w nim rejestrowana wraz z parametrami: zakresem, objętością, czasem wysłania itd. Poszczególne "paczki" danych otrzymują unikalne identyfikatory. Dane są także kontrolowane przez moduł analizy statystycznej, mierzący średnie wielkości, czas opóźnień, wartości odchyleń od założonych norm itd.

Zgodne dane w centralach

Schemat działania systemu Kobat-Kolektor

Węzły systemu Kobat-Kolektor wykorzystują serwery Sun. Co ciekawe, nie tworzą one lokalnych klastrów typu stand-by, lecz rozległe klastry fail-over. Oznacza to, że w razie awarii pojedynczego węzła jego funkcje automatycznie przejmuje inny węzeł, zlokalizowany najczęściej w innym mieście. "Klaster bezpieczeństwa w każdym węźle oznaczałby dla klienta nieuzasadniony wydatek. Każdy serwer ma zapas mocy, by przejąć pracę innego węzła. Niezawodność tej koncepcji była wielokrotnie potwierdzana testami" - mówi Paweł Kuch, dyrektor Zakładu Informatyki Wasko, współautor koncepcji systemu ze strony dostawcy.

Refleksje w biegu

W trakcie projektu TP SA przechodziła wiele poważnych zmian organizacyjnych, które doprowadziły do ewolucji założeń odnośnie do architektury systemu. Początkowo zakładano, że system będzie mieć architekturę rozproszoną - każdy zakład, a później obszar Telekomunikacji miał posiadać własny węzeł systemu. Niedługo później firma została podzielona na regiony i to w nich tworzono kolejne węzły.

Obecnie węzły systemu działają w 40 lokalizacjach - część w obszarach, część w regionach. Perspektywa całkowitej centralizacji zbierania danych - podobnie jak billingu - wydaje się prawdopodobna. TP SA buduje pod Łodzią ośrodek przetwarzania, który ma pozwolić na obniżenie kosztów zarządzania infrastrukturą.

Zapis projektu

Wdrożenie: System zbierania danych billingowych w TP SA

Cel: Ujednolicenie tych procesów w skali całej firmy

Technologie: Aplikacja: ANSI C + Oracle Power Designer/Developer; baza danych: Oracle 7, 8, 8i; sprzęt: 40 serwerów Sun Microsystems, w tym siedem E10000 w konfiguracji 16-procesorowej; sieć VPN oparta na routerach Cisco, szyfrowanie danych wg protokołu SSL

Czas trwania: ok. 4 lat

Wykonanie: PWPT Wasko sp. z o.o. z Gliwic przy współudziale Departamentu Centrum Rozwoju Systemów Abonenckich i Sieci oraz Departamentu Operacji TP SA

Osoba odpowiedzialna: Paweł Kuch oraz Damian Pustelnik - Wasko; Waldemar Ziomek, Krzysztof Zielosko oraz Mateusz Stefański - TP SA

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200