Zarządzanie z wskaźnikami

Oracle będzie oferował obecnym i przyszłym użytkownikom systemów Applications v. 11 spolszczony pakiet informacji zarządczej - Business Intelligence System.

Oracle będzie oferował obecnym i przyszłym użytkownikom systemów Applications v. 11 spolszczony pakiet informacji zarządczej - Business Intelligence System.

Informacja o stanie przedsiębiorstwa nie ma dużej wartości, jeśli nie zostanie odpowiednio przygotowana oraz poparta teorią i praktyką z zakresu zarządzania. Jedną z metod przygotowania informacji jest stworzenie pewnej liczby wskaźników syntetycznych przedstawiających najważniejsze parametry przedsiębiorstwa: stan zasobów finansowych, płynność finansową, okres spływu należności, stan zapasów i inne. Powiązanie tych informacji z decyzjami operacyjnymi i strategicznymi wymaga stworzenia modeli działania przedsiębiorstwa, przygotowania dla nich modeli analitycznych, korzystających z wyliczanych wskaźników, i przedstawiania wyników obliczeń w efektownej formie graficznej.

Zarządczy Oracle

Oracle oferuje użytkownikom systemów Oracle Applications v. 11 pakiet informacji zarządczej - Business Intelligence System (BIS) - do wspomagania podejmowania bieżących decyzji operacyjnych i długofalowych decyzji strategicznych. BIS korzysta z informacji zgromadzonych w transakcyjnych systemach zarządzania przedsiębiorstwem w celu obliczania na bieżąco ok. 550 wskaźników opisujących stan przedsiębiorstwa i utworzenia ponad 160 modeli jego działania.

Bieżącą działalność operacyjną wspomagają np. uznane standardowe modele do obliczenia kosztów metodą ABC (Activity-Based Costing) i zarządzania ABM (Activity-Based Management). Wskaźniki o stanie przedsiębiorstwa są zintegrowane z mechanizmami do przekazywania kierownictwu informacji ostrzegających o przekroczeniu ustalonych progów.

Do wspomagania działalności strategicznej w BIS zrealizowano model oparty na tzw. zbilansowanej karcie wyników (Balanced Scorecard), opracowanej w 1992 r. przez Roberta Kaplana i Davida Nortona z Har-vard Business School. Karta należy do kategorii systemów do pomiaru wydajności przedsiębiorstw i, w odróżnieniu od tradycyjnych systemów raportowania i narzędzi OLAP, koncentruje się na przekazywaniu celów i inicjatyw strategicznych w ramach firmy. Zawiera ramy organizacyjne, pozwalające na przetwarzanie celów strategicznych firmy na zestawy wskaźników, dostępnych na wszystkich poziomach zarządzania.

BIS na cztery ręce

Pakiet BIS jest przeznaczony dla najważniejszych działów przedsiębiorstw produkcyjnych i składa się z czterech modułów: obsługi działalności finansowej, działu sprzedaży i dystrybucji, działu produkcyjnego, działu kadr.

BIS jest aplikacją opartą na technologii WWW. Użytkownicy korzystają z systemu za pośrednictwem przeglądarki internetowej i mogą obserwować działania firmy w czasie rzeczywistym, analizować wykresy sprawności, tworzyć raporty i przeglądy analityczne.

System BIS różni się od tradycyjnych systemów analitycznych OLAP tym, że nie służy do prowadzenia szczegółowych analiz danych archiwalnych ani nie pozwala na sprawdzanie danych "od ogółu do szczegółu". Aby nie zmuszać przedsiębiorstwa do tworzenia oddzielnych systemów analitycznych OLAP, zestaw BIS zawiera moduł do modelowania biznesowego (Business Intelligence Modelling) - konfigurowalną aplikację klasy OLAP, pozwalającą na wielowymiarową analizę typu: "co by było, gdyby".

Po polsku

Według zapewnień Oracle Polska, zestaw BIS jest w pełni zlokalizowany. Firma ma nadzieję zainteresować nim dotychczasowych użytkowników Oracle Applications. Liczy również, że unikatowość tego systemu wpłynie na sprzedaż Oracle Applications.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200