Zawsze na Javie

BEA Systems walczy o udział w rynku serwerów aplikacyjnych, oferując własne narzędzia Java.

BEA Systems walczy o udział w rynku serwerów aplikacyjnych, oferując własne narzędzia Java.

BEA Systems, pod względem wartości sprzedaży, przewodzi stawce producentów serwerów aplikacyjnych. Z jednej strony, firma zmuszona jest konkurować bezpośrednio z tuzami rynku rozwiązań dla korporacji: IBM, Oracle, Sun Microsystems i Sybase, z drugiej zaś ciągle pojawiają się nowe podmioty, np. SilverStream czy Lutris. Do niedawna lukratywny rynek serwerów aplikacji coraz bardziej nabiera charakteru masowego.

Zajmowanie pozycji

Aby utrzymać pozycję na rynku serwerów, BEA postawiła na uproszczenie procesu projektowania działających na nich aplikacji. Na zakończonej niedawno dorocznej konferencji eWorld, BEA przedstawiła zestaw narzędzi RAD WebLogic Workshop (robocza nazwa Cajun). Stworzono je z wykorzystaniem technologii przejętej w 2001 r. firmy CrossGain. Narzędzia są przeznaczone do szybkiego budowania usług sieciowych - Web Services.

Łatwość tworzenia aplikacji w formie usług była priorytetem, dlatego też, przynajmniej na razie, kod generowany przez nowe narzędzia może być uruchamiany wyłącznie na serwerze WebLogic. Firma deklaruje jednak, że wprowadzone w Web-Logic Workshop rozszerzenia Java przedstawi do standaryzacji w ramach Java Community Process. Dla większości obserwatorów jasne jest, że BEA nastawia się na konkurencję z Microsoftem w rywalizacji o względy programistów korporacyjnych, w większości korzystających na co dzień z narzędzi Visual Basic.

W ciągu najbliższych tygodni BEA zamierza udostępnić nowe wersje produktów. Oprócz WebLogic Workshop, do sprzedaży trafi siódma wersja serwera aplikacji WebLogic, środowisko do budowy portali WebLogic Portal 4 i serwer WebLogic Integration.

Budowanie koalicji

BEA Systems zamierza w najbliższych latach zwiększyć liczebność bazy programistów znających technologię Java 2 Enterprise Edition 1.3 (J2EE). W tym celu rozpoczęto niedawno realizację specjalnego programu edukacyjnego. Za pomocą portalu pod nazwą dev2dev, BEA zamierza budować środowisko propagujące ideę tworzenia aplikacji J2EE na platformę WebLogic. W portalu można znaleźć m.in. dokumentację, wersje testowe produktów BEA czy przykładowe kody.

Walka o rynek polega także na budowie aliansów technologicznych. BEA przejęła w 2001 r. szwedzką firmę Appeal Virtual Machines, znaną z opracowania szybkiej wirtualnej maszyny Java na platformę Intela - JRockit. Teraz BEA chce wypełnić lukę rynkową, powstałą wskutek rezygnacji Microsoftu z rozwoju JVM dla Windows. Maszyny wirtualne IBM, Hewlett-Packard i Sun Microsystems są optymalizowane głównie pod kątem systemów Unix działających na platformach RISC. BEA chce także w ten sposób zjednać do platformy WebLogic producentów sprzętu, którzy z powodu stosunkowo słabych implementacji Javy na platformie Intela nie mogli osiągać korzyści z rosnącego zainteresowania serwerami aplikacji.

Mocni w sektorze

BEA nie udostępnia danych na temat sprzedaży w poszczególnych krajach. Z liczby i skali rozpoczętych dotychczas projektów można wnioskować, że przychody za 2001 r. wyniosły kilkanaście milionów dolarów. Największą grupę klientów BEA w Polsce stanowią instytucje finansowe, m.in. BRE Bank SA, BPH/PBK SA, Kredyt Bank SA, Bank Zachodni WBK SA, PKO BP SA i PZU SA. Największe przychody firma wciąż uzyskuje z produktów integracyjnych. "W roku 2002 r. spodziewamy się wzrostu w obszarze integracji aplikacji i portali korporacyjnych" - mówi Radosław Runc, dyrektor handlowy BEA Systems Polska w Warszawie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200