Zbuduj, włącz i używaj

Exbud i Digital Polska będą współpracować przy tworzeniu tzw. "inteligentnych budynków".

Exbud i Digital Polska będą współpracować przy tworzeniu tzw. "inteligentnych budynków".

"Zamierzamy w przyszłości stać się znaczącą firmą europejską. Szukamy partnerów, którzy mogą wzbogacić naszą działalność budowlaną" - powiedział Witold Zaraska, prezes Exbud S.A. przodującej na polskim rynku firmy budowlanej. Pod koniec br. takim partnerem stał się Digital Eqiupment Polska. W Business Centre Club w Warszawie Witold Zaraska i Marek Racieski, dyrektor generalny Digital podpisali umowę o współpracy w dziedzinie realizacji koncepcji tzw. "inteligentnych" budynków. Obie firmy przygotowywały się do zawarcia umowy przez ok. 10 miesięcy. Każdy "inteligentny" budynek będzie projektowany i wznoszony przez pracowników Exbudu i Digital Polska, nawet jeśli będzie to inwestycja w innych krajach.

W ramach porozumienia Exbud będzie wykorzystywał swoje doświadczenie, technologie, potencjał projektowy i wykonawczy do tworzenia w budynkach: systemów okanałowania (wszelkiego typu studzienki) i okablowania strukturalnego, systemów zasilania, kontroli dostępu, systemów przeciwpożarowych, przeciwwłamaniowych. Natomiast Digital wniesie wiedzę, doświadczenie, technologię i możliwości projektowania oraz wykonania systemów okablowania sieci teleinformatycznych, projektów logicznych sieci komputerowych LAN i WAN oraz ich nadzoru, uruchomiania i serwisu. Firmy będą się wspierać marketingowo, tzn. informować swoich klientów o możliwości korzystania z usług partnera i o zyskach wynikających z nowego budownictwa. Zdaniem przedstawicieli firm, "inteligentny budynek" jest bardziej przystosowany do bezpiecznej i efektywnej pracy niż budynek tradycyjny. Inwestycja zwraca się po 2,5 roku.

"Inteligencja" budynku polega m.in. na tym, że w sytuacji krytycznej system uzupełnia działania ludzi, zaszokowanych wydarzeniami i umożliwia podejmowanie racjonalnych decyzji. Wiele decyzji podejmuje za nich. "Dzisiaj jest to nowa propozycja na rynku. Ale zmiany w potrzebach klientów następują tak szybko, konkurencja jest tak duża, że trzeba uprzedzać rozwój wypadków, proponować klientom to, o czym jeszcze nie zdążyli pomyśleć" - powiedział Marek Racieski.

Obecnie nie ma jeszcze zamówień na konkretne budynki, ale obie firmy spodziewają się ich w najbliższym czasie. "Mamy kilka wstępnych propozycji. Polska jest o tyle w dobrej sytuacji, że nie musi spoglądać w przeszłość, budując biurowce. Tego typu budownictwa nie było wcześniej, dlatego wszystko możemy tworzyć od podstaw i to najlepszej jakości" - dodaje Witold Zaraska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200