Zasoby biobanku ze wsparciem informatycznym

W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (GUM) zakończył się projekt wdrożenia systemu STARLIMS dla biobanku działającego w ramach projektu wykrywania wczesnego raka płuc.

Naukowcy stworzyli unikalny w skali światowej bank krwi osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuc. Obejmuje on kilkanaście tysięcy próbek krwi. W systemie STARLIMS umieszczono szczegółowe informacje dotyczące nie tylko zgromadzonego materiału biologicznego, ale także istotne dane ankietowe i medyczne. "Mamy nadzieję, że wielokierunkowe przeszukiwanie i zestawianie pozyskanych informacji, które umożliwia aplikacja, ułatwi wytypowanie testu molekularnego. Będzie on miał na celu wyłonienie z grupy wysokiego ryzyka osób, u których rozwój raka płuca jest szczególnie prawdopodobny. Ze względu na ogromną liczbę gromadzonych danych i konieczność skutecznej ich ochrony, prowadzenie biobanków bez wsparcia dedykowanych systemów IT jest niemożliwe" - tłumaczy profesor Witold Rzyman, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej GUM. W zakres wdrożenia systemu STARLIMS w biobanku Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wchodzi utworzenie bazy pacjentów wraz z gromadzeniem wielu danych ankietowych, pełnej historii choroby razem z przeprowadzonymi procedurami diagnostycznymi i ich wynikami oraz pełen nadzór nad biorepozytorium i import części danych z zewnętrznych rejestrów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200