Zestandaryzowana infrastruktura

Firmy często na wyrost szacują wielkość potrzebnej infrastruktury IT. Tymczasem - jak wynika z praktycznych doświadczeń - średnie jej zużycie to ok. 30-40% zakładanego poziomu.

10-30%

oszczędności można osiągnąć dzięki przejściu na model utility computing twierdzą przedstawiciele HP.

Obecnie dostępne na rynku rozwiązania umożliwiają zamówienie mocy obliczeniowej i przestrzeni do przechowywania danych w postaci usługi abonamentowej. W usłudze tej, wartość zamówienia można zwiększać i zmniejszać bez dodatkowych opłat. Pozwala to przedsiębiorstwom na transformację wydatków inwestycyjnych (CAPEX) na operacyjne (OPEX). Taki właśnie sposób udostępniania usług umożliwia model utility computing. Rozwiązanie to oparte jest o standardową, łatwą w rozbudowie infrastrukturę IT - serwery i pamięci masowe.

Elastyczne podejście

Zaletą tego typu usług - podobnych nieco do znanego już modelu cloud computing, choć w tym przypadku akurat klient dokładnie wie, w którym miejscu znajdują się jego dane - jest dostępność infrastruktury IT "na życzenie". Ma to szczególne znaczenie dla firm cechujących się dużą sezonowością biznesu, a w związku z tym także poziomu wykorzystania IT. Aby móc obsłużyć szczyt cyklu koniunkturalnego, tradycyjna infrastruktura musi być zwymiarowana w taki sposób, aby uwzględnić maksymalne obciążenie. W pozostałym jednak okresie moc obliczeniowa jest wykorzystywana w niewielkim jedynie stopniu.

Model utility computing pozwala na elastyczne zarządzanie infrastrukturą. Przedsiębiorstwo może dokupywać niezbędne zasoby na czas planowanego maksimum obciążenia i zwalniać je, gdy nie są już potrzebne. W przypadku usługi HP, można dowolnie zwiększać lub zmniejszać wielkość zamówionych zasobów IT, czas realizacji takiego zlecenia to 5 dni. Klient ma też do dyspozycji portal, w którym może zamawiać dodatkowe usługi lub modyfikować już istniejące. Ma np. możliwość sprawdzenia obecnego wykorzystania udostępnionych mu zasobów IT i dokonania modyfikacji w zamówienia. HP proponuje klientom, aby wpierw sprawdzili ile faktycznie potrzebują mocy, aby już na początku nie przewymiarować systemu.

Projekt migracji środowiska klienta do centrum danych dostawcy trwa ok. 6 tygodni. Sama zaś migracja - w zależności od tego jak bardzo złożony jest system, który trzeba przenieść - od 24 do 48 godzin. Całą operację można więc przeprowadzić w weekend. Koszt migracji środowiska jest wyceniany na poziomie miesięcznej raty za użytkowanie infrastruktury IT. Minimalny czas korzystania z zamówionej infrastruktury to trzy miesiące.

Zestandaryzowana infrastruktura
10-15%

tyle stanowi koszt zakupu serwerów w całkowitym koszcie budowy centrum danych.

W Polsce klientów na usługę utility computing jeszcze nie ma, trwają intensywne rozmowy z kilkoma zainteresowanymi firmami. Usługa HP jest przenoszona z rynku niemieckiego. Tamtejszy oddział koncernu ma ponad 300 klientów. Na ich potrzeby zbudowano dwie serwerownie połączone infrastrukturą SAN. Oba centra danych oparte są na standardowych serwerach blade z procesorami Intel x86 lub Intel Itanium. Do tego klientom udostępnianych jest kilka rodzajów pamięci masowych (m.in. EVA i XP24000). Polska jest drugim krajem, w którym udostępniona zostanie usługa utility computing. Wkrótce jednak rozpocznie się światowy jej rollout, począwszy od rynku amerykańskiego.

HP rozpoczął oferowanie usług utility computing wraz z przejęciem przez HP firmy Triatlon, która była ośrodkiem typu shared services dostarczającym usługi IT w grupie ThyssenKrupp. Grupa działa ona jako holding, często zmieniają się jej potrzeby IT ponieważ kupuje lub sprzedaje spółki. Na potrzeby spółek, w jednym centrum danych pracowało kilka instalacji SAP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200