Zarządzanie aplikacjami internetowymi

Nowe produkty firmy BMC umożliwia pięciokrotnie zwiększenie wydajność aplikacji CGI.

Nowe produkty firmy BMC umożliwia pięciokrotnie zwiększenie wydajność aplikacji CGI.

BMC Software wprowadziła na rynek trzy nowe produkty internetowe z rodziny PATROL, zwiększające dostępność, wydajność i usprawniające zarządzanie aplikacjami i serwerami internetowymi. Pakiet przeznaczony jest dla firm, które na swoich serwerach internetowych aktywnie eksploatują aplikacje komunikujące się za pośrednictwem Common Gateway Interface (CGI).

CGI to de facto standardowy protokół łączenia zewnętrznych aplikacji z serwerami HTTP. Jedno z ostatnich badań aktywności stron WWW zawierających aplikacje internetowe wykazało, że 90% z nich jest zautomatyzowanych właśnie za pomocą skryptów CGI. Rozwiązanie proponowane przez BMC Software obejmuje PATROL CGI Server, uznany na ostatnich targach Networld+Interop za najlepszą aplikację internetową, oraz dwa moduły wiedzy: PATROL KM for CGI Server oraz PATROL KM for CGI Applications.

Zgodnie z wynikami testów przeprowadzonych przez KeyLabs oraz Hewlett-Packard Lab nowe produkty zmniejszają czas reakcji serwerów internetowych, zwiększają nawet do pięciu razy wydajność aplikacji internetowych i eliminują ich czas przestoju, a wszystko to bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian w kodzie lub też w plikach HTML.

Zmniejszona wydajność

Interfejs CGI dostarcza mechanizmy, które pozwalają na łączenie stron WWW z dynamicznymi źródłami informacji wewnątrz organizacji. Może on być wykorzystywany do budowania sklepów internetowych, systemów wyszukiwania informacji i innych usług polegających na integracji np. baz danych z serwerami internetowymi. CGI współpracuje z aplikacjami pisanymi w niemal każdym języku programowania, włączając w to C, C++, Java, Perl, TCL itd., co znacznie obniża koszty ich opracowania oraz ułatwia ich rozwijanie i stosowanie.

Jedyny problem polega na tym, że aplikacje CGI są względnie nieefektywne, a walcząc z serwerem internetowym o zasoby, ograniczają jego pojemność i skalowalność. Każdy z użytkowników, uzyskujących dostęp do aplikacji CGI, inicjuje nowy proces, a gdy liczba użytkowników zwiększa się, to wzrasta także liczba procesów żądających dostępu do procesora, dysku i innych zasobów serwera. Nawet jedna aplikacja CGI ze zbyt wieloma użytkownikami użytkującymi ją w tym samym czasie może zwiększyć czas reakcji do nieakceptowalnego poziomu, a nawet doprowadzić do zawieszenia pracy serwera internetowego.

Do tej pory administratorzy radzili sobie z tym problemem poprzez stosowanie kolejkowania (round-robin), używając do tego celu DNS (Domain Name Server), firewall lub specjalistycznego oprogramowania dystrybuującego ruch sieciowy równomiernie do wszystkich serwerów WWW w firmie realizujących tę samą usługę. Wymagało to, by cała zawartość serwera była regularnie replikowana na wszystkie serwery internetowe należące do "farmy serwerowej". Ale nawet takie konfiguracje nie zapewniają poprawnej pracy całego systemu. Konfiguracja roundürobin nie potrafi bowiem określić, który konkretnie serwer jest przeciążony lub w ogóle nie działa. Inne metody obsługi prac, takie jak Fast CGI lub też dedykowane API pochodzące od dostawców serwerów internetowych, wymagają przepisania aplikacji, co jest bardzo pracochłonne i kosztowne.

W takiej sytuacji jedyna efektywna możliwość zwiększenia wydajności systemu polegała na dodaniu do istniejącej konfiguracji sprzętowej większej liczby serwerów. Było to kosztowne i mogło powodować logistyczne i operacyjne problemy z powodu wzrostu złożoności systemu i ograniczenia możliwości zarządzania nim. Co więcej, rozwiązanie to dotyczyło jedynie zwiększenia mocy obliczeniowej, podczas gdy rzeczywiste problemy były związane ze zmniejszeniem dostępności zasobów dysków, sieci, pamięci i procesorów.

Panaceum na niewydolność

Nowe rozwiązanie wszystkich problemów jest oferowane przez PATROL CGI Server. Za pomocą tego środowiska możliwe jest dystrybuowanie aplikacji CGI i spełnianie ich żądań dostępu do zasobów za pomocą wielu serwerów aplikacyjnych, a to zwiększa dostępność serwera internetowego.

Pakiet PATROL CGI Server (PCS) składa się z dwóch składników: PATROL CGI Application Server (PCAS) i PATROL CGI Brokea (PCB), których dowolna liczba kopii może być zainstalowana na pojedynczej maszynie. Pojedynczy PCB rezyduje na każdym z serwerów internetowych i przesyła żądania aplikacji CGI do stosownego, nie przeciążonego PCAS, gdzie żądanie to i zapytania bazodanowe mogą być efektywnie przetworzone. Jeszcze większy wzrost wydajności można osiągnąć, instalując w prosty sposób dowolną liczbę kopii modułów PCS na pojedynczych serwerach. Ponieważ przy stosowaniu PCS nie są wymagane żadne zmiany w kodzie aplikacji CGI, rozwiązanie to, w związku z istotnym wzrostem wydajności, zyskuje znacznie na atrakcyjności.

Zaletą stosowania PCS jest także zwiększenie niezawodności systemu w przypadku awarii serwera lub aplikacji, gdyż żadne transakcje i żądania nie zostaną w takiej sytuacji stracone. Aplikacje użytkowe nie znajdują się na serwerze internetowym, toteż jakiekolwiek błędy w kodzie aplikacji CGI nie mają wpływu na jego dostępność.

Ceny i dostępność

Wersja beta PATROL CGI Server jest dostępna od kwietnia 1997 r. na stronie WWW firmy BMC (www.bmc.com). Wersja komercyjna oprogramowania ma znaleźć się w sprzedaży od lipca br. na platformach: Sun Solaris, HPüUX, Windows NT i Digital Unix z działającymi na nich serwerami Netscape Web, Apache Web i Microsoft Internet Information Server. Cena na rynku amerykańskim - od 1 tys. USD za jeden PCB i jeden PCAS i tyle samo za każdy z modułów wiedzy.

Dystrybutorem produktów BMC w Polsce jest firma Compfort Meridian ([email protected]).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200