Zasilanie odporne na awarie

Inżynierowie i naukowcy opracowują i wdrażają wciąż nowe technologie i rozwiązania, które mają zapewnić niezawodną i efektywną pracę systemów gwarantowanego zasilania.

Systemy IT, niezależnie od ich wielkości, potrzebują do pracy stabilnego zasilania. A jego brak lub zakłócenia często mają poważny, negatywny wpływ na działalność biznesową. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorstw, dla których funkcjonowanie systemu IT ma znaczenie krytyczne, na przykład firm świadczących różnego rodzaju usługi webowe lub wykorzystujących systemy sterowania produkcją. A obecnie chyba żadna firma nie może sobie pozwolić na zakłócenie jej funkcjonowania wskutek awarii systemu IT i utraty dostępu do Internetu, księgowości lub aplikacji zarządzających magazynem.

Energy Star dla zasilaczy UPS

Amerykańska organizacja EPA (Environmental Protection Agency) opracowuje kolejne specyfikacje definiujące zasady przyznawania znaku Energy Star. W ubiegłym roku pojawił się standard dla serwerów x86, a w lutym przedstawiciele EPA zapowiedzieli, że wkrótce pojawi się specyfikacja Energy Star dla zasilaczy awaryjnych UPS oraz zostanie uruchomiony program przyznawania tego certyfikatu centrom przetwarzania danych.

W wypadku UPS, znak Energy Star ułatwi użytkownikom ocenę, czy dany produkt spełnia współczesne wymagania na energooszczędność i zweryfikuje coraz częstsze zapewnienia producentów o tym, że nowe modele ich sprzętu są "ekologiczne".

Jeśli chodzi o centra danych, to ich właściciele będą mogli skorzystać z dostępnych online narzędzi, by określić wartość współczynnika PUE (Power Usage Effectiveness) i jeśli przekroczy on 75 w skali 0-100, będą mogli zwrócić się do EPA o audyt i ewentualne przyznanie certyfikatu Energy Star.

Dlatego też standardową praktyką jest stosowanie różnych systemów zabezpieczeń, zasilaczy UPS, generatorów prądu lub nawet wielu niezależnych linii zasilania budynku i serwerowni. Niezależnie od poziomu wymagań na ciągłość działania i niezawodność systemu IT, jego standardowym elementem są zasilacze UPS zapewniające podtrzymanie pracy lub bezpieczne zamknięcie aplikacji w przypadku, gdy wystąpi awaria zasilania.

Odpowiednio dopasowany zasilacz UPS, to pierwsza linia obrony przed problemami z zasilaniem. Chroni on sprzęt przed przepięciami i skokami napięcia, jak również zapewnia jego prawidłowe działanie w czasie krótkich przerw w zasilaniu. Dlatego też rynek zasilaczy UPS, ale również innych urządzeń związanych z infrastrukturą tzw. zasilania gwarantowanego, systematycznie rośnie, a wszystko wskazuje na to, ze wzrost ten będzie się utrzymywał przez kolejne lata.

Co można ulepszyć

W przypadku zasilaczy UPS i innych elementów systemów zasilania gwarantowanego stosunkowo rzadko uwagę przyciągają spektakularne premiery nowych technologii. Nie oznacza to jednak, że producenci nie mają do zaoferowania nowych, ciekawych rozwiązań. Przede wszystkim, jest to sprzęt oferujący mniejsze straty energii, niższy poziom zakłóceń lub lepsze parametry napięcia wyjściowego. Oprócz tego, pojawia się coraz więcej produktów integrujących różne funkcje, np. szafy serwerowe ze zintegrowanymi systemami chłodzenia, zasilania i monitoringu parametrów środowiska oraz oprogramowanie do zarządzania zasilaniem, które pozwala na zmniejszenie kosztów utrzymania systemu i zwiększenie jego niezawodności.

Jeśli chodzi o technologie zasilania awaryjnego oraz systemów zapewniających możliwość oszczędzania i przechowywania energii, nie widać bliskiej perspektywy rewolucyjnych zmian. Ale na rynku pojawiają się nowe pomysły i produkty, jak na przykład systemy wykorzystujące nietradycyjne źródła energii (ogniwa paliwowe, panele solarne, itd.). W najbliższych latach trudno jednak oczekiwać ich popularyzacji w powszechnych zastosowaniach. Wynika to z konieczności uruchomienia masowej produkcji, zapewnienia serwisu, dostępu do materiałów eksploatacyjnych, a przede wszystkim kalkulacji ekonomicznej.

W przypadku zasilaczy opartych na klasycznych technologiach możliwości ulepszeń są ograniczone i związane z parametrami akumulatorów oraz zasilaczy, a przede wszystkim z mechanizmami sterowania i funkcjami zarządzania ich pracą. Na przykład, w wypadku zasilaczy, ich efektywność energetyczna często wynosi tylko 80%, ale są też modele, których wydajność sięga nawet 98%. A każdy zaoszczędzony procent zużycia energii oznacza realne oszczędności i nie należy go lekceważyć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200