Zadziała, nie zadziała

Producenci aplikacji zapewniają, że ich programy poprawnie działają na komputerach z procesorami AMD K6-2. Mimo to na rynku korporacyjnym pozycja Intela nie jest zagrożona.

Producenci aplikacji zapewniają, że ich programy poprawnie działają na komputerach z procesorami AMD K6-2. Mimo to na rynku korporacyjnym pozycja Intela nie jest zagrożona.

Do niedawna Advanced Micro Devices (AMD) wprowadzała nowe procesory z opóźnieniem w stosunku do Intela, starając się o zachowanie kompatybilności z układami konkurenta. Ostatnio zmieniła zasadę, po części wskutek polityki Intela, który w architekturze Pentium II i Slot 1 zastosował specyficzne rozwiązania umożliwiające mu kontrolę nad tą platformą. AMD zaczęła odchodzić od polityki pełnej zgodności, wprowadzając najpierw tzw. architekturę Super 7 (ulepszona wersja Socket 7 dla układów Pentium), a następnie rozszerzony zestaw instrukcji multimedialnych 3DNow! Za kilka miesięcy pojawi się gniazdo nowego typu dla procesorów AMD, tzw. Slot A.

Drobne konflikty

Z punktu widzenia użytkowników najważniejsze są jednak niezgodności wpływające na działanie oprogramowania. Taką ewidentną różnicą jest zestaw instrukcji 3DNow!, który wymaga specjalnego oprogramowania. Wykorzystanie tych funkcji nie ma jednak znaczenia dla użytkowników typowych aplikacji biurowych. W przypadku pakietów biurowych praktycznie wszyscy producenci zapewniają zgodność aplikacji z systemami wyposażonymi w procesory AMD. Oznacza to, że korzystanie z AMD nie powinno mieć wpływu na poziom i jakość wsparcia technicznego.

Jeden z nielicznych problemów, o którym jednak najczęściej się wspomina, dotyczył instalacji systemu operacyjnego Windows 95 z poprawkami OSR 2, 2.1, 2.5 w komputerach wyposażonych w procesory AMD o częstotliwości wyższej niż 300 MHz. Przedstawiciele Optimusa twierdzą, że problem wystąpił podczas produkcji komputerów z AMD K6-2 350 MHz. Przy starcie systemu pojawiał się komunikat o błędzie ochrony. Nie był to jednak błąd spowodowany przez procesor, ponieważ podobne problemy nie występowały w przypadku systemów Windows 98 i NT. Windows 95 identyfikuje natomiast procesory K6-2 350 MHz jako 80386. W efekcie uniemożliwia to zainstalowanie wielu aplikacji, jak np. Microsoft Plus! for Windows 95 itp. W takiej sytuacji można jednak skorzystać z poprawek opracowanych przez AMD i Microsoft. Są one dostępne w Internecie na stronie AMD.

Inny problem, z którym zetknęli się producenci PC, dotyczył procesora K6-2 300 MHz. Komputer odmawiał pracy na skutek złego oznaczenia serii procesorów. Producenci zgodnie z oznakowaniem ustawiali częstotliwość magistrali na 100 MHz. Po powrocie do częstotliwości 66 MHz komputery działały bez problemu. Notowano także błędy przy współpracy procesora z płytą zbudowaną na bazie chipsetu VIA VP3. Ustawienie szyny AGP na x2 powodowało konflikt. Po przestawieniu AGP na tryb x1 lub zastosowaniu karty graficznej PCI wszystko wracało do normy.

Układ domowy

Przedstawiciele Lotus Development i Novella twierdzą, że ich programy działają bez problemów na platformie AMD. Dotąd w Polsce nie spotkano się z problemem, który można by przypisać niezgodności procesorów AMD ze standardami. Podobnego zdania są producenci aplikacji graficznych, m.in. Bentley, Autodesk czy Intergraph. Przyznają jednak, że ich klienci raczej nie wykorzystują procesorów AMD. Opinię tę potwierdzają dystrybutorzy AMD, którzy twierdzą, że procesory te kupują głównie firmy małe i średnie, dostarczające tanie komputery użytkownikom indywidualnym.

W komputerach przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań i stacjach roboczych dominuje Intel. Czołówka zachodnich producentów - Compaq, IBM, Dell, Hewlett-Packard - nie ma w polskiej ofercie komputerów z AMD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200