Zgoda IBM na mariaż Windows NT i PowerPC

IBM zamierza współpracować z firmą Microsoft w celu opracowania systemu operacyjnego Windows NT dla komputerów wyposażonych w procesor PowerPC.

IBM zamierza współpracować z firmą Microsoft w celu opracowania systemu operacyjnego Windows NT dla komputerów wyposażonych w procesor PowerPC.

Taką sensacyjną informację można było znaleźć na pierwszej stronie amerykańskiego ComputerWorld z 1 listopada br. Wziąwszy pod uwagę dotychczasowe przewidywania (patrz CW PL 43, str. 1) jest to decyzja błyskawiczna i zaskakująca.

Windows NT na PowerPC spowoduje automatyczny spadek zainteresowania systemami operacyjnymi produkcji IBMu - jak OS/2 i WorkPlace OS. Sytuacja taka może być już w niedalekiej przyszłości bardzo kłopotliwa dla oddziału IBM - Personal Software Product, którego głównym konkurentem w walce o zamówienia jest właśnie Microsoft.

Porozumienie między IBM a Microsoft ogłoszono w chwili szczególnie krytycznej dla systemu operacyjnego OS/2. Od czasu jego narodzin właśnie teraz znacznie wzrasta sprzedaż komputerów wyposażonych w procesory firmy Intel i system OS/2.

Współpraca PowerPC i Windows NT jest równie bolesna z punktu widzenia perspektyw systemu operacyjnego WorkPlace OS. Zgodnie z zamierzeniami IBM ma to być środowisko systemowe, zbudowane na mikrokernelu, pozwalające na uruchamianie aplikacji OS/2, AIX i Windows. WorkPlace OS ma się ukazać na rynku w pierwszej połowie przyszłego roku, przy czym wersję beta można będzie oglądać już wkrótce, na listopadowej wystawie Comdex/Fall. Wzajemna konkurencja między WorkPlace OS a OS/2 jest minimalna, ponieważ systemy te działają na całkiem różnych platformach sprzętowych - wykorzystujących PowerPC lub procesory Intela.

IBM będzie współpracował z firmą Motorola w celu uruchomienia systemu Windows NT na procesorze PowerPC. Jak długi czas to zajmie - nie wiemy, większość znawców rynku wypowiada się, że może to trwać aż do połowy przyszłego roku. Przedstawiciele IBM zachowują dużą powściągliwość na temat efektów takiej współpracy - do końca nie są pewni czy praca Windows NT a PowerPC zakończy się pełnym sukcesem. Mimo że promocja 32-bitowych, operacyjnych systemów OS/2 i WorkPlace OS ma dla IBM znaczenie strategiczne, to wydaje się, że całkiem rozsądnie wiążą się oni także z Windows NT, szczególnie po ogłoszeniu dobrych perspektyw sprzedaży tego pakietu. Do końca października br. Microsoft sprzedał 200 tys. sztuk Windows NT, do sierpnia przyszłego roku planuje się sprzedać pierwszy milion. Większość ze sprzedanych pakietów trafiła do odbiorców, którzy wykorzystują je w zastosowaniach bardzo odpowiedzialnych, typu "mission critical" oraz klient/serwer. Jest to także ten krąg odbiorców, na który są nastawione WorkPlace OS na platformie PowerPC, a później Intel.

Początkowo IBM planował skonstruowanie systemu WorkPlace na platformę Intel, a w dalszej kolejności PowerPC. Uświadomienie faktu, że Windows NT może odnieść duży sukces we współpracy z PowerPC spowodowało, że tego lata firma Personal Software Products, twórca systemów IBM, zmieniła priorytety i dostarczy na rynek najpierw system WorkPlace OS przeznaczony na platformę PowerPC. (CW/wn)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200