Zbuduj swój linuksowy serwer w chmurze

Jest wiele rodzajów serwerów linuksowych. Do pracy z tymi najbardziej skomplikowanymi przydaje się certyfikat, taki jak np. Red Hat Certified Engineer (RHCE). Wiele z tych serwerów wymaga czegoś więcej niż pobrania z internetu dystrybucji, wypalenia płytki, zainstalowania i uruchomienia maszyny. Co robić jednak, jeśli mamy do wykonania jakąś bardzo pilną serwerową robotę, którą szef zlecił w trybie "na wczoraj? Doskonałym wyborem może okazać TurnKey Linux w chmurze.

W naszym przypadku jedynym sprzętem, jakiego będziemy potrzebowali będzie urządzenie komputerowe z przeglądarką internetową oraz karta kredytowa. Oczywiście, moglibyśmy się obyć bez tej ostatniej i zainstalować TurnKey Linux na lokalnym fizycznym serwerze lub wirtualnym, wykorzystując VMWare, OpenStack albo OpenVZ. W naszym teście sprawdzimy jednak rozwiązanie, które obiecuje elastyczność, minimum myślenia i szybkość - wykorzystamy Amazon Elastic Compute Cloud (EC2).

Jest z czego wybierać

Zbuduj swój linuksowy serwer w chmurze

Wśród ponad tysiąca AMI (Amazon Machine Image) - czyli specjalizowanych i prekonfigurowanych systemów operacyjnych i aplikacji, przygotowanych do działania na Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) - jest kilkadziesiąt wersji TurnKey Linux.

TurnKey Linux jeszcze niedawno opierał się na jądrze Ubuntu Linux 10.04. Obecnie jednak przechodzi proces migracji do starszej, ale "twardej jak skała" dystrybucji Debian Squeeze (6.0.4). Ale to szczegóły - ktoś, kto potrzebuje serwera "już i teraz" nie musi się zastanawiać nad tym, co chodzi w tle. Potrzebne jest to, co na wierzchu - i tu musimy wybrać właściwy serwer TurnKey Linux.

TurnKey oferuje bowiem ponad 45 różnych, gotowych do działania serwerów (w końcu jego nazwę można by tłumaczyć - "przekręć kluczyk i jedź"). W ofercie znajdziemy Linux Apache, MySQL, stos PHP/Python/Perl (LAMP); wybór CMS-ów (Drupal, Joomla i WordPress), systemy komunikacyjne (np. pocztowy Zimbra czy platforma komunikatora ejabberd); platformy programowania i podstawowe serwery biurowe, takie jak serwer plików i podstawowy kontroler domeny dla sieci Windows. Wygląda więc na to, że nieważne, jakiego serwera potrzebujemy, z dużym prawdopodobieństwem w TurnKey znajdziemy taki już gotowy do działania.

Jak to ma działać?

Prześledźmy krok po kroku rzeczy, które musimy zrobić, by wybrany przez nas serwer uruchomić w chmurze.

Zbuduj swój linuksowy serwer w chmurze

Instancje serwerowe dostępne na Amazon EC2

Przede wszystkim musimy zarejestrować konto w Amazonie i zalogować się w EC2.

Po kolei wyglada to tak. Najpierw potrzebujemy konta Amazon Web Services (AWS). Stworzenie go jest niemal tak proste jak tego do zakupów w sklepie Amazon.com - w dodatku, jeśli mamy konto zakupowe na tej platformie, to połowa roboty z zakładaniem konta AWS jest już zrobiona. Kiedy mamy już konto AWS musimy się zalogować do samego EC2 - możemy to zrobić ręcznie lub przy użyciu OpenID. W obu przypadkach zostaniemy przekierowani na stron, na których będziemy mogli ustalić zasoby EC2 dla naszego serwera. Zostaniemy też poproszeni o wskazanie metody płatności za użycie usług Amazon EC2 - będziemy rozliczani w trybie godzinowym (np. 10 centów/godz. za nieduży serwer w chmurze). Dostaniemy hasła do AWS - Access Key ID i Secret Access Key i po przeklejeniu tych alfanumerycznych kodów do właściwych pól, możemy wybierać poziom usługi, który będzie nam odpowiadał.

Załóżmy, że tylko chcemy przeegzaminować usługi i interesują nas opcje minimalne, a nawet bezpłatne. Użycie na platformie EC2 serwera TurnKey Linux w planie Hobby obędzie się bez opłat. Z kolei przy wyborze jednej instancji serwerowej w planie t1.micro Amazon przez pierwszy rok obiecuje nie pobierać opłat.

Teraz możemy albo uruchomić pamięć do backupu w usłudze Amazon Simple Storage Service i chmurze S3, albo ustalać po kolei ustawienia naszego pierwszego serwera. TurnKey i Amazon daje nam na początek darmowe 10 GB pamięci w chmurze S3, więc możemy pominąć na razie kwestię backupu - do momentu, gdy będziemy mieli zbudowany serwer, który miałby z tym backupem współpracować.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200